Noord-Brabantsche Mij van Landbouw JASSEN-MYSTERIE. EEN EREPLAATS OP DE EREGALERIJ BEKNOPT VERSLAG Rondom de Boerderij. Door één der bezoekers van de op 28 Maart j.l. te Eindhoven gehouden vergadering van de Krinig Oost-Brabant is een verkeerde regenjas meegeno men. Wil de bezitter van deze jas zich in verbin ding stellen met de heer G. Verhage, Witven te Veldhoven, opdat door omruiling ieder zijn eigen dom weer terugkrijgt. HONDERD JAREN AFDELING ZEVENBERGEN. Op 5 April a.s. hoopt de Afdeling Zevenbergen haar eeuwfeest te vieren. 20 Februari j.l. was het honderd jaar geleden, dat onze Afdeling als een zelfstandige landbouwvereniging werd opgericht. Onder leiding van de i nitiatiefnemer, de zeer vooruitstrevende C. J. W. C. P. Baron van der Borgh van Rauwenoort, burgemeester van Zeven bergen, rentmeester van Z.K.H. Prins Frederik, kwam de vereniging tot stand. Enige maanden later, n.l. op 16 Mei 1851, bij de oprichting van de „Maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het arrondissement Bre da" was Zevenbergen een der eerste die zich aan sloot, als vijfde Afdeling. Zeer veel nuttig werk is in deze 100 jaar verricht, ik noem o.a. het houden van tentoonstellingen. De eerste werd reeds 2 jaar later in 1853 gehouden, paarden en veekeuringen in kleiner en groter ver band, werktuigendemonstraties o.a. van zaaimachi- nes in 1872, cursussen, lezingen, aanleg van proef velden en aankoop van veevoeder en kunstmest stoffen. Zeer jammer is het, dat bij het bombardement van Zevenbergen op 11 Mei 1940, een zeer groot gedeelte van het archief door brand verloren is ge gaan. Gelukkig echter had de heer J. J. Th. Molen- graaff, destijds secretaris-penningmeester, enkele voorname stukken brandvrij opgeborgen, zodat toch nog iets is overgebleven. Van jaar tot jaar is o.a. het ledental bekend. Als wij de hele geschiedenis van onze Afdeling nagaan, neemt het respect voor onze voorgangers en oudere leden nog meer toe. Ondanks zeer moeilijke tijden hebben zij taai vol gehouden en zoals de uitslag leerde, met recht. Wij plukken nu de vruchten van de boom die zij ge plant hebben. Maar onze generatie mag niet volstaan met en kele vruchten plukken, ook wij moeten aan de toekomst bouwen. Iedere mogelijkheid om iets te doen in het belang van onze leden, of in het belang van de landbouw in zijn geheel moeten wij te baat nemen. Wij mogen niets nalaten al lijkt het nog zo gering. Ik roep daarom de leden op, indien zij een idee hebben dit op onze vergaderingen ter tafel te brengen. Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben, dus kan een lukraak opgeworpen idee oor zaak zijn dat er iets groots tot stand komt. Indien het bestuur iets vergeet of een fout •maakt, wijs daar dan op, geef critiek, doch slechts opbouwende. Afbreken en vernielen gaat sneller dan opbouwen, dat heeft Zevenbergen tijdens de oorlog wel ondervonden. Nog steeds is in zes jaar niet hersteld, wat in evenveel dagen vernield werd. Opbouwend samenwerken met de andere Afde lingen van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, vooral met die uit het Westen is ons streven. In deze geest zijn dan ook plannen in voorbereiding. Wij willen komen tot stichting van een kring West-Brabant, omdat uitwisseling van gedachten voor alle afdelingen van groot nut zal zijn. Waar mogelijk zullen wij ook samenwerken met de Afdelingen van zuster-organisaties, omdat het welzijn van de landbouw in zijn geheel ons doel is. Hoewel door afsplitsing van de omliggende afde lingen en door de oprichting van de N.C.B. ons ledental slechts klein is in vergelijking