UIT DE PROVINCIE VAN BOERDERIJ EN ORGANISATIE. Ontbreken beiden of één van beiden dan zal de eelheid hoogstens 6 km per uur mogen bedragen. De remmen móeten echter door de bestuurder be dient kunnen worden (dus niet alleen oplooprem- men zijn goed). DE AANHANGWAGENS. Het aantal aanhangwagens mag uitgebreid wor den tot 3 stuks. Er moet steeds voldaan worden aan de volgende voorwaarden: 1. Een sterke koppeling die niet kan lostrillen en zodanig aan het motorrijtuig bevestigd, dat het zijdelings uitwijken zoveel mogelijk wordt voorko men. 2. Voorzien van hetzelfde kenteken als de trek ker. 3. De trekker met aanhangwagens mag niet langer zijn dan 22 meter. 4. Het aantal assen van de aanhangwagens mag niet hoger dan zes zijn. Bij normale landbouw- wagens geeft dit dus geen moeilijkheden. Van officiële zijde vernamen wij nog dat waar schijnlijk geen inlegvellen bij het kentekenbewijs verplicht gesteld zullen worden voor landbouwwa- gens, wanneer deze speciaal in het bedrijf worden gebruikt (dus niet geldend voor b.v. de wagens van een lucernedrogerijMet een trekker met of zonder aanhangwagens mag men in Zeeland op alle wegen rijden, daar de z.g. autowegen hier niet voorkomen. Tenslotte nog iets over de verlichting. Trekkers en aanhangwagens zijn vrijgesteld van richtingaanwijzers en stoplichten. Bij avond dient de trekker voorzien te zijn van: a. Twee koplichten. b. Een of twee rode achterlichten (indien één aanwezig dan links geplaatst). c. Twee goedwerke^de rode reflectoren (in dien de achterlichten als zodanig dienst kunnen doen kan deze eis vervallen). Voor de aanhangwagen gelden de volgende eisen: a. Een of twee rode achterlichten (indien één aanwezig dan links geplaatst). b. Twpf\ rmpdwerkende rode reflectoren (uitzon dering zie boven). c. Twee lengtedriehoeken van goed reflecterend rood materiaal. (Tot 1 Januari 1953 mag het oude lengtelicht worden gevoerd!) d. Twee zijlichten die opzij een helder wit licht uitstralen. Al deze verlichtingen zijn nog aan een aantal bijzondere bepalingen onderworpen wat betreft kleur, sterkte, plaats en hoek van uitstraling zodat men hier deskundigen moef raadplegen. In het algemeen vden wii U ann eenvoudig boekje, samengesteld door de A.N.W.B., hiervoor te vragen waarin U de voornaamste dingen kunt vinden od landbouwgebied. U kunt dit aanvragen bij de Verkeersafdeling, Parkstraat 18-26, Den Haag. We zijn ons er van bewust dat de nieuwe wegen verkeerswet nog heel wat verwarring kan stich ten. Men late zich echter niet direct afschenen door de lagere instanties die niet altijd voldoende op de hoogte zijn en elkaar nog wel eens tegenspreken omdat de wet no>-r wel eens op verschillende wijzen kan worden uitgelegd. Wij zullen daarom verdere vragen op dit gebied nog graag voor U behandelen. B. PROV. COMMISSIE VOOR DE BEVORDERING VAN RIJKSWEGE VAN DE VEEFOKKERIJ IN ZEELAND. PROGRAMMA VERPLICHTE VOORJAARSSTIERENKEURINGEN 1951. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Maandag 19 Februari. Breskens: 9.30 uur, Café De Milliano. Hoofdnlaat: 10.30 uur, Gemeentehuis. Biervliet: 13 uur, Losplaats tram. IJzendüke: 15 uur, Markt. Waterlandkerkje: 16.30 uur, Dorp. Dinsdag 20 Februari. Schoondüke: 9.30 uur, C. Wijffels. Zuidzande: 10.30 uur, Muziektent. Cadzand: 11.30 uur, Van Iwaarden. Retranchement: 14 uur, Wed. J. P. Vercouteren. Nieuwvliet: 15 uur, Café Cornelis. Groede: 16.30 uur, Tramhalte. Woensdag 21 Februari. St. Kruis: 9 uur, Ed. Blondeel. Eede: 9.45 