Noord-Brabantsche MIJ van Landbouw Rondom de Boerderij. KRING OOST- EN MIDDEN-BRABANT- De Kring Oost- en Midden-Brabant der Noord- Brabantse Maatschappij van Landbouw zal op Maandag 12 Februari a.s., des namiddags twee uur nam., een ledenvergadering houden in Café „De Korenbeurs", Markt te Eindhoven. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen. 4. Lezing door Ir. Mulder, assistent van Dr. Grashuis over: „Moderne veevoeding". 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Alle leden der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, wonende in het Midden en Oosten van onze provincie, worden langs deze weg opgewekt, deze vergadering bij te wonen. De voeding van ons vee is voor onze gemengde bedrijven een zeer be langrijk onderwerp. Ir. Mulder, die verbonden is aan de proefboerderij voor moderne veevoeding „De Schothorst", zal ons hierover ongetwijfeld be langwekkende bijzonderheden kunnen vertellen. Wij rekenen dus op aller aanwezigheid, temeer daar bij de mededelingen nog diverse andere be langrijke punten aan de orde zullen worden gesteld. Voor deze vergadering zal U geen persoonlijke uitnodiging meer worden toegezonden. Namens het Bestuur, C. DE ZEEUW, Voorzitter. J. M. VAN DER WEELE, Secretaris. ONDERLINGE TUINBOUWVERENIGING 's-GREVELDUIN-CAPELLE. Algemene Ledenvergadering op Dinsdag 13 Februari, des avonds half acht, in Café Pruijssers te Capelle-Nieuwevaart. Als spreker zal optreden de Weled. Heer W. G. de Waard, Voorzitter der Noord Brabantse Mij. van Landbouw, over: „Actuële tuinbouwvraag- stukken". Alle leden en belangstellenden worden opgewekt deze vergadering bij te wonen. Het Bestuur van de Onderlinge Tuinlbouwvereniging. AFDELING ZEVENBERGEN. Algemene Ledenvergadering op Woensdag 15 Februari a.s., des avonds 7 uur, in Hotel Tholenaar te Zevenbergen. Spreker de Weled- Heer T. Cnossen, Directeur van de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, over: „Emigratie". Alle leden en belangstellenden worden opgewekt deze vergadering bij et wonen. Namens het Bestuur, A. DE LINT, Voorzitter. J. ZIJLMANS, Secretaris. JAARVERGADERING AFD. DE KEMPEN. De Afdeling De Kempen van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw kwam op 26 Januari j.l. in Hotel Driessen te Eersel in jaarvergadering bijeen. De vergadering werd door de Voorzitter, de heer A. A. van Heijst, met een woord van welkom ge opend, waarna door de waarnemend secretaris de notulen van de vorige vergadering en het jaarver slag 1950 werden voorgelezen. Bij de Bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren A. van Heijst te Hogeloon en A. de Bie te Veldhoven, herkozen. Als secretaris werd gekozen de heer J. Geenen te Bladel. Bij het behandelen van de ingekomen stukken werd besloten 1,per lid in het Jubileumfonds der N.É.M.L. te storten. Door de heer Korteweg werd de regeling die overeengekomen is met de N-C.B. uiteengezet, waaruit bleek dat deelneming aan de instellingen van bedoelde organisatie mogelijk is tegen storting van een vastgesteld bedrag, zijnde 5,per jaar, mits georganiseerd bij een passende standsorgani- Wat de vrijwillige oudendagverzorging betreft, werd nog een afwachtende houding aangenomen. Vervolgens werd door de heer De Zeeuw een uit eenzetting gegeven over de C.A.O. Spreker achtte de kostgeld-vergoeding voor inwonend personeel te laag. Voorts is het wenselijk, dat personeel beneden 18 jaar buiten het arbeidscontract wordt gesteld. Bij de rondvraag werd voorgesteld in kringver- band deze zomer een excursie te organiseren. Niets meer aan de orde zijnde, dankte de Voorzitter alle aanwezigen voor de medewerking en in het bijzon der de heren Korteweg en De Zeeuw voor de toe lichting bij de behandelde punten. J. GEENEN, Secretaris. REGIONAAL LANDBOUWVERSLAG- Enige weken geleden maakten wij melding van het regionaal landbouwverslag over 1950 van het Z.W.