KORT VERSLAG van de vergadering van het Dag- Bestuur der Z. L. M., OPGELET!!! zal zich niet ten offer houden aan de gemakzucht van enige overheid, politieke partij of huisvrouw, die in de voedingsmiddelen het gemakkelijkste aan grijpingspunt ziet om een sluitende rekening te ver krijgen. De grondstoffenschaarste en de daaruit voort gevloeide prijsstijgingen zijn reeds van grote in vloed op de kostprijs van onze landbouwproductie. Mede in dit verband stelt de boer zich de vraag, wat moet mijn bouwplan voor 1951 zijn. H. D. Lou- wes heeft daarop geantwoord met een verstandig bouwplan en wij moeten dit onderschrijven. De wonderlijke prijsbewegingen van de laatste maan den hebben velen er toe doen neigen een speculatief bouwplan op te stellen. Vorig jaar heb ik gewaar schuwd voor een overdreven verbouw van uien, helaas hebben de feiten mij thans in 't gelijk ge steld. Ik moet thans waarschuwen voor eenzelfde overdrijving inzake vlas, erwten en blauwmaan- zaad. Een overdreven oppervlakte vlas kan ten tijde van de verkoop te velde een grote prijsdruk te weegbrengen. Bovendien kunnen ongeveer tege lijkertijd met de oogst van pootgoed bijzondere ar- beidsmoeilijkheden teweeg worden gebracht. Blauwmaanzaad is een kleine markt, die gemakke lijk ontwricht kan worden en momenteel zeer door de oorlogsdreiging wordt beïnvloed. De erwten- afzet heeft ook zijn grenzen en is zeer gevoelig ge zien de exportmogelijkheden. Bovendien komt met grote duidelijkheid het belang van een natuurlijke en geregelde vruchtwisseling zich aandienen. Onze voorouders zaten wat dat betreft in vaste schema's beklemd; wij hebben gemeend ons daaruit geheel los te maken om in onbeperkte mate van goede markten te kunnen profiteren doch zie de gevolgen. De bietenmoeheid gaat het areaal beperken en dwingt tot lucerne-verbouw om de aaltjes terug te dringen en de bodem rust te geven; het niéuwe aardappelaaltje bezorgde ons al een Wet op de Aardappelmoeheid met een gedwongen minimum vruchtwisseling van 3 jaar; het uienaaltje kenden we al, over het klaveraaltje begint men te spreken en thans heeft G. J. Bom van het Rijkslandbouw- consulentschap Kruiningen een artikel gepubli ceerd over het erwten-cystenaaltje, dat de verwek ker blijkt te zijn van de St. Jansvergelingsziekte van de erwten. Zo dwingt de natuur ons terug naar een geregelde vruchtwisseling en wie deze uit een overmaat van winstbejag voortdurend meent geweld te kunnen aandoen, zal uiteindelijk daarvan de zure vruchten plukken. De gerstregeling is een tarwe-gerst-haver-rege- ling geworden, daarover kunnen U straks defini tieve mededelingen gedaan worden. Het beginsel waarvan bij deze regeling uitgegaan wordt, n.l. het koppelen van in hoofdzaak tarwe- en gerst-uit zaaien achten wij nog steeds niet juist, doch de uit voering zelf is veel verbeterd, terwijl de lasten voor het Zuid-Westen van ons land veel dragelijker ge worden zijn en onpractisch is het systeem onder de huidige omstandigheden ook niet. De aardappelteelt geeft veel problemen en ver vult overheid en Stichting voor de Landbouw beide met zorg. De kostprijs van de consumptie-aard appel voor aflevering van het veld in het najaar is opgelopen tot ongeveer 8 cent. Het maximum prijzensysteem brengt een geweldige kwaliteitsver vlakking. Enerzijds zien we het gevaar van in krimping van deze teelt, met al zijn risico's zoals dit najaar bleek, en anderzijds gaat men steeds meer goed opbrengende doch in het binnenland van ongewilde kwaliteit zijnde aardappels, als Alpha's verbouwen. Wanneer de Overheid niet van systeem wil veranderen, zien we geen oplossing voor deze moeilijkheden. Wat staat de landbouw nu te doen. Wij mogen niet tekort schieten in het tonen van bereidheid ons aandeel in de versobering te helpen dragen. Wij moeten afwachten wat de