met dat van de eerste tientallen jaren na de oprichting, kunnen wij tot ons genoegen constateren, dat onze Afde ling op landbouwgebied zeker geen slecht figuur maakt. Hoewel uiteraard onze Afdeling speciaal de stof felijke belangen van de leden behartigt, zullen wij in de toekomst ook de culturele belangen niet mogen verwaarlozen. Deze honderd jaren hebben getoond, wat door eendracht bereikt kan worden. Laat dit voor ons een wegwijzer zijn om eensgezind en vastbesloten de toekomst in te gaan tot welzijn van de leden en van de landbouw in zijn geheel. Leden, weest trouw aan Uw organisatie en steunt haar waar mogelijk. - Namens het Bestuur van de Afd. Zevenbergen der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw, A. DE LINT, Voorzitter. van de vergadering van het Dagelijks Be stuur der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, gehouden op Vrijdag 16 Maart 1951 te Zevenbergen. Na de opening door de voorzitter werden o.a. de Volgende onderwerpen behandeld' Opheffing Prov. Veevoederbureau in N.-Brabant. In verband met de opheffing van dit Bureau is voorgesteld, om de taak van dit Bureau te doen overnemen door de Voeder- en Weidebouwcommis- sie van de Stichting voor den Landbouw in Noord- Brabant en aan de Min. van Landbouw een subsidie voor 1951 hiervoor aan te vragen. Het Dag. Best. kan zich met dit voorstel verenigen. Bestrijding aardappelmoeheid. Besproken werd de financiering van de kosten van bestrijding. Deze kosten zullen voor een groot deel door het bedrijfsleven moeten worden gedra gen. Niettemin kan een doelmatige bestrijding ook een nationaal belang worden genoemd (export), zodat ook op de Overheid een beroep kan worden gedaan om een deel van deze kosten mede te dragen. Door de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant zal een aardappelmoeheidscommissie wor den ingesteld. In overleg met de C.B.T.B. zal hierin een vertegenwoordiger (akkerbouwer) uit het zee kleigebied worden aangewezen. Premieregeling kleine boerenbedryven. Besproken werd de nieuwe subsidieregeling, naar aanleiding waarvan werd besloten een commissie in te stellen, die aan het Hoofdbestuur rapport zal uitbrengen over het kleine boerenvraagstuk in Noord-Brabant. De C.A.O. voor het nieuwe contract jaar. Besproken werd het concept van het bijzonder gedeelte der C.A.O. voor Akker- en Weidebouw en Veehouderij voor Westelijk Noord-Brabant, waar over in de Sociale sectie overeenstemming werd verkregen. Het Dagelijks Bestuur hechtte zijn goedkeuring aan deze concept-overeenkomst. Chr. Lagere Tuinbouwschool te Dussen. Behandeld werd het concept voor de Stichtings- acte van deze school. Getracht zal worden een basis te vinden, waarop alle belanghebbende organisaties en verenigingen aan deze streekschool zullen kun nen medewerken. Ontruiming van het door de N.B.M.L. aangekochte pand. Bij de bespreking van dit punt was mede aan wezig de burgemeester van de gemeente Zeven bergen. Getracht zal worden een spoedige oplossing te vinden voor de bestaande moeilijkheden. Rekening en Balans. Behandeld werden de rekening over het jaar 1950 en de balans per 1 Januari 1951, welke ter goed keuring aan het Hoofdbestuur zullen worden voor gelegd. Agenda Hoofdbestuursvergadering. Deze agenda werd besproken ter voorbereiding van de op 20 Maart te houden vergadering van het Hoofdbestuur. DE WESTHOEK. Maartse buien. Sneeuw, hagel, wind en regen. Dat is alles waarmee op het ogenblik de akkers bedeeld worden. Menigeen kijkt angstig naar de barometer. Gaat die met een ruimende wind met sprongen vooruit, dan klaart tegelijk