Dit de Kringen en Afdelingen Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek KRING OOST. ZUID BEVELAND DER Z. L. M. AFDELING AXEL DER Z. L. M. KRING AXEL DER Z.L.M- Korte berichten lit Om tien uur was *r dan meestal een lezing. De onderwerpen waren zeer uiteenlopend. Na de lezing konden dan vragen hierover gesteld worden. Om twaalf uur begon de middagpauze voor de warme maaltijd. Na afloop van deze maaltijd werd het middag programma aangekondigd, waarop tot twee uur de middagrust was, waarin gelegenheid was om brie ven te schrijven, een gesprek te voeren of een bood schap in het dorp te doen. 13 Februari, 'k Zag in 't land de eerste blomme 't Was van het grote hoefblad. Zij deed, als wilde zij dit zeggen: 't Koudste hebben we weer gehad Ja, we hebben een paar zonnige dagen gehad var de vijf in Februari en je knapte er helemaal van op. Het zonnetje is al lekker warm en je kunt het 's avonds al goed bemerken, dat de dagen gaan lengen. We hopen nog op wat vriesweer. Het kan natuurlijk nog best, maar veel vertrouwen hebben we er niet meer in. Het land was al lekker ge droogd; de kali zijn we gelukkig kwijtgeraakt en we zijn begonnen met de super. Ja, zo zit je weer al volop in de gedachte oogst '51. De boer staat nooit stil. Vandaag naar een lezing geweest van Ir Geuze, die sprak over landbouw en industrie en actueel duizenden mensen werk kan geven op een kleine plaats, doch dat de investering van één fabrieks arbeider duizenden guldens kost; vooral in de che mische fabrieken en de electriciteitswerken. Er zijn mensen, die alléén heil zien in totale industrialisa tie van het platteland, doch dit is zeer gevaarlijk. De landbouw zou er de dupe van worden en de laatste oorlogen hebhen bewezen, dat de landbouw in prima staat moet worden gehouden om bij even- tuële afsluiting van het buitenland in staat te zijn de bevolking te voeden. Het beeld van de betalingsbalans ziet er droevig uit en we voeren 1 Ya millara méér in dan uit. Dat moet op een débacle uitlopen. Niemand wil ons straks meer lenen en daarom moeten we naar een lager levenspeil. Misschien ook wel naar 'n nieuwe distributie van vele artikelen. Rooskleurig ziet het er niet uit. We zijn nieuwsgierig wat straks de nieuwe re gering voor nieuwe plannen heeft om uit deze financiële moeilijkheid te komen. Nu komen hier nog bij de nieuwe uitgaven voor militaire uitgaven, die zeker niet laag zullen zijn. Dat zal straks een hele toer worden om de teugels vast te houden en vaste koers te rijden. Wat voor ons ook nog een probleem wordt, dat de flinke jonge krachten ons land verlaten en gaan emigreren naar verre landen en dat wij terug ont vangen honderden mensen, waarvoor in Indië geen plaats meer is en die zich zeer moeilijk kunnen aanpassen aan onze gewoonten en gebruiken. Die mensen moeten natuurlijk geholpen worden; zij kunnen er ook niets aan doen, dat dit alles geschied is, maar het zal een berg moeilijkheden geven voor onderbrenging en onderhoud. We zitten met een groot woningtekort en dit zal nog wel enige jaren duren. Toch moeten we deze mensen ontvangen en ter wille zijn. Zij hebben part noch deel aan de gebeurtenissen, die zich daar in het Oosten hebben afgespeeld, al zal dit ook grote offers vragen. StaJio DE VOEDING VAN JONGE VARKENS EN FOKZEUGEN. De voeding van jonge varkens en fokzeugen stelt speciale eisen, vooral ten aanzien van de cüerluk* eiwitten. De heer Dr J. Grashuis, Directeur van het Instituut voor Moderne Veevoeding „De Schot horst" te Hoogland (Utr.), zal over dit onderwerp het één en ander vertellen in het radio-landbouw- kwartier van het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, op Maandagavond 19 Februari a-s. van 19.4520-00 uur over de zender Hilversum I. y Op 20 Februari zal de heer G. Houtekamer on. 12.30 uur in de rubriek „Voor het Platteland" spre ken over het onderwerp „Huur en verhuur in vroe ger tijd van boerenknechts en dienstboden in het Goese land en Walcheren." ALGEMENE VERGADERING op Zaterdag 17 Februari 1951, 's nam- 2 uur, in „De Korenbeurs" te Kruiningen. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en Jaarverslag. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording Penningmeester. 5- Verkiezing Vice-Voorzitter; aftredend de heer E. A- Suy (herkiesbaar). 