Regerings-beslissin- gen zullen zijn en daaruit straks onze consequen ties trekken voor onze bedrijfs-uitoefening, loon en prijsstellingen. We moeten ervoor waken dat spe ciaal deze laatste belangen in evenredigheid ge handhaafd worden, omdat daarmee ook het loon peil van onze landarbeiders, dat zolang achterge steld is geweest staat of valt. En tenslotte is op deze gehele nationale krachtsinspanning van toe passing voor ons allen, datgene wat laatst de Belg Bayens te Rotterdam stelde voor de Benelux: „II faut vouloir les consequenses de ce que l'on vent." Men moet ook de gevolgen willen, van datgene wat men wil. gehouden op Maandag 19 Februari 1951 in Hotel „Centraal" te Goes. OPENING. De Voorzitter, Ir M. A. Geuze, opent de vergade ring met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Een bijzonder woord van welkom richt spreker tot de heer C. Moeliker, die voortaan na mens de L. J. G. de vergadering van het Dagelijks Bestuur zal bijwonen. MEDEDELINGEN. 1. Tarwe-, Gerst- en Haverregeling. In een bespreking, gehouden op 14 Februari 1951 van de Directeur-Generaal van de Voedselvoorzie ning met vertegenwoordigers van de Stichting voor de Landbouw en het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten, werd in principe overeen stemming bereikt over de te treffen maatregelen, n.l.: a. Gebieden. Voor de gebieden, waar de tarwe- verbouw practisch van geen betekenis is en dus van een ongewenste verschuiving moeilijk ge sproken zou kunnen worden, zullen de te tref fen maatregelen niet gelden. Zulks heeft be trekking op de zand- en veenkoloniale gebieden. Voorts werd besloten eveneens uit te zonde ren: de Betuwe en Zuid-Limburg en wel i.v.m. het bedrijfstype van deze gebieden. b. Tarwe. Voor de op een bedrijf verbouwde tarwe zal tot eenzelfde areaal vrijstelling wor den verleend van de leveringsverplichting voe- dergranen. c. Gerst. Leveringsverplichting 2500 kg per ha. Voor oppervlakten van 1 ha en minder geldt deze verplichting niet. d. Haver. Leveringsverplichting eveneens 2500 kg per ha tegen dezelfde prijs, welke voor in te leveren gerst in het vooruitzicht werd gesteld. Van levering zijn vrijgesteld: op bedrijven t/m 40 ha cultuurgrond: de eerste 2 ha. op bedrijven boven 40 t/m 60 ha cultuurgrond: de eerste 3 ha. op bedrijven boven 60 t/m 80 ha cultuurgrond: de eerste 4 ha. op bedrijven boven 80 ha cultuurgrond: de eerste 5 ha. e. Gemengd gewas (waarin gerst en/of haver voorkomt, doch géén tarwe), wordt in het ka der van deze regeling begrepen onder het areaal gerst. f. Vrijstelling van tarweverbouw. Voor de vrij stelling van levering als gevolg van tarwever bouw, zal het eerst de haver moeten worden bestemd, daarna de gerst. g. Brouwgerst. Er zal een nader te bepalen brouwgerstpremie gemaakt kunnen worden voor die gerst, welke binnen het kader van deze regeling wordt ingeleverd en als brouw gerst zal worden bestemd. - WC De verzekering van auto's en tractoren tegen het risico van eigen wagenschade en wettelijke aan sprakelijkheid brengt ieder Z. L. M.-lid natuurlijk onder bij zijn eigen Onderlinge Verzekerings Mij. voor Motorvoertuigen der Z. L. M. Gaf U zich reeds als lid op? Het is in Uw eigen belang. Niet aarzelen. Vraagt steeds inlichtingen op het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes, K 11002345. h. Gerst/haver voor voederdoeleinden in eigen bedrijf. In principe zullen hiervoor geen extra vrijstellingen van levering worden gegeven. Omtrent het vorenstaande kan nog het volgende worden opgemerkt: le. Gebieden. Uit de nu te publiceren mededeling zal reeds zo goed mogelijk moeten blijken, voor welke gebieden de te treffen maatregelen al dan niet zullen gelden. Medegedeeld zou kunnen worden (rekening hou dende met de hieromtrent gemaakte afspraken), dat: a. voor de provincies Drenthe, Overijssel (excl. N. O. polder), Gelderland, Utrecht en Limburg de maatregelen niet zullen gelden; b. voor de overige provincies de zand- en veen koloniale gebieden buiten beschouwing zullen blijven. De onder b. bedoelde gebieden zullen nog nader vastgesteld en omschreven moeten worden in over leg met de Stichting voor de Landbouw en de Pro vinciale Voedselcommissarissen. 