uur, Wed. Blondeel. Aardenburg: 11 uur, Café Ceulenaere. Sluis: 14 uur, Beestenmarkt. Oostburg: 15.30 uur, Ledelplein. WALCHEREN. Vrijdag 23 Februari. Souburg: 8.15 uur, Marnixplein West. Koudekerke: 9.45 uur, L. Verhage Jzn. Biggekerke: 11 uur, P. Verhage. St. Janskerke (Zoutelande)13.30 uur, L. Vos. Meliskerke: 14.15 uur, J. Riemens Jzn. Aagtekerke: 15 uur, Molenzicht. Domburg: 16 uur, Jo de Visser. Westkapelle: 16.30 uur, Roelse. WALCHEREN Ongemerkt schuiven we weer naar het voorjaa^ toe. De bouwplannen zijn opgesteld, kunstmes' zaaizaad en pootgoed is aangekocht en voorzove1 dit nog niet het geval is, raden wij U dringend aa? zo vlug mogelijk Uw bestellingen te plaatsen. Som mige producten schijnen moeilijk of bijna helemae' niet meer te verkrijgen te zijn. Weest er dus als de kippen bij met bestellen. Er is nog meer waar U als de kippen bij moet zijn, n.l. U opgeven voor het bouwen van een ge storte silo. U hebt in deze rubriek kunnen lezer» dat men in andere gebieden van onze provincie daarmee al vrij ver gevorderd is. In Walcheren heeft men echter ook niet stil gezeten. Verschillen de hebben aan het initiatief van de Ver. voor Be drijfsvoorlichting gehoor gegeven en zich opge geven. Binnenkort zullen zij bijeenkomen en het gezamelijke bouwen van silo's onder het oog zien. U kunt daar ook nog bij zijn als U zich maar op geeft bij een van de assistenten bij de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst vóór Donderdag 22 Fehr. Het is dus kort dag. Haast U met opgeven. Denkl er aan „Eendracht maakt macht." Of onze blokkensilo's nu opeens waardeloos zijn geworden, omdat men gestorte wil gaan bouwen9 O neen, helemaal niet. Wij zijn de blokkensilo's dankbaar dat zij gekomen zijn en in zo'n groot aan tal. Voor het doel waarvoor zij gezet zijn voldoen zij uitstekend aan de eisen. Zelfs waar gehakseld is hier in Walcheren hebben zij zich goed gehouden. Al met al hebben zij de voeder- en weidebouw op ons eiland een flinke stoot in de goede richting hel pen geven. Maar we zitten met het feit, dat er naast die goede blokken silo's weer betere en ster kere gestorte silo's gekomen zijn. En wanneer U van twee moet kiezen, neemt U toch de beste van die twee. Vooral wanneer U gaat hakselen is dat van zeer groot belang. Nu gaat U misschien dit jaar nog niet hakselen, maar over enkele jaren doet U dat wel. En aangezien zo'n silo vele jaren mee moet, is het raadzaam het beste te kiezen wat er te krijgen is, ook al is dit misschien iets duurder Op de laatste dag dus 22 Februari kunt U zich nog opgeven on het kantoor van de R. L. V. D„ Losk"de 27, Middelburg. Indien U maïs gaat verbouwen dan kunt U zich daar gelijk opgeven als lid van de Maïsclub op Wal cheren, voorzover dit althans nog niet geschied is. Vooral in verband met droogmoeih'ikheden, is he+ van het allergrootste belang dat U zich aansluit. Verschillenden hebben zich al opgegeven, doch waarschijnlijk nog niet alle maïsverbouwers. Uit bovenstaande kan ieder de conclusie trekken dat er ook hier op allerlei gebied veel tot stand komt. Boze tongen hebben wel eens beweerd dat wii hier nogal wat jaren achteraan komen. Niets is echter minder waar. Voor zover we on sommiw punten nog niet vooruit zün, houden we met het overige toch zeker gelijke tred. Laten we zo voortgaan collega's, opdat eventuële lasterpraatjes zo gauw mo^elük uit de wereld zijn. Weest er trots on een Walcherse boer te zijn en mochten er buiten Walcheren twijfelaars ziin, no digt die dan gerust