Noord-Brabantsche Mij van Landbouw OP DE ERE GALERIJ. Ook deze keer vallen weer verschillende jubilea te vermelden van werknemers, die gedurende lange tijd aan het zelfde bedrijf verbonden zijn geweest. Op het bedrijf van de heer A. J. van Luijk (v/h J. C. Blommerde) te De Heen is gedurende 30 jaar werkzaam de heer Leonardus Dam, gedurende 28 jaar de heer Jacobus Wijmans en gedurende 26 jaar de heer Adr. de Koning. Op het bedrijf van de heer C. Overbeeke, Zui derhoeve te De Heen zijn gedurende 30 jaar werk zaam de heren W. den Haan en M. den Haan. Aan het bedrijf van de heer J. A. Geluk te Nieuw-Vosmeer, is gedurende 25 jaar verbonden de heer Willem Lobbezo. Wij wensen zowel werknemers als werkgevers geluk bij gelegenheid van de herdenking van dit lange dienstverband. Op 17 Maart a.s. zal aan de jubilarissen het ere-getuigschrift der Noord-Bra bantse Mij. van Landoouw worden uitgeieikt. AFDELING DINTELOORD. Op Donderdag 15 Maart a.s. hoopt de afdeling Dinteloord haar jaarvergadering te houden in café Korf aldaar. Als spieker is uitgenodigd de heer M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., over het onderwerp: ,,De integratie van de West-Euro- pese landbouw". AFDELING SPRANG-CAPELLE. Ledenvergadering van de Coöp. Landbouwver- eniging te bprang-Capelle op Vrijdag 16 Maart a.s., des avonds acht uur, in café Van D.jk, aldaar. Spreker de heer C. de Zeeuw, uit Valkenswaard, lid van het Dagelijks Bestuur der Noord-Bra bantse Mij. van Landoouw, over het onderwerp: „Kan Denemarken ons iets leren?" De heer De Zeeuw heeft als lid van de Commis sie Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw een studiereis naar Denemarken meegemaakt en zal vertellen over zijn ervaringen in dat land. Deze avond belooft vooral voor onze landbouwers op de gemengde bedrijven zeer interessant te wor den, waarom wij allen opwekken deze vergadering niet te verzuimen. J. DEN HOLLANDER, Administrateur. ECONOMISCH VERANTWOORDE MECHANISATIE. Gaan wij met de mechanisatie niet te ver? Het probleem van de mechanisatie is momen teel vooral voor de akkerbouwbedrijven zeer ac tueel. Enerzijds nopen de omstandigheden tot een uitgebreide mechanisatie, terwijl anderzijds moet worden gewaakt voor een te ver doorgevoerde mechanisatie, welke economisch niet meer verant woord is. Van zeer groot belang is verder hierbij de keuze van de aan te schaffen machines. Deze zullen in alle opzichten bij het bedrijf moeten passen om een rendabele exploitatie mogelijk te maken. Hoever kan ik gaan met de mechanisatie van mijn bedrijf en hoe moet ik mechaniseren om een zo hoog mogelijk rendement van mijn machine park te bereiken, zijn vragen, waarvoor vrijwel iedere boer zich thans gesteld ziet. De Werktuigencommissie van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant en de gewestelijke standsorganisaties zijn zich ten volle bewust van de ernst van dit probleem. Zij hebben daarom voorbereidingen getroffen om de landbouwers van het Westelijk zeekleigebied en het Land van Heus- den en Altena in de gelegenheid te stellen, zich hieromtrent een beter inzicht te verschaffen. Op 12 en 13 Maart a.s. zullen daarom in drie ver schillende plaatsen studiebijeenkomsten worden ge houden, welke in het teken zullen staan van het mechanisatieprobleem. De lezingen, welke op deze bijeenkomsten zullen worden gehouden, worden verzorgd door de heer Ir. P. W. Bakker Arkema, Rijksconsulent voor Landbouwwerktuigen en Machines te Wageningen. Deze zal het machinepark behandelen voor akker bouwbedrijven van 20 - 40 - 60 ha. Wij sporen de landbouwers uit West-Brabant aan, deze gelegenheid niet zonder meer te laten voorbij gaan en vertrouwen op een zeer grote be langstelling. De bijeenkomsten zullen plaats vinden: in Steen bergen 'op Maandag 12 Maart om half acht, in zaal Huisrftans; in Zevenbergen op Dinsdag, 13 Maart om 3 uur, in zaal Van Hoof; eveneens op Dinsdag 13 Maart om half acht in Steenwijk, in Het Dorps huis.' Bezoekt een van deze bijeenkomsten. VAN DE PENNINGMEESTER. Ook de organisatie kan niet zonder geld draaien. Dat heeft de afdeling Almkerk begrepen, die als eerste de contributie voor het jaar 1951 op de post rekening der N.B.M.L. overmaakte. Ook van verschillende andere afdelingen ver wachten we binnenkort bericht van overmaking. Wie is de volgende? wordt voor dit jaar voor het eerst uitgegeven een landbouwgids. Deze landbouwgids 1951 is een vraagbaak voor iedere boer en bevat een schat van gegevens in zake adressen van verenigingen, instituten, organi