2e. Geen differentiatie in de aanslag per ha. De uiteindelijk te leveren hoeveelheden zullen als regel zodanig zijn, dat het niet nodig moet worden ge acht differentiatie in de aanslag per ha aan te brengen (op grond van verschillen in de te ver wachten opbrengsten per ha). Taxaties te velde zullen derhalve niet nodig zijn. Die gevallen, waarbij zich moeilijkheden voordoen, zullen incidenteel moeten worden opgelost. 3e. Zaaigerst en -haver zullen bij levering in min dering op de leveringsverplichting niet als zodanig een bestemming kunnen vinden. Dit betekent, dat telers van zaaigerst en/of -haver, die een leverings verplichting hebben, óf andere gerst, resp. havér, hiervoor zullen moeten aanwenden, óf hun zaaizaad leveren, dat dan niet als zodanig bestemd zal kun nen worden en waarvoor dan ook géén premie zal kunnen worden gemaakt. Bij afzet in de vrije sector mag worden aange nomen, dat voor zaaigerst, resp. -haver, een premie gemaakt zal kunnen worden boven de voerprijs. VOORBEELDEN: I. Een teler heeft 48 ha bouwland; hij verbouwt 7 ha tarwe, 7 ha gerst en 4 ha haver. Aanslag op 7 ha gerst en 1 ha haver, is in totaal 8 ha. Hij verbouwt 7 ha tarwe; deze teler moet dus leveren de aanslag van 1 ha gerst 2500 kg gerst. II. Een teler heeft 48 ha bouwland; hij verbouwt 8 ha tarwe, 4 ha gerst en 6 ha haver. Aanslag op 4 ha gerst en 3 ha haver 7 ha in totaal. Te leveren: Aanslag: 7 X 2500 kg Afd: 8 X 2500 kg Niets te leveren. Voorts nog een voorbeeld, dat afgeleid is uit de totale oppervlakte bouwland, de oppervlakte tarwe, gerst en haver in 1950 en herleid tot bedrijven van 50 ha bouwland (gemiddelde 1950 Zeeland). mm HERSEUR VAN ALSTEIN, le prijs 5—6-jarige hengsten kleine maat, Centrale Hengstenkeuring 1951 te Goes. Eig. P. J. Boënne te Graauw en Honoré Buijsse te Biervliet. Tot. bouwland tarwe 100.000 ha 16.000 ha 16 50 ha 8 ha Aanslag: 10 x 2500 kg Af: 8 X 2500 kg Te leveren 2 x 2500 5000 kg. gerst haver 20.000 ha 4000 ha 20 4 10 ha 2 ha 2. L v..» iijiupiijS voor 1951. Deze is met ƒ0,20 per kg verhoogd en bedraagt thans 2,06 per kg in overeenstemming met L.E.I.- rapport en vraag van de Stichting voor de Land- )ouw. Tevens is tegelijkertüd de varkensvoertoe- wijzing verhoogd (totaal 40.000 ton). 3. Maximumprijzen klei-aardappelen. De Minister is alsnog voor aandrang van handel en Kamerleden, die berekeningen overlegden, dat le aardappelen in de stad goedkoper moesten wor den verkocht dan ze waren gekocht, gezwicht. Per 1 Februari zijn deze prijzen 10,50 bij leve ring aan landhandelaar, 11,bij levering aan grossier, ƒ13,bij levering aan detailist, bij leve ring aan verbruiker 15,te verhogen met 1, bij thuisbezorging. Het dwaze is, dat de marktnotering er zich begin Februari niets van aantrok, er dus blijkbaar niet naar gekeken wordt en men wel strafbaar is. Voor verkochte aardappelen mogen officieel ook niet duurder worden geleverd. 4. Bietenprijs oogst 195L Thans officieel bevestigde mededelingen stel len de nieuwe suikerprijs op 44,per 100 kg, dit is 1,hoger dan de prijs van het afgelopen jaar. Indien de gestegen prijzen van pulp en melasse zich zouden handhaven, is deze prijs zeker niet onbevre digend en zal daaruit een goede bietenprijs kunnen ressorteren. De Stichting voor de Landbouw had aangedrongen op een suikerprijs, waaruit een bie tenprijs van tenminste ƒ40,betaald zou kunnen worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2