SPLITSING RIJKSLANDBOUW- CONSULENTSCHAP VOOR WEST. NOORD-BRABANT. KRABBELS VAN DE PENNINGMEESTER. RONDOM DE BOERDERIJ. VOORJAARSBESPUITING IN DE FRUITTEELT. BEKNOPT VERSLAG Tot slot werd de coöperatielilm van de F. N.Z. gedraaid, getiteld „In eigen handen". Ook het kankerfonds werd niet vergeten en kon door de gehouden verloting nog met een bedrag van 300 worden verblijd. De Afd. Zevenbergen mag ongetwijfeld op een gezellige en waardige viering- van haar eeuwfeest terugzien. Op 7 April j.l. is door de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening een beslissing genomen inzake een splitsing van het Rijksland- bouwconsulentschap Breda. Dit al te grote ambts gebied, dat de helft van onze provincie omvatte, is thans gesplitst in een kleigebied en een zandgebied. Voor het Westelijk kleigebied (inclusief Biesbosch, Land van Heusden en Altena en Langstraat) is als consulent benoemd Ir. Cuper ,voor velen onzer geen onbekende. Stand plaats voor het consulentschap wordt Zevenbergen. Van deze beslissing zal ongetwijfeld met instem ming en erkentelijkheid kennis worden genomen. Ir. Cupers bieden wij gaarne ook vanaf deze plaats onze gelukwensen aan met zijn benoeming en spreken hierbij de hoop uit, dat de landbouw in zijn ambtsgebied in ruime mate van zijn kennis en werkkracht zal mogen profiteren. Sinds de vorige verantwoording ontvingen wij de contributie voor het jaar 1951 van de volgende af delingen: De Kempen, Capelle (ged.), Onderlinge Tuinbouwvereniging 's Grevelduin-Capelle, Dintel- oord en Valkenswaard. De bijdrage voor het jubileumfonds werd ont vangen van de afdelingen: Zevenbergen en Dussen. Aan de betreffende penningmeesters onzen dank voor hun medewerking. Waar blijven onze verdere klanten? Denkt U aan de reductie van 5 bij afdracht vóór 1 Mei a.s.? Hierbij komt bovendien nog iets anders in verband met de organisatie van de jubileumdag, welke op 30 Mei a.s. te Breda wordt gehouden. Wij verwachten hiervoor grote belangstelling. De grote zaal van „Concordia" te Breda bevat dui zend zitplaatsen. Deze zijn uiteraard in de eerste plaats bestemd voor onze leden. Teneinde hierop contróle te hebben, verzoeken wij daarom thans reeds, alsdan de lidmaatschapskaart mee te bren gen, opdat aan onze leden in ieder geval voorrang kan worden verleend. Ieder lid zij dus op 30 Mei, indien enigszins mo gelijk. in het bezit van zijn lidmaatschapskaart. BRABANTSE BIESBOSCH. Het voorjaar 1951 zal ons boeren nog lang in het geheugen blijven. Wanneer al dat overtollige vocht, dat de laatste tijd gevallen is, uitgebuit zal worden in een periode van abnormale droogte, dan zijn de perspectieven voor oogst 1951 niet rooskleurig. Ge lukkig maar dat we er zelf niets aan kunnen ver anderen. De in de eerste helft van Maart gezaaide zomer granen aanschouwen thans het levenslicht en ge zien de abnormale omstandigheden waaronder het zaad kiemde, vallen de resultaten nog niet tegen, behalve dan op die plaatsen waar het water een hele poos op de akker heeft gestaan. Dit zaad heeft het niet altijd kunnen bolwerken en is ge deeltelijk verrot. Dit jaar zal men wel heel duidelijk waar kunnen nemen de verschillen tussen vroeg en laat zaaien, omdat dit nu wel buitengewoon is. Er zijn b.v. erw ten gezaaid begin Maart en er zullen hoogstwaar schijnlijk na half April nog diverse percelen ge zaaid moeten worden, evenzo is dit ook met het vlas gesteld. Hier en daar op sommige akkers kon men zaai- machines aantreffen, waarvan 2 k 3 weken geleden de baas het zaaien noodwendig heeft moeten sta ken en nadien de kans niet heeft gekregen om het werk onder behoorlijke omstandigheden af te maken. Ook de wintertarwe begint last te krijgen van overtollig vocht en koude en zou hoogst dankbaar zijn voor een gift nitraat. Maar hoe; liefst