met de lucht ook het gezicht van de boer op. Nog even luisteren naar het weer- praatje Nieuwe depressies zijn in aantocht. Zo gaat het nu al meer dan een half jaar. De laatste paar weken leek het er op, dat het beter zou worden. Vrijdag's zaaien. Zaterdag weer regen. Enkele boeren zijn zo fortuinig geweest om de witte oogst er in te krijgen. Aardappelen werden reeds enkele gemeten gepoot. Gerst is er en zal er vrij veel ge zaaid worden. Hoofdzakelijk Balder. Erwten: Ron do. Haver: Binder en Marne. Vlas: Concurrent. Veldbonen: Wierboon CB en Rinal Paardboon, ook nog enkele percelen Niki Düivebonen met wikken. Het klaarmaken van het land gebeurt meestal met de kopegge. Dan ligt het ineens zaaiklaar. Zouden we de 3-velds egge nemen, dan moeten we er tweemaal over, wat minder aan te bevelen is. De grond is toch al vast en nat genoeg. Plet aantal tractoren, uitgerust met kooiwielen, neemt hand over hand toe. In de practijk voldoet dit systeem goed. Alleen het transport over de weg is nog een handicap. Laten we teveel lucht uit de banden lopen, dan wordt dit transport minder bevorderlijk voor de kooiwielen. Laten we geen lucht uit de banden, dan hebben we nog teveel wiel spoor, hoewel veel minder dan zonder kooiwielen. De enkele percelen koolzaad, die West-Brabant rijk is, staan over het algemeen goed. Ze beginnen door te schieten. Zal deze oogst dit jaar meeval len? We hebben koolzaad behandeld tegen muur met kalkstikstof, 200 kg per ha. Zaaitijd half Febr. Resultaat: Gunstig. Er zou met 150 kg een even goed resultaat bereikt zijn, gezien de nroef, die on gewild met het beginnen werd gemaakt. Het kool zaad lijdt ogenschijnlijk aai* verbranding, maar her stelt. zich spoedig. De John Deere M-tractor uitgerust met zaai- machine op de hefinrichting en aangedreven op het wiel werkt goed. Deze kant moet het uit Combi neren van werktuigen. Anders lijkt onze schuur op het laatst wel wat op een werktuigenpark. Het standariseren van moeren en bouten zou ook in die richting van nut kunnen zijn. Nu hebben we een kist sleutels nodig, die bijna niet om te tillen is. Wielen precies zo. Een mooi resultaat van stan daardwerk geeft de Vicon-aardappelzetter, die door een eenvoudige verbindingsas mogelijkheden schept tot een meerrijïge pootmachine. Nu we het toch over de aardappelpoter hebben, maïs moet volgens sommigen goed met een aard appelpoter gezet kunnen worden. Het best ge schikt lijkt ons hiervoor de zg. „schijf"-poot- machine. Dit is een pootmachine met een horizon taal draaiende schijf met ronde uitsparingen, die aan de onderzijde gesloten blijven met ijzeren klep pen of wel over een ijzeren schijf (stilstaand) draaien, die precies boven het midden van de voor onderbroken is, zodat de klep zich dan opent, ofwel dat dan de uitsparing vrije doorgang geeft naar beneden. De machine is eenrijïg. Zijn er lezers, die ervaring opgedaan hebben met een poot machine om maïs te zaaien? Vertel deze ervarin gen dan eens in ons blad, opdat we zo elkander van nut kunnen zijn. BRABANTSE BIESBOSCH. Maart heeft zich niet van de gunstige kanten laten zien wat het weer betreft. Onze hoop op een droog vroeg voorjaar is in rook vervlogen en onze berekeningen van werkschema's hebben vele malen gefaald. Zo hier en daar is er niettemin toch al heel wat gezaaid, maar de omstandigheden waar onder het gebeurde lieten vaak te wensen over. De granen kunnen dit nog het beste verdragen, maar voor peulvruchten en fijnere zaden kan dit funeste gevolgen hebben. Speciaal blauwmaanzaad is een gewas dat erg structuurgevoelig schijnt te zijn, vorig