Noord-Brabantsche Mij van Landbouw OP DE EREGALERIJ. HET JUBILEUM DER N. B. M. L. CHR. LAGERE TUINBOUWSCHOOL School te dussen toegewezen. AFD. DEURNE—HELENAVEEN. AFDELING WOUDRICHEM. BRABANTSE BOERENBRIEFKES. ZIEKTEBESTRIJDING IN DE FRUITTEELT. d. N. C. in teerolie. Het gebruik van deze stof komt overeen met D. N. C., d.w.z. dezelfde eisen worden gesteld voor eert goedé dodelijke werking, door de teerolie is deze nóg intenser. Er zit echter nog een zeer groot voordeel aan het gebruik van deze stof vast, n.l. dat de beSp.uitingskosten veel lager liggen dan bij V. B. C. en D, N. C. Op 1 Maart j.L was het 25 jaar geleden, dat de heer W. van Hooijdonk bij de familie Breure, Ko ningspolder te Dinteloord in dienst kwam. Het is een verheugend feit, dat ook in deze tijd blijkt, dat er nog gesproken kan worden van een band tussen arbeider en bedrijf. Wij wensen zowel de jubilaris als de werkgever -geluk met dit heugelijke feit en hopen, dat de goede verstandhouding ook in de toekomst mag voort duren. Ongetwijfeld zullen onze leden er belang in stel len te weten, hoe het nu wordt met de viering van het jubileum van onze organisatie. Wij hopen van tijd tot tijd hierover het een en ander te publiceren, opdat onze leden weten, welke plannen er zijn ge maakt en welke voorbereidingen worden getroffen. Zoals bekend zal het op 16 Mei 1951 honderd jaar geleden zijn, dat te Breda de Mij voor Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt werd opgericht. Deze Maat schappij was de voorloper van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw, die als provinciale organisatie het werk van deze Bredase Mij voorzette. Het ligt uiteraard in de bedoeling, dit feit niet onopgemerkt te laten passeren, doch dit jubileum op* passende wijze te vieren. De datum voor deze viering is, mede in verband met het beschikbaar zijn van het gebouw Concordia te Breda, vast gesteld op Woensdag 30 Mei a.s. Verwacht wordt, dat zoveel mogelijk al onze leden op deze hoogtijdag aanwezig zullen zijn. Na het afwerken van het meer huishoudelijke gedeelte van deze algemene ledenvergadering, zal des namiddags een revue worden opgevoerd. In deze revue, waaraan leden van de Bond van Plattelandsvrouwen en Jongerenorganisatie mede werking verlenen, zullen verschillende episoden uit de afgelopen honderd jaren ten tonele worden ge voerd. Voorts zal ter gelegenheid van dit jubileum voor alle leden een gedenkboek beschikbaar worden gesteld. Dit gedenkboek wordt samengesteld door de heer Van Loon en geeft een populaire beschrijving van honderd jaren Maatschappij van Landbouw in Noord-Brabant. Het boek zal verlucht worden met vele foto's en zal een -blijvende herinnering zijn aan deze hoogtijdag, welke onze organisatie hoopt te vieren. voor het Land van Heusden en Altena, Biesbosch cn Langstraat. Een goede vakopleiding is ook voor tuinbouw en fruitteelt van zeer groot belang. Al sinds geruime tijd werd door het Bestuur der N.B.M.L. aangevoeld, dat voor het Land van Heusden en Altena, Bies bosch en Langstraat behoefte bestond aan een Lagere Tuinbouwschool voor dit gebied. Talloze besprekingen zijn hierover gevoerd en de te over winnen moeilijkheden waren niet gering. Teneinde de school als streekschool zoveel mogelijk aan het gestelde doel te doen beantwoorden werd wel bewust de Stichtingsvorm gekozen. In het Bestuur van deze Stichting zullen alle belanghebbende organisaties en vak technische ver enigingen vertegenwoordigd kunnen zijn. Verheu gend was steeds te kunnen constateren, dat bij alle besprekingen in de commissie van voorbereiding steeds het ene grote doel voor ogen werd gehouden, n.l. de tot standkoming van deze streekschool in het belang van tuinbouw en fruitteelt in het gehele gebied. Het stemt dan ook tot grote voldoening