UleiM, ft&UtHUl. VOOR DE PLATTELANDSVROUW. Markt- en Veilinoberichten VAN HET Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek INGEZONDEN STUKKEN. FRUIT OF RAUWE GROENTE? Zo langzamerhand weet een ieder wel hoe goed fruit is voor de gezondheid fruit, een bron van vitamines en voedingszouten, dus van beschermen- de stoffen voor het lichaam! De vruchten zijn ech- ter lang niet altijd goedkoop en wanneer men zui nig moet zijn, is het dikwijls moeilijk voor de post „fruit" een plaats op de gezinsbegroting in te rui men. De vraag is nu, of men zijn gezin tekort doet, wanneer men niet geregeld fruit op tafel zet. Dat behoeft niet het geval te zijn. Wij hebben n.l. een goedkoper levensmiddel, dat fruit evenaart wat waardevolle bestanddelen betreft. Dit is de groente. Ook groente bevat veel vitamines en voedingszou ten, mits zij goed wordt toebereid, zo, dat de waar devolle stoffen niet worden weggespoeld of door inwerking van warmte en licht vernietigd worden. Dat wil zeggen, dat groente zo kort mogelijk ge kookt moet worden met zo weinig mogelijk water, nadat ze.kort vóór het koken gewassen en gesneden is. Rauw opgediende groente heeft nog de meeste voedingswaarde behouden. Daarbij is het zeer voor delig om de groente rauw te eten, daar men dan slechts 100 a 125 g nodig heeft, dus aanzienlijk minder dan de hoeveelheid, die men voor koken gebruikt. Men kan rauwe groente geven in de vorm van stamppot met rauwe groente, in de vorm van een slaatje of als broodbelegging. En heeft niet menig kind, als moeder in de keuken worteltjes of knol raap of ook wel kool stond schoon te maken, om een stukje gebedeld? Geef dit de kinderen gerust Mogelijkheden voor de te kleine bedrijven. Als er één probleem is, dat in deze tijd de aan dacht vraagt, dan is het wel de moeilijkheid van het ontstellend grote aantal bedrijven in de landbouw die 'n te geringe oppervlakte cultuurgrond hebben. Het euvel van een te klein bedrijf is op zichzelf niet zo erg, wanneer zoals dat vroeger veelal het geval was er voor de beheerders van dergelijke „dwergbedrijfjes" voldoende gelegenheid zou zijn om door middel van een nevenfunctie hun inkomen voldoende aan te vullen. Er zijn ook thans nog wel een groot aantal kleine landbouwbedrijven, die op zichzelf eigenlijk te klein zijn, maar waar men geen zorg behoeft te hebben voor de sociale positie van de betrokken kleine boer, omdat zij naast een intensieve en doelmatige exploitatie van hun bedrijf op andere wijze kans hebben gezien hun inkomen behoorlijk aan te vullen. Intussen heeft het nijpend tekort aan vestigings mogelijkheden in de landbouw er toe geleid, dat er een zéér vergaande splitsing van bedrijven en lan derijen heeft plaats gehad, waardoor het aantal te kleine bedrijven zéér groot is geworden. Daar tegenover heeft vooral de voortschrijdende mecha nisatie en rationalisatie van het boerenbedrijf een zodanige wijziging gebracht in de arbeidsver deling in de landbouw, dat de mogelijkheid om een te klein bedrijf met een aanvullende nevenfunctie te combineren veel geringer wordt en dit maakt het probleem steeds meer urgent. Nu dit vraagstuk steeds dringerder wordt, zodat het steeds meer getrokken wordt binnen de kring van het overleg in de kringen van sociologen en vooral economisten, nu krijgen we steeds meer de indruk, dat dit niet met de nodige warmte vooi het volk in al zijn geledingen wordt behandeld. Met name komt men in de betrokken kringen zo ge makkelijk. tot de uitspraak: „Er zijn te veel te kleine bedrijven. Men moet er naar streven, deze te kleine