doet men dit met een kunstmest strooier om een gelijkmatige verdeling te krijgen; alweer geen kans vanwege het nat. Met de hand strooien is de oude methode, maar wie verstaat in een gebied als het onze, nog de kunst om onberis pelijk te zaaien met de hand? Misschien nog enkele ouderen en de baas zelf, tenminste wanneer het niet al te lang geleden is dat zij deze kunst be oefenden. De veehouders gaan eveneens verlangend uitzien naar wat milder en vooral ook droger weer. De wintervoorraden beginnen hier en daar op te raken en het beschikbare krachtvoer is schaars en duur. Het jongvee is op verschillende plaatsen al naar de weide verhuisd, er is al ruim voldoende gras om deze dieren van het nodige te voorzien. Het is hier en daar duidelijk te zien nu in 't be gin van de grasgroei dat stalmest op grasland een opvallend effect geeft, wanneer deze in 't najaar en dan liefst niet te vroeg wordt aangewend. Op deze manier is men van een vrij vroege gras- groei verzekerd en wanneer men dan kans ziet zijn melkvee overdag in de wei te brengen en 's nachts op stal te plaatsen, kan er een behoorlijke som aan krachtvoer uitgespaard worden. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Terwijl we dit schrijven is al weer een week van de Aprilmaand gepasseerd, zonder het reeds zo lang begeerde „droog weer" te hebben gegeven. Het begint nu zo zoetjes aan voor vele gewassen hoog tijd te worden met het zaaien, laten we echter hopen dat thans spoedig door enkele echte „droog- dagen" de grond zover opgedroogd zal zijn, dat met grote spoed aan de diverse voor j aars werkzaamhe den kan worden begonnen. Slechts op enkele bedrijven is reeds een klein ge deelte gezaaid en staat hier en daar dan ook een enkel perceel haver of gerst boven. Er zijn echter ook enkele percelen, waar blijkt dat door de veie regens van de laatste weken het zaaizaad verrot is in de laagst gelegen gedeelten van die percelen. Dat zal dus al weer moeite en kosten brengen aan bij- zaaien en tevens vrijwel altijd ook mindere opbreng sten. Sommige boeren praten daarom al dat ze zodoen de zeker zo lief hun zaaigraan nog in de zak hebben dan onder deze omstandigheden gezaaid te zien. Heus, voor de boer brengt het voorjaar 1951 tot heden nog weinig goeds en velen zien dan ook met een somber gemoed het oogstjaar 1951 tegemoet. Dat men ondanks dit alles toch de moed niet laat zakken, indachtig aan het oude spreekwoord „En de boer hij ploegde voort", blijkt ook hier in de streek. Mede door de vorig jaar hier ook ingevoerde Har- deland-methode voor het inkuilen van gras heeft de grasdrogerij te Almkerk in 1950 niet kunnen werken. Dit is door vele gebruikers van gedroogd gras deze winter echter als een gemis gevoeld. Tevens is door verschillende ondervonden dat een inge kuild product nog niet gelijk te stellen is met ge droogd gras. Het is daarom een zeer prijzenswaar dige daad van het bestuur der Coöp. Zuivelfabriek, waaronder de grasdrogerij ressorteert, om te trach ten deze drogerij weer op gang te krijgen. Door de wel zeer sterke veebezetting, welke op vrijwel alle bedrijven aanwezig is, is het vrijwel niet mogelijk gedurende de gehele zomer voldoende gras te kun nen aanvoeren. Wel is in de maand Mei ruim vol doende gras aanwezig, doch om verder de gehele zorner door te kunnen werken is aanvulling van an dere producten noodzakelijk. Daarom is contact opgenomen met diverse boe ren uit de Langstraat en de Biesbosch. Dit zijn meestal overwegend akkerbouwbedrijven. De mo gelijkheid is nu onder 't oog gezien om ook klaver en lucerne te gaan drogen. Hiervoor is echter nodig de aanschaffing van een hamermolen. Daar deze een zeer sterke motor vereist (ongeveer 75 pk) is de bouw van een nieuwe transformator nodig, daar hier anders geen voldoende