-kleigebied, samengesteld door de betreffende landbouwconsulenten. Wij kunnen thans medede len, dat nog enkele exemplaren van dit zeer leer zame verslag verkrijgbaar zijn bij het Screteariaat der N.B.M.L., Noordhaven 21 te Zevenbergen. VOOR OORLOGSGETROFFENEN. In het vervolg zal voortaan op het Secretariaat van de Stichting voor de Landbouw, Spoorlaan 46 te Tilburg, op elke Dinsdag de gehele dag zitting worden gehouden ten behoeve van oorlogsgetrof fenen, die inlichtingen wensen over opbouw of financiering van boerderijen, over landbouwschade of huisraadschade. Voor oorlogsgetroffenen in West-Brabant zal een speciale zitdag worden gehouden te Steenbergen in hotel „Concordia", op Vrijdag 16 Februari a-s-, om half elf v.m. Verder zal naast de wekelijkse zitdag te Almkerk ook op Donderdag 22 Februari a.s-, des voormid dags om half elf, een zitdag worden gehouden in Café Van Dijk te Almkerk, waar ook inlichtingen over gebouwenschade, herstel en financiering van boerderijen worden verstrekt. DE WESTHOEK. Alweer een maand voorbij van het nieuwe jaar en er wordt dan ook reeds hier en daar kunstmest gestrooid, voor zover dit mogelijk is. Het land is echter nog nat. Verschilende boeren strooien dan ook met de hand. De ploegerij is ook weer begon nen. Paardentractie voldeed goed- Het land was wat doorgezakt. De percelen waar niet op was ge reden en vermodderd vielen vrij goed. Diepte ploe gen 1015 cm. Motortractie laat diepe sporen na, dieper zelfs dan de ploeg gaat. Nu de zaaitijd nadert, wordt het tevens tijd om te zien welke rassen we zullen zaaien. Nu wordt er nog over- gangstarwe gezaaid. Bersee. dit ras is moeilijk meer te krijgen. De opbrengst is vrij goed. Ook het nieuwe ras Piko (zomertarwe heeft op Zuidelijke proefvelden zeer goed voldaan en kwam vrij dicht in opbrengst bij de wintertarwerassen). strostijfte vrij goed (zie rassenlijst 1951). Gerst: Balder. Zeer goede brouwgerst en hogere opbrengst dan Renia- Verpleging en behandeling als Kenia. Haver: Marne, Binder en voor lichtere gronden Libertas. Dit laatste ras voldeed op ver schillende kleiproefvelden zelfs aan de eisen die ge steld worden voor rassen op klei. Erwten: Van deze nemen we het liefst Rondo. Dit ras heeft het minst last van voetziekte; de opbrengst is goed. De vraag naar Blauwmaanzaad is groot doordat de prijs goed is. Emmabloem en Noordster zijn de ras sen die in West-Brabant het meest worden geteeld. Het laatste ras moet zeer dun worden gezaaid, daar men anders veel last van te kleine bollen heeft. Het wordt dan ongelijk rijp en verliest daardoor de mooie hemelsblauwe kleur. Met dit euvel heeft Noordster vaak te kampen en is in de handel daar om minder gewild. Nobel geeft het mooiste en grofste zaad, bloeit laat en geeft een kleinere op brengst dan bovengenoemde rassen. Mansholt's blauw-maanzaad staat in opbrengst beneden Em mabloem en Noordster. De teelt van karwij wordt wel eens beproefd onder dit gewas. Het resultaat is echter niet daverend, zoals onder Erwten. Suikerbieten: Voor vroege levering Hilleshög en Kühn P. Middenlate levering: Klein Wanzleben en Hilleshög R, Maribo. Zeer late levering: Pedigree- Proeven genomen met gecalibreerd zaad gaven goede resultaten. Mais zal zeer zeker dit jaar op verschillende be drijven worden geteeld. Het