Noord-Brabantsche Mij van Landbouw ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU AFDELING ZEVENBERGEN. Rondom de Boerderij. AFDELING WOUDRICHEM. LANDBOUWVERSLAG VOOR HET NOORD-BRABANTSE ZANDGEBIED. KEURINGSDIENST N.-BRABANT VAN DE N. A. K., ROOSENDAAL. DE UITBREIDING VAN DE VLASTEELT. DINTELOORD: Woensdag 28 Februari 111 uur, Hotel Korf. De Afd. Zevenbergen der N.-Br. Mij. van Land bouw hield op 15 Fe or. j.l. haar jaarvergadering in het hotel Tholenaar te Zevenbergen. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer A. de Lint. Na lezing der notulen werden de ingekomen stukken behandeld. Hierna werd bij monde van de heer G. Nelemans, namens de kas controle-commissie, verslag uitgebracht over het laatste boekjaar, hetwelk met een batig saldo sloot. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. L. Burgers en A. C. Korteweg Sr. herkozen als be stuursleden. Vervolgens kwam ter sprake het 100- jarig bestaan der Afd. Zevenbergen, dat in een feestvergadering herdacht zal worden. Hiervoor werd een commissie benoemd, om op de eerstvol gende ledenvergadering met een voorstel te komen om deze dag te herdenken. Na een mededeling van de voorzitter, dat het de bedoeling is om een Kring West-Brabant op te rich ten van de N.-Br. Mij. van Landbouw, hetgeen bij allen instemming vond, werd de vergadering ge sloten. Het tweede deel van de avond werd gevuld door een lezing van de weled. heer T. Cnossen, Dir. van de Centrale Stichting Landbouw Emigratie over „Emigratie". Spreker bracht naar voren de toekomstmogelijk heden voor de emigranten in Canada, Ver. Staten, Australië en Suriname, maar behandelde meer spe ciaal de vestiging in Canada. Bij de grote voordelen, die er zijn voor het vesti gen aldaar, noemde hij ook de vele bezwaren, die overwonnen moeten worden, b.v. huisvesting en het dikwijls geïsoleerde leven, daar men door de grote afstanden van vele gemakken verstoken is. Door de spreker werd sterk aangedrongen op het leren der Engelse taal als eerste vereiste en men moet over een groot doorzettingsvermogen beschik ken. Vervolgens werd een film vertoond over de aan leg en het gebruik van electriciteit op de boerde rijen in Canada. Nadat door enkele bezoekers nog vragen gesteld waren, bedankte de voorzitter de heer Cnossen voor zijn interessante lezing en sloot de vergadering. De avond werd door vele leden van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Ver. van Jonge Land bouwers bijgewoond. J. ZIJLMANS, Secretaris. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. De beide loonwerkers, die met de greppelploegen werken zijn in hun „sas". Geen wonder ook; al ge durende vele weken zijn ze steeds met de greppel- ploegen aan 't werk tot volle tevredenheid van de boeren. De kosten daarvan bedragen meestal on geveer IV2 tot 2 cent per meter getrokken greppel. Naar schatting zijn reeds 250 a 300 ha bewerkt. Dit komt de ontwatering zeer ten goede; dus nu volhouden. De volgende jaren „tijdig" dit zeer nuttige werk bijhouden. Dergelijke middelen tot productieverhoging worden nog maar al te dikw:iF te licht geacht, alhoewel de indirecte voordeler daarvan onmogelijk in cijfers zijn uit te drukken Want „nat" land is „koud" land, en op koude gro^v begint in 't voorjaar de bacteriënwerking en daar door de omzettingen altijd later dan op meer hoger' en daarom (bij goede ontwatering) meer droger' gronden. Door het Bestuur van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting „Het Land van Altena" is heJ prijzenswaardig initiatief genomen om de zo hoo' nodige voorbereidingen te treffen om bij