uitgaven - Noord-Brabantsche Mij van Landbouw fierdrufiken NIEUWE ARBEIDSVOORZIENING IN DE BIESBOSCH. STICHTING ENER GROENVOEDER- DROGERIJ VOOR WEST-BRABANT. P. de Boer, Eenvoudige kennis van motoren, 4e druk. Uitgave J. B. Wolters, Groningen, 1,90. Dit boekje beleeft nu reeds zijn vierde druk, Wit een waardevolle maatstaf is voor het veelvuldig gebruik, dat van dit eenvoudige doch duidelijke werkje gemaakt wordt. Deze druk is volgens het voorbericht practisch ongewijzigd gebleven. Ir. J. C. Friederich. De teelt van olievlas. Be richt no. 6 van het Nederlands Vlasinstituut te Wapeningen. Dit bericht kan als een nadere aanvulling van de reeds eerder uitgegeven handleiding voor de teelt worden gezien. Daar het afgelopen jaar erg ongunstig is geweest voor de teelt van olievlas, vooral door de vochtige weersomstandigheden tij dens de afrijping, zijn in dit boekje nog enige erva ringen verwerkt die voor de weinige telers van dit gewas in Zeeland van belang kunnen zijn. Dr. J. Grashuis. Voedermïddele voor de land- bouvvhuishouddieren. Uitgave Instituut voor Mo derne Veevoeding „De Schothorst" te Hoogland, 2e druk 3. In deze druk zijn slechts enkele aanvullingen en wijzigingen aangebracht. Zo zijn de Handelsvoorwaarden in overeenstem ming gebracht met de nieuwste gegevens, terwijl een tabellarisch overzicht van de samenstelling der verschillende voedermiddelen werd toegevoegd, waar het alfabetisch register tevens in werd opge nomen. W. Geldof: „Het Zeeuwse Volksraadsel", 1950, Fa. F. W. den Boer, Middelburg, geb. 4,25. In de reeks Land en Volk der Scheldemonden is als nummer 3 verschenen een deeltje over het Zeeuwse Volksraadsel. De schrijver van deze be spreking had zich nooit in deze stof verdiept en is verrast geweest door datgene wat de heer Geldof heeft verzameld. Tal van raadsels, raadselverhalen, rekenkunstjes, rijmpjes uit zijn schooljeugd van het Zeeuwse platteland, die hij meende al lang ver geten te zijn, kwamen weer levendig voor de geest. De heer Geldof behandelt Zeeuwse volksraadsels en kunstraadsels, beschrijvende .en verhalende raad sels, raadselsprookjes en rekenraadsels en nog veel meer. Hij doet dit op een zeer leesbare en onder houdende wijze. Hij weet van sommige raadsels de geschiedenis en de oorsprong duidelijk te maken. Zijn verzameling lijkt me voor Zeeland wel vol ledig; zelfs het platte raadsel is niet geschuwd. Het boekje is zeker een aanvulling op het nog zo brake terrein van de beschrijving van onze Zeeuw se Volkscultuur. Het zal ook op tal van avonden voor ontspanning kunnen zorgen. Wie zijn krach ten nog eens wil proberen, hier een klein proefje: Van voren leeft het; In 't midden is het dood; Van achter eet het spek met brood. Een andere beschrijving van de ploegende boer, dan we gewend zijn. De houtsnede van Snapper op de omslag wekt wel sfeer; binnenin zijn ze vaak slecht afgewerkt en zelden geslaagd. Barend Zwerfmans: „Onder Zeelands Hoge Hemel", 1950, Firma G. W. den Boer, Middelburg, geb. ƒ4,85. Gebundelde natuurstudies van Zwerfmans, de lezers van de Provinciale Zeeuwse Courant geen onbekende. Maar in de krant vrijwel altijd gepubli ceerd zonder illustraties, staat dit boekje vol met foto's en tekeningen. Dat verlevendigt en verrijkt de schetsen van Zwerfmans extra. Doch goede wijn zou het ook zonder krans doen. Dit boekje kan de gemiddelde Zeeuw veel leren. Het kan hem in de eerste plaats leren waar in zijn eigen gewest plek jes zijn, die hij zou moeten kennen, om wat de na tuur hem daar bij uitzondering kan bieden. Noord- Zeeland valt echter vrijwel buiten het exploitatie terrein van de schrijver. En in de tweede plaats kan men er uit leren zijn ogen de kost te geven. Alle dag, gewoon in het veld, langs de dijken en wegen. Er is daar ook van alles te zien in God's vrije natuur, waaraan we nu onnadenkend en on- ziende zelfs voorbij lopen. Wanneer het voor de ouderen van ons te laat zou zijn, laat dan veel jongeren dit boekje lezen en laat Zwerfmans voortaan hun gids wezen bij toch ten en werkzaamheden in ons polderland en in onze duinen of op de schorren of de zeeglooiing. Zwerf mans overdrijft gelukkig niet, hij toont zich in zijn schetsen geen natuurmaniak. De romantische omslagtekening is van W. Vaar- zon Morel Jr. We hebben verder maar één aanmer king: sommige foto's zijn wel erg donker afge drukt. G. Wij kregen toegezonden het verslag over 1950 van de plaatselijke commissie van de Stichting voor de Landbouw in de Biesbosch, waarin wij het volgende vermeld vonden. Samenstelling van de commissie. H. J. Klunder, voorzitter (C.B.T.B.), A. Winter- mans, secretaris (R.K. L.A.B.), S. Glerum (N.B.M. L.), P. Brooymans (N.C.B.), G. de Graaf (N.L.A.B.) en G. Ippel (N.C.L.B.) Zóne-toeslag. De zóne-toeslag voor zóne 4 is uitgevallen. De toeslag voor zone 5 werd met 1,verminderd en gebracht op 2,50 per week. C.A.O. Aan de naleving van de C.A.O. is zoveel mogelijk de hand gehouden. De weersgesteldheid gedurende het afgelopen jaar was echter zodanig, dat handha ving van de C.A.O.