Kunstmatige inseminatie. Voor de Plattelandsvrouw. INGEZONDEN STUKKEN. ■t een geheim weekboelc van Bram uit de Slikhoek DECADESOMMEN Naar productief vee in West Zeeuws-Vlaanderen. Door de Rijksveeteeltconsulent wordt in de pe riode van 19 Februari t/m 8 Maart, in samenwer king met de Directie van de Prov. Gezondheids dienst voor Dieren, een actie ondernomen in West Zeeuws Vlaanderen, om te komen tot oprichting van een districts-vereniging voor Kunstmatige In seminatie bij het Rundvee. In alle plaatsen van dit gebiecj worden lezingen gehouden, waarvoor alle veenöuders Zijn uitgenodigd en waar deze 'in de ge legenheid worden gesteld voor deelname aan de K. I. in te tekenen met een geheel naar vrije keuze te loepalen aantal koeien en vaarzen. Bij deelname van voldoende dieren, waarvan het aantal ongeveer 1000 zal moeten zijn, is de oprichting van een grote K.I.-fokvereniging op een gezonde financiële grond slag mogelijk. Hierm kunnen de deememenae vee houders tegen een zeer billijk dekgeld hun dieren laten insemineren van een gemeenschappelijk aan te kopen fokstier van uitstekende bouw en type, gepaard gaande met hoogwaardige exterieur- en productie-afstamming. In die gemeenten waar reeds vergaderd is be staat er t/m 15 Maart nog gelegenheid voor deel name te tekenen bij een tweetal veehouders voorstanders van de K.I. op de daarvoor be stemde lijsten. De volgende veehouders, waar lijs ten ter intekening aanwezig zijn, kunnen wij reeds opgeven. Biervliet: H. F. Dekker, 749. J. W. van der Slikke, 891. IJzendijke: G. Doens, A 3. L. de Dobbelaere, F 6. Hoofdplaat: F. J. Dekker, D 7. E. van Weynsbergen, 820 Biervliet. Schoondijke: Joh. L. Risseeuw, W 63. J. J. Moggré, Pr. Beatrixstraat. Breskens: C. J. Mannecke, W 115. J. A. Lako, O 50. Cadzand: A. J. de Bruijne, O 16. A. P. de Putter, O 47. In alle andere plaatsen, waar nog vergaderingen zpllen werden gehouden., worden eveneens inteken lijsten chtergelaten bij enkele veehouders. Ver zuimt niet deze lezingen te bezoeken; U hebt allen een uitnodiging ontvangen. Door met Uw koeien en vaarzen deel te nemen aan de Kunstmatige In seminatie hebt U een uitstekende kans om Uw vee stapels op snelle en doeltreffende wijze in waarde te doen stijgen. Wij jvestigen er tevens Uw aandacht op, dat na afloop van de plaatselijke vergaderingen op Woens dag 14 Maart van 2 tot 5 uur n.m. de Secretaris der Fokcentrale West Zeeuws-Vlaanderen, de heer C. Pladdet, in hotel Ma'besoone te Oostburg zitting zal ihouden, waar de veehouders nog gelegenheid heb ben voor deelname aan de K.I. in te tekenen. Ir. W. L. HARMSEN, Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland. Wij ontlenen aan de rubiek van de door het Insti tuut van de Vereniging voor huisvrouwen goedge keurde artikelen, een bericht over het vloeibaar stopgaren en wel: Het plakmiddel „Hecht" van het chem. bedrijf „Hecht", Arnhem. Prijs 0,95 per flesje. Dit is een plakmiddel voor textielstoffen. Ook kan men er ladders mee tegenhouden. Gaten in kousen kunnen geplakt worden inplaats van ge stopt, gaatjes in zwaardere stoffen onzichtbaar ge plakt. Wassen en koken hebben in tegenstelling tot het chemisch reinigen geen uitwerking op dit stopwerk. Het is zuinig in het gebruik, onbepaald houdbaar. Vlekken van „Hecht" zijn te verwijderen met trichlooraethyleen en daarna met zeepsop. KORSTMIX. Korstmix. van de levensmiddelenfalbriek V.i.f., Heeze (N.Br.). Zo heet het product dat bedoeld is om als het ware in één slag het bewerkelijke bladerdeeg te vervangen. Korstmix bestaat uit een mengsel van Zeeuwse en Amerikaanse bloem en 40 zeer fijn verdeeld bakkersvet (dierlijk vet wel te verstaan). Een pak van 250 gr kost ƒ0,68. Voor scholen is het los verkrijgbaar en aanmerkelijk goedkoper. In het receptenboekje, bij de fabriek te bestellen, staat de volgende eenvoudige bereidingswijze: Voeg aan de 250 gr korstmix 80 gr water toe, zonodig wat zout. Roer de massa dooréén tot een gladde deegmassa. Vorm deze tot een bal (vooral niet kneden). Luchtig uitrollen (1 X uitrollen en toevouwen en 5 min. rusten zou de kwaliteit nog verhogen, maar is volgens het recept niet nood zakelijk). Daarna uitrollen op 