Gepolijst Dit de Kringen en Aidtlingen Harkt- en Veilingberichten VELDKEURING VAN ZOMERGEWASSEN HET ALLERNOODZAKELIJKSTE. Uit een geheim"weekboelc van Bram uit de Slikhoek KRING THOLEN en ST. PHILIPSLAND DER Z. L. M. Aangifte Aan de deelnemers die voriig jaar zomergewas sen voor de keuring hebben aangewezen, zijn de formulieren voor aangifte weer toegezonden. De aangifte is opengesteld tot Zaterdag 14 April a.s. Bij aangifte moeten alle certificaten welke op het aangegeven perceel betrekking hebben worden ingeleverd, terwijl het verschuldigde aangiftegeld bij inlevering van het aangifteformulier moet worden voldaan. Het verschuldigde aangiftegeld bedraagt 10 per ha voor granen, zaden en peulvruchten met een minimum van 6 per bedrijf en 12,50 per ha voor aardappelen met een minimum van ƒ7,50 per bedrijf. Het aangiftegeld is verschuldigd over de ge- igemeten maat van het aangegeven perceel, dus over de bezaaide oppervlakte. In verband met de uitvoering van de Wet op de aardappelmoeheid en ingevolge een bestuursbesluit van de Nederl. Algem. Keuringsdienst te Wage- ningen moeten alle percelen waarop pootaard appelen worden verbouwd, onderzocht worden op het voorkomen van aardappelmoehe'id. De kosten voor het nemen van grondmonsterr 'bedragen 2 per ha met een minimum van 2 per bedrijf. De aangifte voor de keuring van zomergewassen kan 'geschieden, rechtstreeks bij de Keuringsdienst Zeeland, Grote Markt 9 te Goes (postrekening No. 438510) of bij de controleurs van de Keuringsdienst die zitting houden in de navolgende plaatsen in het tijdvak 115 April 1951 voor het in ontvangst- nemen der aangifte-formulieren. Aangifte-formulieren zijn op aanvraag gratis ver krijgbaar op het kantoor van de Keuringsdienst Zèeland (telefoon K 1100/2443) te Goes en bij de controleurs van deze Dienst. Zitdagen: Axel, Zaterdag' 7 en 14 April, 14 uur, in Hotel C. Jansen. Hulst, Maandag 2 en 9 April, 14 uur, in R. K. Landbouwwinterschool. Terneuzen, Woensdag 4 en 11 April, 101 uur, in Hotel „Des Pays-Bas". Oostburg, Woensdag 4 en 11 April, 14 uur, in Hotel De Vuijst. IJzendijke, Zaterdag 7 en 14 April, 101 uur, in Hotel Lievens. Middelburg, Donderdag 5 en 12 April, 124 uur, in „De Eendracht". Kortgene, Donderdag 5 en 12 April, 102 uur, in Hotel „Korenbeurs". St. Maartensdijk, Donderdag 5 en 12 April, 101 uur, in „Hof van Holland". Tholen, Zaterdag 7 en 14 April, 101 uur, in „Hof van Holland". - Zierikzee, Donderdag 5 en 12 April, 101 uur, in „Huis van Nassau". St. Philipsland, Zaterdag 7 en 14 April, 111 uur, in ,,De Druiventros". Denkt om de sluitingsdatum voor aangifte van zomergewassen: 14 April 1951. Schuimaarde De Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden overweegt het verstrekken van subsidie voor een bemesting met schuimaarde. De premie zal alléén worden verstrekt indien: a. Het ibedrijf minder dan 10 ha cultuurgrond omvat. b. Betrokkene niet meer dan ƒ25.000,bezit. c. Het hoofdberoep landbouwer of veehouder is. d. Uit een grondanalyse blijkt, dat de kalktoe- stand onvoldoende is. De gift, welke maximaal gesubsidieerd zal wor den, bedraagt 30.000 kg per ha bouwland en 20.000 kg per ha weiland. Deze norm is gebaseerd op schuimaarde met een vochtgehalte van 45 Degene, die voor een premie in aanmerking wenst te komen, dient zich vóór 1 Mei met de rayon-assistent in zijn omgeving in verbinding te stellen. Het premiebedrag zal nader worden vastgesteld. De Rijkslandbouwconsulent, Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. Gelukkig wordt door de assistenten van de Landbouwvoorlichtingsdienst, zowel in het Land bouwblad, als in de praktijk, de laatste tijd meer aandacht besteed aan voorlichting op het gebied van vroegere, betere en hogere grasland-productie. Wie zijn ogen de kost geeft en zijn oren te luisteren legt, weet dat dit niet zonder succes blijft. Het is echter zeer jammer, dat een (groot) deel van de veehouders-graslandgebruikers nog niet vol doende dóór hebben, dat het allernoodzakelijkste vaak achterwege blijft, of zeer onvoldoende wordt afgewerkt. We bedoelen: het voldoende droog leg gen van de zode. Dit is de allerbelangrijkste groei factor, vooral in het voorjaar. Immers, hoe zal het gras snel groeien, als in de winter zijn wortelstelsel sterk heeft geleden door zuurstofgebrek, omdat de grond vol water zat? En temeer, omdat dit in het voorjaar nog niet werd opgeheven, omdat