-tarieven niet steeds mogelijk bleek. De commissie moest zodoende bemiddelend optreden bijv. bij het vlas trekken, bieten rooien en witlof rooien. Behoudens een enkele uitzondering legden beide partijen zich in alle gevallen neer bij het advies van de commissie. In alle gevallen, waarbij de commissie het nood zakelijk achtte van de C.A.O.-tarieven af te wijken, ondervond zij alle medewerking van de Stichting voor de Landbouw in Brabant. In spoedgevallen ge beurde dit overleg telefonisch, waarna schriftelijke bevestiging volgde. Arbeidsvoorziening. Het werk op dit gebied was het meest omvattende voor de commissie. In het begin van 1950 werden nauwkeurige af spraken gemaakt tussen commissie, B.O. en G.A.B., waarbij werd bepaald, dat de gehele voorziening van arbeiders zou plaats hebben in nauwe samen werking met deze instanties. Had in 1949 alleen de voorziening in tekorten via de commissie plaats, in 1950 was de commissie ook ingeschakeld bij de bemiddeling die door het G.A.B. Almkerk werd verricht. Per 1 Maart 1950 werd de heer Ippel als verte genwoordiger van de commissie aangesteld, waarbij hem werd opgedragen, in samenwerking met ge noemde Overheidsdiensten, de arbeidsvoorziening in de Biesbosch te regelen. Teneinde zich een juist beeld van de arbeidsbehoefte te kunnen vormen, werden alle bedrijven in Maart en September be zocht. Hierdoor was het de commissie mogelijk zich tij dig te beraden op de te nemen maatregelen en kon zij tot de bietenoogst de arbeidsvoorziening geheel in handen houden. Het tekort aan arbeidskrachten bij de voorjaars- en verplegingswerkzaamheden kon worden onder vangen door het inzetten van geschoolde arbeiders uit het land van Heusden en Altena met subsidie verlening op het vervoer. Bij het vlasplukken bleek het noodzakelijk oogstcolonnes in te zetten. In het najaar ontstond door de slechte weersom standigheden een groot tekort aan arbeidskrachten. In deze periode is wel duidelijk de onmisbaarheid van Bureau Oogstvoorziening gebleken, dat alle moeite heeft gedaan om de Biesbosch zoveel moge lijk te helpen. Ondanks het ongunstige weer kon zodoende de gehele oogst uit de Biesbosch worden geborgen. Wat bereikt werd. Dank zij een goede samenwerking werd bereikt, dat: a. de tarieven over het algemeen konden wor den gehandhaafd, behoudens uitzonderingen, waarin door de commissie werd beslist. b. verplegings- en oogstwerkzaamheden zijn on danks het ongunstige weer nog tijdig klaar gekomen. c. colonnes werden alleen dan geplaatst, wan neer geen vrije arbeiders meer beschikbaar waren. d. voorkomende moeilijkheden tussen werkge ver en werknemer werden indien enigszins mogelijk door de commissie opgelost. Geconstateerd mag worden, dat de commissie er in is geslaagd, ondanks haar moeilijke en vaak on dankbare taak, zeer veel goed werk in het afgelo pen jaar te verrichten in dit op het gebied van ar beidsvoorziening zo moeilijke gebied. De goede ver standhouding en samenwerking met B.O. en G.A.B. hebben hier zeer zeker veel toe bijgedragen. Ook voor 1951 wordt een tekort aan arbeidskrach ten verwacht. Vertrouwd mag echter worden, dat de te verwachten moeilijkheden door onderlinge sa menwerking op dezelfde wijze zullen kunnen wor den opgelost, als in het afgelopen jaar. Van de zijde van het voor het bovenstaande doel ingestelde voorlopig comité wordt ons het volgende medegedeeld: Nadat in een zestal propaganda-vergaderingen, die aan het einde van Februari en het begin van Maart werden gehouden, gebleken was, dat een vol doend aantal aandelen geplaatst konden worden om tot de stichting van een groenvoederdrogerij in West Brabint te kunnen geraken, heeft het voorlopige comité het raadzaam geoordeeld in over leg te treden met de bestaande Coöperatieve Groen voederdrogerij „Tholen" te Scherpenisse. Deze vereniging', die na de inundatie van het eiland Tholen werd opgericht en reeds enige jaren met succes werkzaam is, had het voornemen de bestaande capaciteit te vergroten en tegelijkertijd uitbreiding te geven