DE BOERENJEUGD WU VORMDEN EEN GEMEENSCHAP. L. J. G.-insignes. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Korte commentaren nit enige streken. AGENDA. -J Redactie: N. Filiu's, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. AFDELING AXEL DER L. J. G. Ledenvergadering op Donderdag 1 Maart in ,,Het Centrum" te Axel. De kaderdagen in het Jeugdcentrum te Domburg behoren weer tot het verleden, maar de herinnering zal blijven leven. Kaderdagen is dit wel de juiste naam voor dit samenzijn van de L. J. G.? Helaas wel, zoals ook de gehouden enquête aan toonde. Slechts een vijftal van de vijftig deel nemers en deelneemsters behoorde niet tot een bestuur of had er nooit toe behoort. Wel dus een teken dat de naam kaderdagen terecht gekozen was. Helaas goed gekozen, omdat we vaak steeds dezelfde gezichten zien op de bijeenkomsten en het gevaar bestaat, dat bij het wegvallen van deze groep een vacuum zal ontstaan. Toch ook weer goed aan de andere kant, omdat we doelbewust in de L. J. G. zullen moeten streven naar het vormen van een groep die leiding weet te geven en die bereid is om zich door ontwikkeling op deze dagen verder te bekwamen voor deze taak. Het waren kaderdagen die ondanks dezelf de naam toch in wezen afweken van die ge houden in voorgaande jaren. Bij het lezen van deze verslagen vallen ons de volgende verschilpunten op: 1°. Het gesloten karakter van deze dagen. Indien men veel wil bereiken met een groep dan moet men die groep bij elkaar houden en zo weinig mogelijk onderbrekin gen op laten treden door eten en slapen. Alle pauze's tussen de lezingen kunnen dan goed worden opgevuld, de ontspanning vindt automatisch een plaats omdat men hier te maken heeft met een afgerond geheel van mensen dat zich weinig van de buitenwereld behoeft aan te trekken. Een nadeel brengt dit voor zich mee voor hen die slechts gedeeltelijk de dagen bij kun nen wonen, omdat zij even aan de sfeer en het op elkaar ingeschoten gezelschap moeten wennen. Het aantal bezoekers uit Walcheren was dan ook uiterst gering; daarom des te meer hulde aan hen die de moed gehad hebben om zich in het kamp te Domburg „in te dringen". We geloven niet dat ze er spijt van hebben gehad. 2°. De éénhoofdige leiding van een „bui tenstaander". Het voordeel van een éénhoofdige leiding is wel dat er niet verschillende schippers aan het roer gaan trekken. Als je iets dergelijks begint weet je echter nooit hoe het uit zal pakken omdat het best mogelijk is, dat de leider zijn onderhorigen niet aanvoelt. De heer Schouten die meer met het leiders bijltje had gehakt had uiteraard reeds een goede reputatie als jeugdleider. Doch ondanks dat kan men nooit voorspel len of een dergelijke verandering inslaat bij de deelnemers. Welnu, we hebben de indruk dat de heer Schouten zich een nieuwe vriendenkring in Zeeland heeft verworven en dat hij getoond heeft de problemen van de plattelands jonge ren aan te voelen. Ook wat dit onderdeel betreft durven we een herhaling met open oog tegemoet te treden. 3°. Het ontbreken van een vaktechnisch onderwerp in engere zin. Het programma beziende zou men tot de conclusie kunnen komen dat het landbouw- karakter van de gehouden inleidingen niet sterk was vertegenwoordigd. Daarom hier nog enige opmerkingen over. Laten we nooit vergeten, dat de moeilijk heden van onze vereniging nooit los gemaakt kunnen worden van de jeugd in het alge meen en de toestand van onze maatschappij. De onderwerpen die we deze dagen behandeld hebben waren dan ook fundamenteel; ze raakten onze levensbeschouwing, onze wijze van optreden en hielden ons de spiegel voor van landbouw jonge ren aan de andere zijde van de oceaan. De huidige moeilijkheden en het gebrek aan OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Met gemengde gevoelens gingen wij Donderdag heen. Met de indruk, dat het in alle opzichten zeer goed ge slaagd was, keerden we Zaterdag weer huiswaarts. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN: Goed programma, goede belangstelling en een prima stemming; dit met elkaar in een gezellige omgeving kan niet anders of ieder zal hier met genoegen op kunnen terugzien. THOLEN—ST. PHILIPSLAND Kersvers van de kaderdagen is het eerste wat wij moe ten zeggen: Wat een spijt moeten diegenen hebben die er niet geweest zijn. Grijze haren van zelfverwijt! Ze waren reuze gezellig en hebben al onze verwachtingen over troffen. De afdeling St. Philipsland verdient als kleine afdeling een apart plaatsje met de uitspraak: Kort maar krachtig reusachtig! SCHOUWEN-DUIVELAND De Schouwenaars zijn met een goede indruk van de kaderdagen vertrokken. Dat wil niet zeggen dat we voor alle problemen een oplossing hebben gevonden, maar het heeft ons wel andere gezichtspunten gegeven en ons tot nadenken gebracht. Er