dat een dezer dagen bericht werd ontvangen van de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dat aan deze op te richten school rijkssub sidie zal worden toegekend. De Chr. Lagere Tuin bouwschool te Dussen zal dus een feit worden en .zeer waarschijnlijk zal per 1 September a.s. met het onderwijs kunnen worden begonnen. Wij zijn de Minister zeer erkentelijk voor de toe wijzing van deze school voor dit gebied, waardoor ongetwijfeld in een grote behoefte wordt voorzien. De Afdeling DeurneHelenaveen hield op 22 Februari j.l. een ledenvergadering te Helenaveen. Ondanks de grote afstanden was de opkomst voor deze vergadering zeer goed te noemen. Na opening door de voorzitter, de heer A. de Vos, werden allereerst verschillende huishoudelijke punten afgewerkt. Hierna verkreeg de heer Kor- teweg, secretaris der N.B.M.L. het woord, voor het houden van een inleiding over verschillende actuele landbouwvraagstukken. Een uitvoerige gedach- tenwisseling volgde hierop, waarbij o.a. de pacht- wetgeving, het probleem van de kleine gemengde bedrijven en het vraagstuk van vestigingseisen voor de landbouw uitgebreid werd besproken. Besloten werd aan de Kring Oost Brabant voor te stellen, om binnenkort een kringvergadering te wijden aan behandeling van de pachtwetgeving, daar dit onderwerp voor vele grondgebruikers in Oost Brabant van groot belang is. Voor de eventuele afdelingsvergadering zal de heer De Zeeuw worden gevraagd om een causerie te houden over zijn -reis naar Denemarken, in het bijzonder over de voeder- en weidebouw in dat land. Over de wenselijkheid van een vrijwillige ouder domsverzorging- voor land- en tuinbouwers bleken de meningen verdeeld. Alvorens deze geanimeerde vergadering door de Voorzitter werd gesloten, gaven zich nog vier be langstellenden op als lid der N.B.M.L. Op Maandag. 26 Februari hield de Afdeling Wou- drichem haar jaarvergadering in Café Beigeijk. Na opening door de Voorzitter, de heer Schaap, volgde vooriezing der notulen en behandeling van verschillende ingekomen stukken. Naar aanleiding van een dezer stukken werd besloten volgende win ter een tractor- en motorcursus te organiseren. Vervolgens volgde rapport van de kaseommissie over het nazien van de rekening van het jaar 1950. Bij de bestuursverkiezing weruen herkozen ue heren H. de Lorm en P. van Vught. Hierna volgde als agendapunt het wegenplan en ruilverkavelingsplan voor het Land van Heusden en Altena. De Voor zitter gaf als agrarisch commissielid hierover een uiteenzetting. Vervolgens volgde een bespreking van de maïs- teelt. Medegedeeld werd, dat vorige week voor het Land van Heusden en Altena een maïsclub is op gericht. De door de deelnemers te verbouwen op pervlakte maïs beloopt reeds 36 ha. Plannen wor den beraamd inzake het machinaal plukken en het drogen. Hierna verkreeg de heer Korteweg, Secretaris der N.B.M.L. het woord, die verschillende land bouwvraagstukken behandelde. Hierop volgde een uitvoerige gedachtenwisseling o.a. over de pacht wetgeving, de C.A.O., de consumptie-aardappelrege ling en het melkfonds. Als slot van de vergadering volgde een verrassing voor alle aanwezigen, welke door het Bestuur in het geheim was voorbereid en wel in de vorm van gebraden cotelet. Deze keer werd het vaak traditionele agendapunt: „Wat ver der ter tafel komt" in tastbare vorm verwezenlijkt. Onnodig te vermelden, dat het door allen zeer werd gewaardeerd. Wegens overvloed van copie Is plaatsing van het briefke van Willem Westhoek deze week niet mogelijk. Jaarlijks vraagt dit van de fruitkweker de groot ste oplettendheid, omdat zeer vele plagen, zowel van dierlijke als plantaardige aard de fruitgewas sen belagen. Waarbij dan vaak de vraag wordt ge steld: waarmede moet ik nu spuiten om het besie resultaat