uit met een: „komt, ziet en overtuigt U". NOORD-BEVELAND. Nog steeds verkeren we in, als ik het zo mag noemen, de vergaderperiode. Men kan wel eens te veel van het goede krijgen en ook hier geldt het: ..Niet hat veie is go^d. maar het goede is veel". Nu is het dikwijls moeiliik om uit te maken wat het beste is. vooral, wanneer we hebben te kiezen tus sen meerdere dingen, die goed ziin. Ik spreek him- dus over het bijwonen van vergaderingen en- waartoe we krachtens beroep, functie of hoe d~ ook, geroepen zijn. De economie, die eigenl'^ overal aan ten grondslag, spreekt ook hier ee- woordie mee. Zij, die de economische cursus tr Kortgene volgen, zullen dit kunnen beamen. D' economie zegt o.a. dat we steeds moeten kiezen er bewust of onbewust doet dit ook iedereen. De een voudige grondregel hiervoor is, dat de behoef ter steeds onbeperkt en de middelen ter bevrediging beperkt zijn. We hebben b.v. allemaal slechts 2' uur tijd per etm&al. Nu moeten we kiezen hoe wc deze 24 uur zullen besteden; het moet dus steed^ een afwegen van belangrijkheid ziin. Gaan we naa^ vergadering a, dan kunnen we niet tegelijkertijd na«r vergadering b gaan; kortom onze hoeveelheid tiid is beperkt en de behoefte eraan is onbeperkt Ook in de afgelopen week hebben weer veel col- Ipca's voor deze keuze van tijdsbesteding gestaan- Ze hebben deze of die vergadering bezocht, deze of die lezin" beluisterd of zijn bij moeder de vrouw thuis nebleven. Ik hoon, collega's, dat het U ge lukt is, de meest economische tijdsbesteding te vinden. Op één avond wil ik nog gaarne even terug komen, n.l. op de filmavond, die ons op 9 Febr door de N.V. Nederlandse Kali-importmaatschappi werd aangeboden in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene. De kali is over 't geheel genomen nie* rnpoY- 0f minder belangrijk dan andere meststoffen doch voor ons op Noord-Beveland neemt ze fep' wel een uitzónderlhke plaats in. Wet <*™-ndnnde*- zo°k en fosfaat-, kalk- en humue+oe&tand onze- gronden betreft, staan we op Noord-Beveland, in dn rij der Zeeuwse eilanden, vooraan of mede vooraan. Dit geldt echter niet voor de kalitoestand. „Helaas" is Noord-Beveland niet geïnundeerd geweest. Het woord helaas schrijf ik uiteraard tussen aanhalings tekens, want ik voor mij heb liever een mindere kali-toestand van mijn grond dan dat ze onder zout water komt te staan. De meeste collega's zullen dit standpunt wel met me delen. Hierbij wil ik het nu weer laten. Misschien is de grond de volgende keer wel „grijs" en dan staan we te springen om de zaaimachines te voorschijn :e halen. Vol verwachting klopt ons hart! ZUID-BEVELAND. Het is rumoerig in de wereld en de bewapenings wedloop vraagt zware offers van ons. We worden dat regelmatig gewaar in onze beurs die niet meer in staat wordt gesteld om uit te puilen vanwege haar rijke inhoud. Moeder de vrouw klaagt steen en been dat dit weer zoveel duurder geworden is en dat andere artikelen zoals b.v. wol, haast niet meer te krijgen of te betalen zijn. Ja, de leverancier van de wol is op het ogenblik zeer zeker in tel en niet "Heen een dier waarvan we wel eens een bepaald soort lach gezien hebben, die we in onhebbelijke ogenblikken soms ook bij onze medemensen menen te bespeuren. Vele prijzen stijgen met de dag en we horen soms van rare dingen. Ook de aspirant-silobouwers in Oost Zuid-Beve land werden onaangenaam verrast toen ze Maan dag j.l. te Kruiningen bijeengekomen waren voor een algemene bespreking teneinde tot