6. Verkiezing Hoofdbestuursleden; aftredend zijn de heren P. Scheelede Putter en W- C. van der Werff (beiden herkiesbaar). 7. Verkiezing plv. Hoofdbestuursleden; aftre dend zijn de heren P. H- A. Polderman en M- C. Lindenbergh (beiden herkiesbaar). 8. Gezamenlijke melkafzet in Zuid-Beveland. Toegelicht door de heer C. Zwagerman. 9. Lezing door de heer Ir J. Dorst te Goes. Onderwerp: „Landbouw allerlei." 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Het Bestuur, P- SCHEELE—DE PUTTER, Voorzitter. M. A. KOSTENSE, Secretaris. ALGEMENE VERGADERING te houden op Dinsdag 20 Februari 1951, des nam. 1.30 uur bij de heer H. Porth de Lozanne te Axel. Agenda: 1- Opening. 2. Notulen. Ingekomen stukken. 3. Verslag Financiële Commissie. 4. Rekening en verantwoording van de Penning meester over 1950. 5. Bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heren W. Koster Jzn en Iz. de Feijter Wzn. 6. Verkiezing afgevaardigden voor de Z. L. M.- vergaderingen. 7. Bespreking rapport van de voorlopige Vraag punten-Commissie. 8. Lezing door Ir W. H. Ubbink over: „Grond en Pachtzaken." 9. „Devalueert de Ned. Gulden in 1951?" Bespre king door êe Algemeen Secretaris der Z. L. M. Mr J. F. G. Schlingemann. Het Bestuur, W. KOSTER Jzn, Voorzitter. Iz. DE FEIJTER Wzn, Secr.-Penningm. ALGEMENE VERGADERING te houden op Dinsdag 27 Februari a.s. des n-m. 1.30 uur in „Het Centrum" te Axel. Agenda: I- Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Jaarverslag Secretaris. 5. Verslag Financciële Commissie. 6. Rekening en verantwoording Penningmeester. 7- Verkiezing Hoofdbestuursleden. Aftredend zijn de heren A. Haak en W. Koster (beiden herkiesbaar) 8. Verkiezing plaatsverv. Hoofdbestuursleden. Aftredend zijn de heren J. J. de Regt—Dekker en F. de Kubber (beiden herkiesbaar). 9- Vaststelling contributie. (Het bestuur stelt voor de contributie ongewijzigd te handhaven) 10. Korte inleiding door Ir M, A. Geuze, Alge meen Voorzitter, en Mr J. F. G. Schlinge mann, Algemeen Secretaris, waarop bespre king kan volgen. II- Omvraag. 12. Sluiting. Het Bestuur, A. HAAK, Voorzitter. M. BOOGERD, Secretaris. Koffiemaaltijd. Na afloop van de koffiemaaltijd vertoning van de films der Z. L. M.-excursie naar Zwitserland en van de Superphospnaatiabriek te viaarüiiigeii. Voor deze filmvoorstelling, die om half zes n-m. zal aanvangen, zijn tevens alle huisgenoten der leden welkom. JAARVERGADERING VAN DE DORPSAFD. RETRANCHEMENT DEK Z. L.M., gehouden op 6 Febr. 1951 des n.m. 2.30 uur in de zaal van de fam. Luteijn te Retranchement. De vergadering stond onder leiding van de heer C. J. Almekinders Masclee. Ook de ecntgenocen uer leden waren op deze zeer druk bezochte vergadering aanwezig. De voorzitter opende de vergadering, met een woord van welkom tot de aanwezigen. Een bijzon der woord van welkom richtte hij tot de burge meester, de heer J. A. Leeiinouis, ue uiöci.icen secretaris, de heer Mr. J. F. G. Schlingemann, Z. P. M.- en L. J. G.-leden en de nieuwe leueu. De agenda werd vlot afgewerkt. De secretaris, de heer L. I. Basting, bracht een uitgebreid jaarverslag in dichtvorm ten gehore dat zeer in de smaak viei, en dat tegen nee emoe uer vergadering, op verzoek van de Z. P. M-. en L. J. G.- leden, nogmaals werd voorgelezen. Met de voorgestelde statutenwijzigingen van de Z.L.M. werd accoord gegaan. De aftredende voorzitter werd met algemene stemmen herkozen. Hierna werd het woord gegeven aan de algemeen secretaris Mr. J. F. G. Schlingemann, die het onder werp „De Nederlandse Landbouw in het huidige wereldbestel" behandelde. Hierna volgde de rondvraag waarvan druk ge bruik van gemaakt werd. Na de koffiemaaltijd vertoonde de algemeen secretaris der Z.L.M. films over de Z.L.M. tentoon stelling te Oostburg en de excursiefilm naar Zwit serland en Noord Italië. Het verder gedeelte van de avond werd verzorgd door Z.P.M.- en L.J.G.