geïmporteerde zaad hybridemaisis uitverkocht. Een aanbevelens waardig ras is ook Vroege gele C.B., alsmede Uni cum. Deze rassen zijn vroeg, half September en de opbrengst is goed- Als ondervrucht wordt klaver of hopperups aanbevolen. Het afgesneden stro kan dan zo worden ondergeploegd zonder, extra stik stofgift aan het nagewas. Volgende keer zullen we de rassen eens nader be zien van ale zomergewassen. BRABANTSE BIESBOSCH. Ook in de wintermaanden levert de Biesbosch een oogst. n.l. de riet- en griendoogst. Al is deze cultuur op enigszins andere leest geschoeid dan dit het geval is met de gewassen die binnen de dijken groeien, toch kan men zeggen, dat ook deze bui tendijkse gronden er het hunne toe bijdragen in de vorm van een bodemopbrengst. Momenteel is de rietcultuur, financieel beter dan de griendcultuur; deze laatste schijnt weinig pers pectief meer te bieden, mede ook in verband met de arbeidsintensiviteit en de hoge lonen. Veel hout dat vroeger afzet vond in de hoepel- en manden makerij vindt weinig aftrek meer, zodat nu andere wegen bewandeld moeten worden. Met de rietcul tuur is het enigszins anders gesteld. Riet is meer extensief, men oogst eenmaal per jaar in een tijd dat er voldoende arbeidskrachten beschikbaar zijn en men graaft in 't voorjaar van tijd tot tijd enkele greppels in 't rietgors en hiermee zijn dan op het schoonmaken na van de geoogste rietbossen, de werkzaamheden afgelopen. Na de oorlog was de cultuur voor de rietexploi tanten goed lonend, totdat vorig jaar de marktin- zinking kwam, die nu waarschijnlijk zijn diepte punt ook wel weer gehad zal hebben. Riet is een product dat voor vele doeleinden gebruikt kan worden, ondermeer dakbedekking, rietmatten in de tuinbouw, brandvrij geperste platen voor isolatie in woning- en fabrieksbouw en voor vele industrie doeleinden. Het oogsten van het riet eist vakbe kwaamheid der arbeiders, ditzelfde geldt ook voor het rijs- of houthakken. Niet iedereen is zomaar geschikt om behoorlijke prestaties te kunnen leve ren- Meestal is men van zijn jeugd af aan opge groeid in dit werk. Er worden dikwijls grote dag prestaties geleverd, doordat de arbeiders vrijwel altijd in accoord per bos werken en vaak gehandi capt worden door slecht weer, vorst of ongunstig watergetij. Het is voor hen altijd wat speculatief wat het loon betreft en niet zelden wekt dit jalou- zie op bij de vaste landarbeiders. Wanneer het plan, indijking der Biesbosch nog eens verwezenlijkt zal worden, zullen deze zeer oude cultures voor een groot deel het hoofd moeten buigen. Hiermee zal dan tevens heengaan een stuk traditie, van onze typische vaak gevaar opleveren de, maar toch zo mooie Biesbosch. Voorlopig echter schijnt er nog niemand te zijn die met juistheid kan zeggen waneer dit tijdstip zal aanbreken. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Wanneer men zo eens door onze streek rijdt, valt het wel sterk op hoe weinig percelen tarwe men ziet. Naar mijn schatting slechts 30 a 40 pet. der gemiddeld bezaaide oppervlakte. Dit is niet alleen een gevolg van de door de regering vastgestelde prijs, doch m.i. vooral van de zeer natte weersom standigheden gedurende vrijwel de gehele herfst. Door de nogal vrij uitgebreide teelt v,an suikerbie ten en de grote vervoers- en afleveringsmoeilijk heden der suikerbieten is op de meeste bedrijven de achterstand met andere naj aars werkzaamheden zo groot geworden dat men niet aan 't zaaien is kun nen toekomen. Op verschillende bedrijven is zelfs geen korrel tarwe uitgezaaid. Menigeen had gedurende de wel zeer natte Novembermaand gedacht