N ILL Mij Rondom de Boerderij. NAAR MEER KUNSTWEIDEN OP DE GEMENGDE ZANDBEDRIJVEN. Nederlandse Maatschappij N.V. LevensverzekeringMij van 1859 Op geanimeerde wijze werd door de spreker de ontwikkeling der K. I. in de laatste jaren in onze provincie besproken. Hoe in 1946 met 3 verenigingen werd gestart en dit in 1949 reeds is uitgegroeid tot 18 verenigingen met ongeveer 30.000 dieren en in 1950 ongeveer 50.000 dieren met een bevruchtingspercentage van gemiddeld meer dan 80 Deze ontwikkeling is wel het grootste bewijs van haar betekenis. Spre ker ging nog uitvoerig in op de voor en nadelen van de K. I. Bij de bespreking kwamen nog verschillende punten aan de orde die door de spreker op vlotte manier werden afgehandeld. Nadat de voorzitter Ir. Ariëns had dank ge bracht voor dit onderwerp, kreeg de heer Ir. Geuze het woord voor zijn onderwerp: ,,Ligt de wereld open voor onze agrarische jeugd?" Na eerst aandacht te hebben besteed aan het overschot van jonge agrariërs in ons land en de mogelijkheden hiervoor in ons land buiten de land bouw geplaatst te worden, schilderde de spreker de toestanden op het platteland van de overige lan den in West-Europa als niet erg aanlokkelijk tot emigratie en bracht dit ook mede in verband met de moeilijkheden van de Benelux e.d. Wat de mogelijkheden in andere werelddelen be treft werd door spreker vooral de nadruk gelegd op verschillende moeilijkheden in Afrika, Azië en Australië in verband met rassen-verschillen. Van Nieuw-Zeeland en Noord-Amerika kregen we een iets gunstiger indruk mits men goed voor bereid is, jong is en een sterke wil heeft. Bij de bespreking die hierop volgde, werden ver schillende punten nog nader bezien, waarna de voorzitter ook Ir. Geuze heel hartelijk dank bracht voor zijn betoog. Hierna kreeg de heer Maijers het woord die als wethouder der gemeente Sprang-Capelle dank bracht voor de uitnodiging en de hoop uitsprak dat de Prov. Jongeren Organisatie in staat zou zijn, meer dergelijke vergaderingen in zijn gemeente te organiseren. Nadat nog was gewezen op de a.s. algemene ver gadering der P. J. G. Nederland te Utrecht werd de pauze aangekondigd. Na de pauze kwam eerst aan de orde de korte inleidingen door iedere afdeling te houden. Ver schillende onderwerpen van allerlei aard, werden in ongeveer 5 k 10 minuten door de leden-sprekers behandeld, waarna de afdeling Sprang-Capelle een klucht getiteld: „Bij de fotograaf" ten tonele bracht. Nadien had nog een verloting plaats ten bate van de Provinciale kas, waaraan zeer aantrekke lijke prijzen verbonden waren. Tijdens en na de verloting werden we nog ver gast door enkele pittige muzieknummers, ten ge hore gebracht door het muziekcorps van Sprang. Nadat de voorzitter al degenen die hun mede werking tot het welslagen van deze dag hebben gegeven dank had gebracht sloot hij deze aange name en leerzame vergadering. G. A. KNAAP, Secretaris. Wegens plaatsgebrek moet de rubriek „Rondom de Boerderij" en het artikel Bouwplanactie No. IV, tot een volgend nummer overstaan. II. (Vervolg.) In ons vorig artikel zijn enkele voordelen van de kunstweide behandeld, die speciaal van belang zijn voor het gemengde zandbedrijf. Tevens zijn be paalde voorwaarden genoemd, wdarvan het al of niet slagen van de kunstweide sterk afhankelijk is. Op deze voorwaarden gaan we thans uitvoeriger in. Verder wordt de teelt van de kunstweide be sproken. Goede vruchtbaarheidstoestand. Bij de aanleg van een kunstweide, moet men er naar streven de bouwvoor in een behoorlijke struc tuur te brengen. Dit is vooral wenselijk, omdat op ingezaaid grasland, één of meer jaren na de aan