NOTULEN van de Buitengewone Algemene Vergadering der Z. L. M. ge houden op Maandag 19 Februari 1951 te 1.30 uur, in de zaal van de heer J. C. Krijger te Goes. 5. Handelstekort. Het dekkingspercentage van de Nederlandse handelsbalans over 1950 daalde tot 68 tegenover 72 in 1949. Het nadelig saldo liep op tot 2,4 milliard tegen 2,2 milliard in 1948 en 1,5 milliard in 1949. Invoer Uitvoer 1938 ƒ1.4 milliard ƒ1,0 milliard 1948 4,9 2,7 1949 5,3 3,8 1950 7,7 5,3 6. Verbruik voor 1950. In het afgelopen jaar waren door prijsstijging de uitgaven hoger dan in 1949; het werkelijk ver bruik nam evenwel in alle groepen iets af. In totaal zijn de uitgaven en de prijzen met resp. 8 en 9 gestegen, terwijl het verbruik in hoeveel heid met 1 afnam, niettegenstaande de voor- raadvorming naar aanleiding van Korea etc. Zon der deze inkopen wordt de afname van het ver bruik op 2y2 geschat. Medegedeeld wordt nog dat de heer Rijssenbeek onlangs heeft verklaard, dat er in 1950, 40.000 paarden in Nederland geslacht zijn, waarvan er 12.000 werden ingevoerd. 7. Aardappelmoeheidcommissïe. In de Aardappelmoeheidcommissie van de Stich ting voor de Landbouw wordt benoemd de heer F. de Groene te Wilhelminadorp. 8. Adviseurs. De vergadering besluit de heer Ir. W. L. Harm- sen te benoemen tot adviserend lid van het. Dage lijks- en Hoofdbestuur der Z. L. M. 9. Algemene Zomervergadering. De Kring Oost-Zuid-Beveland der Z. L. M. heeft besloten de algemene zomervergadering te hou den op 20 Juni a.s. Opening. De Algemeen VOORZITTER opent de ver gadering en heet allen hartelijk welkom. In het bijzonder begroet spr. de Commissaris der Konin gin, die voor de eerste maal na een periode van ziekte weer aanwezig is. De Voorzitter zegt zeer verheugd te zijn, dat de Commissaris weer geheel hersteld is en reeds zo spoedig van zijn belangstel ling in het wel en wee van de landbouw en der Z. L. M. blijk geeft. Spr. zegt de leiding der vergadering aan de Vice- Voorzitter te zullen overdragen, wegens een keel aandoening, die hem het spreken zeer moeilijk maakt. De VICE-VOORZITTER hoopt, dat de heer Geuze weer spoedig geheel hersteld zal zijn en zegt gaarne de leiding te zullen overnemen. (Voor de openingsrede van de Voorzitter, die door de Secretaris werd voorgelezen, verwijzen wij naar „Het teken aan de wand," op de le pagina van dit nummer.) Notulen. De notulen van de vergadering van 20 December 1950, worden ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld. Statutenwijziging. De VOORZITTER stelt de wijzigingsvoorstellen van de statuten, zoals deze ter kennis van de leden zijn gebracht, aan de orde. Spreker noemt de artikelen, waarin wijzigingen zijn gebracht, achtereenvolgens op, waarbij uitge zonderd het artikel 27, geen opmerkingen werden gemaakt. Ten aanzien van genoemd artikel bestaan som mige bezwaren. De Voorzitter verzoekt de heer Dekker het bestuursvoorstel nader te willen toe lichten. De heer DEKKER licht de redenen toe, welke aanleiding hebben gegeven de bestaande artikelen handelend over de zittingsperiode en de leeftijds grens der Hoofdbestuursleden, te wijzigen. Spr. zegt, dat in de Kring O. Z.