bedrijven te doen verdwijnen". Op de vraag, wat men dan wil met de betrokken mensen, dan komt men meestal met de middelen: emigratie en industrialisatie. Hoe belangrijk deze middelen ook mogen zijn, menen wij toch met enige grond te mogen betwij felen of deze middelen werkelijk de zo gewenste oplossing zullen kunnen brengen. Wij zijn zelfs overtuigd dat zulks niet het geval zal kunnen zijn. Zonder hierop in dit bestek uitvoerig te willen ingaan, zouden wij er alleen dit van willen zeggen: le. Door de zéér grote bezwaren, die aan de emi gratie voor velen vastzitten, zal die emigratie voorlopig wel binnen beperkte grenzen blijven, zo dat men er in ons land slechts weinig van zal merken, dat hierdoor enige verruiming van de beschikbare cultuurgrond tot uitdrukking komt. 2e. Uitbreiding van de industrie in zo ruime mate, dat daardoor de overtollige mensen in de landbouwsector in andere bedrijfstakken zouden kunnen worden opgenomen, is o.i. vooral om twee redenen niet mogelijk. In de eerste plaats, omdat een zo grote uitbreiding van de industrie een zéér belangrijke brok cultuurgrond zou eisen voor fabrieks-, woning- en wegenbouw en voor recreatie gebieden, dat hier bij wijze van spreken „het kwaad met het kwaad wordt bestreden". In de tweede plaats, omdat er een onverbrekelijke band bestaat tussen industrie en grondstoffen en levensmidde lenvoorziening, of m.a.w. tussen de industrie en de aanwezige grond- Deze band houdt in, dat de industrialisatie ge bonden is aan zekere grenzen, waar binnen het vraagstuk der overbevolking o.i. niet kan worden opgelost; om van de noodzaak van een voldoende afzetmogelijkheid voor de industriële producten nu maar niet te spreken. om rauw op te knabbelen, het is goed voor hen, ook voor hun gebit. Inplaats van een appel of ander fruit kunt U ze ook een wortel mee naar school geven. Hier volgen enige recepten voor het verwerken van rauwe groenten in de maaltijden. Sla van Brusselslof en biet. 250 g Brusselslof, 1 grote of 2 kleine gekookte bieten, slaolie en azijn, 1 hard gekookt ei of een slasaus, iets suiker, zout (peper). Het lof schoonmaken (de bittere pit verwijderen), wassen en zo kort mogelijk vóór de maaltijd zeer fijn snijden. De bieten stropen en in kleine blokjes of reepjes snijden. De bieten en het lof aanmaken met slaolie en azijn en 't fijn gemaakte ei of sla saus en zo nodig zout, suiker (en peper). Sla van rauwe selderijknol en wortel. 200 g selderijknol, 250 g wortelen, een stukje ui, slasaus of azijn en slaolie, (peper), zout, gehakte bladselderij. De selderijknol en de wortelen schoonmaken, wassen en grof raspen. Het stukje ui schoon maken, wassen, zeer fijn snipperen en met slaolie en azijn of slasaus, (zo nodig peper en zout) en ae groente vermengen (vooral de selderij slechts kort onvermengd laten staan, daar ze anders spoedig bruin wordt). Over het slaatje wat gehakt selderij blad strooien. Sla van alleen selderijknol of alleen wortel met een slasaus is ook heerlijk. Bij wortelsla moet iets suiker gedaan worden. Wanneer wij nu op grond van het bovenstaande vaststellen, dat door genoemde middelen het euvel niet afdoende kan worden opgelost, dan dient er bij de bevoegde instanties en bij de landbouw- en landarbeidersorganisaties zoveel sociaal gevoel tot uiting te komen, dat men onverpoosd naar andere wegen en middelen zoekt en deze zozeer uitbuit, dat dit vraagstuk tot een bevredigende oplossing wordt gebracht voor de betrokkenen, die door dit pro bleem in de knel zitten. Er wordt naar andere middelen gezocht en er worden zelfs middelen