leg meestal een sukkelperiode optreedt. Het vol gende is n.l. het geval. B'j de inzaai van een kunstweide, zal de struc tuur van de grond en de plantengroei in het begin nog sterk worden beïnvloed door de voorafgaande grondbewerking en het inzaaimengsel. We kunnen dan behoorlijke opbrengsten verwachten. Daarna gebeurt het vaak, dat de productiviteit van de pas ingezaaide kunstweide snel achteruit gaat. Er komen ook open plekken in de grasmat. Tevens is er een achteruitgang in kwaliteit, doordat min derwaardige grassen en onkruiden de goede gras sen en klavers verdringen. De oorzaak van dit alles is een structuurverval van de bouwvoor. Deze wordt verdicht o.a. omdat er geen grondbewerking kan plaats hebben. Dit gee't een slechte bodemventilatie en daardoor op hoping van droge onverteerde wortels. Op humus- arme zandgrond begint de sukkelperiode al na één jaar. Door een flinke bemesting met organische mest (stalmest enz.) en kalk in het laatste bouw- landjaar. of vóór het scheuren van het blijvend grasland, wordt de kans op dit euvel sterk vermin derd, omdat de structuur van de grond dan gun stig beïnvloed wordt. Een ander belangrijk punt is de kwestie van de pH (een maat voor de zuurheid van de grond). Voor een kunstweide moet de grond minder zuur Zijn, dan voor blijvend grasland (de pH dus hoger). Op blijvend grasland ligt de gewenste pH bij onge veer 5.6. De kunstweide ontleent voor een groot deel zijn betekenis aan het percentage klaver in de grasmat, dat bij een geslaagde aanleg 2540 zal bedragen. Nu is voor een gunstige klavergroei een iets hogere pH dan 5.6 nodig. De fosfaattoestand moet ook in orde zijn en men dient hierbij te streven naar een P-citr. cijfer van op zijn minst 40. Dit is vooral belangrijk, omdat het fosfaat een zeer gunstige invloed uitoefent op de ontwikkeling van de pas ingezaaide goede gras sen en klavers. Vóór het scheuren van het blijvend grasland of gedurende de bouwlandperiode moet men, indien nodig, de kalk- en fosfaatmeststoffen toedienen, zodat ze bij de grondbewerking goed in de bouw voor verdeeld kunnen worden. De klavers zijn ook dankbaar voor een kali-be mesting. In tegenstelling met beide vorige mest stoffen verdeelt de kali zich sneller in de grond, zodat uitstrooien tijdens de inzaai mogelijk en goed is. Vocht voorziening. Kunstweiden stellen vrij hoge eisen aan de water huishouding van de grond. Het blijvend grasland kan nog goed gedijen en behoorlijke opbrengsten leveren bij een betrekkelijk hoge grondwaterstand. Dit is niet het geval bij kunstweiden, wat zijn oor zaak vindt in de diepere beworteling. Van de andere kant kan een kunstweide ook mislukken door droogte, bijv. als de grondwater stand al te diep onder het maaiveld ligt. Dus op lichte, hooggelegen zandgronden is de grond voor kunstweiden te droog (alleen een mengsel van kropaar en rode klaver komt hier nog in aanmer king). De kunstweide is evenwel veel minder droogte- gevoelig dan blijvend grasland door de diepere be worteling van de jonge gras- en klaverplantjes. In een droge zomer geeft dit een belangrijk verschil in grasgroei. Inzaai. Voor het fijne graszaadmengsel moet het zaaibed niet te los, maar toch fijn kruimelig zijn. Waar het bij graslandinzaai feitelijk op aan komt is, dat alle maatregelen worden getroffen, om uitdroging van de bovenste grondlaag te voorkomen. Dit laatste is voor de kieming van de gras- en klaverzaden fu nest. Daarom moeten we door doelmatig rollen aan de grond de nodige vastheid geven. Het is gewenst, dit zowel vóór als na het zaaien te doen. Door de neiging tot stuiven, is de Cambridge-rol het aange wezen