OP DE ERE-GALERIJ VQevoeÓQrproSleQm aan óq Rep £t/en het LIGT Op 1 Maart j.l. herdacht de heer Joh. Heijboer de dag, dat hij 35 jaar werkzaam is geweest op hoeve „Steenzwaan" van de heer A. N. Steendijk te Nieuwerkerk. 1 Aril a.s. jubileren: A. M. Koster op het bedrijf van de heer P. J. Bom te Colijnsplaat voor 31 jaren trouwe dienst. H. de Groote, Axel, 40 jaar en A. de Feijter, Axel, 25 jaar, op het bedrijf van de heer W. Koster Jzn. te Axel. M. Kole is 40 jaar lang werkzaam geweest op Hofstede „Domeinplaat" te 's-Heer Arendskerke, van de Familie B. E. Buiis te Rotterdam, waar de heer J. J. v. d. Made bedrijfsleider is. En tenslotte jubileren op 2 April nog Joh. Poppe op het bedrijf van de heer J. Hage te Scherpenisse voor 30 jaar en M. H. de Jonge te St. Annaland op het ibedrijf van de heer N. M. Hage te St. Anna land, voor 25 jaar trouwe dienst. Wij wensen zowel werknemers als werkgevers van harte geluk. ideeën cp uit diegenen, die haar besturen. Komt, afdelingsbesturen, volgt het voorbeeld van Ierseke. Consumptie-aardappelenteelt. In een officieel bericht van het Ministerie van Landbouw, wordt de verminderde belangstelling, welke in de achter ons liggende jaren voor de ver bouw van consumptie-aardappelen is gebleken, ten zeerste betreurd. Er is vraag in binnen- en bui tenland genoeg en een behoorlijk prijs is dus ge waarborgd, aldus dit bericht. Aan alle vraag uit het buitenland kan lang niet worden voldaan. En een grotere oppervlakte aardappelen zou dus een versteviging van de deviezenpot betekenen. Ook de zandaardappelen vinden zeker hun weg, is het niet in den mensenmaag, dan toch zeker in de varkens maag, vooral nu de prijzen van de voergranen zo sterk zijn opgelopen en de veevoederpositie voor het komende seizoen alles behalve rooskleurig is. De Overheid meent, dat de verminderde belang stelling voor de aardappelteelt vooral te wijten is aan te sterk ingrijpen harerzijds door o.a. de vast stelling van maximumprijzen in de herfst 1950. Vandaar dat overleg is gepleegd tussen Overheid en Stichting voor de Landbouw over het Prijsbeleid voor de komende oogst teneinde een grotere oppervlakte te bevorderen. Bij dit overleg werd uitgegaan van de over weging, dat enerzijds het te voeren prijsbeleid de teelt van aardappelen dient te stimuleren, ander zijds dat de consumentenprijs niet mag uitgaan boven een verantwoord geacht niveau. Beide doel einden kunnen worden verwezenlijkt, indien de mogelijkheid van een vrije prijsvorming binnen benaalde grenzen wordt geschapen. Deze overwegingen hebben ertoe geleid, dat er van Overheidswege naar zal worden gestreefd, dat de telersprijs voor goede consumptie-aardappelen bijvoorbeeld Bintje en Eigenheimer van de klei gronden zich in het najaar binnen redelijke grenzen zal blijven bewegen. Rekening houdende met de voorkeur voor een vrijere prijsvorming zijn van Overheidswege geen maatregelen tot be heersing van de markt te verwachten, indien de telersprijs van goede kleiconsumptie-aardappelen in de herfst 1951 niet boven ƒ11,per 100 kg stijgt. Daarentegen zullen eveneens maatregelen uitblijven, zolang de telersprijs van de goede klei consumptie-aardappelen zich in de genoemde perio de boven 5,per 100 kg blijft bewegen. Voor de periode na 1 Januari zal rekening wor den gehouden met een billijke bewaarvergoeding, voortvloeiende uit de verliezen en onkosten, welke als gevolg van de bewaring optreden. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat maatregelen tot be heersing der prijzen in de maand Januari niet zul len worden betroffen, indien de telersnr'^ i^ die maand niet hoger wordt dan ƒ12,per 100 kg. Als wij een en ander zo lezen, dan menen wij, dat genoemde maatregelen onvoldoende zijn voor een grotere onpervlakte klei-consumnt;e-aavri.or,^0iP^ Een van de oorzaken voor de sterk gedaalde be langstelling is zeker r>o<r te zoeker» i^ be+ aar^- annoi.fir'.ma van enkele jaren geleden, toen de Overheid onvoldoende heeft ingegrepen en in het feit dat zodra de prijs wat oploopt er met maxi mumprijzen wordt gewerkt. Dit alles is psycholo gisch fout geweest en het wreekt ^^h Vr