Afd. Zeeland der Ned. Wolfederatie G. A. INGEZONDEN STUKKEN. standaardproducten, gebaseerd op de hele kostprijs van het L. E. I. met vrije prijsvorming naar boven. Zowel de tuinbouw zelf als de Regering dienen de middelen hiertoe bijeen te brengen. Bij de verwezenlijking van dit plan dient de teelt regeling vanzelfsprekend gehandhaafd te blijven en verder de uitgifte van nieuw teeltrecht voorlopig te worden stopgezet, terwijl de bijzondere vergunnin gen dienen te worden beperkt. Hoewel over deze kwestie nog vele besprekingen zullen moeten volgen, is het van groot belang te noemen, dat onze organisatie reeds een vast om lijnd standpunt in deze heeft ingenomen. Wij komen nog nader op deze kwestie terug. Afzet fruitoogst. Intussen verloopt de afzet van onze oude fruit- voorraden zeer geleidelijk. Nu wij nog met een be trekkelijk geringe voorraad appelen van 20 mil- lioen kg in de koelhuizen zitten, is België zo vrien delijk geweest met ingang van 4 April j.l. de vrije invoer van appelen toe te staan. Dit zal zeer zeker nog van invloed zijn op de prijsvorming, hoewel dit de totale inkomsten van de fruitteler in het al gemeen niet meer kan beïnvloeden. Zij, die hun fruit gekoeld hebben zijn er dit sei zoen niet best mee geweest. Laat men echter be denken, dat een rekensommetje of beter gezegd een vergelijking van de fruitprijs in het najaar met nu niet opgaat. Het indirecte voordeel door middel van het koe len, waardoor spreiding in de aanvoer is ontstaan, is niet in geld uit te drukken, doch is zeer zeker belangrijk. Men moet niet koelen uit speculatieve overwegingen, doch alleen om spreiding in de aan voer te krijgen. Wij willen hiermede maar zeggen, dat de koelhuizen in het komende seizoen weer vol moeten komen. Dispensatie laatste loonsverhoging. In verband met de moeilijkheden in de tuinbouw is door de 3 centrale werkgeversorganisaties voor de tuinbouwsector dispensatie van de laatste loons verhoging aangevraagd. Wij kunnen helaas op dit moment nog geen nadere mededelingen doen. Reden, waarom wij de werkgevers in de tuinbouw adviseren voorlopig het oude loon te blijven betalen. de L. SPOEDIGE AANMELDING voor de Voorbereidende Cursus aan de R. L. W. S. te Goes gewenst in verband met de beschikbare plaatsruimte. Het mag als algemeen bekend worden veronder steld, dat de prijzen der schapenwol dit jaar alle vroegere records met stukken zijn voorbijgestreefd en thans een, we mogen gerust zeggen, „beangsti gend" peil hebben bereikt. Het is moeilijk te zeg gen of de prijsstijgingen nog verder zullen gaan of dat er een daling zal komen. Het Bestuur der Ned. Wolfederatie heeft echter gemeend haar leden, evenals verleden jaar, in de gelegenheid te moeten stellen hun wol thans reeds te verkopen en wel tegen de volgende prijzen: Kwaliteit 0 ƒ16,50 Kwaliteit I ƒ15, Kwaliteit II ƒ13,50 per kg bij een rende- men van 60 Voor de kwaliteiten OB, IB, IIB is de overeen komstige prijs 1,50 per kg lager. De wol zal normaal bij de wolontvangst in Juli worden beoordeeld en aan de hand van kwaliteit en rendement volgens bovenstaande worden uitbe taald. Voor wol met een hoger rendement dan 60 ontvangt men dus evenredig meer, voor wol met een lager rendement evenredig minder. 1 daling van het rendement houdt dus ongeveer een prijsvermindering van 0,28 in. Het spreekt vanzelf, dat de leden volkomen vrij zijn om op bovenstaande aanbieding in te gaan. Eveneens blijft de mogelijkheid bestaan, dat even tuele regeringsmaatregelen deze overeenkomst on gedaan maken. Mocht er meer wol ten verkoop worden aange boden, dan er kan worden geplaatst, dan worden de opgegeven hoeveelheden evenredig verminderd. Hoewel deze aanbieding uitsluitend geldt voor de bij de N. W. F. als lid aangesloten schapenhouders, menen wij toch hierop ook de aandacht van de (weinige) niet-leden te moeten vestigen. Zij kun nen hun voordeel met deze publicatie doen, door de wol niet tegen lage prijzen te verkopen, doch op de bekendmaking der prijzen, welke door de N. W. F. deze zomer worden betaald, te wachten. Nog beter is het zich als lid aan te sluiten, om dat men dan ook van de nabetalingen, welke nu reeds 2 