een flinke uitzaai van maïs in dit gebied, allereerst verzekerd te zijn van een goede regeling bij het oogsten er drogen van de gedorsen maïs. Tevens h°pft men een flink kwantum zaadmaï' Winconsin 255 voorlopig tot einde deze week kin nen vastleggen. Echter is verzocht aan belangheb benden liefst vóór Vrijdag 23 Februari te wille opgeven hoeveel men wenst te zaaien. De mogelijkheid om tot een meer uitgebreid' gewassenkeuze te komen, is hierdoor aanwezF Dit is zeer zeker voor dit jaar, nu slechts een zee~ geringe oppervlakte met tarwe is bezaaid kunne woeden in deze streek, wel van groot belang. Temeer wanneer de voorlopige mededelinge- aanaaa^de de pionnen tot inname van haver werkelijkheid zullen worden is door de mogel^k heid van deze maïsteelt deze initiatiefname zeer be langrijk. Door de hoge haverpriizen welk^ mome~ teel besteed worden, was de animo tot flinke ui+ breiding van deze teelt overal te merken. Nu doo- de haverlevering juist diegenen die geen of slechts zeer weinig tarwe telen, ook het meeste haver moe ten leveren, kan mede daardoor de animo om nu een perceel maïs te telen, ook bevorderd worden. Wot betreft de opbrengsten, die vorig jaar in West-Brabant verkregen zijn is wel gebleken dat deze die van granen in de meeste gevallen over treffen. De meeste percèlen hadden een opbrengst van rond 4500 kg per ha. Zelfs brachten verschil lenden het tot een opbrengst van pl.m. 500 kg ge droogd product per ha. Dit bij prijzen schommelend van plm. 35 tot 40 ct. per kg, gaf dan ook een beste geldelijke opbrengst. Wanneer er voldoende animo bestaat zal door de loonwerkers getracht worden, zo spoedig een maïs- plukmachine aan te schaffen. Dit hangt natuurlijk mede af van de opgegeven oppervlakte, die met maïs zal worden beteeld. Dus collega's toont Uw I belangstelling door spoedige bespreking dienaan- gaande met 't bestuur. Op 5 Maart a.s. zal de jaarvergadering der Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting gehouden worden. Dan is 't zeker gewenst om daar eens ter sprake te brengen het in collectief verband laten bouwen van silo's. Wanneer 't dan kan komen tot 't bijeen brengen van een flink aantal, zou een inschrijving door enkele silobouwers, zeker voordeliger uit komen. OOST-BRABANT. Als het enigszins weer is ziet men overal of met de hand of met de kunstmeststrooier, de boeren bezig de weilanden en akkers bemesten met slak- kenmeel en kali. Nu er behoorlijk slakkenmeel te krijgen is zal het gebruik van superfosfaat wel wat teruglopen, ook al is het percentage fosfor in slak kenmeel ook duurder dan dat in super. De Brabantse boer houdt nu eenmaal van zwart mest, zoals hij het noemt, waarschijnlijk ook om de basische werking. Dit product heeft al jaren de liefde van zijn hart en het is heel wat voor hem geweest, dat het in de oorlogsjaren zo moeilijk of soms helemaal niet te krijgen was. Iedere boer die een bouwplan opge maakt heeft, kan nu ook berekenen wat hij zoal nodig heeft. Gelukkig hoeft hij zijn bouwplan niet te wijzigen, wat wel het geval zal wezen bij veel kleine boeren, nu er ook weer voor hen een nieuwe haver-inname-regeling is afgekondigd. Heeft hij ook in de loop der jaren zijn grond laten onderzoeken dan zal hij ook een behoorlijk zuiver bemestingsplan kunnen maken. Gelukkig wordt er de laatste jaren weer veel meer gewerkt op stal mest en passen ook veel boeren steeds meer een groenbemesting toe. Vooral voor de hogere gronden is dit van groot belang in verband met de waterhuishouding. Er moet voor de ontleding der meststoffen en voor de omzetting der organische stoffen nu