alle po riën in de grond nog vol water staan. Dit overtollige water in de grondporiën belet bovendien de zon als zij voor een enkele middag kans ziet met haar levenskracht-brengende stralen de aarde te berei ken de zode te verwarmen, waardoor enige groei mogelijk zou zijn. Maar genoeg hierover. De Zeeuwse bouwboer weet voldoende dat wateroverlast van de bodem voor hem grote schade betekent. Dat blijkt wel als we z'n bouwland bekijken. Waarom past hij dat dan bij zijn grasland niet toe? Greppels moeten er ko men, en dan goede greppels, die in staat zijn het overtollige water snel en volledig af te voeren. Niet van die kromme geultjes, zoals men nogal vaak ziet, die zo ondiep zijn, dat ze de plassen op het land alleen maar kleiner maken. Ze zijn vaak niet eens in staat om de plassen helemaal te doen ver dwijnen, laat staan om de zode goed te ontwateren. De bovenste laag grond moet zó goed ontwaterd zijn, dat de poriën lucht bevatten en geen water, zo dat de zon in staat is deze te verwarmen en goede groei van het gras mogelijk te maken. Een goede greppel moet aan de volgende eisen voldoen: de bodem moet flink naar de sloot afwa teren; zij moet recht zijn, dit bevordert een snelle en volledige afwatering; zij moet zó diep zijn, dat de bovenste laag grond, waarin de graswortels zit ten, geheel van overtollig water bevrijd wordt. WEIBOER. suikerhietenzaad Uit ons onderzoek inzake de kwaliteit van het ge polijste suikerbietenzaad bestemd voor de uitzaai in 1951 is gebleken, dat van de zes beschikbare ras sen Klein Wanzeleben E, Kuhn P, Hilleshög, Hilles- hög R, Svalöf Ster en Pedigree de kiemkracht op een ander niveau ligt dan in 1950 en wel lager. Dit is voor een belangrijk deel het gevolg van een zeker verlies aan kiempjes. Bij het polijsten worden de kluwens, waarin dikwijls meerdere kiemen voorko men, rond geschuurd. Het hangt van de intensiteit van het schuren, maar ook en vooral van de bouw van het zaad af, in hoeverre daarbij kiemen verlo ren gaan. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de afrij- pingsomstandigheden in herfst 1950 van dien aard geweest, dat de kluwens vrij los in elkaar zitten. Daaraan wordt dan ook dit verlies van kiemen toe geschreven. Ofschoon er op dit punt zeer zeker verschil be staat tussen de partijen, zien wij in de regel, dat de mooi ronde partijen de meeste lege kiemruimten vertonen. Dat hiermee een zekere daling van het ge kiemde aantal kluwens per honderd gepaard gaat, ligt voor de hand. Immers er zijn ook zaadeenheden, die geen kiem meer bevatten. Dit houdt echter geenszins in, dat de overgebleven kiemen zwak zou den zijn. Een lagere kiemkracht gaat in dit geval derhalve niet samen met een lagere kiemenergie of wel zwakker zaad. De reden, dat wij hier de aandacht op vestigen is, dat er in het komende jaar niet gerekend kan wor den op de overvloedige opkomst, die wij in 1950 on der gunstige omstandigheden waargenomen hebben. Wij adviseren daarom een ieder, die van plan is gepolijst suikerbietenzaad te zaaien, iets meer zaad te gebruiken, b.v. 5% 6 kg met de precisiezaaima- chine en 8 9 kg met de gewone zaaimachine. In dit verband mogen wij er ook nog even op wij zen, dat de toestand van het zaaibed op vele plaat sen wel eens iets te wensen over zou kunnen laten, hetgeen eveneens het gebruik van wat meer zaai zaad nodig maakt. Verder zijn het vooral de weerstomstandigheden, die invloed uitoefenen op de opkomst en daarvan kunnen wij nu nog slechts hopen, dat zij goed zul len zijn. INSTITUUT VOOR RATIONELE SUIKERPRODUCTIE. EERSTE VRIJE VEEMARKT TE IJZENDIJKE. Allen, die de eerste vrije veemarkt te IJzendijke hebben bezocht, zullen het er over eens zijn, dat deze uitstekend geslaagd is. Het weer werkte wel niet zo best mee, maar, ondanks dat, was de aan voer toch zeer bevredigend. Ruim 80 stuks wer den aangevoerd. Hiervan nam de heer Provoost de grootste groep voor zijn rekening, n.l. 16 stuks. De belangstelling van de zijde van de landbou wers was uitstekend, terwijl ook de handel in grote getale vertegenwoordigd was. IJzendijke is dan ook wel gunstig gelegen ten opzichte van België en als verbindingsmarkt tussen Oost en West Zeeuws-Vla anderen. Het gemeentebestuur gaf eveneens blijk van zijn belangstelling. Zowel burgemeester Jhr. Von Bön- ninghausen als de beide wethouders vertoefden ge ruime tijd op het marktterrein. De conclusie van een en ander mag dan ook zijn, dat het veemarkt-comité op de goede weg is en er in de toekomst in zal slagen deze markten tot een evenement voor de gehele streek te maken. 