jaar hebben plaats gevonden, kan profi teren. Aanvragen voor het lidmaatschap dient men te richten tot het secretariaat der Afdeling, Land- bouwhuis, Goes. De Secretaris, W. C. SINKE. óraaó Wij komen deze week onze belofte in het voor gaande artikel over omweiden na, door thans het gebruik van schrikdraad te behandelen. De voordelen van elctrisch afrasteren in verhou ding tot de oude methode bestaan o.a. in geringere aanschaffingskosten, maar vooral ook de meerdere mogelijkheden, die electrisch afrasteren biedt. Zon der hoge kosten kan men een groot perceel weiland verdelen in meerdere kleine perceeltjes. Waar zulks gewenst en mogelijk is, kan men zelfs dag beweiding toepassen, dus dagelijks het vee een kleine oppervlakte vers gras geven, waardoor zeer weinig gras wordt vertrapt en de melkproductie beter op peil blijft. Niet genoeg kan de nadruk gelegd worden op het feit, dat electrische afrastering berust op schrik bij het vee en dat dit vee er bang voor is en blijft, indien ze met de stroomdraad kennis hebben ge maakt, en over voldoende gras beschikken. Een overmatige veebezetting met tekort aan voedsel doet het vee hun schrik overwinnen met als gevolg uitbreken. Eveneens vraagt de electrische afrastering meer toezicht, wat moeilijk wordt bij ver van huis ge legen percelen. Verder dient veel zorg bij de aan leg te worden besteed en regelmatige controle ge durende het weideseizoen. In de practijk wordt dit veel te weinig in acht genomen. Een veestapel met veel jongvee en paarden en omgeven door bouw land, werkt de onrust zeer in de hand en kan tot herhaaldelijk uitbreken aanleiding geven. Wie ech ter de voorwaardelen goed in acht neemt en zijn maatregelen treft, kan met succes gebruik maken van een electrische afrastering. Kosten: Indien een perceel nieuw omrasterd moet wor den, dan kost dit per 1000 m lengte op de oude manier 300 palen 1,80 is 3000 m draad 540,- 375,- 915,- Voor electrische afrastering kan men met iets kortere en lichtere palen volstaan en geplaatst om de 10 m. Voor buiten-omrastering van 't perceel 2 gladde draden en 1 prikkeldraad. De kosten hier van bedragen per 1000 m: toestel 115,— 100 palen k 1,20 120,— 2000 m gladdraad 90,— 1000 m prikkeldraad 125,— 200 isolatoren 60,— draadspanners, hoekisolatoren, bordje „Schrikdraad", heksluiters 20,— Samen 530,— Bij beide methoden is werkloon niet inbegrepen. Verder zijn de materialen voor een buiten-afraste ring bedoeld. Voor onderlinge verdeling van het perceel kan men met 1 of 2 gladde draden volstaan. Om jongvee te keren zijn 2 draden noodzakelijk, bij uitsluitend grootvee kan met 1 worden volstaan. Het draad: Men kan hiervoor glad- of prikkel draad gebruiken. Voor buitenomrastering kan men boven en beneden een gladde draad nemen en in het midden een prikkeldraad. De onderste draad dient vrij dicht bij de grond te worden aangebracht om het onderdoorkruipen te verhinderen. Op deze draad dient geen stroom te staan in verband met opgroeiend gras. De bovenste draad brengt men op 80 cm hoogte aan. De onderlinge afstand tus sen de draden 3040 cm. Er dient gegalvaniseerde draad gebruikt te wor den van 3 mm dikte. Dit komt overeen met num mer 12 of 13. Dunnere draden geven te weinig zicht. De draad dient strak gespannen te worden. Het effect op sterk behaarde dieren is groter. Dit geldt ook voor prikkeldraad. Er zijn hiervoor han dige draadspanners in de handel. Isolatoren: Het effect van de electrische afraste ring hangt in hoge mate van de kwaliteit van de isolatoren af. Bij nat weer moet steeds een gedeel te van de isolator droog blijven. Daarom is het ge wenst, dat ze niet op maar aan de palen worden bevestigd. Ze dienen ook niet te klein te zijn. Zeer goed voldoen de porseleinen isolatoren van telefoon model. Paddestoel model van hetzelfde materiaal voldoet ook goed. Glazen en bakelieten isolatoren voldoen minder goed. Van de eerste springen vlug stukken af, de tweede „verweert" min of meer en schilfert af. De draad dient zodanig, aan de isolato ren te zijn bevestigd, dat heen en weer schuiven mogelijk blijft. Voor de hoeken gebruikt men spe ciale hoekisolatoren. Hekafsluiters. Deze