werktuig op de zandgronden. Een lichte bemesting met goed verteerde stal mest werkt ook bevorderend op de kieming. Bij breedwerpig zaaien is de aanslag minder ze ker dan bij rijenzaai. Dit geldt vooral in perioden van droogte en op gronden, die spoedig uitdrogen, bijv. ontginningsgronden. Het is jammer, dat er "nog geen geschikte zaaimachine voor gras- en kla verzaden is (een vlaszaaimachine voldoet thans het beste). Wordt met een machine gezaaid (rijenafstand ca. 11 cm) dan moet men er voor zorgen, dat het zaad niet te diep komt te liggen. Een ondiepe inzaai van het graszaadmengsel is noodzakelijk, vooral de grassoorten zijn fijnzadig en zullen bij dieper zaaien dan 2 cm slecht opkomen. Het gebruik van aan de zaaimachine gemonteerde sleepvoetjes of drukrol- len is dus vereist. Uitzaaien met de hand wordt nog het meest toegepast. Door zorgvuldig werken moet men de grotere uitdrogingskans verkleinen. We kennen in ons land een voorjaars- en een na- zomerinzaai van grasland. Inzaai in het voorjaar heeft het voordeel, dat het gewas dan een langere ontwikkelingstijd heeft voor de komende winter. De meest geschikte tijd ligt tussen begin Maart en half April en vroeg zaaien is het beste. Inzaai in de periode van eind Julihalf Augustus is eveneens mogelijk. De vochtigheidstoestand van de grond is dan zeer belangrijk voor de aanslag. Een periode van droogte of een paar dagen felle zon doen de inzaai volkomen mislukken. In het algemeen kan niet gezegd wor den, of de voorjaars- dan wel de nazomerinzaai be ter slaagt. Dit is door het gevaar van uitdroging van de grond, vooral van het weer afhankelijk. Willen we grasland inzaaien, dan hebben we de keus dit al of niet onder dekvrucht te doen. In de praktijk wordt het meeste grasland nog altijd in het voorjaar onder dekvrucht ingezaaid. Voor een toekomstige kunstweide bestaat het nut van een dekvrucht alleen hierin, dat het bovenste grondlaag je tijdens de kieming van de gras- en kla verzaadjes tegen uitdroging beschermd en het on kruid beter onderdrukt wordt. Voor het verdere groeiverloop van het grasgewas is de dekvrucht na delig; voedingstoffen worden onttrokken en de gras- en klaver plantjes zijn van zonlicht verstoken. Het is dan ook zeer gewenst, de dekvrucht groen te oogsten en dit bijv. in te kuilen. Een geschikte dekvrucht is o.a. winterrogge, zo- mergerst en ook een in geringe hoeveelheid (6—10 kg) uitgezaaid Westerwoldsraaigras. Haver geeft vaak een te dicht gewas en onttrekt veel vocht aan de grond. Wanneer de dekvrucht rijp geoogst wordt, dan zal er bijna steeds een schrale kunstweide te voor schijn komen. Het eerste jaar is de opbrengst van geen betekenis en men kan gerust zeggen, dat de opbrengst in het tweede jaar niet veel meer dan de helft zal zijn van wat men van een goede kunst weide mag verwachten. Ook de daarop volgende iaren blijft het sukkelen. Berekent men zo de min dere opbrengst aan gras en hooi tegen de geldende prijzen, dan zal eQn rijp geoogste dekvrucht beslist geen voordeel bieden. Voor een één- of tweejarige kunstweide is het risico van inzaai onder een dekvrucht, die rijp ge- t i-2-f van de Levensverzekeringen, lijfrenten-, studie- en uitzetverzekeringen, enz. Inspecteur te MiddelburgG DE 100ZE Seissingel 52 Telefoon 2210 (K 1180) Inspecteur te GoesCHR KARELSE Tulpstraat 8 Telefoon 2957 (K 1100) oogst wordt, geringer dan voor meerjarige kunst weiden. Men mag de dekvrucht evenwel nooit te zwaar laten worden. Keuze van het mengsel. Bij de keuze van het zaadmengsel moet men reke ning houden met de diverse omstandigheden waar onder zal worden gezaaid en het doel, dat men met