ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND AGENDA. naar Luxemburg op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Juni EXCURSIE OOST Z.-VLAANDEREN naar Gelderland DEBOERENJEUGD Redactie: N. Filius, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuls, Goes. DINSDAG 17 APRIL: L. J. G.-Z. P. M. afd. 's-Heer Abtskerke Nisse, 7.30 uur, in gebouw „Irene". Provinciale Excursie EEN PRACHT EXCURSIE VOERT ONS DIT JAAR DWARS DOOR DE BELGISCHE ARDENNEN NAAR 'T MOOIE GROOT-HERTOGDOM Evenals vorig jaar richt thans de L. J. G. de blik naar het Zuiden, doch nu geldt dit niet alleen onze grootste Benelux-partner, ook de derde wordt met een bezoek vereert. Toen wij verleden jaar door tijdsgebrek slechts een klein gedeelte van dit won dermooie landschap konden bezoeken, zeiden allen, dat moet volgend jaar over enbeter, alhoewel mij van vele zijden werd verzekerd, dat de excursie zeer geslaagd mocht heten. Welnu we doen het over hoor!en ook beter! Beter niet alleen in de zin van dieper de Ardennen in, ook beter wat de opzet betreft. Vorig jaar hebben wij enkele tech nische fouten gemaakt (o.a. Remouchamps), en hieruit hebben wij lering getrokken, en we gaan dit jaar niet meer in een grot of iets dergelijks. Wat het natuurschoon betreft: „goede wijn be hoeft geen krans". Dus kort en goed, dat is af! Het reisschema ziet er als volgt uit, we volgen daarbij de reisroute op de voet. Vrijdag 8 Juni: 's morgens 5.30 uur7 uur ver trek der bussen vanuit verschillende plaatsen in Zeeland (afhankelijk van het aantal deelnemers in de diverse streken). Antwerpen (aankomst der bussen alhier 8.30 uur). MechelenLeuven koffiedrinken Namen. Ciney (hoofdplaats van de Condrox, mooie uit zichten rechts). Marloie Marche (215 m boven de zeespiegel). Via de Voor-Ardennen naar La Roche, 223 m. Vijf diep ingesneden dalen, n.l. die van de Ourthe, de Bronze, de Royen, de Pierreux en de Hermeux verenigen zich hier. Door het Kerstoffensief in 1944 is een gedeelte van het stadje weggevaagd. De autobus volgt de weg langs de rechteroever van de Ourthe door 'n nauw kronkelend dal langs berghellingen, bedekt met bossen en enige rotspar tijen. De weg verlaat voorbij Maboge het Ourthe- dal; bergop naar het plateau. Bastogne (515 m) oud stadje dat bekend is door het Kerstoffensief in 1944. Arlon (416 m) hoofdstad van de Belgische pro vincie Luxemburg. Autelbas. Sterpenich. Kleinbettingen. Luxemburg (aankomst 6 uur 's avonds). 's Avonds bestaat gelegenheid om deze mooie stad te bezichtigen. De nacht wordt hier doorge bracht in hotels. Zaterdag 9 Juni. Vertrek Luxemburg 7.30 uur precies. Langs Junglinster en Graulinster naar Echter- nach (159 m) aan de DuitsLuxemburgse grens. Het ligt aan de oever van de Süre. Door het mooie dal van de Süre langs Grundhof, Reisdorf, Moestroff, Bettendorf, Pouhren naar Vianden (203 m) aan beide oevers van de Our. Dan vervolgen we de reis langs de Duitse grens (Stolzembourg, Unterreisenbach, Rodershausen, Marbourg tot dicht bij Chervaux in het centrum van de Ardennen. Heinerscheid. Belgisch—Luxemburgse grens. Gouvy (467 m) hoogvlakte. Bovigny (451 m) in het Salm-dal. Vielsalm (367 m) mooi gelegen dorp op een kleine heuvel, met in de omgeving belangrijke lei steen groeven. Trois Ponts (250 m) samenvloeiing van Amblêve, Salm en Bodeux. Aan de drie bruggen over deze riviertjes dankt de plaats haar naam. Coo (265 m) Beroemde watervallen. De Amblêve beschrijft hier om een smalle vooruitspringende rots een bijna cirkelvormige boog van ruim 4 km lengte. Een gedeelte van het water van de riviei stort door twee openingen in genoemde rots 15 m omlaag. De waterval vormt temidden van grillig gevormde bosrijke bergen een buitengewoon schil derachtig tafereel. La Gleize (210 m). Stoutmont. LorcéChevron. Quarreux. Rencouchamps (130 m) gelegen op de rechter oever van de Amblêve. Luik. St. Truiden. Antwerpen. Daar deze reis-route vrij volledig is beschreven, raad ik belangstellenden aan deze te bewaren, om dat dit van veel nut kan zijn. Het programma lijkt misschien erg vol, maar in wezen is dit niet het geval, we hebben een tijd schema opgesteld en daaruit bleek ons dat alles goed bezichtigd kan worden en ook op ons gemak, mits allen zich maar onderwerpen aan de aanwij zingen die de bus-leiders geven. In een stad wordt niet veel gestopt, liever doen wij dit ergens in de bossen of op een plaats waar we een mooi uitzicht hebben. Sommigen zullen dan natuurlijk weer dorst heb ben, nu voor hen ter geruststelling deel ik mede, dat de bus-leiders het plan hebben om voor iedere bus per deelnemer 3 flesjes limonade in te slaan. De kosten van deze