3 k 4 mm dikte en zijn be stemming geven. Onder alle omstandigheden bak ken in een hete oven. Het gaat dus vlug en het resultaat is goed. Hoewel de prijs hoger is dan wanneer men zelf bladerdeeg van margarine maakt, zullen het gemak en de snelheid waarmee men een smakelijk vruch tenschoteltje met korstdeeg of bladerdeeg-gebak kan maken èn de zekerheid van een behoorlijk eind resultaat van een behoorlijk eindresultaat, voo veien de doorslag geven. Dank zy Korsumx kan menigeen die nooit haar bladerdeeg-angst kon overwaaien, nu „uit de oven" komen met ue ons wemeKende en zo ge waardeerde bladerdeeg-producten. VIKA-KAAS van de N.V. Vika te Soest. Dit is gedroogde en daarna gemalen kaas. Per bus van 110 gr., vetgehalte 40-+-, kost ze j u,95. Smaakt pikant, Men neeit de neut nouig van wat men aan oude kaas zou geuruuten. j^esemkt voor kaasstengeis en aiieriei geiecmen met kaas. Deze kaassciainmeit mee. Ue laoneK noemt cut product Vika kraent-uaas, géhomógèhisèerae, gedehydreerde Hollandse „natuurkaas" in poeder- vorm. (Overgenomen uit het Landbouwhuishouden van Februari 1951.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, In het nummer van 17 Februari gaat de heer C. de Nood nader in op het artikeltje „Paarden of 'i rekker?" Hij begint inet vast te stellen, dat ik een paarde- uur oereken tegen 11—13 cent per uur. Toch is deze conclusie minder juist, want volgens mij kost te in 1949 een paard 800 per jaar of 80 cent per uur. Wel is opgemerkt, dat de variabele kosten 1113 cent per uur bedragen; m.a.w. als de paarden wer ken kosten deze 1113 cent per uur meer. Daar mee blijkt opmerker het geheel eens te zijn, want hij toont dit met een berekening precies aan. Bij niet-werken vraagt, volgens hem, een paard 82 cent voedsel per dag en bij werken 200 cent, of 118 cent meer. Werkt het paard 9 uur per dag, dan zijn de meerdere kosten ook 13 cent per uur. Verder wordt opgemerkt, dat voor een trekker 3000 werkuren zijn berekend. In feite is echter aangenomen, dat een trekker 3000 paarde-uren per jaar voor zijn rekening kan nemen. Hoeveel paarde-uren door de trekker per uur wor den vervangen, hangt af van de werkzaamheden; het loopt uiteen van 1 tot 8. Tenslotte merkt de heer De Nood op, dat er zo veel in het opnemen van de man-uren zit. In wer kelijkheid wordt de trekker maar al te vaak óók voor lichte werkzaamheden gebruikt en daarbij is het werken met paarden voordeliger, ondanks meer man-uren. T Worden door de trekker b.v. 3 paarde-uren per uur vervangen, dan krijgen we (van de variabele kosten uitgaande) de volgende opstelling: a. Kosten bepaalde werkzaamheid met paarden: 3 prd 13 cent 39 cent 1% mn k 120 cent 180 cent b. Totaal 219 cent Kosten bepaalde werkzaamheid met trekker: 1 tr. k 100 cent 100 cent 1 mn k 120 cent 120 cent Totaal 220 cent De totale kosten van de trekkracht en de daar bij benodigde arbeidskrachten zullen dus niet altijd lager zijn bij gebruik van een trekker. Ook het vlugger werken bij zwaar werk is niet van dien aard, dat een trekker op alle bedrijven de voor keur verdient boven paarden. Met dank voor de plaatsing, L. NIEUWENHUIJZE. NIEUWE UITGAVEN. De teelt van vlas, door Ir. J. I. C. Butler. Bericht no. 5 van het Nederlands Vlasinstituut te Wage ningen. Het boekje geeft een korte omschrijving van de vruchtwisseling, grondbewerking, bemesting, ont wikkeling en verzorging, oogst en ziekten en be schadigingen, alles voorzien van de laatste ge gevens op dit gebied. De betekenis van Organische Mest voor de Bodemvruchtbaarheid. Uitgave N.V. Vuilafvoer Maatschappij Amsterdam. In dit boekje wordt de bodemvruchtbaarheid en de achteruitgang hiervan in en buiten ons land op duidelijke wijze behandeld. De gevolgen hiervan als een toenemende verstui ving, een steeds hoger wordend kunstmestgebruik, een verhoogde droogte gevoeligheid en het steeds veelvuldiger voorkomen van voedingsziekten, de moeilijker wordende be werkbaarheid en andere moeilijkheden worden hier op duidelijke wijze be handeld. Dit eerste deel geeft ons dan ook een verantwoord pleidooi voor een goede voorziening met organische mest van het land. In het tweede deel wordt de basis versmald