d&tnanstcaties Nogmaals èe filedingtentoonstelling van Korte berichten. VOOR DE PLATTELANDSVROUW op Vrijdag 13 April op de Tentoonstelling verwacht. Radiovoordracht in de rubriek „Voor ons platteland" uitgesproken door de heer C. P. M. van Beek. Engeland en Amerika hadden reeds voor de oor log een voorsprong op het gebied van de mechani satie van de landbouw. Zij hebben deze voorsprong gedurende de tweede wereldoorlog nog zeer sterk vergroot. De bezette landen van West-Europa hebben na dien getracht hun achterstand zo spoedig mogelijk in te lopen. Daarom was er na d^ bevrijding zowel van de zijde van de handel in, als van de zijde der gebruikers van landbouwwerktuigen een streven om de landbouwmachines, welke tijdens de oorlog ontwikkeld waren te tonen en te zien. Talrijk waren de demonstraties van landbouw werktuigen. Zo talrijk, dat zij enerzijds niet meer aan hun doel beantwoorden, anderzijds de lever anciers van die werktuigen op kosten joegen, welke kosten niet meer door een grotere omzet, doch slechts door verhoging van de prijs dier werktuigen konden worden gedekt. Een demonstratie heeft immers ten doel ener zijds aan belanghebbenden en belangstellenden de Werking van de machine of het werktuig te tonen, anderzijds wanneer er meerdere soortgelijke ma chines zijn, deze door onderlinge vergelijking en beproeving op hun objectieve waarde te toetsen. Op deze onderscheiding en niet op de omvang be rust dan ook de verdeling in regionale en lande lijke demonstraties. De eerste hebben een meer de monstratief propagandistisch karakter, de laatste dragen meer het kenmerk van beproeving. Wil een demonstratie slagen, dan moet er vol doende belangstelling zijn, zowel van de zijde van de leveranciers als van de zijde der afnemers. Demonstratie-moeheid bij de een of bij de andere partij strekt steeds beide partijen tot nadeel. Daarom vond op 1 December 1949 een bespre king plaats tussen de leveranciers van landbouw werktuigen en de gebruikers, vertegenwoordigd door de leden van de Werktuigencommissies van de Stichting voor de Landbouw. Hierbij werd overeengekomen, dat in 1950 slechts een beperkt aantal grote demonstraties van land bouwwerktuigen zou worden gehouden. De bedoeling was, dat in de achtereenvolgende jaren de diverse machines in de verschillende stre ken van het land onder de daar geldende omstan digheden zouden worden getoond. Zo werden in 1950 achtereenvolgens gedemon streerd: de beregeningsinstallaties in Midden N.-Brabant, de wiedmachines in de omgeving van Amsterdam, de spuitmachines in de Over-Betuwe, de ploegen voor zandgrond in Noord-Limburg, de ploegen voor kleigrond op Zuid-Beveland, de vol-automatische aardappelrooimachines in de Veenkoloniën, de inkuilmachines in Overijssel en de slotenreinigingsmachines op de kleigrond van Noord-Groningen. Voor 1951 staan op het programma: de aardappelpootmachines in Groningen, de werktuigen voor het weidebedrijf in Utrecht, de boswerktuigen in Gelderland, de werktuigen voor grondbewerking en spuiten in de fruitteelt op de Zuid-Hollandse eilanden, de vlasplukmachines in de Noordoostpolder, de consumptie- en fabrieksaardappelrooimachines resp. in Oost-Brabant en de Veenkoloniën, de werkgangen bij het bietenrooien in West-Bra bant/Zeeland en de machines voor de maïsoogst in Overijssel en Gelderland. Moest het schema voor 1950 door tijdnood ge dwongen, wat overijld worden opgesteld en was mede de onervarenheid in sommige gevallen oor zaak van een minder goed slagen, voor 1951 is tijdig overleg gepleegd en wordt alle zorg besteed aan een goede opzet. Reeds is voor alle demonstraties een eerste over leg gepleegd. Het object en de omvang van de demonstratie en de vermoedelijke datum en plaats zijn bepaald en de Commissies van Voorbereiding zijn aan het werk. Wij stellen ons voor de belangrijkste gegevens van de te houden demonstraties in een folder samen te brengen. Deze folder zal dan niet alleen in Nederland worden verspreid, maar ook aan onze buitenlandse relaties worden toegezonden. Daar bij de landelijke demonstraties het beproe vingskarakter overweegt, .worden deze steeds voor afgegaan door een of meer dagen, waarop de machines alleen werken voor de Beoordelingscom missie en waarop zij door de deskundigen van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie en eventueel andere instanties op hun constructie en werking worden onderzocht. De algemene indruk wordt bepaald door de Be oordelingscommissie, waarin naast de Consulent, in wiens ambtsgebied de demonstratie wordt ge houden en de Consulent voor Landbouwwerktui gen, een aantal mansen van de practiik zitting Hebben. Tijdens of na afloop van de demonstratie wordt door de Consulent voor Landbouwwerktuigen, een korte toelichting op en- beoordeling van de gede monstreerde werktuigen gegeven. De verkregen cijfers en