-Beveland 22 jaar geleden een dergelijke wijziging reeds ter sprake is gekomen. Als jong bestuurslid was het destijds moeilijk het standpunt te verdedigen; dit voorstel werd dan ook met 54 tegen 43 stemmen verwor pen. Reeds in 1929 was de Z. L. M. de enige der bij het K. N. L. C. aangesloten Landbouwmaat- sch-ppijen waarin de bepaling met betrekking tot het Hoofd'bestuurslidmaatschap niet was opge nomen. Spr. is van mening, dat hij als tuinbouwlid van het D. B. het voorstel van het Bestuur kan ver dedigen. Spr. is van mening, dat de kansen voor de jon geren door de voorgestelde wijziging groter worden en een betere kadervorming mogelijk maken. De ouderen moeten kunnen inzien, dat veelbelovende jonge mensen de kans tot ontplooiing, van hun gaven mogelijk moet gemaakt worden. Op deze dag zullen naast de gebruikelijke rij toer een grote mechanisatietentoonstalling en eei behendigheidswedstrijd gehouden worden. 10. Tentoonstelling Zeeland 1953. Medegedeeld wordt, dat thans het dagelijks Be stuur voor deze tentoonstelling, waarin industrie handel, verkeer en landbouw zullen trachten te tonen wat Zeeland als provincie in ons land be tekent, gevormd is. De vergadering besluit haar volledige medewerking aan de voorbereidingen en aan het tot stand komen van deze gebeurtenis te verlenen. 11. Volkshogeschoolwerk in Zeeland. Ook voor het Volkshogeschoolwerk in onze pro vincie is een nieuw Bestuur gevormd, waarb practisch alle richtingen vertegenwoordigd zijn. De eerste cursussen zullen reeds dit jaar gehou den worden in het Jeugdcentrum te Domburg. Getracht zal worden een meer passende accomo- datie in de toekomst te vinden. 12. Aanvullende schaderegeling. Naar aanleiding van enkele vragen, die ter ver gadering gesteld worden, deelt de Inspecteur van de Rijksdienst voor landbouwherstel in Zeeland mede, dat voor vee en werktuigen, die indertijd zijn ingeleverd bij Bureau Ontruiming geen aan vullende schaderegeling van toepassing zal zijn. Een dergelijke regeling zal slechts gelden voor diegenen die hun schadeuitkering kunnen baseren op uitbetaling volgens de wet op de materiële oorlogsschade. 13. Uitbetaling bomen. De oorlogsschade aan bomen van Nederlandse eigenaren wordt thans uitbetaald. Er zijn echter enkele gevallen, waarin deze vergoeding nog niet geheel vaststaat. Belgische eigenaren zullen moe ten wachten tot er een algemene regeling over de oorlogsschade tussen Nederland en België ge troffen zal zijn. Over de leeftijdsgrens meent de heer Dekker kort te kunnen zijn. Natuurlijk heeft spreker het groot ste respect voor vele ouderen in het organisatie- leven, doch toch kan men niet ontkennen, dat op een leeftijd van 70 jaar de tijd aangebroken geacht moet worden plaats te maken voor jongeren- Wan neer een voorschrift te dien aanzien niet aanwezig is, komt er dikwijls hier niets van. Spr. doet een beroep op de vergadering, het oog op de toekomst gericht te hóuden en voor het voor stel te stemmen. De VOORZITTER dankt de heer Dekker voor zijn toelichting en geeft vervolgens het woord aan de heer Van Liere. De heer VAN LIERE (Oostkapelle) zegt, dat zijn afdeling niet accoord km gaan met de wijzigingen. De zitting hebbende leden van het Hoofdbestuur genieten het vertrouwen der leden en zolang dit vertrouwen niet wordt beschaamd, is verplichting tot aftreden niet gewenst. Ook met de leeftijds grens kan spr. niet accoord gaan, omdat zovele jongeren het bezadigde oordeel der ouderen mis sen en deze laatste in vele gevallen het volste ver trouwen genieten. De heer LE CLERCQ (Sluis) kan het ook niet met het voorstel eens zijn. Spr. is van mening, dat, wil men consequent zijn, deze verandering doorgevoerd dient te worden tot in de