Noord-Brabantsche MIJ van Landbouw CENTRALE STIERENKEURINGEN. MEDEDELING. ONS JUBILEUM-FEEST. DE MOGELIJHEDEN VAN DE SUIKERBIETENTEELT OP DE ZANDGRONDEN. VIJFTIG JAAR BOTERCONTROLE. DE AFDELING ZEVENBERGEN VIERDE HAAR HONDERDJARIG BESTAAN. Vanwege de Provinciale Commissie voor de Ondersteuning van Rijkswege van de Rundvee fokkerij in Noord-Brabant, zullen de jaarlijkse Centrale Stierenkeuringen dit jaar worden gehou den: voor de zwartbonten op Woensdag 25 dezer, op de veemarkt te Breda. Aanvang van de keurin gen om 10 uur voormiddag. Aangiften: ruim 60 stieren. Dit zijn er een 20 minder dan vorig jaar. Zouden hier de Centrale K. I.-verenigingen hun invloed reeds doen gelden? Voor het roodbonte veeslag heeft de Centrale Stierenkeuring plaats op Dinsdag 1 Mei a.s. op de Veemarkt te 's-Hertogenbosch. Hiervoor bedraagt het aantal aangiften ruim 160, terwijl dit vorig jaar ruim 150 bedroeg. Het grotere aantal aangiften voor Den Bosch, in vergelijking met dat voor Breda, moet worden toe geschreven aan de uitgestrektheid van het rood bonte fokgebied. Om op de hoogte te blijven van het thèns dienstdoende fokmateriaal, zal een bezoek aan deze keuringen ten zéérste de moeite waard zijn. We hebben wéér wat bereikt. In het vervolg zullen onze Centrale Stierenkeuringen op vaste data zijn en wél, voor de roodbonten op de éérste Dinsdag, en voor de zwartbonten op de éérste Donderdag van de maand Mei. Dit jaar kon dit vanwege dat Hemelvaartsdag op 3 Mei valt voor de zwartbonten nog niet worden dóórgevoerd. (Centrale Stierenkeuring' Rotterdam valt op 25 April.) TROMP. Velen van onze leden zullen vorige week enigs zins onbevredigd zijn geweest over de weinige copie, die in onze kolommen was opgenomen. Tante Pos, waarover wij overigens nooit te kla gen heibben, al was het alleen maar vanwege de stapels brieven, die zij iedere morgen op ons bureau deponeert, heeft ons deze keer echter lelijk in de steek gelaten. De door ons naar de drukker per expresbrief opgezonden copie voor het blad blijkt namelijk op een tot nu toe niet na te speuren wijze verloren te zijn geraakt. Althans heeft deze zijn bestemming niét bereikt, zodat wij eerst thans een groot deel van de copie van vorige week kunnen plaatsen. Ja, dames en heren, medeleden van de Noord- Brabantse Mij van Landbouw 30 Mei a.s. zijn we zover! We zeggen nu, dames en heren, immers we gaan feesten en zonder onze dames kunnen we niet echt feesten. Dies trekken we Woensdag 30 Mei a.s. gezamelijk op naar het feest. Niemand mag thuis blijven, lallen vieren we ge zamelijk feest. Maar wanneer U nu denkt, dat hier de feest commissie aan het woord is die alvast mededelin gen gaat doen over hetgeen er gaat gebeuren, dan moet ik U evenwel uit de droom helpen, want momenteel is er een commissie (comité of wat dan ook) aan net werk die geen naam heeft of althans nog niet. De feestcommissie immers is samen met de secretaris de heer Korteweg, reeds maanden lang in stilte aan 't werk! Maar op de laatste hoofdbestuursvergadering kwam de heer Staal uit Hilvarenbeek met het idee naar voren om de „oude dame", onze jubilerende maatschappij, 'n cadeau aan te bieden en spontaan, zoals wij nu eenmaal als leden der Noord-Brabantse Mij van Landbouw zijn, waren alle hoofdbestuurs leden ervoor. Alleen de kascommissie en de heer Korteweg keken zuinig, niet uit gebrek aan enthou siasme, eerder het tegendeel is waar! Maar hier voor is geld nodig. En hiervoor niet alleen, maar ook voor het feest zelf, de extra gulden zal niet voldoende zijn! En nu ligt de doorsnee zich zelf respecterende boer geen gebedel! Daarom wees de vergadering een groepje heren aan, die