een of meer dere percelen in December nog te kunnen zaaien, doch sneeuw en vorst verhinderden ook deze goede voornemens, ('t Had al zo lang geregend, 't zou wel eens veranderen.) Het zal daarom ook voor velen niet gemakkelijk zijn een behoorlijk zaaiplan op te stellen, wat voor al ook voor een zo gelijkmatig mogelijke arbeids verdeling van groot belang is. Evenwel zal bij velen wel de tendenz naar voren komen om het suikerbietenareaal iets in te krim pen- De vele arbeidsmoeilijkheden zijn daar zeker niet vreemd aan. alhoewel in onze streek geen bie ten door de vorst verloren zijn gegaan, al was het bij sommigen op 't kantje af. De teelt van zomergewassen zal dan ook ver moedelijk wel een sterke uitbreiding ondergaan, en dan wel vnl. zal de teelt van haver, (daar hiervan de prijs tot nog toe is vrijgelaten en deze thans wel uitermate hoog is) zeker sterk worden uitge breid- Ook de vlasteelt zal wel enigermate uitbreiding te zien geven, doch niet in die mate als in andere streken wel het geval is. Echter wil ik nog eens even de aandacht vestigen op de mogelijkheid van uitbreiding der lucerne- teelt. Eigenlijk moest op geen enkel gemengd be drijf, waar maar enigszins geschikte grond aan wezig is, een of meerdere ha lucerne ontbreken. Vooral nu steeds meer de zo hoognodige verbouw van eiwitrijke voedergewassen noodzakelijk wordt, dient men daar zeker de hoognodige aandacht aan te besteden. Echter is bij velen wel enigszins de schrik er in gekomen voor deze teelt, doordat in enkele gevallen vorige zomer tot omrijden der uit gezaaide lucerne moest worden overgegaan door totale overwoekering van 't onkruid.'Dit was dan het geval wanneer gezaaid was zonder dekvrucht (alhoewel meerdere percelen nog net behouden zijn gebleven, echter met een te geringe geldelijke op brengst). Door oude lucernetelers wordt dan ook vrijwel altijd onder dekvrucht gezaaid en dan meestal haver of ook wel gerst. Men moet er dan echter voor zorgen dat het dekvrucht zal zijn, n.l. door hoogstens pl-m. twee derde van de normale hoe veelheid zaaizaad (haver of gerst) te gebruiken, zodat de dekvrucht niet te zwaar zal worden. De gewenste soort lucerne is thans de Dupuits. Hiervan ruim voldoende zaaizaad gebruiken, om een dichte stand te krijgen, om groene stengelvor ming te voorkomen. OOST-BRABANT. Februari komt verklaren, dat men hout en turf moet sparen, want er komt nog eens een tijd, dat men op de schaatsen rijdt. Dit oude versje kwam me in de gedachten toen ik vanmorgen de nieuwsberichten hoorde over de koude in Amerika en andere delen der aarde, waar op sommige plaatsen de thermometer daalde tot 20 graden onder nul. Tot heden hebben wij gelukkig geen last daar van en laat ons hopen van een dergelijke tempera tuur gespaard te mogen blijven. Wat het weer betreft, we mogen de laatste weken niet klagen. Na de vele regens, die we gehad heb ben deze winter, heeft Februari ons enkele mooie dagen gegeven. Het water is hier op vele plaatsen flink weggetrokken en allerwege ziet men de boe ren bezig met ploegen en stalmest rijden, voorna melijk op de hogere akkers. Als het weer een beetje meehelpt zal er deze maand veel werk gedaan wor den. De meeste boeren moeten al hun kunstmest nog zaaien en dit kan voor een groot gedeelte deze maand gebeuren. Kali en slakkenmeel, vooral op het weiland, is niet meer te vroeg. Verstandig is die boer, die regelmatig zijn grond laat onderzoeken; aan de hand van de uitslag van het onderzoek kan hij de juiste bemesting geven en daardoor zichzelf bevoordelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7