jaar kon men duidelijk trekker- en an dere sporen in sommige percelen terug vinden door een opmerkelijke achterstand. Hoewel vroeg zaaien van blauwmaanzaad ge wenst is, zal aan de andere kant toch overwogen moeten worden of het land inderdaad voldoende droog is. Het zaaien op zichzelf vormt dikwijls ook een probleem. In vele gevallen komt het zaad te diep in de akker, waar onregelmatige opgang dan het gevolg van is. Hoewel op de klei niet alge meen gebruikelijk, kunnen sleepvoetjes in deze toch veel verbeteren, ook voor het zaaien van bie ten op losachtig land zullen ze in vele gevallen met succes gebruikt kunnen worden. Het zijn betrekkelijk eenvoudige apparaatjes, zo dat wanneer men een goed model heeft, ze gemak kelijk door een smid na te maken zijn. - De wintertarwe heeft een gemakkelijk wintertje achter de rug, althans daar waar de ontwatering aan behoorlijke eisen voldoet. De stand is algemeen best te noemen momenteel, zelfs kan men percelen «ontdekken die een iets te dichte stand hebben, wat minder wenselijk is. Vooral de Ministre-tarwe, die aanvankelijk niet zo'n beste stand liet zien, heeft zich in gunstige zin ont wikkeld en kan nu rustig concurreren met de andere rassen. Voor diverse percelen zal het binnenkort tyd worden dat de stikstofzak er aan te pas komt, anders zal de mooie donkergroene kleur een ander tintje gaan vertonen. De moeilijkheid is alleen maar, welke hoeveel heid is de juiste gewenste, teveel schaadt en te wei nig is ook niet voordelig. Het is en blijft dikwijls een gokje, omdat men nooit vooruit kan bekijken wat de groei-omstandig- heden in het toekomstige jaar zullen doen. Proeven met stikstof in verschillende hoeveel heden op granen geven altijd mooie resultaten te zien en met een beetje goede wil zijn ze voor elke individuele landbouwer uitvoerbaar. Acht men het afzonderlijk afdorsen der veldjes te omslachtig, dan kan men bij benadering toch al wel zeggen welke hoeveelheid stikstof voor dat jaar de meest gewenste was. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. De weersomstandigheden zijn wel uitermate slecht geweest tot nog toe, althans wat betreft het zaaiklaar maken der gronden. Velen hadden ge rekend nog flink wat zomertarwe :e zaaien, doch ook daarvoor 'jeeft het weer vrijwel geen kans. Enkele percelen zomertarwe zijn echter, ondanks de ongunstige omstandigheden reeds gezaaid. Door de nieuwe regeling, waarbij voor hetzelfde aantal ha geteelde tnrwe eenzelfde aantal ha gerst en/of haver wordt vrijgesteld van inlevering, willen toch vrijwel alle boeren, welke geen gelegenheid hebben gevonden om wintertarwe te zaaien, nog een zeker kwantum zomertarwe zaaien. Als nu, mede in aanmerking genomen de alge meen sterk verhoogde onkosten en tevens de pas weer met 5 verhoogde lonen, welke ook door de diverse ambachtslui weer worden doorberekend, de tarwe- en dan wel sneciaM de zomertarweprijs ook mnar verhoogd wordt. Dit zal toch wel een nood zakelijkheid worden, of zijn wij er als iboeren alleen maar om goedkope tarwe en andere levensmiddelen te poduceren voor de gehele gemeenschap? Óm nog even op de wel zeer vertraagde voor jaarswerkzaamheden terug te komen, moet ik ech ter daarom ook eens wijzen oo do nog steeds re hoge waterstand in vele polders. Nu zeggen som mige polderbesturen wel, dat door de liggin^ van vele percelen weiland een dusdanig laag peil niet doorvoerbaar is dan wanneer 't enkel bouwland zou betreffen. Daarmee kan ik 't echter, en velen met mij, niet eens tijn. Een diepe ontwatering en dan

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7