deze kwestie moest oplossen. Deze heren, het zijn er vijf, zijn bij elkaar geweest en één dei heren begon met te vragen, hoe heten we eigen lijk? en hoe lossen we het vraagstuk op? Deftig zouden we kunnen zeggen, het comité der feest economen, meer populair gemoedelijk, in navol ging van de tekst-dichter van het momenteel popu laire liedje: „Wie zal dat betalen", de ping-ping mensen. Daarom op het gevaar af onze meer ernstige leden wat te storen is de naam voor deze groep van 5 ernstige mannen: Het Ping-Ping Comité, van de Honderjarige jubilé. De vraag, wie zal dat be talen, was geen vraag voor de Ping-ping-ers, na tuurlijk, al de leden van de Noord-Brabantse Mi.' gezamelijk. Maar wel het probleem, hoe laten we onze 1300 leden met een lachend gezicht en een blij hart hun deel dragen in deze kosten, zonder ook maar een moment de gedachten op te wekken, daar komen ze weer om een aalmoes. Daarom leden en echtgenotes van leden, ieder die een idee heeft om geld te verzamelen voor het cadeau (en het idee is aan ons lboeren Waardig) die schrijven aan de Secretaris van de Ping-ping-ers (de heer Ir. Gombert, Hoeve ,>We8trik'\ (Hilvarenbeek) sn we beloven U er zal dankbaar gebruik van worden gemaakt van zo'n idee! Voorlopig kunt U elke week iets van onze plan nen, moeilijkheden en naar we vertrouwen, hoop gevende ideëen van leden in ons blad lezen. Tot de volgende week dus dames en heren. HET PING-PING COMITé. VAN DE HONDERD-JARIGE JUBILé. De op 28 Maart j.l. te Eindhoven gehouden ver gadering van de kring Midden- en Oost-Brabant was grotendeels gewijd aan bovengenoemd belang rijk onderwerp. Na opening door de voorzitter de heer C. de Zeeuw hield Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z. L. M. een inleiding over de teelt van suikerbie ten op de zandgronden. Men kieze hiervoor bij voorkeur die gronden, waar ook de voederbieten goed groeien. Behalve de opbrengst aan bieten, vormen daarnaast loof en koppen een zeer waarde vol product. De zuurgraad van de grond mag niet te laag zijn, minstens pH 6. Een stalmestibemes- ting is zeer nuttig, ook schuimaarde kian daarnaast zeer goede resultaten leveren. Men geve de stalmest in het najaar en ploege op tijd, zodat op een bezakte voor kan worden ge zaaid. Niet te diep eggen en niet rollen, anders last van verstuiven. De suikerbiet vraagt een flinke bemesting van 100—120 kg. K.A.S., voorts fosforzuur liefst in de vorm van slakkenmeel en 100120 kg zuivere kali (b'.v. als kalizout 40 In verband met de bemesting is voorafgaand grondonderzoek gewenst. Men zaaie eerste helft van April 1617 kg zaad per ha op een diepte van pl.m. 2% cm. Rijen- afstand meestal 40 cm. Spreker behandelde voorts de verpleging! en de oogst. Niet te laat op één zetten (bieten 34 blaadjes) is van groot belang. Bij het oogsten kan een eenvoudige lichter goede diensten bewijzen. Loof en koppen lenen zich er goed toe om in te kuilen, -als gehakseld product e.t. gemengd met gras is het een ideaal voer. Ook in de nazomer kan het voor bijvoeren in de weide goede diensten bewijzen. Op de zandgronden rondom Roosendaal, Wouw, e.o., worden reeds jarenlang met succes suiker- len van een groot aantal vragen. De heer Van Bommel van Vloten, Voorzitter van de V.C.S. be handelde hierna de verwerking van de suikerbie- bieten verbouwd. Ook voor andere goede zand gronden heeft deze teelt grote mogelijkheden. De rede van Ir. Geuze gaf aanleiding tot het stel ten. Spreker schetste het ontstaan van de coöpe ratieve suikerfabrieken, waarvan thans de fabrie ken te Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen tot een fusie in de V.C.S. zijn gekomen. Door deze samenwerking wordt een voordeliger verwerking verkregen. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de levering en het tarreren, wiaarbij een premierege ling is ingevoerd, die vooral voor de zandgronden niet ongunstig' is. Uit de gestelde vragen bleek, dat ook in Midden- en Oost-Brabant belangstelling bestaat voor de suikerbietenteelt en verschillende zullen ongetwij feld dit jaar met een beperkte oppervlakte eens een proef nemen met dit ook voor de goede zand gronden zo aantrekkelijk gewas. Jubileum van het Botercontrólestation Eindhoven. Op 29 Maart werd te Eindhoven in een feestelijke vergadering het feit herdacht, dat 50 jaar geleden in Eindhoven voor het eerst werd begonnen met de regelmatige controle van boter. De grote zaal ;n de „Korenbeurs" was geheel gevuld met geno- ligden en belangstellenden, toen de voorzitter de heer G. J. van Poppel, omstreeks twee uur n.m. allen een hartelijk welkom toeriep. Spreker memo -eerde in zijn openingswoord de exoortmoeilijk- heden welke omstreeks het jaar 1900 dreigden '.v.m. de toenemende knoeierijen met boter en achetste de totstandkoming van het botercontröle- station, dat in de halve afgelopen eeuw zeer veel 'erdienstelijk werk heeft gedaan in het belang van te afzet en de goede naam van onze boter. Door de Directeur Ir. J. Hofhuis werd een keurie historisch overzicht gegeven van de afgelopen 50 iaar, waarna vele sprekers van de gelegenheid ge bruik maakten om hun gelukwensen aan te bieden en waarderende woorden te spreken voor datgene wat in het landbouwbelang werd verricht. Deze waardering werd vooral ook geuit aan het adres van de Voorzitter de heer Van Poppel, die 20 lange 'aren een leidende functie heeft bekleed op veler lei terrein, waar de boerenbelangen konden worden gediend. De verschillende sprekers werden door de voor zitter beantwoord, waarbij deze tevens mededeelde thans af te willen treden als voorzitter, welke taak door de heer Segers zal worden overgenomen. Vervolgens werd de heer Strijbos, oud-ambtenaar van het contrölestation, gehuldigd met zijn 40-jarig dienst jubileum, waarbij hem niamens het bestuur een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Het geheel was een goed geslaagde en leerzame middag, waarbij weer eens een van de vele waarde volle en onmisbare instellingen die onze landbouw, dank zij het initiatief van verschillende pioniers heeft, in het middelpunt van de belangstelling stond. De voozitter, de heer Van Poppel, maakt met zijn leeftijd van 87 jaren, vele jongeren be schaamd door de vitale en vlotte wijze, waarop hij nog een vergadering weet te leiden. Wij sluiten ons gaarne bij de vele wensen aan, dat hij nog geruime tijd in goede gezondheid ge tuige zal mogen zijn van alles wat hij in zijn werk zaam leven in het landbouwbelang mede heeft tot stand gebracht. De grote zaal van hotel Tholenaar te Zevenber gen was Donderdag 5 April j.l. geheel gevuld met leden en genodigden, die allen in opgewekte stem ming bijeen waren om het honderdjarig bestaan te vieren van de Afdeling Zevenbergen der Noord- Brabantse Mij van Landbouw. De zaal was voor deze gelegenheid feestelijk versierd door dames van de Bond van Plattelands vrouwen en behalve de vele bloemstukken vielen ook de vele diploma's en getuigschriften op, die door vroegere leden op tentoonstellingen werden behaald en welke voor die bijzondere dag zodanig waren opgesteld, dat zij het feestelijk aanzien van het podium mede verhoogden. De voorzitter, de heer A. de Lint, wees in zijn openingswoord op het vele, dat in de afgelopen honderd jaren door onderlinge samenwerking in het belang van de boerenstand kon