aan de hand gedaan en zelf in practijk gebracht, die naar onze mening werke lijk in de goede richting kunnen werken, wanneer ze consequent worden toegepast. Maar we zijn van mening, dat de omstandigheden er toe dwingen om in dit opzicht nog veel verder te gaan. Er moet gestreefd worden in de richting van een verbre ding van de bestaansbasis van de te kleine bedrij ven, waar momenteel in theorie wel wordt ge werkt, maar naar onze mening niet met de nodige animo en niet met de nodige kracht. We denken daarbij aan verhoging van de pro ductiviteit van de grond en aan het uitbreiden van de voor het kleinbedrijf geëigende teelten, zoals o-a. pluimvee- en varkenshouderij etc. We zouden hiermee deze keer willen eindigen en in een volgend artikel aantonen, in welk opzicht in deze de Overheid, de organisaties en ook de kleine boeren te kort schieten. H. D- Het is een rare winter, Het werk gaat altijd door. We werkten en we ploegden Alleen niet als het vroor Het is een eigenaardige winter dit jaar. We waren toen het ging vriezen op geen stukken na klaar en toen de vorst over was hadden we nog volop werk op het land. De paarden werkten alle dagen en hebben weinig rust gehad. Toen het vroor was er nog te dorsen, dus altijd was er werk. Nu zijn we klaar gekomen met ploegen. Het ging niet altijd naar wens, doch we konden het niet on- geploegd zien liggen. Zeker, je kunt het ongeploegd laten liggen en dan van 't voorjaar bewerken, doch zware grond leent zich daarvoor niet best. Mocht er nog eens wat nachtvorst komen, dan zijn we er heel wat verder mee dan wanneer het ongeploegd lag. Het land, dat 14 dagen geleden geploegd is, is ook veel meer gedroogd en valt niet tegen. We zijn, toen het ook nog maar net kon, met het kunstmestzaaien begonnen. Van 't najaar waren we met de kali nog niet klaar gekomen en het is daar hard tijd voor. Voor kaliminnende planten, als vlas en suikerbieten, komt het niet zo nauw, doch voor aardappels is het knap laat geworden en past patentkali daar beter voor, die nog bij 't poten ge zaaid kan worden. Alleen heeft ze dit tegen, dat ze heel duur is per kali. De structuur van de grond is niet fraai en wat nachtvorsten kunnen we goed gebruiken om een prima vroeg za3ibed te krijgen. De vele regen en natte sneeuw hebben het vorst- voordeel te niet gedaan. We zullen maar denken „hoop op beter." Er schijnt in Den Haag nog weinig schot in te zitten. De animo van de oude garde schijnt er nog wel te zijn, maar vervangers lopen niet hard. Het is natuurlijk ook zo: wanneer men brokken ge maakt heeft, moet men het zelf lijmen. Laten we hopen, dat het spoedig voor elkaar komt, want het begint op een comedie te lijken en daar is ons land op 't ogenblik niet mee gediend; er Is meer en belangrijker werk aan de winkel. Dinsdag wordt er een praatmiddag gehouden door de B. V. G. en Vereniging van Oud-leerlingen der R, L. W. S. De Voorzitter der Z. L. M. zal daar spreken over „Actuële landbouwproblemen." Ieder een is welkom, ook niet-leden, en men verzuime niet a.s. Dinsdag een paar uur te komen luisteren en ook deel te nemen aan de nabesprekingen (er zijn problemen genoeg) en ieder lid brenge een lid mee; de zaal is groot genoeg VEEMARKT 's-HERTQGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6081 stuks vee, zijnde: 2213 runderen, 162 vette kal veren, 975 nuchtere kalveren, 130 zeugen, 391 lopers, 2096 biggen, 77 schapen en lammeren, 37 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ700ƒ950; Guiste koeien ƒ475ƒ700; Kalf vaarzen ƒ650ƒ925; Klamvaarzen 575ƒ650; Guiste vaarzen 550 ƒ625; Pinken 375525; Graskalveren 175 ƒ300; Nuchtere fokkalveren 95ƒ130; Nuchtere slachtkalveren 35ƒ50; Zware nuchtere slacht- kalveren 75; Lopers 6070; Biggen 2540; Drachtige zeugen f 225325; Schapen 80 110; Lammeren 70—105; Geiten 25—50. C. Z. A. V. WEMELDINGE. 