door dat alleen de V. A. M. compost uitvoerig wordt be handeld als redmiddel om uit de impasse te ge raken. Daar speciaal de fruittelers in Zeeland belang stelling voor dit product gaan tonen, raden wij hen aan dit gratis boekje aan te vragen bij de V. A. M„ Jacob Obrechtstraat 67, Amsterdam-Z. 27 Februari. Wat was 't een' mooie Zondag. Elk mens knapte er van op. Doch Maandag was voor velen De regen toch een strop. Ja, Zondag was het weer één van de mooie dagen in Februari en je haxfede gedachte, dat Maandag de Lente zou beginnen. Er zat zelfs een merel boven in een pereboom te fluiten, doch Maandag was het helaas weer regen, nat en koud. De grond was al zover opgedroogd dat er lichte plekjes in kwamen, doch dit is weer over. Vorig jaar reden we de spul len om deze tijd naar buiten, doch nu moeten we nog wat geduld oefenen. Wat kijken wij boeren toch veel naar het weer hé? 's Morgens bed uit, vlug de kleren aangedaan, op een draf de trap af, even licht maken om op de barometer te kijken, even een tik er op, hij mocht eens wat vastzitten en naar mooi weer gaan, dan naar buiten, links en rechts turend en dan naar boven kijkend. Eerst naar de windkant, dan naar de zonkant. Gaapt de dag dan ziet het er niet mooi uit, is alles gewoon licht dan zal het wel meevallen. Zo begint de boer zijn dag en 's avonds vóór hij de grendel op de ach terdeur schuift, even zijn hoofd buiten steken om nog even de lucht af te zien. Ja, dat komt natuur lijk omdat ons werk voor 90 buiten in de natuur moet geschieden, daarom letten wij er zo op. De weerberichten zijn meest voor de schippers en de boeren zei mij eens een De Bilt-man, en alleen in de vacantiemaanden luisteren de vacantiegangers. In de bloementuin wijzen de bloeiende crocussen reeds op de komende lente en dat doet ons goed in de natte donkere dagen die wij in Februari hadden. Enfin we stappen zo Maart in, dan wordt het wel beter. Maandag naar de Z.L.M.-vergadering geweest en geluisterd naar de tarwe-gerst-haver levering. Nu, deze is niet ongunstig voor onze provincie, denk ik, en de nieuwe voedselcommissaris zal er wel niet veel werk aan hebben daar moeten wij boeren alle maal aan meehelpen, want anders krijgen we de controlemaatregelen, waar wij altijd zo tegen wa ren weer terug. We hebben het dus in eigen hand en het moet zo zijn als de voorzitter zei: hij moet de leden kunnen vertrouwen. In het Noorden van ons land zal deze regeling omdat er minder tarwe is ge zaaid meer voeten in de aarde hebben. Wanneer hier een enkele nog wat tarwe tekort komt, kan hij altijd nog wat zomertarwe zaaien om er uit te blijven. De prijs der zomertarwe heeft al flink geluisterd naar deze regeling en is flink opge lopen. We zitten nog steeds zonder vast ministerie; de zittenden zijn nu los arbeider geworden en kunnen met de dag opgezegd worden. Toch is dit een slecht teken, dat de formateurs hun opdracht teruggeven. Het lijkt of er geen flinke kerels meer zijn, die het aandurven ons schip van Staat, dat in zeer woelige baren drijft, weer in kalm vaarwater te loodsen. Laten we hopen, dat het niet lang meer duurt en deze gevonden worden. van de neerslag in mm van de regenstations in Zeeland over de maand Januari 1951. Ie 2e 3e Decade Decade Decade tot Haamstede (West. Vuurt.) 16.6 61.3 9.9 87.8 (De Blinkert) 15.1 52.8 8.9 76.8 Kerkwerve 15.1 45.2 9.8 70.1 Brouwershaven 17.1 55.9 11.4 84.4 Noordgouwe 14.3 49.2 9.4 72.9 Anna Jacobapolder St. Annaland 14.1 41.7 10.4 66.2 Kortgene 7.7 45.4 6.5 59,6 Stavenisse 12.8 36.8 5.7 55.3 Tholen 12.1 54.6 10.3 77.0 Oranjezon 16.1 54.9 8.7 79.7 N. en St. Joosland 10.9 41.0 7.0 58.9 Westkapelle 12.0 50.5 8.5 71.0 Vlissingen 13.0 45.8 8.1 66.9 Middelburg 14.7 48.1 7.3 70.1 Kraaiertpolder 11.3 45.0 7.4 63.7 Ovezande 14.4 40.7 8.1 63.2 Wolfaartsdijk onbetrouwbaar Wilhelminadorp 13.2 49.2 7.8 70.2 Kapelle 14.5 48.4 9.3 72.2 Rilland 13.5 35.2 8.7 57.4 Cadzand onbetrouwbaar Groede onbetrouwbaar Biervliet 16.9 34.7 10.8 62.4 St. Kruis 14.2 35.5 3.9 53.6 Terneuzen 15.5 42.4 6.4 64.3 Axel 14.3 39.5 8.4 62.2 St. Jansteen 12.5 41.9 10.2 64.6 Krabbendijk 14.4 43.1 9.8 67.3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4