eenmaal veel water zijn. Dit water moet vastgehouden worden en dat kan alleen in humusrijke grond. Heeft men die niet, dan komt men vroeg of laat in moeilijkheden. We moeten zorgen dat de pH in orde is. Hoeveel kunstmest zal er in de loop der jaren niet zijn weggegooid waar niets van is te rechtgekomen? We nemen gewoonlijk een norm en zeggen dan, zoveel van dit en zoveel van dat, dat is genoeg voor dit of dat gewas. Maar dit kunnen we pas weten, als we weten wat onze grond tekort komt, want het komt meermalen voor dat we bij voorbeeld te veel kali zaaien, de magnesium die in de grond aanwezig is onoplosbaar maken (door te veel aan kali) waardoor magnesiumgebrek op treedt. Zaaien rnet oordeel is zaaien met voordeel, is een spreuk die in de huiskamer of keuken van vele boeren hangt, maar die we ook in de practijk moeten brengen. Overweeg ook eens als U een slechte weide hebt, die weinig goede grassen meer bevat of het voor U niet voordeliger is deze te scheuren. Hebt U weinig grasland, dan kunt U op- zaaien met zomergerst met een goed gras- en kle vermengsel, U bent dan hoogstens de weide to* Augustus kwijt, maar het financieel voordeel ze1 voor U beduidend groter zijn, dan dat U zo'n min der goede weide langer laat liggen. De pootaardappels zijn dit jaar wel erg duur. Velen zullen er voor terugschrikken om grote hoe veelheden aardappelen te zetten, daar dit teveel m de napieren zal lopen. Dit is wel jammer daar d' aardappel een gewas is op de gemengde bedrijvet waar men alle kanten mee uitkan. Tegenwoordig worden ook veel gestoomde of gekookte aardappe len aan de kinpen gevoederd, gemengd door het ochtendvoer. Naar ik hoor met heel goed resul taat. Voor vele kippenhouders is dit een uitkomst ook mede in verband met het tekort aan voeder, en dit niet alleen, maar ook de kostprijs wordt er gunstig door beïnvloed. Wat gezien de eierenprijs van de laatste tijd zeer wel nodig is. Ledenvergadering op Maandag 26 Februari 1951, n.m. 7.30 uur, in Café Bergeijk, Woudrichem. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Rekening over 1950. 5. Verkiezing van 2 bestuursleden. Aftredend de heren P. van Vugt en H. de Lorm. 6. Bespreking ruilverkaveling en wegenplan. 7. Mogelijkheden voor de maïsteelt. 8. Lezing door de heer A. Korteweg, Secretaris der N.B.M,L. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Het Bestuur, C- M- SCHAAP, Voorzitter. H. DE LORM, Secretaris. Door de Rijkslandbouwconsulenten in Noord- Brabant is samengesteld een landbouwverslag over 1950 voor het Noord-Brabantse Zandgebied. Het is een keurig verzorgd boekwerkje geworden van 84 pagina's verlucht met vele foto's, waaruit zeer veel leerzaams is te putten voor onze zand- bedrijven. In de verschillende hoofdstukken wordt achtereenvolgens behandeld het bedrijfsplan voor het gemengde zandbedrijf, de behandeling van ver schillende landbouwgewassen, de behandeling van het grasland, de waarde van de bedrijfseconomie voor het zandbedrijf, grondonderzoek en bemesting, moderne veevoeding, de werktuigencoöperaties en het kuilen (A.I.V-zuur, melasse of hardelanden). Door het Rijksconsulentschap voor de pluimvee teelt te Boxtel, wordt voorts in een interessant artikel de pluimveestapel op het zandbedrijf behan deld. Iedere boer, die met zijn tijd mee wil gaan, zal dit boekwerkje, dat wij van harte aanbevelen, willen bezitten. Zolang de voorraad strekt kan dit landbouwverslag worden besteld door storting van 60 cents op postrekening 67646 ten name van Je Noord Brabantse Mij van Landbouw te Zevenber gen, waarna toezending volgt. BERICHT AAN POOTAARDAPPEL