-leden met toneelstukken, declamatie, zang en muziek, hetgeen zeer in de smaak viel. Na dank te hebben gebracht aan allen, die aan het welslagen dezer vergadering hadden medege werkt, sloot de voorzitter de vergadering; JAARVERGADERING LEWEDORP—NIEUWDORP. Deze Afdeling der Z.L.M. hield op 7 Februari j.l. haar jaarvergadering in café De Laat te Nieuw- dorp. De vergadering werd geopend door de Vice- Voorzitter W. J. de Vlieger, daar de Voorzitter Jacs van 't Westeinde door ziekte verhinderd was. Jn zijn openingswoord memoreerde hij de eerste 50 jaren dezer eeuw en noemde ook het jaar 1950 wat opbrengst en prijzen betreft gunstig en bevredi gend. Wel zal 1950 later ons herinneren aan het bijzonder natte najaar. Ook de toekomst werd in ogenschouw genomen. Reeds in het begin van 1951 komen de teleurstellingen, o.a. gerstregeling en melkprijs. Uit het financieel jaarverslag bleek dat de afde ling beschikt over een batig saldo. Bij de bestuurs verkiezing werd de afdelingssecretaris M. B. Slab- bekoorn herkozen. Bij de bespreking der vraagpunten werd beslo ten om deze in twee groepen te splitsen en twee commissies te benoemen, die elk dan afzonderlijk rapporten zullen uitbrengen. Na deze huishoudelijkheden der vergadering kreeg Adj. Ingenieur de heer L. J. P. Kupers van de Landbouw Voorlichtingsdienst te Kruiningen het woord. Deze hield een inleiding voor de praat middag over „Moderne bedrijfstechniek". Op zeer duidelijke manier zette hij alles haarfijn uiteen. Na deze leerzame causerie volgde dan ook een geannimeerde bespreking waarbij vele vragen ge steld werden, die allen werden beantwoord. 't Was reeds laat geworden toen de Voorzitter deze leerrijke en gezellige vergadering sloot en dankte voor aller medewerking. Secretaris, M. B. SLABBEKOORN. Alleen wanneer men bij het corvee was, moest men zich door een zeer grote afwas heenwerken. Om twee uur was het tijd voor sport of volksdans als het weer het toe liet. Soms werd ook wel han denarbeid gedaan, wat erg in de smaak viel. We maakten dan allerlei aardige dingen. Na de middagthee begonnen de studiegroepen. De deelneemsters werden in groepen gsplitst, die elk met één der leiders een actueel vraagstuk be handelden. Iedereen kon zelf meedoen in gedachte en discussie. Om half zes was er weer een ogenblik om op adem te komen, want vaak ging het in die studie groepen geanimeerd toe. Om zes uur werd het avondbrood genuttigd en werden onder het zingen van allerlei liedjes, na de maaltijd de aardappelen geschild. 's Avonds was er dan meestal een inleiding door de leider zelf of anders was er een krantbespreking. Al was men dan nog niet uitgepraat, om tien uur moest er een einde aan gemaakt worden. Dit was één dag van de vele dagen op de V. H. S. Geregeld werden door onszelf gezellige avonden georganiseerd en ook hebben we enkele excursies gemaakt. We hebben o.a.- in Groningen een prach tig concert beluisterd. De zes weken op de V. H. S. zijn omgevlogen Vol nieuwe indrukken keerden we hoogst voldaan huiswaarts. E. D. VERGUNNINGEN VOOR HET MACHINAAL UITBREIDEN VAN EIEREN. In verband met de „Beschikking Broedmachines 1950" verliezen alle vóór 1 Februari 1951 door het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren afgegeven vergunningen tot het voorhanden hebben van broedmachines met ingang van 1 Maart a.s/ hun geldigheid. Het Bedrijfschap heeft inmiddels een begin ge maakt met de afgifte van de thans voorgeschreven nieuwe vergunningen. Zij, die één of meer broed machines in voorraad hebben en tot op heden nog geen nieuwe vergunning van het Bedrijfschap heb ben ontvangen, kunnen alsnog vóór 1 Maart a.s. bij het Bedrijfschap eèn aanvrage daartoe indienen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het in leggen en uitbroeden van eieren (ook in machines met een capaciteit van 150 eieren of minder) is, verboden, indien men niet in het bezit is \van een door het Bedrijfschap uitgereikte broedvergunning. Het in het bezit hebben van een broedmachine-ver gunning geeft n.J. niet het recht ook met de machi ne te broeden. j LANDELIJKE DEMONSTRATIE AARDAPPELPOOTMACHINES- De landelijke demonstratie van aardappelpoot- machines zal dit jaar medio April worden gehou den te Ter Apel in de Groninger Veenkoloniën. Als organisatoren treden op de Werktuigcommissie van de Stichting voor de Landbouw en de Combi natie Groningen voor Rationele Bedrijfsvoering (C-G.R.B.) in samenwerking met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst en het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie. Gedemon streerd zal worden met alle typen aardappelpoot- machines. Opgaven voor deelname kunnen tot 20 Februari a.s. worden gericnt aan net becretariaa. van de C.G.R.B., Landbouwhuis Groningen, waar tevens nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8