aan haar werkgebied, door ook het Zuid Westelijkste gedeelte van Brabant daarin te betrekken. Hierdoor dreigde het gevaar te ontstaan dat twee coöperaties met eenzelfde doel naast elkaar zouden gaan werken in eenzelfde gebied. Het behoeft geen betoog, dat een zodanige ontwikkeling ongewenst zou zijn. De besprekingen, die tussen het bestuur van „Tholen" en het voorlopig comité voor West Bra bant zijn gevoerd, hebben tot een gunstig resultaat geleid. De verkregen oplossing komt in hoofdzaak neer op het volgende: Er zal geen nieuwe afzonderlijke vereniging voor West Brabant worden opgericht, maar de bestaan de vereniging „Tholen" zal worden gereorgani seerd, zodat zij zal omvatten het eiland Tholen, West Brabant, St. Philipsland en op Zuid-Beveland de gemeent Rilland. e Deze aldus gereorganiseerde vereniging zal over gaan tot de stichting van een nieuwe drogerij, hoogstwaarschijnlijk te Stampersgat op een ter rein in de naibijheid van de coöperatieve suiker fabriek „Dinteloord." De capaciteit vun de bestaan de drogerij te Scherpenisse zal worden vergroot door het bijplaatsen van een nieuwe droger (type van den Broek). De exploitatie van de beide drogerijen zal dus in één hand komen, waardoor een doelmatige grond stoffen-verdeling kan worden bereikt en waardoor bij de exploitatie van de nieuw te stichten droger geprofiteerd kan worden van de kennis en ervaring die reeds te Scherpenisse werd verkregen. Behalve deze voordelen van de samenwerking tussen Tho len en West Brabant, wordt mede daardoor bereikt dat de financiële eisen, die voor de toetreding ge steld moeten worden, lager zijn dan bij de oor spronkelijke opzet voor een afzonderlijke drogerij voor West-Brabant nodig werd ge oordeeld. Volgens de oorspronkelijke op zet zou een lid per aandeel, waarop 2000 kg ge droogd product geleverd moet worden, in contanten moeten storten ƒ170, terwijl hij daarenboven voor een bedrag van 170 aansprakelijk zou zijn, te zamen dus een Ibedrag van 340 per aandeel. De ontworpen samenwerking met Tholen maakt het mogelijk om deze voorwaarden te verzachten. De financiële regeling wordt thans zo, dat de totale aansprakelijkheid gesteld kan worden op 280 per aandeel, waarvan 130 in contanten. Per aandeel wordt de storting in contanten dus verlaagd met 40 en de aansprakelijkheid met 20. Bij het ontwerpen van deze nieuwe regeling wordt uitgegaan van de gedachte dat het mogelijk moet zijn boven het aantal aandelen van Tholen, dat op 500 zal worden gebracht, omstreeks 1000 aandelen te plaatsen, dat wil ze-ggen ongeveer 400 meer dan na de eerste propaganda actie werden toegezegd. Het bestuur van Tholen en het voor lopig comité zijn van oordeel, dat het vereiste aan tal aandelen bereikt kan worden, nu het werk gebied mede uitgebreid wordt tot St. Philipsland en de gemeente Rilland. Op 13 April a.s. zal in de „Katholieke Kring" te Roosendaal des namiddags om 3 uur een vergade ring gehoudne worden, waartoe allen, die zich tot dusverre hebben aangemeld, zullen worden opge roepen. Het voorlopig comité zal in deze vergade ring verslag uitbrengen van zijn werkzaamheden, terwijl tevens een commissie zal worden benoemd uit de toetredende leden, die in samenwerking met het bestuur van Tholen de verdere plannen zal uit werken en de reorganisatie der Thoolse .vereniging zal voorbereider. Tevens zal dan de gelegenheid bestaan het leden-register te tekenen. Op deze vergadering zullen tevens welkom zijn, zij, die zich tot dusverre nog niet voor deelname hebben aangemeld, maar die daartoe onder de thans zoveel gunstiger voorwaarden wel genegen zijn. Vertrouwd mag worden, dat de belangstelling voor deze vergadering groot zal zijn. Als gevolg van de wijziging die zich in de landbouw-politiek ten aanzien van de veevoedervoorziening voltrek ken zal, zijn de vooruitzichten voor de prijsontwik keling van het gedroogde product ongetwijfeld gunstiger geworden. Het telen van Lucerne in onze akkerbouwgebieden is in vele opzichten, met name uit een oogpunt van arbeidsverdeling en structuur-verbetering van de bodem, zeer aantrek kelijk. Het tot stand komen ener groenvoeder drogerij is dan ook van groot belang voor deze streken. Het voorlopig comité vertrouwt dan ook dat velen aan de oproep om deze vergadering bij te wonen gehoor zullen geven en dat de deelname voldoende znl blijken te zijn om met de vereiste voortvarendheid tot de stichting der nieuwe groen voederdrogerij voor West-Brabant kan worden overgegaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10