saties, wetenswaardigheden inzake bodem en be mesting, akker- en weidebouw, plantenziektebestrij- ding, veeteelt en veevoeding, veeziekten, zuivel, cultuurtechniek, grond- en pachtzaken, mechani satie, sociale wetgeving enz. Het geheel is een boekwerk van 675 pagina's, dat aan leden van landbouworganisaties voor de prijs van ƒ4.50 beschikbaar wordt gesteld. Aan de afdelingssecretarissen wordt een exem plaar voor de landbouwgids ter kennisneming toe gezonden, terwijl aldaar ook bestellingen kunnen worden opgegeven. Aanschaffing van deze gids kunnen wij van harte aanbevelen. LANDBOUWGIDS. Door de Boeren- en Tuindersbibliotheek te Utrecht SUBSIDIEREGELING 195L Evenals het vorig jaar kan ook in het jaar 1951 weer -subsidie worden verkregen op verschillende bedrijfsonderdelen. Aan deze subsidie zijn echter verschillende voorwaarden verbonden, die hier onder in het kort worden weergegeven. De premie kan alleen aan die aanvragers wor den verstrekt, wier hoofdberoep landbouwer of veehouder is. Het hoofddoel van alle premieverstrekkingen moet stimulering van de rationalisatie van kleine boe renbedrijven zijn. Wanneer aan de eis van rationa lisatie, direct en/of in de naaste toekomst, niet vol ledig voldaan wordt, moet de aanvraag worden af gewezen. Eveneens volgt afwijzing, wanneer blijkt, dat na een vroeger ontvangen premie nog niet aan de eis van rationalisatie is voldaan. Bedrijven met minder dan 10 ha cultuurgrond kunnen in aanmerking komen voor individuële prem'everstrekking. Hieronder volgt een overzicht van de objecten, die gesubsidieerd worden met daarbij vermeld de data van opgave. Gras- en groenvoederzaden. Minimum opp. 25 aren. Kleinere oppervlakten komen voor subsidie niet in aanmerking. Zaden moeten voorzien van NAK certificaat en/of verklaring. De premie wordt verstrekt tot een nog nader te stellen maximum bedrag per kg zaaizaad. 1. Aankoop en inzaai van gras- of klaverzaad mengsels. Éénjarige kunstweidemengsels worden niet ge subsidieerd. Aanvragen voor premie op voorjaars- inzaai moeten uiterlijk 15 Maart 1951 bij de assis tenten worden ingediend/De rekeningen en certi ficaten moeten in dit geval vóór 15 Mei 1951 door de aanvrager worden overlegd. Aanvragen voor zomer- of herfstinzaai moeten bij de assistenten worden ingediend vanaf 1 Juni tot 1 Augustus 1951. In dat geval moeten de rekeningen en certificaten vóór 1 October 1951 worden overlegd. 2. Aankoop en inzaai van rode klaver. Premieverstrekking heeft uitsluitend betrekking op de navolgende klaverrassen: Groninger rode klaver 1 Rode Maasklaver I Roosendaalse rode klaver f Gendringse rode klaver Landrassen: Erkende inl. rassen: Rode Klaver C.B. 'i Rode Klaver Kuhn. Premie kan gedurende het gehele jaar aange vraagd worden. 3. Aankoop en inzaai van voederlupinen. De premie kan tot 1 Juli worden aangevraagd. 4. Bouw van groenvoedersilo's. Voor het bouwen van groenvoedersilo's kan sub sidie worden verstrekt mits de silo voldoet aan de door de Rijkslandbouwconsulent te stellen eisen. De premie kan gedurende het gehele jaar wor den aangevraagd. 5. Bouw van aardappelsilo's. Ten aanzien van de inhoud van aardappelsilo's is geen minimum inhoudsgrens vastgesteld. De maximuminhoud van de silo moet echter van dien aard zijn, dat deze in overeenstemming is met de op het bedrijf aanwezige varkenstapel ev. aantal stuks mestvee. Silo's opgebouwd uit betonplaten of -blokken komen niet voor premie in aanmerking. De premie kan het gehele jaar door worden aan gevraagd. 6. Bouw van gierkelders. Gierkelders worden alleen gesubsidieerd als er verplichtingsformulieren van het jaar 1950 aan wezig zijn. En in zeer bijzondere gronden ter be oordeling aan de Rijkslandbouwconsulent. 7. Electrisclie weide-afrastering. B'j aankoop en aanleg van electrische afraste ring kan men voor premie-verstrekking in aanmer king komen, er wordt rekening gehouden met de reeds verstrekte premie in voorafgaande jaren. Alleen dan kan premie verstrekt worden, indien al het grasland, dat voor beweiding in aanmerking komt, zodanig is gelegen, dat het redelükheids- halve in de afrastering kan worden betrokken en door middel van schrikdraadinstallatie wordt afge rasterd. Verder wordt als eis gesteld, dat op het gehele bedrijf een doelmatige en intensieve bewei ding plaats vindt door a. dagrantsoenbeweiding of b. kleine percelen van een door de Rijksland bouwconsulent vast te stellen grootte per stuks grootvee. De installatie moet vóór 15 Juli zijn aangelegd, om voor premie in aan merking te komen. 