Harkt- eoVeilingberichteo SOCIALE VOORZIENINGEN SELECTIE VAN ONZE KIPPEN NOODZAKELIJK. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek MECHANISATIE^^ Een van de sterk gepropageerde en nuttige acties na het beëindigen van de oorlog is zeer zeker het streven naar verlaging der productiekosten van de landbouwproducten. Daarbij is de mechanisatie als middel daartoe door zeer velen krachtig naar voren gebracht. Naar het voorbeeld van Amerika en Engeland, waar de verhoudingen wat betreft be- drijfsgrootte, verkaveling en arbeidskrachten ge heel anders liggen dan bij ons, meenden velen dat ook in ons land zeer veel bedrijven de paarden moesten vervangen door motortractie en zich van een modern machinepark moesten voorzien. Een door de oorlog verouderde en beperkte in span, het verlangen van de jeugd naar de motor, beschikking over ruime kasmiddelen, grote demon straties met tractoren en moderne machines, onder steunden niet weinig de grote propaganda van velen uit de landbouwvoorlichtingsdienst. Het is niet twijfelachtig dat op de zeer grote akkerbouwbedrijven de trekker met meerdere erbij passende moderne werktuigen rendabel is. Heel wat minder eenvoudig ligt dit vraagstuk voor de middelgrote akkerbouw- en gemengde bedrijven. Terwijl voor de zuivere graslandbedrijven en de kleine gemengde bedrijven het vraagstuk van de mechanisatie met grote reserve moet worden be keken. Die reserve was bij vele enthousiasten voor trek kers en mechanisatie niet aanwezig. En velen maakten sterke propaganda voor de invoering van trekkers en moderne machines en afschaffing van de paarden op zuivere weide- en kleine gemengde bedrijven. Hoewel bij voorbaat wel was aan te nemen, dat de bedrijfsrentabiliteit hierbij ernstig in het gedrang zou komen, werd deze mechanisatie toch hier en daar, dikwijls met steun van de Over heid, doorgezet. Interessant is het daarom nu kennis te nemen van een verslag dat is gepubliceerd van de resul taten van de volledige mechanisatie van een klein gemengd bedrijf in de Friese Wouden. De gegevens betreffen de jaren 1948 en 1949. Het bedrijf bestond uit 9 ha grasland en 1.5 ha bouwland. Aangeschaft werden een kleine Massey Harris Poney-trekker met passende werktuigen, de paarden wierden afgeschaft. De totale aanschaf- fingskosten van de werktuigen bedroegen ƒ1265 per ha. Op de gewone, gelijksoortige paardenbe drijven in de buurt waren de lasten voor werktui gen en paarden 413 per ha. Voor het gemechaniseerde bedrijf waren de totale werktuigenkosten per jaar per ha ƒ317 (on derhoud, brandstof, rente en afschrijving). Dezelf de kosten voor de paardenbedrijven (met inbegrip van de paardenkosten) waren ƒ88. De arbeidslonen wanen per ha op het mechani- satiebedrijf 440 en op de paardenbedrijven gemid deld ƒ435. De bedrijfsvoering op het gemechaniseerde be drijf onderging, als gevolg van de mechanisatie, geen verandering in de richting van groter inten sivering en bracht geen hoger bruto opbrengsten. Het gemechaniseerde bedrijf bleek ernstig in het Lonen - Nieuwe vacantiebonnen voor de landbouw. De aandacht van werkgevers en arbeiders wordt gevestigd op het feit, dat per 1 Mei a.s. een nieuw boekjaar van het Vacantiefonds voor de Landbouw ingaat, hetgeen o.m. gepaard gaat met het in om loop brengen van een nieuw type vacantiebon. De nieuwe bonnen zullen verschijnen in coupure» van 3,—, 2,—, 0,70, 0,50 en 0,10. En nu opgelet! Met ingang van 1 Mei a.s. zal n.l. in de akker en weidebouw en de veehouderij de waarde der wekelijks te verstrekken vacantiebonnen worden verhoogd van 3 X het uurloon tot 4 X het uurloon. Zulks hangt samen met de invoering van een vacantietoeslag ter grootte van één weekloon in de landbouw. Voorzover door de losse arbeiders in deze be drijfstak niet een volle week is gewerkt, zal voortaan ook het aan hen te verstrekken vacantie- bonnenbedrag precies naar evenredigheid van het aantal door hen gewerkte dagen dienen te zijn. Voor de tuinbouwsector wordt geen vacantie toeslag ingevoerd en zullen ook de te verstrekken vacantiebonnen ter waarde van 3 X het uurloon geen wijziging ondergaan. De nieuwe vacantiebonnen zijn uitsluitend ver krijgbaar bij de plaatselijke boerenleenbanken, al waar men ook de pensioenzegels van het Bedrijfs- pensioen kan kopen. nadeel te zijn. Terecht eindigde het verslag met de volgende opmerkingen. De mechanisatie heeft een verlaging