der bespuiting te zien tegen de laagst mogelijke kostprijs. Het is echter niet juist, dat dit de eerste vraag moet zijn. Neen, fruitkwekers, eerst moet men eens nagaan of wij zelf de aantastingen niet bevorderd hebben. Ik denk hierbij b.v. aan kankerchonilia, schurft, vreterij en dergelijke plagen, welke zo gemakke lijk bevorderd kunnen worden, en waarbij dan vaak de dure chemische stoffen toch direct geen uit komst brengen met een ibespuiting hiervan. Wil men de ziektebestrijding effectief uitvoeren, dan zullen op de eerste plaats de groeivoorwaarden voor de fruitgewassen zo gunstig mogelijk gesteld moeten worden door: 1. De lucht- en waterhuishouding ih de grond in de gewenste verhouding te brengen. Want te veel aan vocht is funest. Denk eens aan de slechte ontwatering in de bedrijven, of het slecht door zakken van het water in de meer stuggere gron den, waarbij dan geen volledige lueht-toetreding mogelijk is, met als gevolg, vooral in het voorjaar, wanneer de groei weer moet beginnen, de adem haling der wortels wordt gestoord en de warmte toevoer wordt gestremd. Met het gevolg, het uit lopen der knoppen op hun reserve. Geen wortel werking; dus geen aanvoer van voedingsstoffen geeft verzwakking der gewassen en vatbaarder voor ziekten, zoals kanker en dergelijke. 2. Hebben we verder wel voldoende aandacht besteed aan het opensnoeien der bomen en strui ken? Want ook dit is voor een goede ziektebestrij ding noodzakelijk, omdat hierdoor: e knoppen, scheuten, bladeren, bloemen en vruchten zo sterk mogelijk gevormd worden en dus vanzelf meer weerstand kunnen bieden bij verschillende schade lijke aantastingen, een goede belichting dezer organen, vooral in de zomer in een periode van neerslag of warm, broeierig weer, doet ze sneller opdrogen, waardoor plantaardige parasieten zich moeilijker kunnen ontwikkelen; denk eens aan schurft-meeldauw-monilia. Dit komt wel het eerst en het sterkst voor in een te dichte boom- ert/of aanplant. Heeft men ruim gesnoeid, zijn dan de gemaakte wonden goed ver zorgd, afgedekt met kankerdood of andere goed afsluitende stof om infectie van kanker en lood glans te voorkomen? Zo niet, doe het dan direct. 3. Hoe staat het met de voeding? Is de bemes ting in de juiste en gewenste verhouding oege- diend? Dit is zeer belangrijk. Want een onvoldoen de of onoordeelkundige voeding Is vaak de oorzaak van het in sterke mate optreden van ziekten. B. v. te hoge stikstofgift geeft een te lang doorgroeien der jonge scheuten en het slecht afrij pen van deze, waardoor de jonge twijgen dan slecht tegen de vorst bestand zijn. Met als resultaat in .het daarop volgend voorjaar dood hout, of, wat nbg erger is, beschadigde bast waarin wondparasieten zo ge makkelijk kunnen binnendringen. Denk eens ver der aan de vele voedingsziekten, die er in de be drijven voorkomen. Kortweg gebceksziekten ge noemd, o.a. magnesium-, kali-, mangaan-gebrek en zoveel andere, waardoor de groei wordt, belemmerd en de kans op beschadigingen gróter wordt. Al deze reeds genoemde factoren zijn dikwijls de indirecte oorzaak van het optreden van andere plagen. 4. Meer aandacht moet men bestéden aan de natuurlijke vijanden van diverse kwalen'eiï plagen in de fruitgewassen. Dus niet ondoordacht een bespuiting met een chemische stof uitvoeren, Waar- j door ze worden vernietigd. Denk eens aan het mooie werk, dat het kléine sluipwespje Aphulinus Mali verricht door haar eitjes af te zetten in de bloedluizen, waardoor. déz%. worden vernietigd. Helpt dit insect in dé voor; haar moeilijke wintertijd door takjes waarop geïnfec teerde bloedluizen voorkomen, in een schuur of dergelijke 's winters te bewaren, waardoor de lar ven van het wespje voor'wernietiging met V. B. C. of andere stoffen, bij de winterbespuitingen, wor