TELERS. De Keuringsdienst Noord-Brabant van de N. A. K. heeft aan de telers van poota3rdappelen in deze provincie een circulaire toegezonden met formulieren voor opgave van het bouwplan 1951. Door spoedige indiening van deze opgave wordt het mogelijk, het verplichte grondmonsteronder- zoek op aardappelmoeheid vroegtijdig te verrich ten. Aan allen, die om welke reden dan ook de boven genoemde circulaire met formulieren niet hebben ontvangen, en die zich in 1951 met de teelt van pootaardappelen willen bezig houden, wordt drin gend verzocht de formulieren a n te vragen aan het secretariaat van de Keuringsdienst, Hoogstraat 122 te Roosendaal, tel. 687. Verschillende oorzaken zullen er toe bijdragen, dat de oppervlakte vlas in 1951 belangrijk proter zal zijn dan in de laatste jaren het geval geweest is. Men verwacht zelfs een oppervlakte vlas die groter zal zijn, dan we ooit in de laatste 50 jaar in Nederland gehad hebben. De voornaamste oorzaak hiervan is wel de zeer hoge prijzen, die de laatste maanden voor het stro- vlas gegeven worden. De vraag naar vlasvezel is door de bewapeningswedloop thans zeer groot en er zijn nog niet veel aanwijzingen, dat dit spoe dig zal veranderen. Iedereen verwacht dan ook, dat de prijs van het strovlas hoog zal blijven, al kan die misschien bij een grote uitzaai wel eens iets lager worden, dan thans soms geboden wordt. Verder werkt eveneens in de richting van een grote oppervlakte vlas het feit, dat er in 1951 veel minder wintertarwe en koolzaad zal komen. Hoewel een grote oppervlakte vlas, nu met dit gewas een behoorlijke verdienste te verwachten is, zeker toegejuicht kan worden, dient toch gewaar schuwd te worden voor een overdreven uitbreiding van deze teelt. Vlas is nu eenmaal een gevoelig gewas en wan neer de teelt niet met voldoende zorg geschiedt of gezondigd wordt tegen de speciale eisen, die dit gewas stelt, is de kans op een mislukking groot. Hiermede is niemand gebaat, noch de verwer kende industrieën, noch de teler van het mislukte gewas, noch de Nederlandse economie als geheel. Óp elk mislukte ha had beter een ander gewas verbouwd kunnen worden. Hoewel de bedoeling van dit artikel dus geenszins is te waarschuwen tegen een gezonde uitbreiding van deze teelt, willen wij wel waarschuwen tegen onverantwoordelijke speculaties. Een punt b.v., dat bij de teelt van vlas niet straf feloos uit het oog verloren kan worden, is dot vlas gemiddeld niet meer dan eens in de 6 of 7 jaar verbouwd kan worden. Wie, aangelokt door de hoge prijs thans op een groot gedeelte van zijn boerderij vlas zaait, loopt grote kans nu reeds teoen deze regel te zondigen, maar zeker in de toekomst. Bovendien brengt hij zijn hele vruchtoovolging op den duur in de war en is het vrijwel uitgesloten, dat al deze percelen vlas dit jaar een behoorlijke voorvrucht zullen hebben. De belangrijkste punten, waarop bij de tpelt van vlas gelet dient te worden zijn: een goede voor vrucht, zo schoon mogelijk land, een matige N- •bemesting en niet al te lichte of te zware grond. Wanneer men van te voren weet, dat aan één of meer van deze eisen, niet voldaan kan worden, is de teelt zeer riskant. Bovendien zal men ook moeten bedenken, dat al het vlas, dat gezaaid is in de oogsttijd ook getrok ken moet worden. Men dient dus van te voren zijn maatregelen te nemen, zodat men zeker is, dat men over voldoende mensen beschikt om het vlas te trekken, ook wan neer dit door legering b.v. niet zo vlot met de machines gedaan kan worden als met een etaand gewas het geval Is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9