stroom voor aanwezig is. De investeringskosten hiervan zullen een flink bedrag vragen en aangezien vele leden der Coöp. Zuivelfabriek niet veel voelen voor deze nieuwe in vestering, wordt nu getracht een nieuwe Coöperatie op te richten, die deze bestaande drogerij dan kan overnemen van de Zuivelfabriek. Om echter gedurende een vol seizoen te kunnen werken is meer vaste aanvoer van producten nodig en is dat in de vorm van klaver en lucerne mogelijk. Daarom allen wien dit aangaat, werkt mee om deze zaak op gang te krijgen. Zie naar het voorbeeld van Tholen en West-Bra bant. In het vorige artikel heb ik u vooral gewezen op de mogelijkheden van ziektebestrijding, waarbij vooral de aandacht was geschonken aan de winter- bespuiting met de daarvoor geëigende middelen. De weersomstandighden zijn echter wel van dien aard geweest, dat men op vele bedrijven met de winterbespuiting niet is klaar gekomen. De tijd, voor het nuttig effect van deze bespuitingen is nu voorbij. De luizen en vvintervlindereitjes zijn uit gekomen, en moeten dus nu met een ander, dan een winterbestrijdingsmiddel aangepakt worden. Daar echter deze nog zeer kleine parasieten zich zo spoedig mogelijk in de knoppen verschuilen, zal de bestrijding hiervan nog wel de nodige moeilijk heden opleveren; te meer daar het uitkomen der eitjes vrij onregelmatig verloopt. Ook de spint eitjes zijn al zo ver ontwikkeld, dat het uitkomen hiervan spoedig verwacht kan worden. Wacht dus met een bespuiting totdat ook deze uit zijn, omdat met een zelfde bespuiting ze dan tegelijkertijd bestreden kunnen worden. De knop pen hebben zich dan in die periode ook verder ont wikkeld, en bieden dan vanzelfsprekend ook een geringe schuilplaats voor de insecten, waardoor de bestrijding doeltreffender kan worden uitgevoerd Een bespuiting met een E 605 preparaat zal da- wel voldoende zijn. Naast deze bespuiting moet e- aandacht besteed worden aan de schurftbestrr ding; want de Plantenziektenkundige Dienst heeff gewaarschuwd, dat de sporen der schurftzwam n.l vrijkomen. Gebruik dus elke goede spultdag voor de koper- bespuiting, 0,5 koperoxychloride. Hierbij moet men echter wel bedenken, dat verschillende appel rassen kopergevoelig zijn zoals Boskoop, Cox en dergelijke. Voor dergelijke rassen kan men dan in plaats van koper een kwikpreparaat gebruiken. Bedenk echter wel, dat kwikpreparaten een minder lance nawerking hebben dan koper, en kans op be schadiiTing nog vrij groot is, wanneer men de ge geven voorschriften voor het gebruik van deze stof niet opvolgt. Peren en kersen bespuit men bijvoorkeur met koper. Koperpreparaten kunnen met DDT gemengd worden, hetgeen een aanbeveling verdient, wanneer op het bedrijf de appelbloesemsnuitkever voor- Komt. Dit insect is reeds op meerdere bedrijven waargenomen. Na de eerste schurftbestrijding met koper of kwik, zal het noodzakelijk zijn deze te doen volgen door een kwikbespuiting juist voor de bloei van appel en perenrassen. De schurftinfectie kan hier door tot een minimum worden beperkt. In het kort samenvattend komt het dus hier op neer: a. Zo snel mogelijk de eerste schurftbestrijding uitvoeren, al of niet gecombineerd tegen luis- wintervlinder-spint en/of snuitkeveraantasting. b. Tegen de bloei een tweede schurftbestrijding, doch dan met een kwikmiddel gevolgd door de meest gewenste zomerbespuitingen, afhanke lijk van de te bestrijden parasieten, welke dan op het bedrijf voorkomen. Doch hierover in een volgend artikel. ADR. P. van de vergadering van het Hoofdbestuur der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, gehouden op Dinsdag 20 Maart 1951, des nam. half twee in Café-Restau rant „De Beurs" te Breda. De voorzitter de heer W. G. de Waard opende de vergadering met allen welkom te heten en gaf ver