afdelingen en kringen. Ook tegen het na 6 jaar uitsluiten voor een zittingsperiode van het Hoofdbestuurs lidmaatschap kant de heer Le Clercq zich. Men schept hierdoor de mogelijkheid, dat in het Hoofd bestuur steeds een wisseling van personen plaats heeft. Wat de maximum leeftijd betreft, zo gaat de heer Le Clercq verder, er zijn zovele voorbeel den van bekwame oudere bestuursleden, welke men nog niet graag zou missen, dat uit dien hoofde andere bepalingen zeer zeker niet gewenst zijn. De VOORZITTER is van mening, dat hierover zal moeten worden gestemd. Tot leden van de commissie belast mêt het tellen der stemmen wor den benoemd de heren M. J. Mol (Wolfaartsdijk) en W. de Feijter (Axel). De eerste stemming zal betrekking hebben op artikel 27 sub c, handelende over de zittingsperiode der Hoofdbestuursleden. Nadat de stemmen zijn uitgebracht deelt de heer Mol mede, dat voor het bestuursvoorstel 120 stem men zijn uitgebracht en 10 tegen; de tegenstem men waren afkomstig van de afdelingen Kerk- werve, Oostkapelle, Groede, Sluis, Waterland- kerkje, de Bond van Gediplomeerden en de Ver en! f?in<7 ter bevordering van de Pluimveeteelt. Hierna wordt gestemd over het deel van artikel 27 inzake de leeftijdsgrens. De heer MOL deelt na stemming mede, dat de wijziging is aangenomen met 125 tegen 4 stemmen en 1 blanco stem. De tegenstemmen waren van de afdelingen Domburg, Oostkapelle, de Vereniging tot Verbetering van de Pluimveeteelt en de blanco- stem v^n de B. V. G. De VOORZITTER dankt de heren van de tel- commissie voor hun medewerking. Zich tot de ver gadering richtend, zeide de Voorzitter verheugd te zijn, dat uit de resultaten der stemming een groot vertrouwen blijkt in het Bestuur. Over de volgende arikelen wordt door niemand meer het woord verlangd, zodat de wijzigingsvoor stellen ongewijzigd werden aangenomen. De Algemeen VOORZITTER neemt de lei ding der vergadering over en dankt de leden voor het vertrouwen, dat is gegeven. Vervolgens wijdt spr. enige woorden aan de kwestie van de belastingaftrek voor landbouw gronden, welke door de inundatie no.g< lange tijd in slechte toestand verkeerden. Waar met deze gevolgen aanvankelijk door de Overheid geen rekening is gehouden, heeft de heer Meijers met zijn staf via de Vereniging voor Land- bouwboekhouden veel werk verricht en uiteindelijk met succes, want de regeling, welke bereikt^ is, levert een voordeel op van circa 1.000-000. Spr. dankt de heer Meijers hiervoor hartelijk. Vervolgens richt de VOORZITTER zich tol de afgetreden Prov. Voedselcommissaris, de heer Lin- denberg en dankt hem voor de belangrijke steun, die deze aan de landbouw en de Z. L- M. heeft gegeven en voor de prettige wijze, waarop de be sprekingen steeds konden worden gevoerd. Hoewel aan de ene zijde het heengaan als P.V.C. van de heer Lindenbergh moet worden betreurd, aan de andere zijde is het prettig te weten, zo gaat de Voorzitter verder, dat zijn plaats wordt ingeno men door de heer Dorst, met wie de Z.L.M. van oudsher reeds nauwe banden heeft en waarvan de -gehele boerenstand weet, dat zij te doen heeft met een persoon wien de boerenbelangen nauw aan het hart liggen. De Voorzitter deelt voorts mede, dat de gerst rege ling, waardoor zoveel beroering is gewekt, thans veel gunstiger is geworden. Spr. verzoekt de lieer Dorst de huidige regeling nader te willen toelichten. Voor deze regeling zie men het Kort Verslag van de vergadering