van de in komsten met zich gebracht. Men dient steeds in het oog te houden, dat de werktuigen als productie factor slechts een betrekkelijk bescheiden plaats in nemen en lang niet die invloed hebben als rationele bemesting, goed gebruik van gras- en bouwland en productief vee. Tot zover het verslag. Het staat wel vast, dat vooral vele matig grote gemengde bedrijven, zuivere graslandbedrij ven, en kleine gemengde (bedrijven, die trekkers en moderne machines aanschaften, hierin veel te veel kapitaal hebben geïnvesteerd. Hierdoor zul len de netto bedrijfsresultaten ernstig gedrukt wor den, wat men vooral in tijden met lagere prijzen voor de landbouwproducten, als een zeer ernstig bezwaar zal voelen. Het is te hopen en te verwachten, dat de onge motiveerde trekker- en mechanisatie-propaganda nu wel zal luwen. De waardering voor het paard als onmisbare en goedkope werkkracht in verreweg de meeste bedrijven zal er weer door winnen. ZWAGERMAN. Wanneer we bovenstaande waarheid een goede 20 jaar geleden met de Pluimveehouders bespraken, haalde het overgrote deel met een verwonderd ge zicht de schouders op. Ze geloofden het niet. Zelfs vooraanstaande men sen in de Pluimveehouderij meenden dat goede en slechte legsters zonder valnestcontröle niet te on derkennen waren. Deze tijd ligt gelukkig achter ons en thans is het overgrote deel van onze pluim veehouders wel overtuigd dat een regelmatige selectie noodzakelijk is. We zijn in ons land zover dat we al heel wat mensen hebben die het selecte ren van kippen onder de knie hebben en regelmatig gaan selecteren, en de voederbesparing door het verwijderen van onproductieve kippen is moeilijk in geld uit te drukken. Wanneer bij 100 selecteurs ieder 100 onproductieve kippen per maand verwij deren geeft dit reeds een voederbesparing per maand van ruim 30.000 kg, en dit aantal kippen en kg voer is veel en veel groter. Hoewel een regelmatige selectie het hele jaar nodig en noodzakelijk is, (ook bij de opfok van jonge hennen) zijn er twee perioden welke vooral van belang zijn en wel in de herfst na de leg, dus wanneer de kippen gaan ruien en in het voorjaar wanneer de productie aanvangt. Over de voorj aars-selectie wil ik een en ander op merken. Wanneer de kippen een productie geven van ruim 60 heeft het weinig zin om te selec teren. Ze leggen dan immers van 45 eieren per week en zitten dan in de topproductie. Wanneer het selecteren dan wat wild gebeurt, Omruiling of verzilvering oude vacantiebonnen. Teslotte willen wij er de aandacht op vestigen, dat in verband met het nieuwe boekjaar van het Vacantiefonds per 1 Mei a.s. door de werkgevers geen bonnen van het boekjiaar 1950/1951 meer mogen worden verstrekt aan de in hun dienst zijnde losse arbeiders. De arbeiders mogen deze oude bonnen ook niet meer aannemen. Werkgevers, die na 30 April 1951 nog bonnen van het boekjaar 1950/1951 in hun bezit hebben, kun nen deze gedurende de gehele maand Mei ter om ruiling voor nieuwe bonnen of wel ter verzilvering toezenden aan het Vacantiefonds voor de Land bouw, Raamweg 25, te 's Gravenhage (noteer dit adres even). Met nadruk zij er op gewezen, dat men de oude bonnen niet kan laten omruilen of verzilveren bij de boerenleenbanken. Zij, die bij deze zaken belang hebben doen goed het bovensta:nde in gedachten te houden of nog beter deze publicatie uit te knippen en bij de be treffende bescheiden te bewaren; dit voorkomt moeilijkheden. Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. Nog steeds komt het voor dat werkgevers bij ziekte en ongeval van een arbeider doorgaan met het plakken van premiezegels voor het pensioen fonds. Dit is onjuist. Over de gehele ziekte- (ongevals)- periode moet niet geplakt worden (dus ook niet over de wachtdagen). Door de Bedrijfsvereniging wordt gedurende de uitkeringsperiode de volle pensioenpremie betaald. Werkgevers, die in het verleden bij ziekte of on geval hebben doorgeplakt, kunnen de geplakte waarde over het betreffende tijdvak terugbetaald krijgen, waartoe zij zich dienen te wenden tot de Districtsagent. De L. zou het wel eens eieyen kunnen kosten. Daarom niet selecteren bij zulk een productie. Er kan dan wel eens een enkele verkeerde kip tussen lopen, maar die is zo wel te vangen. Iemand die er kijk op heeft, kan dat zeker. Daarom pluimveehouders zou ik U aanraden als er iets hapert geeft dan direct op aan uw afdelings secretaris der V.P.Z. om uw kippen te selecteren. Of geeft het op aan de tijdelijk-secretaris der V.P.Z.. M. H. Trompstraat 36, Tel. 2528 K 1100 te Goes. Is er ooit een tijd geweest dan is het nu, dat er op geen enkel bedrijf onproductieve kippen mogen lopen. Bij de steeds stijgende voederprijzen is dit ontoelaatbaar. De tijdelijk-secretaris der V.P.Z., M. H. Trompstraat 36, Tel. 2528 K 1100, Goes. Voor Walcheren: A. M. Hollander, Oostkapelle. Voor W. Z.