bovengenoemde maatregel is op zich zelve zeker aannemelijk, al vinden wij de genoemde maxima van f 11 en f 12 bepaald te laae, want de kost<m stijgen maar steeds en de loonsverhogingen zijn niet van de lucht. Een tweede factor, die zeker ook niet over het hoofd mag worden gezien is de arbeidskwestie. Meer aardappelen betekent meer arbeidstoppen en het betekent in verschillende streken dan een tekort aan arbeidskrachten, zwarte lonen, losse ploegen, grote administratieve rompslomp enz. Vooral het laatste, waaraan van Regeringswege veel te weinig aandacht wordt besteed, speelt een grotere rol dan men misschien wel denkt Fn d-or. om ook geloven wii nog niet aan een uitbreiding van de aardappelteelt S. Wij brengen deze week onder Uw aandacht: dat het krachtvoer, door vermindering der Over heidssubsidies, belangrijk in prijs zal verhoogd worden! Na 1940 is het probleem van voldoende eiwitrijke wintervoeding van het rundvee zeer nij pend geworden. Vóór dat jaar werd veel kracht voer geïmporteerd, waardoor het tekort aan eiwit in de winter, volledig werd opgevangen. Tijdens de oorlog was hiervan geen sprake meer en ook na 1945 kwam er weinig verbetering. Menige vee houder koesterde nog enige tijd de stille hoop, dat de vooroorlogse toestand zou terugkeren, hoewel zijn gezond verstand hem zei, dat zulks in een na-oorlogs Nederland niet meer mogelijk was. In de eerste plaats bleek toen een wereldtekort aan voedergranen te bestaan. In de tweede plaats was Nederland zeer verarmd en moesten de voedergra nen in hoofdzaak geïmporteerd worden uit de dure dollarlanden. - Het gevolg is, dat noodgedwongen meer eiwitrijk voer van eigen bodem moet worden gewonnen, bijv. in de vorm van kuilvoer en gedroogd gras of lucerne. Op de weidebedrijven heeft het wel even geduurd, voordat men inzag dat men door de druk der tijden genoodzaakt was de eiwitvoorziening van het vee door eigen winning te verzekeren. Toen men echter eenmaal zover was heeft vooral het in kuilen een grote vlucht genomen. Voor een be langrijk deel is het hieraan te danken, dat de vee stapel het vooroorlogse peil weer benadert en in vooroorlogse stijl produceert. De Zeeuws-Vlaamse akkerbouwer heeft zijn vee steeds gezien als een middel om de bijproducten van het bouwland op min of meer nuttige wijze te verwerken. Hij schenkt meer aandacht aan de hoeveelheid voer dan aan de kwaliteit. Het rant soen bestaat uit veel massa, met veel zetmeel, maar met weinig eiwit. Toch bezit hij in het suiker- bietertloof een prima eiwitrijkvoer voor de winter, mits hij dit doelmatig weet in te kuilen. De suikerbietenloof productie van Zeeuws-Vlaan- deren is te schatten op 20.000 ton in verse toestand. Ongeveer de helft hiervan wordt vers bijgevoederd in de weide.Zou de overige 100.000 ton doelmatig worden ingekuild, dan levert dit bijproduct onge veer 70.000 ton prima kuilvoer voor een veestapel die uit ongeveer 23.000 stuks grootvee bestaat. Per dag kan dus gedurende de stal-periode per stuks grootvee gemiddeld 20 kg ingekuild loof beschik baar zijn. Aangevuld met 20—25 kg voederbieten en 5 kg klaver- of lucernehooi en voerstro geeft dit een goed en voldoende eiwitrijk rantsoen voor droogstaande dieren, mestvee en oud-melkse koeien tot 12 kg melk per dag. Melkrijke dieren vragen bij dit rantsoen een aanvulling van enig kracht voer. Men zal in het algemeen kunnen bezuinigen Dit opschrift is geen voorlopige uitslag van een zesdaagse, doch slechts even een mededeling om trent de stand van zaken van onze Onderlinge Ver- zekerings Maatschappij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. Noord-Beveland staat op dit moment aan de spits met een aantal verzekerde motorvoertuigen van 85, daarna volgt Tholen met 70, W. Z.-Vlaan- deren met 58, Zuid-Beveland met 37, Walcheren met 18 en O. Z.-Vlaanderen met 23. In totaal zijn op dit moment dus 291 auto's en tractoren bij de Onderlinge verzekerd. Zeer zeker is dit in 3 maanden tijds geen slecht resultaat, integendeel zelfs zeer goed. We zijn er echter nog lang niet Laat de Z. L. M.