van het Dag. Bestuur elders in dit nummer. Hierna neemt de COMMISSARIS DER KONIN GIN het woord. Hij dankt de Voorzitter hartelijk voor diens vriendelijke woorden en zegt dat het hem tijdens zijn gedwongen rustperiode goed heeft gedaan, de blijken van belangstelling te ondervin den. Op zijn beurt wenst de Commissaris de Voor zitter geluk met de resultaten inzake de gerstrege ling, doch wijst er op dat ook hij ervoor moet zorg dragen dat hij geen gedwongen rustperiode moet doormaken. De Commissaris zegt ook getroffen te zijn door de geest van vertrouwen, waardoor deze vergade ring wordt gekenmerkt. Hij betreurt het echter, dat de leden hun Voorzitter niet in groter getale zijn gevolgd in hun steun bij de plannen tot oprichting van een stro-cellulosefabriek. Spr. eindigt met de Z.L.M. een periode van bloei in een vreedzame wereld toe te wensen. Rondvraag. De heer KREPEL (Bruinisse) deelt mede, dat op Schoüwen-Duiveland door velén circulaires zijn ont vangen, waarmede men, na ondertekening, zou kun nen bereiken dat onder aftrek van 10 een spoe dige schadeafrekening plaats vindt. Ir. FRANKEN deelt op een door de Voorzitter gestelde vraag mede, dat hem over deze circulaires niets bekend is. Spr. vermoedt' evenwel, dat bedoel de circulaires betrekking hebben op gebouwenscha- de. De kwestie zal nader worden onderzocht. De heer DE FEIJTER (Axel) zou gaarne zien dat in alle kringbesturen een vertegenwoordiger van de V.P.Z. werd opgenomen. In het kringbestuur van Schouwen-Duiveland is dat nog niet bereikt kunnen worden. De VOORZITTER antwoordt dat de kringen hier in vrij zijn, doch vertrouwt, dat dit in orde zal ko men. De heer DE NOOD (Waterlandkerkje) vraagt hoe ver men thans is gevorderd met de vereenvou diging der administratie van sociale wetten. De SECRETARIS zegt dat gedaan wordt wat mo gelijk is; de materie is dermate ingewikkeld, dat een oplossing nog niet bereikt is. Wel is intussen bereikt, dat verschillende functies betrekking heb bende op de uitvoering der invaliditeitswet, het be drijfspensioenfonds enz. in één persoon zijn ver enigd. Wat vele andere vereenvoudigingen betreft, is men afhankelijk van wetswijzigingen en deze zijn niet gemakkelijk te bewerkstelligen. De heer DE NOOD is van mening, dat de af werende houding der boeren in dit opzicht ook fel ler moet zijn. De heer KLOMPE (Wolfaartsdijk) vraagt zoveel mogelijk actie om de invloed der Rijksverkeersin- Qnpptip tp hpnprlfpn De SECRETARIS deelt mede, dat het er na de tot stand koming van de nieuwe verkeersregeling veel op lijkt of verkeersinstanties erop uit zijn zo veel mogelijk bekeuringen tegen de boeren op te maken. Een economische bedrijfsvoering is zo niet mogelijk. Deze kwestie zal landelijk in het K.N.L.C. ter sprake worden gebracht. Sluiting. De Algemeen VOORZITTER acht het een ver heugend teken, dat de storm van de laatste maan den weer wat is geluwd. Er is gelukkig veel bereikt kunnen worden, doch hier moet dan ook van boe- renzijde loyale medewerking tegenover staan. Spr. dankt de leden hartelijk voor het vertrouwen in het Bestuur hetwelk op deze vergadering wel heel duidelijk tot uiting is gekomen. Tenslotte dankt de Voorzitter de Vice-Voorzitter voor de lei ding en de heer Dekker voor de verdediging van d>» statutenwijziging en roept alle aanwezigen een tol weerziens op de zomervergadering toe. Hierna sluiting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3