-Vlaandenen: E. H. de Milliano, Oostburg. Voor O. Z.-Vlaanderen: Iz. de Feijter, Axel. Voor Z.-Beveland: J. C. J. Boone, Hoedekenskerke; ook voor Tholen. Voor N.-Beveland: J. de Regt, Kortgene. Voor Schouwen: Johs. Schouts, Zierikzee. 10 April. Het weerbericht der radio Geeft regen en veel wind, We kennen 't bijna uit ons hoofd We worden ianti-radio-gezind. Het weer is nog van dien aard, dat we niets kunnen uitvoeren op de akkers, dan water aflaten, dat in de voren staat. Er is in geen jaren zoveel neerslag gevallen als dit voorjaar. Zaterdagmorgen tapten we 14 mm af en gisteren weer 14 en van nacht regende het ibijna voortdurend. Dat is ver scheidene duizenden 1 op een ha, wat eerst door gezakt, door de buizen weer afgevoerd moet wor den. Het is er ook nog zeer koud bij, wat je aan de voor-, gekiemde aardappels goed kunt merken. Je moet anders alle zeilen bijzetten omdat ze te hard groeien, geregeld omgooien en omzetten en nu groeien ze haast niet. Ook de kuilaardappelen, die anders in April door dik en dun groeien, vertonen nog haast geen schot. Ja, het zit de boer niet mee van 't najaar, zijn hoofd vol werk en er niet aan kunnen komen. Je weet de arbeider niet meer aan 't werk te houden, alles raakt op. Je kunt wel eens te veel werk hebben doch te weinig is nog lastiger. Wat ook de boer niet mee zit is, dat er thuis volop oorlog is, n.l. de voorjaarsschoonmaak. Je kunt niet eens ergens uit de weg gaan zitten, of straks wordt dit ook in bezit genomen. Je moet hier een kast helpen uit de weg zetten en daar een weer op zijn plaats. Hier een spijker slaan of daar er een uittrekken. Neen, thuiszitten valt ook niet mee. Je moet iets hebben, dat je pas daar hebt zien liggen, gaat er om doch het is weg, je bent je van niets meer zeker. Door de drukte merken de vrouwen niet veel van het slechte weer, alleen wanneer de bed den en dekens naar buiten moeten, dan moeten we een droge plek opzoeken en touwen spannen om de kleden van de grond te hangen. Dat schoonmaken is een elk jaar terugkomende kwaal, ze komt met 't voorjaar mee. Je kunt 't beste jezelf er maar niet te veel mee bemoeien, zoveel mogelijk het uit de weg gaan, want er tegeninkomen is met je hoofd tegen een muur lopen, het moet toch gebeuren. Zolang als er water door de Schelde zal stromen, zal er schoongemaakt worden, en waar is waar, de waar heid moet er uit, als is ze ook wel eens hard, je kunt het toch zien wanneer het weer gebeurd is, het ruikt alles fris en alles glimt je toe, het is ook I het voorjaar dat onze huizen binnenkomt en de sombere donkere winter wegbant. En nu midden in dit haiast niet te stuiten schoonmaakwerk komt de „modeshow". Dan moet alles maar even rusten want dat kan de Zeeuwse plattelandsvrouw niet over haar hart laten gaan, daar moet ze naar toe. Ze stelt belang' in goede kleding en vooral in doelmatige kleding, deze is daar te zien, we wensen haar veel plezier toe op de „show". Later krijgen we er wel meer van te horen, maar voorlopig kan onze beurs nog dicht blijven, *ot hoelang? VEEMARKT "s-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6473 stuks vee, zijnde: 2359 runderen, 161 vette kalveren, 1170 nuchtere kalveren, 170 zeugen, 229 lopers, 2216 bigen, 151 schapen, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ700ƒ950; Guiste koeien ƒ500725; Kalf vaarzen ƒ650ƒ900, met papieren boven notering; Klamvaarzen 575— ƒ650; Guiste vaarzen ƒ525—ƒ625; Pinken 375 ƒ475; Graskalveren ƒ185ƒ300; Nuchtere fokkial- veren 90ƒ140; Nuchtere slachtkal veren ƒ38 ƒ53, zware soorten boven notering; Lopers ƒ60 ƒ70; Biggen 30ƒ46; Drachtige zeugen ƒ220 ƒ320; Schapen ƒ80ƒ110; Ooien met lammeren 120—160; Geiten 2050 per stuk. BIGGENPRIJZEN WEST Z.-VLAANDEREN. In dit gebied werden de volgende biggenprijzen betaald in de week van 9 tot en met 14 April 1951; Biggen van 68 weken 35ƒ40; Biggen van 8—10 weken 40—45.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8