excursie zijn zo laag moge lijk gehouden, doch door het feit dat de logies en ontbijtkosten in Luxemburg in een goed hotel 8 bedragen komen we iets hoger dan vorig jaar er, wel op ƒ22,50 per persoon (reiskosten, logies er. ontbijt) Tevens zullen wij voor iedere deelnemer (ster) 50 francs op de bank aanvragen waarvoo, hij 4,moet storten. Na afloop van de reis kun nen deze, wanneer er francs over zijn, terug in ge leverd worden. In totaal moet iedere deelnemer (ster) dus storten ƒ26,50. Ieder moet in het bezi zijn van een geldig paspoort of een Bewijs vai Nederlanderschap. De sluitingsdatum van opgave is gesteld op Zr terdag 5 Mei a.s. in verband met het bespreken vai slaapplaatsen e.d. Na deze datum worden geen opgaven meer aan genomen. De L. J. G. Str. O. Z.-Vl. organiseert een 1-daaigse excursie naar de Bollenvelden op 28 April a.s. Opgave met storting van 7,50 bij J. W. de Put ter, L 56, Axel en Cath. Haak, B 1, Zaamslag, tot 21 April. Vertrek uit Axel 6 uur; Terneuzen 6.15 uur; Zaamslag 6.30 uur; Perkpolder 7 uur. Opgave van naam en volledig adres bij: Schouwen: M. Romeijn, Ring, Ouwerkerk. Zuid- en Noord-Beveland: Joh. Mol, Bouvigne, Wolphaartsdijk. Walcheren: J. L. Mol, „Land en Zeezicht", Nieuw- en St. Joosland. Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen: J. W. de Putter, Langedreef L 56, Axel. Tholen en St. Philipsland: M. C. J. Kosten, Puitpolder, Tholen. Tegelijk met de opgave dient ƒ26,50 gestort te worden, opgaven zonder gelijktijdige storting mogen niet aangenomen worden. Voor moeilijkheden en vragen wende men zich steeds tot de bus-leider in zijn streek. Wanneer het weer en de excursisten meewerken, dan wordt het een excursie, die alle vorige zal over treffen. Moge dit het geval zijn. M. C. J. KOSTEN, Excursie-leider. Excursie In de laatste dagen van Augustus. In de laatste vergadering van het Hoofdbestuur werd besloten de mogelijkheden te onderzoeken om deze zomer de afgebroken rij van provinciale excur sies voort te zetten, te meer waar de buitenlandse excursie geen landbouwobjecten in haar program ma voert. Daartoe werd contact opgenomen met de Gelder se zusterorganisaties die zich spontaan bereid ver klaarden alle hulp te verlenen. Als hoofdpunt zou dan op het programma komen een bezoek aan de landdag te Vorden in de Achter hoek op Donderdag 30 Augustus. Op deze landdag zijn gevraagd om te spreken: Ir. M. A. Geuze en Thys Booy. Des middags zal een revue worden opgevoerd waarin o.a. een vlaggenparade en paardensport zijn verwerkt, terwijl 's avonds een openluchtspel wordt opgevoerd. Na afloop van de landdag zouden de Zeeuwen met hun gastheren of gastvrouwen mee gaan om in de loop van de volgende dag weer te worden opgehaald. Rondom deze landdag kan dan een excursie ge houden worden in de Betuwe, Veluwe en Achter hoek. Als objecten kunnen hiervoor dienen: Betuwe: nieuwe sluizen bij Tiel in het A'dam Rijnkanaal; typisch Betuwse boomgaard; fruit ver werkingsindustrie, proefboerderij C. S. M. Veluwe: Ontginningsbedrijf op hoge zandgrond; nationale park „de Hoge Veluwe"; openlucht museum; één der Wageningse instituten. Achterhoek: Hier wordt de landdag reeds gehou den zodat een ieder reeds door middel van het logeren enigszins op de hoogte kan komen van het bedrijfstype in die streek. Indien mogelijk kan nog een tocht door deze mooie streek aan de excursie worden verbonden. Verder ligt het in de bedoeling de excursie over 3 k 4 dagen uit te strekken. De resterende nachten kunnen dan worden doorgebracht in het Kampeer- centrum „De Dikkenberg" bij Renkum. In ieder geval zal dan aan één der in de buurt gevestigde afdelingen der B. O. G. en B. O. L. H. gevraagd worden een contactavond met ons te organiseren, terwijl eventueel een tweede avond doorgebracht kan worden in Ede waar waarschijnlijk dan de „Heideweek" gehouden zal worden. Deze plannen moeten nog worden voorgelegd aan de Provinciale Raadsvergadering. Ze worden hier alleen vermeld om iedereen er opmerkzaam op te maken dat er dit jaar een keuze gemaakt kan worden. Daar de excursies enige maanden nè elkaar val len is wellicht ook voor velen een combinatie mo gelijk. Daar de tijdsduur, noch het programma de finitief vast staan kunnen de kosten ook nog niet worden opgegeven. Deze zullen echter door het vrij geringe aantal km's en de lage kosten voor het slapen zeker niet hoog worden. Daar het programma nog niet vaststaat kan een ieder nog met suggesties komen omtrent het pro gramma en de duur van de excursie. De opgaven zullen echter eerst later worden ge vraagd, wanneer nadere bijzonderheden bekend zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5