8. Verplaatsbare drinkwatervoorziening. Onder bepaalde voorwaarden kan ook op bedrij ven beneden 10 ha cultuurgrond premie worden verkregen op een verplaatsbare drinkwatervoor ziening, gedurende de weideperiode van het vee. 9. Aanleg van een drinkwatervoorziening in de stal. Indien overgegaan wordt tot aanschaffing en plaatsing van een automatische drinkwatervoorzie ning in de vorm van drinkwaterbakjes, kan men voor premie in aanmerking komen op voorwaar den door de consulent te stellen. Het drinkwater moet aan de eisen van de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren voldoen. 10. Verplaatsbare zomerhokken voor pluimvee. Het zomerhok moet voldoen aan de eisen, die de Rijkspluimveeconsulent t.a.v. het hok stelt. Het aantal zomerhokken, waarvoor per bedrijf premie verleend kan worden is afhankelijk van de kuiken toewijzing 1951. Bedrijven met meer dan 400 kippen komen niet in aanmerking. Aanvragen voor premie moeten vóór 1 Mei 1951 worden gedaan bij de Rijkslandbouwconsulent. Alleen wanneer vóór 1 Juli 1951 het zomerhok op het bedrijf aanwezig is en in gebruik is genomen, kan premie worden verstrekt. 11. Pompinstallatie in het weiland. Het boren van een put of het plaatsen van een pompinstallatie in het weiland kan voor een premie in aanmerking komen, als voldaan is aan de eisen, die door de Rijkslandbouwconsulent zijn gesteld, (o.a. keuring drinkwater door de gezondheids dienst). De premie kan ook worden verleend naast een premie voor aanschaf van verplaatsbare drink watervoorziening. 12. Schotten voor individuele voedering in de stal. Premie wordt alleen verleend als het geheel vol doet aan door de Rijkslandbouwconsulent te stellen eisen. 13. Coöperatieve landbouwwerktuigenverenigingen Op de aanschaffingswaarde van, door landb. werkt. coöp. te exploiteren werktuigen kan deze premie worden verstrekt. Inlichtingen omtrent de voorwaarden verstrekt Uw Rijkslandbouwconsulent. 14. Bewaring van pootaardappelen. Coöperatieve verenigingen van landbouwers, welke ter bevordering van de bewaring van poot- aardappelen zijn opgericht, kunnen voor een te bouwen c.q. verbeteren (incl. uitbreiding) bewaar plaats voor premie in aanmerking komen als aan bepaalde voorschriften is voldaan. De Rijksland bouwconsulent geeft nadere inlichtingen. 15. Wedstrijden en keuringen. Koelinstallaties voor melk. Aankoop rundvee. Ver. voor K. I. Voorraadbemesting met fosfor en kalk komen voor Noord-Brabant niet voor subsidie in aanmerking. Dit in afwijking van een eerder in dit blad ge publiceerd bericht. DE RIJKSLANDBOUWCONSULENTEN voor de Prov. Noord-Brabant. VERSLAG ALGEMENE VERGADERING JONGERENORGANISATIE TE CAPELLE. De Algemene Vergadering van de Prov. Jongeren- Organisatie der Noord-Brabantse Mij. van Land bouw, werd gehouden op Dinsdag 20 Februari 1951 te Sprang. De voorzitter opende de vergadering, door alle aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, in zonderheid de heren Ir. Ariëns en Ir. Geuze, die deze middag als sprekers op zouden treden, de heer J. H. Blank, Inspecteur van het Centraal Bureau te Rotterdam, de heer Maijérs als wethouder der gemeente Sprang-Capelle en de dames die deze middag in ons midden waren. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter ons eraan, dat we met deze algemene vergadering op een keerpunt zijn aangekomen, een verenigings jaar wordt vandaag afgesloten, terwijl ook met ingang van heden een nieuw verenigingsjaar be gint. Wanneer we een terugblik werpen op het afgelopen jaar, dan kunnen we niet anders dan met dankbaarheid terugdenken aan een goed jaar voor onze organisatie. Voldaan kunnen en mogen we echter niet zijn, daar nog veel werk ligt te wachten. Op deze verjaardag van onze organisatie is plaats voor humor aan de ene zijde maar aan de andere zijde zullen we trachten op deze verjaardag weer te bouwen aan de verwezenlijking van onze doelstel ling. Na de openingsrede van de voorzitter werd eerst het huishoudelijk gedeelte afgewerkt, n.l. het jaar verslag van de secretaris-penningmeester. Het fi nancieel verslag, dat met een klein nadelig saldo sloot ontlokte nog enkele opmerkingen in verband met de contributie aan de P. J. G. N. en de zaal- huur van de Bestuursvergaderingen, terwijl een voorstel werd geopperd om met een bijdrage van iedere afdeling extra, het nadelig saldo weg te werken. Hierna kreeg Ir. Ariëns het woord voor zijn on derwerp: Betekening van de K. I. en de ontwikke* ling hiervan in Noord-Brabant.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7