resultaten en de opge dane indrukken worden vastgelegd in een officieel rapport, opgesteld door het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie. Daarenboven wor den door de Stichting voor de Landbouw enkele hoofdpunten van de demonstratie in een kleine reportagefilm, welke dan later op de vergaderingen der afdelingen van de stand- en vakorganisatie in de landbouw kan worden gedraaid. Deze regeling van de landelijke demonstraties, heeft, ondanks alle gebreken welke aan een eerste afspraak plegen te kleven, voor beide partijen wel zodanig bevredigend gewerkt, dat zij niet alleen voor 1951 zal worden voortgezet, doch dat wordt getracht ook de regionale demonstraties op be scheiden schaal hierin te betrekken. Immers de landelijke demonstraties zijn van zeer veel belang, doch goede regionale demonstraties zijn, naar onze mening, zowel voor de gebruikers als voor de leveranciers nuttig ën noodzakelijk. Regionale demonstraties worden echter vaak spontaan georganiseerd naar de behoefte van het moment, hetzij door de leveranciers, hetzij door de gebruikers, hetzij door de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Men mag de voordelen van een dergelijk gebeu ren op het juiste moment niet doorknijpen door het streven naar perfecte organisatie en voorbereiding. Het juiste midden zal hier eerder gevonden worden door de practijk dan door de theorie. Wij hopen echter door dit overleg overbodige doublures en dus onnodige kosten te voorkomen en aller medewerking te krijgen om de nodig ge oordeelde demonstraties volledig tot hun recht te doen komen. STCHTING EXAMENS VAN DE GEORGANISEERDE LANDBOUW. Zij, die aan de examens boekhouden en bedrijfs leer, welke op 26 en 27 April a.s. worden gehouden, wensen deel te nemen, kunnen zich hiervoor tot uiterlijk 14 April opgeven. Aanmeldingsformulieren zijn op aanvraag ver krijgbaar bij het Examenbureau, Belgischeplein 's Gravenhage (post Scheveningen). BEDRIJFSCHAP VOOR VEE EN VLEES De Commissie van Bijstand van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees houdt Donderdag 19 April des namiddags om 2 uur een openbare vergadering in de Marijkezaal van hotel Centraal te 's-Graven- hage. Nog enkele dagen en dan is de tentoonstelling „Goede Kleding" in het „Schutters hof" te Goes gearriveerd. De tournée door ons land is een groot succes geworden en we hopen, -dat ook de tentoonsteling in Zeeland prettige herinneringen zal achterlaten. In verband met de vóórverkoop van de kaarten en de grootte van de zaal is het bezoek volgens onderstaande schema geregeld. Werkt U allen hier aan mee in het belang van de organisatie! MAANDAGAVOND 9 APRIL. Officiële opening: 's avonds half acht. DINSDAG 10 APRIL. 's Morgens 10 uur: Landbouwhuishoudschool Terneuzen. Landbouwhuishoudschool Kortgene. 's Middags 13.30 uur: Plattelandsvrouwen Rilland. Plattelandsvrouwen O. Z.-Vlaanderen. 's Middags 14 uur: Plattelandsvrouwen Tholen. Plattelandsvrouwen Koudekerke. Plattelandsvrouwen Westkapelle. 's Avonds 19.30 uur: Plattelandsvrouwen Wemeldinge. Plattelandsvrouwen Kapelle. WOENSDAG 11 APRIL. 's Morgens 10 uur: Vakschool Goes. R. K. Landbouwhuishoudschool Ovezande. Landbouwhuishoudschool Schoondyke. Huisvrouwenvereniging Haamstede. 's Middags 13.30 uur: Plattelandsvrouwen Schouwen. Plattelandsvrouwen Duiveland. 's Middags 16 uur: Plattelandsvrouwen Sint Philipsland. Plattelandsvrouwen Zuid-Beveland, West. (Driewegen, Baarland, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, Nieuwdorp, Hoedekenskerke, Ier- seke, Wolfaartsdyk en Kloetinge.) 's Avonds 19.30 uur: Plattelandsvrouwen Noord-Beveland. Huisvrouwenvereniging Vlissingen. Vrouwenvereniging 't Zandt. DONDERDAG 12 APRIL. 's Morgens 10 uur: Landbouwhuishoudschool Tholen. Landbouwhuishoudschool Zierikzee. 's Middags 13.30 uur: Plattelandsvrouwen Zuid-Beveland, West. (Goes, Wilhelminadorp.) Huisvroüwenvereniging Goes. 's Middags 16 uur: Plattelandsvrouwen W. Zeeuws-Vlaanderen. Huisvrouwenvereniging Terneuzen. 's Avonds 19.30 uur: Plattelandsvrouwen Zuid-Beveland, Oost. Plattelandsvrouwen Middelburg. R. K. Vrouwenvereniging Goes. VRIJDAG 13 APRIL: 's Morgens 10 uur: Landbouwhuishoudschool Kruiningen. 's Middags 13.30 uur: Landbouwhuishoudschool Kruiningen. 's Middags 18 uur: Huisvrouwenvereniging Middelburg. Cursus Huishoudelijke Voorlichting Oudelande. 's Avonds 19.30 uur: Cursus Hiushoudelijke Voorlichting Kapelle. Cursus Huishoudelijke Voorlichting Baarland. Cursus Huishoudelijke Voorlichting Wilhel minadorp. Dames, die nog GEEN KAART gekocht hebben, worden Voor genoemde dag zijn kaarten verkrijgbaar aan de KASSA in het „Schuttershof" of aan het SECRETARIAAT van de Bond van Plattelandsvrouwen, Grote Markt 28 te Goes; Namens het Bestuur der Kledingcommissie, J. J. MOL, Wnd. Secretaresse-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9