de kunstweide beoogt. Men raadplege hiervoor op de eerste plaats de Rassenlijst. Verder laten we hier enige algemene aanwijzigingen volgen: grondsoort: een mengsel van kropaar en rode kla ver is geschikt voor lichte, droge zandgronden. Ook veldbeemdgras is droogte-resistent en wordt aanbe volen in mengsels voor drogere zandgronden. Timo- thee is geschikt voor zware, beemdlangbloem en ruwbeemdgras voor vochtige gronden, duur: voor één- tot tweejarige kunstweiden moeten soorten ingezaaid worden van het snelgroeiende, kort durende type: Westerwoldsraaigras, Italiaans raaigras en rode klaver, al of niet in combinatie met elkaar. In mengsels van twee- tot driejarige kunstweiden moeten Engels raaigras en witte kla ver vertegenwoordigd zijn. Bij meerjarige kunstweiden is het graszaad mengsel meer gevarieerd en kiest men tevens blad- rijke typen met een langere levensduur, gebruikswijze: er zijn speciale mengsels voor hooi en weiland (hooi- en weidetypen). In het algemeen worden kort durende kunstweiden gehooid en meer jarige beweid. In ons klimaat is er een geringere grasgroei in de zomermaanden. Door kunstweidebouw kan deze zomerdepressie voor een belangrijk deel worden vereffend, door gebruik te maken van speciaal aan dit doel beantwoordende graszaadmengsels. De wit te klaver heeft met name een maximum groei in de zomer. Verder hebben Engels raaigras weide- type, kropaar en timothee weidetype in de zomer minder last van groeivertraging dan de andere grassoorten. Eén of meer percelen kunstweide op een bedrijf kunnen de grasproductie dus beter over het groei seizoen verdelen. Men kan hiermede het tekort aan weidegras in de zomermaanden overbruggen. Dit geeft het extra voordeel dat een verminderde melk productie er door voorkomen wordt. Een voordeel van de kunstweide is ook, dat men tot een ruimere spreiding van de oogstwerkzaam- heden komt. Bestel het door U uitgezochte mengsel bij Uw coöperatie of een vertrouwde handelaar, die het graszaadmengsel levert met een N.A.K. plombe. Dit laatste garandeert U goede selecties en de ge wenste samenstelling. Het kopen van handelszaad is beslist af te raden, want men loopt de kans gewoon hooizaad te kopen. Het hiermede ingezaaide grasland geeft een gras gewas, dat het beweiden slecht verdraagt en al gauw een holle zode geeft. Dit is wel enigszins verklaarbaar. Voor de telers van handelszaad is het immers voordelig typen te kweken die veel zaad leveren (weinig blad). Gebruik. Een veel gemaakte fout is, dat men de kunst weide te lang laat liggen. Na enkele jaren vertoont deze meestal duidelijk tekenen van ouderdom. Dit geldt vooral voor meerjarige kunstweiden. We moeten de kunstweide weer scheuren, voordat deze periode optreedt (na 35 jaren). Eerst dan4s men in de gelegenheid het volle profijt van het wissel bouwsysteem te kunnen trekken, dus voor bouw- als grasland. Zowel de 23-jarige en ook meerjarige kunst- weiden moeten zoveel mogelijk worden beweid, vooral in het jaar van aanleg. Door het weiden wordt een goede zodevorming, uitstoeling enz. sterk bevorderd, zodat men hierdoor een prima kunstweide kan krijgen. Tenslotte zal het volle rendement van de kunst weide worden verkregen, wanneer het gras doel matig wordt benut. Dit veronderstelt o.a. toepas sing van de moderne en beproefde beweidings methoden, zoals omweiden en rantsoenbeweiding. Toediening van een kleine stikstofgift, direct na het weiden of maaien en past dan verder geheel in dit schema, omdat hierdoor de grasgroei telkens weer wordt aangezet. Ir. G. VAN NES, Rijkslandbouwconsulentschap Oss.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8