5 Februari 1951. Groothandelsnoteringen Granen, Zaden, Peulvruchten en Ruwvoeders. Tarwe. Onveranderd bij vorige week. Voor dooi - sneekwaliteit werd ƒ24,25 franco fabriek betaald; met vochtclausule. Gerst. Kopers waren zeer terughoudend en tegen slot-beurs werd zomergerst gelaten voor 35,50. Haver. De prijs van haver liep terug tot 34,50. Maïs. Weinig belangstelling. Notering ca. ƒ38. Schokkers daarentegen werden goed gevraagd tegen iets oplopende prijzen, n.l. van 45ƒ49,50. Groene Erwten. Weinig belangstelling en moes ten dan ook lager worden afgegeven. Notering ƒ42—ƒ45. Bruine Bonen. Ook bruine bonen deelden in de flaüwe stemming en het is moeilijk geworden om voor afwijkende kwaliteiten kopers te vinden. No tering 4554. Rozijnerwten en Capucijners. Onveranderd. Blauwmaanzaad. Bij klein aanbod goed gevraagd. Notering 185205. Ruwvoeders. Tarvvestro ƒ52; Gerstestro ƒ50; Haverstro 4546; Groen Erwtenstro ƒ70f 75; Lucernehooi ƒ125—ƒ130; Wcidehooi ƒ115ƒ116; Groenkraag Voederbieten ƒ2223; Wijnpeen ƒ22 22,50, alles per 1000 kg. Voeraardappelen 5,90 per 100 kg. Alles boorcJ/spoorvrij Zuid-Beveland. STROVLAS. De vraag op de strovlas markt blijft groot voor namelijk van de zijde van de Nederlandse vlas industrie. Goed gerepeld vlas 45—50 ct per kg; mindere kwaliteit 3545 ct per kg. Ongerepeld: goede kwaliteit 3542 ct; tweede kwaliteit 3035 ct per kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei, 35 mm opwaarts: Eigenheimers ƒ12—ƒ13; Bintjes ƒ11,50—ƒ12; Alphas ƒ10,50—ƒ11; Meer- landers 11,50—12; Bevelanders 12; Furore 12 -ƒ 13. Zand, 35 mm opwaarts: Noordeling ƒ9—ƒ9,50; Voran 7,90; Record ƒ8,10; Eigenheimers ƒ8,50; Voeraardappelen 5,75—6,25. Alles per 100 kg. Deze prijzen zijn berekend op de handelsvoor- waarden, vastgesteld voor de verkoop van con sumptieaardappelen, berkend op wagon, schip of auto. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) TELERSPRIJZEN VOOR CONS-AARDAPPELEN. Op 31 Januari vernamen wij uit de dagbladen, dat de Minister van Landbouw het nodig oordeelde om ook telers-prijzen voor consumptie-aardappelen in te stellen, met ingang van 29 Januari. De reeds eerder opgelegde maximumprijzen voor de consument schenen hier en daar moeilijkheden te geven in de tussenhandel, omdat de vraag naar klei-aardappelen iets groter is dan het aanbod. Het V. B. N. A.-bestuur gaat van het idee uit, dat door het vaststellen van maximumprijzen bij de consument het gehele bedrijfsleven de daaruit voortvloeiende moeilijkheden moet dragen, dus niet alleen de handel, maar óók de teler. Voor deze zienswijze zou iets te zeggen zijn als door de genomen maatregelen de fouten werden weggenomen. Maar dit gebeurt beslist niet Het V. B. N. A. bestuur kon dit weten, vandaar dat het ons bevreemdt, dat zij bij de Minister aandrang heeft uitgeoefend voor vaste telersprijzen. De praktijk zal nu wel zijn, dat door teler en handelaar de voorschriften worden ontdoken en wat blijft er dan over v^n een Ministerieel besluit? Geen van beide partijen wenst de C.C D. con- tróle terug, en toch moet het er weer van komen! Het Ministerieel besluit moet de landbouworga nisaties hebben overrompeld, want van die zijde horen wij nog niets over de houding die wij moeten aannemen. EEN TELER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6