27 Maart. Het voorjaar is ontwaakt, en rinse geuren waaien Den taaien bodem uit, nog grauw en bar en braak, En prikkelen den lust, tot ploegen en tot zaaien, De harde noodzaak wordt, tot vreugde volle taak. Dit mooie voorjaarsliedje kwam ik deze week tegen en dit geeft precies weer, wat de landbouwer voelt wanneer het voorjaar wordt. We hebben Pasen '51 gevierd, en samen gezongen de doorbraak van het Licht in de grote duisternis dezer wereld. In de natuur is Pasen ook het keerpunt, de doodse donkere winter is voorbij en overal is het nieuwe jonge in de natuur te zien. Alle knoppen aan de bomen zwellen, het groen wordt donkerder, het leven ontwaakt allerwegen, de tegenstand die de winter biedt is nog groot, de hagel en sneeuwbuien zijn daar getuige van. Toen we vanmorgen in een fikse hagelbui langs de vroeggezaaide akkers liepen, zagen we het ge zaaide, kleumerig en geel boven komen en het leek of het zin had weer terug te kruipen en we kunnen het hen nog niet kwalijk nemen ook. We zien een jonge haas 8 weken oud) gekke capriolen doen over de groene tarwe, eerst hollend dan plotseling stilstaand, zich opheffen op de ach terpoten om de omtrek te verkennen en dan ineens weer dol springend verder. De bui is nog maar even over of een leeuwerik stijgt zingend en jube lend naar boven en direct voel je, dat het lente wordt, niettegenstaande de hagel en sneeuwbuien, de vol gas lopende drainbuizen, de schuw boven komende haver en het fijne bleke vlas. In h$t veu- lenhok hinnikt een veulen naar zijn moeder, die van de drift om weer naar zijn kind toe te gaan, haast niet wil drinken, een kalf blèrt in het kalver- hok naar zijn moeder, die zij maar even heeft ge kend bij de geboorte en toen werd weggevoerd naar het donkere kalverhok. De kleine kuikens, die door de machine werden uitgebroed scharrelen nu zonder moederhulp door het hok overal aan pikkend tot ze voedsel vinden en de drinkbakjes aansprekend, instinctmatig hun kopjes onderduwend, daarna hoog opheffend het water naar binnen loodsen. De kattenfamilie houdt des nachts schreeuwerige concerten, alles boden van de komende lente. Wat is de wereld mooi, wanneer men acht geeft op deze schijnbaar kleinigheden en wat kan de mens aan deze natuurwetten veranderen? Niets, en dan ook niets en hij voelt zich klein en afhan kelijk. Pasen '51 was koud en nat, de mensen wilden de natuur in, de muffe huizen ontvluchten en velen hebben hun vroege reis met een nat pak moeten bekopen. De scholiers hebben hun tassen in de hoek ge smeten, nu de vele repetities klaar waren en hun rapporten weer ingevuld soms met goede of min der goede zin der ouders en zij vieren de vrijheid in de geschonken vacantie. De boog kan niet altijd gespannen zijn en we gunnen ze gaarne deze pret We hopen dat ze naar hartelust buiten kunnen stoeien en speler? en wij ondertussen ons afgebro ken werk weer mogen beginnen op de nu nog door water volgezogen akker. EINDLES VIERJARIGE CIJRSTTS DER LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Op Woensdag 21 Maart had onder aanwezigheid van verschillende autoriteiten en ouders der leer lingen de eindles plaats van de vierjarige cursus van de Lagere Landbouwschool te Scherpenisse. De volgende leerlingen behaalden het diploma: L. K. Breure, D. Dorst, K. M. van Dijke, M. Kloet, allen van St. Maartensdijk; D. Bolier, V3n Scherpenisse; H. K. Neele, van Stavenisse; en M. de Hond en J. M. van der Weele, van Oud-Vosse- meer. Door het Kringibestuur der Z. L. M. werd aan de drie beste leerlingen een boek uitgeloofd, welke toegekend konden worden aan L. K. Breure, M. Kloet en J. M. van der Weele. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6501 stuks vee, zijnde: 2469 runderen, 146 vette kal veren, 1318 nuchtere kalveren, 212 zeugen, 223 lopers, 2058 biggen, 58 schapen, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ700ƒ950; Guiste koeien ƒ500—ƒ725; Kalf- vaarzen ƒ650925; Kiamvaarzen ƒ550—ƒ650; Guiste vaarzen ƒ550ƒ625; Pinken 375ƒ475; Graskalveren ƒ185ƒ290; Nuchtere fokkalveren 95ƒ140; Nuchtere slachtkalveren 3562; Lopers 60ƒ80; Biggen 32ƒ50; Drachtige zeugen ƒ250—ƒ350; Schapen ƒ75—ƒ125; Geiten ƒ20—ƒ50.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6