volgens in zijn openingsrede een algemene beschou wing over de positie, waarin wij thans verkeren. Mede tengevolge van het feit, dat vorige week onze plaatsruimte niet geheel kon worden benut, kun nen wij tot onze spijt deze rede niet overnemen en slechts een zeer beknopt verslag van deze vergade ring geven. Mededelingen uit Stichtingsverband. De heer M. P. van Nieuwenhuijzen gaf op ver zoek een overzicht van de gevoerde besprekingen inzake de C.A.O. voor het contractjaar 19511952. In het mantelcontract zullen enkele belangrijke wijzigingen worden aangebracht. Zo zal t.a.v. door betaling bij ziekte en ongeval voor losse arbeiders straks de wettelijke regeling (80 gelden. Voor vaste arbeiders zal de termijn van 6 weken op 4 weken worden teruggebracht. Een dienstwoning zal bij het beëindigen van het dienstverband ont ruimd moeten worden, mits 5 maanden tevoren is opgezegd. De 2 vacantie-toeslag zal echter in de C.A.O. worden opgenomen. Voor losse arbeiders betekent dit een verhoging van de waarde van de vacantiebonnen van 3 maal op 4 maal het uurloon. Omtrent het bijzondere gedeelte voor de C.A.O. voor akker- en weidebouw en veehouderij is voor Westelijk Noord-Brabant overeenstemming be reikt. De 5 loonsverhoging van vorig jaar is thans in de lonen doorberekend, evenzo in de meeste accoordlonen. Spreker adviseerde om zo veel mogelijk schriftelijk de arbeidsovereenkom sten vast te leggen en deelde nog mede, dat de wenselijkheid naar voren is gebracht om t.a.v. de arbeidsvoorziening en de mogelijke inschakeling van Bureau Oogstvoorziening de gebieden van de Biesbosch en de Westhoek met name te noemen. Deelname van Prot.-landbouwers-leden der Noord- Brabantse Mij. van Landbouw in Oost- en Midden- Brabant aan de instellingen van de N.C.B. Ingaande 1 Jan. 1951 is hiervoor een regeling getroffen, waarbij Prot. boeren in Midden- en Oost- Brabant, die lid zijn van de hun passende stands organisatie, deel kunnen nemen aan de economi sche instellingen van de N.C.B., zonder dat v^ri >>en voortaan het hospitant-lidmaatschap van de N.C.B. wordt geëist. Voor de algemene diensten van de N.C.B. zullen zij echter alsdan een bijdrage ver schuldigd zijn van 5,per jaar. Bij het Dag. Bestuur zij nechter nog enkele vra gen gerezen, die een bespreking met de N.C.B. ge wenst maken. Besloten werd aan het Dagelijks Bestuur van de N.C.B. te verzoeken binnenkort een bespreking te hebben over enkele details van de nieuwe regeling. Benoeming administratieve kracht. De heer J. Hasper is met ingang van 1 Maart jl. in dienst van de Brandverzekering overgegaan. In deze vacature werd benoemd de heer G. Kamp te Zevenbergen. Rekening en balans van het afgelopen jaar. Behandeld werd de rekening over het jaar 1950, welke sluit met een nadelig saldo van ƒ2196,51 en de balans per 31 December 1950. Door de financiële commissie werd er op ge wezen, dat de inkomsten de laatste jaren niet even redig met de uitgaven zijn gestegen. Bovendien zullen straks de kosten van het kantoor hoger wor den bij onderbrenging in het nieuwe pand. Verhoging van de contributie zal dus in de toe komst nodig zijn, tenzij de P.B.O. straks in deze uitkomst zou brengen, doordat de georganiseerden ie contributies voor hun standsorganisatie van de heffing zouden kunnen aftrekken. De financiële commissie heeft boeken en beschei den in orde bevonden en adviseerde aan de pen ningmeester volledig decharge te verlenen, waar toe werd besloten. Door de financiële commissie werd voorgesteld, dat namens deze commissie in het landbouwblad een verslag zal worden geplaatst van hun bevindingen, tevens een opwekking om de organisatie ook financieel zo sterk mogeliik te m^Ven. Hiertoe werd met algemene instemming besloten. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10