den behoed. In het voorjaar ontstaat dan een grote re en vroegere activiteit van het insect op en in de bloedluizenkolonies. Naast deze zijn er nog zo veel andere nuttige insecten. Het zou mij té'ver 'voeren'om deze alle te noemen. Ga het zelf eens na in uw bedrijf, ze zijn zo gauw ontdekt, en doe er dan uw voordeel mee al zal de gehele ziektebestrijding hierdoor wel niet worden opgelost, doch gedeeltelijk wel voorkomen kunnen worden. Diverse béspuitingen met. chemi sche stoffen moeten daarna nog worden uitgevoerd om volledig het hoofd te kunnen bieden. Het succes bij deze hangt af van het inzieht omtrent de levens wijze van de te bestrijden parasieten en de vorm waarin deze voorkomen, hetgeen vooral bij de dier lijke parasieten van zeer grote betekenis is. Bestrijdt vooral wanneer nog geen schade is ver oorzaakt. Hierdoor kenmerkt zich. de win ter bespui ting vooral. Wat is er dan te bestrijden? De eitjes van blad luizen, schild- en dopluizen, wintervlinder en soms wants en spint. Verschillende stoffen zijn hiervoor te gebruiken, zoals V. B. C., D. N. C. of D. N. C. in teerolie. Doch hierdoor worden spint- en wantsëitjes niet bestre den. Hiervoor is een bespuiting met minerale olie noodzakelijk. Doch dit is echter een dure béspui- ting en zal alleen verantwoord zijn, wanneer een zeer groot aantal eitjes van deze aanwezigzijn. De bespuiting moet dan plaats: vinden zodra de knoppen flink gaan schuiven, met een oplossing van 6 hetgeen dan eventueel gemengd kan wor den met D. N. G. tegen andere voorkomende eitjes. Doch het grootste succes verkrijgt men bij afzon derlijke bespuiting. Het gebruik van V. B. C.> D. N. G. en 'DVN..C. in teerblie. De dodende werking dézer stoffen is wel aan elkaar gelijk, doch de tijd van aanwending is voor deze zeer verschillend. V. B. C. is een omsluitende stof, d.w.z. het heeft dén pas een dodende werking, wanneer de eitjes met een laagje hiervan worden bedekt. Luchttoe- treding in het eitje is dan niet meer mogelijk, waar door het ambryo afsterft. Om de werking te bevor deren is sneldrogend weer bij de bespuiting nood zakelijk. Daarnaast heeft V.B;G. een gunstige nevenwerking. De groene aanslag op dé bomen wordt er tevens mee weggewerkt. De bespuiting moet vóórdat de knoppen gaan werken, uitgevoerd worden. Framboos en bessen spuit men met 6 de andere vruchtsoorten met 7Mr D. N. C. z.g. kleurstoffen. De werking dezer stof is indringend,: d.w.z. het moet in het eitje dringen om dodelijk/e kunnen zijn. In verband hiermede is laat ver spuiten gewenst, temeer daar voor een goedé werking het gemiddelde der dag- en nacht-temperatuur moet liggen boven 5° Celsius. Gebruikti'hét echter niet later dan in het schuivingsstadium, daar schade kan optreden aan bloemknopjes en jonge blaadjes, Een langzame opdroging der sproeistof verhoogt de werking. De sterkte, waarmede gespoten wordt, is door gaans Verschilende merken van deze stof zijn in de handel, o.a. Jebokilb Gardinöl, Dinoceen, Molyso, Veralin, enz. De prijs van deze middelen is-van dien aard, dat 100 liter sproeivloeistof hoogstens kost, ter wijl dit voor V. B. C. altijd nog- minstens 2,is. Alzo een besparing van 1,-^ per 100 liter wat neerkomt op ongever ƒ40,-per ha. Hieraan mag dus ook wel aandacht besteed wor den daar de kostprijs van het fruit zo laag moge lijk gehouden moet worden voor een rendabele teelt. Doch vergeet hierbij niet de voorwaarden, die gesteld zijn voor een volledige werking van het middel. Samenvattend komt de ziektebestrijding dus hierop neer: Prima grondbewerking, ruime snoei, verzorging der sproeiwonden, bescherming van nuttige insec ten, oordeelkundige voeding en dan pas het ge bruik van chemische middelen op het juiste mo-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6