gezamenlijke bouw van silo's te komen. We waren van huis ge gaan met een prijs van 16,per m3 in onze ge dachten en zie op deze vergadering werd medege deeld, dat, na gehouden inschrijving gebleken was. dat de laagste bouwkosten geen f16,maar on geveer 23,50 per m3 zouden bedragen. Inderdaad een niet gering verschil, want op een silo van 15 m3 inhoud betekent dit toch ruim honderd gulden meer aan bouwkosten. We waren beslist wel be rekend op enige prijsstijging maar een dergelijk bedrag viel ons toch koud op de maag en verschil lende belangstellenden schrokken er voor terug. Jammer, want we waren reeds zo'n aardig eind op weg met deze zaak waarmee we beter voer kunnen verkrijgen. We zijn nu eenmaal te laat hiermee be gonnen en mede tengevolge van bijzondere omstan digheden vissen we nu achter het net. Moeten we •nu het bouwen van silo's er aan geven en verder gaan met onze middelmatige tot slechte, kuilen? Nee, zeer zeker niet, want het zal voorlopig be slist niet goedkoper worden en daarom plaats nu Uw silo's en wacht niet tot volgende jaren. THOLEN—ST. PHILIPSLAND. Allerwege komt er meer belangstelling voor het r»iwvoQder-o"derzoek en dit is wel zeer verheueend- Hierdoor krijgt men een beter inzicht in de juiste manier van voederen van het vee en tevens wat de beste bewaarmethode van het veevoeder is. Afgelopen najaar werden ook hier enkele silo's met de hakselmachine gevuld. En vele collega's vragen zich af, hoe zit het met de voederwaarde van dit product. Komen de kosten van het hakselen er wel uit? En tevens hoe wordt het product door de dieren opgenomen? Naar we vernamen, is er nogal een vrü groot verschil in voederwaarde tussen de verschillende silo's, die met gehakseld materiaal werden gevuld. De gemiddelde voederwaarde ligt ecbfer belanmrük lager dan van de ongehakselde knileu, terwiil de nH of zuurgraad van alle gehaksolde kuilen prima 's. Dit laatste betekent, dat de kuil in voederwaarde niet achteruit gaat, ook al wordt deze tot de zomer bewaard. Deze kuilen stinken beslist niet, maar ruiken fris zuur. Wanneer we dus een voorlopige indruk weer geven, dan is het zeker verantwoord om bietenblad en -koppen te hakselen. vooral wanneer dit product voor de laatste stalperiode of voor bijvoeding in de zomer moet dienen. Bij het inkuilen van stoppel klaver met bietenblad en -konoen is hakselen beslist belangrijk beter en voordeliger. Minister Mansholt vertelt op bijna alle vergade ringen, dat we minder voedergranen kunnen impor teren en daarom méér voer uit eigen bedrijf moe ten winnen. Meer voer uit eieen bedrijf betekent verhoging van de graslandopbrengst, betere con servering vfm het gewonnen voer en afvalproduc ten. Tevens is het van het grootste belang om de hoeveelheid en de samenstelling van het voer aan t£ passen aan het aanwezige vee of omgekeerd. Op de meeste bedrijven is er 'n zetmeelovermaat en een eiwit-tekort. Daarom is het nodig, dat de lu cerne en/of rode klaver-verbouw aangepast is aan de eiwitbehoefte op het bedrijf. Pas dan is het mo gelijk een goed en goedkoop rantsoen aan de dieren te geven. Er wordt op vele bedrijven geen rekening gehouden met de eiwit- en zetmeelbehoefte van de dieren. De meeste rundveerantsoenen zijn te eiwit- arm en te zetmeel-rijk, terwijl de paarden dikwijls te veel eiwit en te weinig zetmeel ontvangen. Het berekenen van een voederrantsoen voor elke diergroep is beslist noodzakelijk om economisch te voeren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3