moeten voorzien zijn van een gummi handvat en een sterke inwendige veer. De hekafsluiter wordt in het stroomcircuit gehaakt met de haak naar de stroombron toe. Het verdient aanbeveling de stroom op de afsluiter te onder breken. Dit kan men doen door de afsluiter niet aan dezelfde isolator te bevestigen als waar de stroomdraad is aangebracht, doch op een aparte, zelfstandige isolator, zodat de stroomtoevoer op de hekafsluiter maar van één kant komt, n.l. van de kant van de haak. Zodra de hekafsluiter van de draad wordt genomen is deze vrij van stroom. Beveiliging tegen blikseminslag: Hiervoor zijn speciale beveilingen ontworpen. Deze moeten apart en zeer goed geaard worden met koperdraad. Waarschuwingsbordjes: Schrikdraden langs de openbare wegen moeten worden voorzien van een ter plaatse aangebracht bordje van het voorge schreven model met het opschrift: „Pas op Schrikdraad". Zijn m de handel verkrijgbaar. Toestellen: Alle toestellen moeten door de „K.E.M.A." zijn goedgekeurd en door een erkend installateur aangesloten, waarvoor deze een ver klaring afgeeft. Lichtnet-toestellen verdienen in het algemeen de voorkeur. Waar electriciteit ont breekt of het grasland zeer verspreid ligt, kan het aanbeveling verdienen een batterij-toestel te ge bruiken. Dit batterij-toestel is verplaatsbaar en kan dus van het ene naar het andere perceel wor den verplaatst. Een 9 volts toestel verdient de voor keur boven 6 volts. Zowel met lichtnet- als bat terij-toestel kan men ongeveer 4 km draadlengte behoorlijk van stroom voorzien. Wel verdient het aanbeveling geen grotere oppervlakte onder stroom te houden dan noodzakelijk is. Bij de aanleg dient men hiermede rekening te houden door de afraste ring zo te maken, dat men de percelen individueel onder stroom kan plaatsen. Van belang is de toe stellen te kopen van leveranciers, die ook répara ties uitvoeren. Bat lory beveiliger: Voor batterij-toestellen is het gewenst een batterijbeveiliger aan te schaffen. Deze voorkomt, dat bij storing de batterij leegloopt. Om te komen tot een doelmatige afrastering moet elk geval afzonderlijk bekeken worden. Ter reinen met een zeer ongelijk maaiveld laten zich moeilijk afrasteren. Veelal valt dit mee, indien op de hoogten en kuilen een extra paal wordt aange bracht, waardoor de afrasteringsdraad toch de juiste hoogte behoudt. De assistenten van de Voor lichtingsdienst willen U gaarne bij de aanleg be hulpzaam zijn. DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST AXEL. 6-4-'51 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) PYRO-DERR. EEN NIEUW BESTRIJDINGSMIDDEL TEGEN SCHURFT EN LUIZEN. Met belangstelling las ik in het laatst verschenen nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad het ar tikel over luizen en schurft bij het vee. Het is inderdaad een veel voorkomend euvel en het kan misschien zijn nut hebben als ik U mijn ervarin gen hiermede meedeel. Wij zijn n.l. niet alleen vee fokker, maar ook zo'n beetje fruitteler. Deze com binatie bevalt mij wel, want ik weet nu tenminste waar ik met mijn schurftig fruit blijven moet: de varkens en koeien lusten dat best. Nu wordt in de fruitteelt veelvuldig gebruik ge maakt van het bestrijdingsmiddel Pyro-Derr, af komstig van de Assepta-fabriek in Delft. Het heeft tot op zekere hoogte dezelfde werking als nicotine en Parathion, maar het is niet giftig voor mensen en zoogdieren. Het middel bevat Pyretrum en Derris in vloeibare vorm en kost per liter-busje 8,—. Dit middel nu gebruik ik al enkele jaren met goed gevolg tegen luizen en schurft bij paarden, koeien en varkens, terwijl ook de stalvliegen er snel van doodgaian (met een rugsproeier). Het middel is verkrijgbaar bij elke handelaar in bestrijdingsmiddelen, terwijl het te gebruiken per centage op de bus staat. Waarschijnlijk is het ook een goed middel tegen de runderhorzel, maar dat weet ik nog niet zeker. Wanneer gedurende de stalperiode de gehele veestapel met dit middel 3 of 4 keer gewassen wordt, liefst met lauw water, is er geen sprake van luizen of schurft Met hoogachting C. CH. BRAKMAN, Nieuw en St. Joosland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7