worden bereikt en riep alle leden en genodigden een hartelijk wel kom toe. Vele spreeksters en sprekers maakten van de gelegenheid gebruik om gelukwensen aan te bieden. Burgemeester Schaminee van Zevenbergen wees in zijn toespraak op de belangrijke plaats, die de Afd. Zevenbergen reeds vroeger in het organisatie- verband innam. Spreker verbond hieraan de wens, dat zeer binnenkort ook de pogingen om Zeven bergen als standplaats voor het nieuwe Rijksland- bouwconsulentschap te doen bestemmen met suc ces zouden worden bekroond. De heer D. G. de Waard sprak op de hem eigen gloedvolle wijze als voorzitter der N. B. M. L., de heer P. Groenewegen namens de jonge boeren, waarbij aan de voorzitter een nieuwe voorzitters hamer werd aangeboden. Mej. B. Korteweg en mej. G. Nelemans feliciteerden namens de plaatselijke en namens de Prov. organisatie van Plattelands vrouwen. De heer Smit sprak als Directeur van de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen, de heer Ant. J. Korteweg als ere-voorzitter van de Afd. Zevenbergen, de heer A. C. Timmermans namens de landelijke rijvereniging' „Prinses Irene", waarbij een notulenboek aan de afdeling werd aangeboden. Mej. C. Lepelaar bood gelukwensen aan namens Je Landbouwhuishoudschool, de heer G. N. de Lint, Willemstad, sprak namens de andere af delineen uit de Westhoek, terwijl de heer C. van Zalingen als oud Zevenbergenaar in zijn speech blijk gaf Zevenbergen en zijn boerenbevolking nog steeds een goed hart toe te dmgen. Door de heer J. J. Th. Molezraaf, die jarenlang de functie van secretaris-penningmeester van de afdeling heeft vervuld, werd een interessant histo risch overzicht gegeven van de afgelopen eeuw, welk verslag met grote belangstelling werd ge volgd. Spreker schetste o.a. de Staatszorg in de Franse tijd, waarbij de commissies van de landbouw wer den ingesteld. Deze commissies waren vooral +°r oriëntering van de overheid en werden in 1851 definitief opgeheven. Te Zevenbergen werd, voor al op initiatief van Baron v. d. Borch genaamd van Rouwenoort, wonende op het buiten Roville onder Zevenbergen, op 20 Februari 1851 een Pndbouw- vereniging opgericht, die bij de oprichting van de Mij voor Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het arrondissement Breda op 16 Mei 1851, als 5de afde ling tot deze Maatschappij toetrad. Het eerste Bestuur van de Afd. Zevenbergen werd gevormd door de heren Baron v. d. Borch (voorzitter), Boret (onder-voorzitter), L. Corstiaansen, A. C. Maris, D. Nelemans, J. Punt en A. J. v. d. Poest Clement (secretaris). Door tentoonstellingen, keuringen, ploegwed- strijden, proefvelden, cursussen, enz. heeft de afde ling zeer veel er toe bijgedragen om de landbouw ;n de Westhoek op een hoger peil te brengen. Behalve Zevenbergen omvatte de afd. n.l. toen ook de gemeenten Klundert, Hoge- en Lage-Zwaluwe, Willemstad, Fijnaart en Standdaarbuiten. Ook de naar den- en veefokkerij boekten een aanzienlijke vooruitgang, getuige de vele prijzen, die door de leden op diverse tentoonstellingen, zelfs in het bui tenland (Pariis), werden behaald. Tot onze sojjt belet de plaatsruimte ons. het leer zame versla van de heer Molengraaff uitvoeriger weer te geven. Niettemin past hiervoor zeer zeker een woord van bijzondere dank daar, wegens het verloren gaan van het archief der afdeling in Mei 1940, deze documentatie slechts met zeer grote moeite kon worden verzameld en opgebouwd. pot vardere programma van de avond werd af gewisseld met goocheltoeren van de heer P;«rre Truxor uit Roosendaal, die op dit gebied verbluf fende staaltjes! té zien gaf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9