- leden, die hun auto en/of tractor nog niet bij de Onderlinge verzekerden tegen het risico van eigen wagenschade en Wettelijke aansprakelijkheid zulks vlug doen. Laten wij toch niet meer premie be talen dan wij gezamenlijk aan schade hebben opge maakt. Sluit U aan Z. L. M.-leden. Eén dezer dagen krijgen de aangesloten leden een brochure, omtrent de voorschriften voor land- bouwmotorrijtuigen en landbouwaanhangwagens gratis thuis gestuurd. Ook aspirantleden krijgen deze nuttige brochure op verzoek thuis gestuurd. Inlichtingen en aanvraagformulieren van de Onderlinge Verz. Mij. steeds verkrijgbaar on het Secretariaat der Z. L. M„ Landbouwhuis. Goes. de L. op de pulpaankopen of voederbieten, hetwelk niet anders dan gunstig kan zijn. Vele landbouwers bleken in de afgelopen maan den reeds overtuigd te zijn, dat zij beter en goed koper kunnen voeren door het winnen van prima kuilvoer, waarvoor silo's en opzetstukken nood zakelijk zijn. Aan de roepstem van de Voorlichtingsdienst gaven meer dan 6 van het totaal aantal land bouwers gehoor, waardoor nog dit jaar Zeeuws- Vlaanderen 300 silo's rijk zal zijn met een ge zamenlijke inhoud van rond 4400 m3. Hiermede is de grondslag gelegd voor een betere en meer eiwit rijke wintervoeding van het rundvee. Als Voorlich tingsdienst zouden wij de verdere ontwikkeling van het inkuilen in silo's rustig kunnen afwachten, ware het niet dat de Overheid noodgedwongen tot vermindering van de subsidie's op voedergranen moet overgaan, hetgeen neerkomt op een belang rijke prijsverhoging van het krachtvoer. Bovendien is het, gezien de onzekere internationale toestand, geenszins zeker dat de import van krachtvoer uit het buitenland op hetzelfde niveau gehandhaafd kan blijven. Dit zijn de redenen waarom wij nogmaals de vee houders, die nog niet besloten zijn één of meerdere silo's te bouwen, in hun eigen belang aansporen om het voorbeeld van zovelen te volgen. RIJKSLANDBOUWVOORLICHTINGSDIENST AXEL EXCURSIES Het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. heeft in haar laatste vergadering besloten het secretariaat op te dr:i2en weer enige excursies te organiseren voor de komende zomermaanden. Daar reeds vele Af delingen uitstapjes maken in het binnenland, meende het Bestuur, dat een excursie, uitgaande van de gehele Z. L. M., naar het buitenland de voor keur verdiende. De grote Z. L. M.-excursie zal plaats hebben naar Zuid-O,ost Frankryk en de Rivièra. Op 31 Mei of 1 Juni zal voor 9 dagen vertrokken worden naar de streek vin Avignon, Marseille. Nice, Monaco, alwaar naast het prachtige natuur schoon vele interessante land- en tuimbouwcultures zullen worden bezocht, zoals de grote Franse r ist- cultuur, grote druiventeelt, groenten- en fruitteelt en de zijdenrupsteelt. De reis zal per trein gaan tot Lyon en verder per bus. Daar het secretariaat nog met de voorbereidin gen bezig is kan de juiste prijs voor deze prachtige excursie nog niet worden opgegeven, doch deze zal ongeveer 350,per persoon bedragen alles inbe grepen. Opgaven voor deelname kunnen worden ingezon den vóór 15 April a.s. bij het secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes, door stortin" v."u bovengenoemd bedrag op girorekening No. 172503 van de Z. L. M. Deelnemers ontvangen verdere volledige inlich tingen. In begin Juli zal voorts een tweedaagse excursie worden gehouden naar het gebied van onze Bene- luxpartner, België. Tenslotte zal tevens in Juli voor onze fruit- en groententeelt-leden een excursie georganiseerd worden naar het prachtige tuinbouw:ebied in Zuid- Engeland van 5 k 6 dagen, waarbij dan tevens een bezoek gebracht zal worden aa^ de grote Britse Tentoonstelling, het Festival of Britain. Over deze twee laatste excursies zullen nog nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. KOTEREN Gironummers: 253392 Penningmeester Afd. Zeeland vin de Ver eniging „Het Ned. Trekpaard", te Goes. 43502 Penningmeester Provinciale Commissie voor de Rundveefokkerij te Goes. 458591 Penningmeester Afd. Zeeland der Neder landse Wolfederatie te Goes. 554594 Penningmeester Onderl. Verzekeringsmij voor Motorvoertuigen der Z. L M. te Goes

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2