was een goede sfeer en men leerde eikaars meningen respecteren. Men zag dan ook de grootste „tegenstanders" in de discussie als „de beste vrienden" uiteengaan. WALCHEREN: L. J. G. in Domburg, jeugd van 't platteland, ging daar samen hand in hand onder leiding van heer Schouten. Hij bracht gezelligheid en sfeer Zoals we vergeten nimmermeer. Het programma dat was af, hierbij dank aan onze staf. Doch allen op een volgend jaar, allen op naar daar, waar de kaderdagen wachten. NOORD BEVELAND. De kaderdagen der L. J. G. kan men dit jaar zeker in alle opzichten geslaagd noemen. Het programma was zeer aantrekkelijk en niet overladen, zoals op andere jaren. Doordat men dit jaar in kampverband bijeen was, was er tijd genoeg om te discussiëren na een lezing. Het vormen van discussieploegen was ook zeer nuttig. De ontspanning die daarna volgde werd door ons wel zeer op prijs gesteld. Ook de uitstekende leiding van de heer Schouten heeft veel bijgedragen tot het welslagen van deze dagen. ZUID-BEVELAND 't Was wat vreemd toen wij in Domburg arriveerden, Maar in 't gezellig lokaal, waar we van nu Ons voor te stellen, één voor één, flscl Waren wij direct al prettig bijeen! Wij zongen tezamen; dronken thee, En deden allen getrouw ons corvee. We speelden een spel en maakten pret, Doch de ernst werd ook niet op zij gezet. We hebben geluisterd, traden in debat want vele problemen werden bij de kop gevat. De kaderdagen, ze zijn nu weer voorbij, Maar we zijn zeer voldaan, dat stemt ons bltf En wij kunnen als leden hiervan gewagen, Ze waren reuze goed, deez' Zeeuwse Kaderdagen! activiteit in de L. J. G. moet niet zozeer geweten worden aan een gebrek aan onderwerpen die be handeld moeten worden. Neen veeleer zullen wij moeten spreken van een overvloed die ons dreigt te overstromen. Waar streven wij en onze maatschappij naar toe; en op welke wijze moeten wij ons uitdrukken en wat kunnen wij van anderen leren?, zijn dat niet de belangrijkste vragen waar we mee moeten worstelen. We hebben er een begin mee gemaakt op onze kaderdagen door de vragen over de voorwaarden voor een nieuwe stijl in leven en cultuur te stellen aan ons zelf en anderen; door de vraag van de ar beiders en andere plattelandsgroepen t.o.v. onze vereniging zo goed mogelijk te beantwoorden, door de leeftijdsgrens en de inhoud van de programma's nog eens critisch onder de loupe te nemen; door iets over het Volkshogeschoolwerk te horen; door het beoefenen van het toneelspel en het voordragen in de praktijk en door het be kijken van het wedstrijdelement in ons werk; door het samen zingen uit „De stem van Allard" en het samen spelen. Maar bovenal door het onderling gesprek dat aan de tafels opklaterde en slechts lang zaam in de slaapzalen wegstierf. Kortom we hadden een paar prettige dagen en het volledige verslag hiervan zou enige maanden alle plaatsruimte aan andere schrijvers en schrijfsters ontnemen. We beseffen dat we ons er niet af kunnen maken door te zeggen: Iedereen mocht komen in Domburg en wie de kans gemist heeft behoeft er dus nu ook niets van te weten. Want de lezer van dit jaar moet de bezoeker van het volgend jaar worden. Of de kaderdagen dan weer in dezelfde „stijl" gehouden zullen worden? We weten het niet. De uitlatingen van diverse deelnemers en deelneemsters vindt ge op deze bladzijde. Zij hebben echter de „bezinkingsperiode" nog niet achter de rug en een beslissing voor volgende jaren zal eerst na rijp beraad kun nen vallen. Wij willen degenen die niet in Domburg geweest zijn er echter bovenal van doordrin gen dat het een tekortkoming zou zijn door in „De Boerenjeugd" een aantal verslagen van lezingen af te drukken. Er zat samenhang in het geheel mede dank zij de bekwame leiding van de heer Schouten. Wanneer we dan ook een korte samenvat ting geven van enkele lezingen dan is de be doeling hiervan alleen om een aantal van de belangrijkste punten onder de aandacht van iedere L. J. G.-er en Z. P. M.-ster te brengen. Wij hopen dat zij er hun voordeel mee zul len kunnen doen. Red. eneer chouten leerden, De nieuwe insignes zullen binnenkort arri veren en wel in twee uitvoeringen n.l. die voorzien van een knoopsgathouder en die voorzien van een steekspeld. Daar de verzendkosten vrij hoog zijn ver dient het aanbeveling om bestellingen te laten lopen via het afdelingsbestuur. De prijs bedraagt n.l.: van 110 stuks 75 cent per stuk; bij meer dan 10 stuks 65 cent per stuk. Het bedrag kan worden overgemaakt op giro 172503 t.n.v. de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij te Goes. Op het girobiljet vermelde men naast naam en adres ook: voorinsignes L. J. G. en welke^uitvoering (en) men wenst. De insignes zullen dan franco worden toe gezonden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5