„DAVID BROWN" „NUFFIELD" GEBR. DE BAAR ADVERTENTIëN Fa W. OE SCHRIJVER Veehouders past op uw zaak GOEDE GEBRUIKTE Automobielen onder garantie KOOLZAADINLEVERING OOGST '50. SNIJROGGE EN STIKSTOF. PRIJZEN VOOR BROEDEIEREN EN EENDAGSKUIKENS. Pootaardappelen CORNS v. d. BOGERT Gecreosoteerde PALEN 1e Knecht Vulpennen H.H. Landbouwers I nen houden. Het doei van deze eoöperaties 1» twee ledig: aIntensivering der bedrijven; b. zo mogelijk vermindering van de trekkracht en ander werktuigenmateriaal op de bedrij ven. Dit doel zal niet direct kunnen worden bereikt Het is echter verheugend te zien, dat het aard appel-areaal bij de leden der werKtuigencoöperatie van jaar tot jaar toeneemt. Dit enkel door het feit, dat het aantal arbeidsuren door de werktuigen der coöperatie aanmerkelijk wordt verminderd. De leden der coöperatie dienen echter het volgende voor ogen te houden. Al het werk, wat de coöpera tie verricht, kost geld. Verandert Uw bouwplan dus niet, dan hebt U weliswaar minder werk, maar Uw kosten stijgen ook. Voordeel geeft de coöpe ratie eerst, wanneer U Uw bouwplan richt naar de meerdere mogelijkheden, die U op Uw bedrijf hebt gekregen en de kosten hiervan lager zijn dan de extra meer-opbrengsten, die U er door krijgt. Zó moet U de coöperatie zien, dan is zij een wel daad voor het Brabantse land. 7. Men let bij het opmaken van het bouwplan onvoldoende op de economie. Men is zich, met andere woorden, onvoldoende bewust waar de winst op het bedrijf nu eigenlijk zit en men gaat te weinig na, welke tak van het bedrijf meer geld kan opleveren. Over het algemeen is men er huiverig van om bepaalde kosten te maken, die weer een belangrijke opbrengstver meerdering tengevolge zou hebben. Onze boeren zullen zich meer moeten toeleggen op het idee van „to make money". In dit verband is het verheu gend, dat er een ruime belangstelling bestaat voor de economische voorlichting d.m.v. L.E.I.-bedrijven en andere economische publicatie's. In dit verband zal de boer ook op de hoogte dienen te blijven van de schommelingen op de wereldmarkt, om indien nodig de bakens tijdig te kunnen verzetten. 8- Zorgen voor doelmatige voedering van de veestapel. Dit is ook een belangrijk onderdeel van het bouwplan. In de practijk komt het vaak voor, dat men zich hiervan voldoende rekenschap geeft- Men voedert vaak, wat men voorhanden heeft zonder te letten op de juiste zetmeel-eiwit verhou ding. Men zal zich ook hierin meer moeten ver diepen om zodoende de basis te leggen van een economisch verantwoorde doelmatige voedering; Speciaal zal men voor het begin van de stalperiode een schema moeten opmaken van wat er voor de komende winter aanwezig is en hoe men dit denkt te verdelen. Tijdig contact met de Assistent zal U ook in deze van dienst zijn. De volgende keer zullen we speciaal het gras land eens nader beschouwen. Ov€r het karakter van de riehtprjjeeti is uitvoerig van gedachten gewlueld, waarna men tot de voX gende defenitie kwam: Bij het bepalen van de broedeierenprijs moet vanzelfsprekend worden uitgegaan van de rentabi liteit van de pluimveehouderij in al haar geledingen en in het bijzonder van de vermeerderings- bedrijven, die als groep zich beklagen over de ge ringe beloning van de extra kosten en moeite en de derving van inkomsten als gevolg van het verbod om in de herfst te verlichten. Tevens werd uitgegaan van de gedachte, dat bij verhoging van de broedeierenprijs, ook de kuiken- prijs dienovereenkomstig verhoogd zou moeten worden. Tenslotte kwamen de N.P.F. en de A.N.P.V. tot het volgende advies: Broedeieren 24 cent, bij bevruchting 90 of hoger. Broedeieren 28 cent, by bevruchting tussen 87.5 en 90 Broedeieren 22 cent, bij bevruchting tussen 85 en 87.5 Daar deze prijzen ongeveer 2 cent hoger zyn dan verleden jaar, volgt uit deze beslissing, dat ook de kuikenprijs zal moeten worden verhoogd tot 48 ct. N.P.F. A.N.P.V. Januari 1951. Laat U niet beïnvloeden door mooie of minder mooie voorspiegelingen om Uw vee af te geven. Verkoop.t Uw vee voor contant geld aan de Vrije Veehandel, dat zal steeds Uw voordeel zijn. ZEEUWSCHE BOND VAN VEEHANDELAREN. VOLKSWAGEN '49, als nieuw VOLKSWAGEN '48, mooi en goed O STUDEBAKER '48, als nieuw 1 dag proefrit toegestaan HUURWAGENS ZONDER CHAUFFEUR CALTEX-PRODUCTEN deze fouten te vinden zijn en welke mogelijkheden we hebben om tot verbetering te komen- 1. Het bouwplan, dat telkenjare wordt opge maakt is nog teveel gebaseerd op de voor-oorlogse verhoudingen, d.w.z. op grote aankopen van vee voer. Vroeger was het werkelijk zo, dat een ge deelte van de grond van ieder gemengd bedrijf in Amerika lag. Toen was het inderdaad mogelijk om bouwplan en voedering van de veestapel los van elkaar te denken. Thans gaat dit echter niet meer. Het bekende „deviezenduiveltje" en Uw eigen economisch voordeel dwingt U er thans toe om Uw bouwplan en Uw veevoeding met elkaar in overeenstemming te brengen, d.w.z. Uw veestapel moet voor een zo groot mogelijk percentage met producten uit eigen bedrijf worden voorzien- 2. In feite komt het dus hierop neer, dat men zijn bouwplan moet richten naar de aanwezige vee stapel. Wat is echter de practijk? Men zorgt eerst voor een overgrote oppervlakte rogge en haver en daarna gaat men na wat men nog over heeft voor de verbouw van maïs, bieten, aardappelen en an dere meer productieve gewassen. Men vraagt zich dan ook onvoldoende af, wat het vee eigenlijk nodig heeft. Het goede gemengde bedrijf verkoopt prac- tisch niets rechtstreeks van het bouwland, maar dit staat geheel ten dienste van de veestapel. Er is hier gelukkig een kentering gaande, maar men zal nog meer moeten rekenen en van de andere kant zal men zich meer moeten toeleggen op het winnen van producten met veel eiwit. Om aan zet meel voor onze veestapel te komen is geen pro bleem, maar de eiwitvoorziening is voor velen on oplosbaar. Laten we in dit verband de vlinderbloe mige gewassen in het oog houden. 3. Men is zich onvoldoende bewust, welke ge varen er kleven aan de eeuwige en eenzijdige rogge en haververbouw. Is het U bekend, dat twee derde van het bouw land alleen door rogge en haver wordt ingenomen? Hiervan neemt de rogge ongeveer 35% in beslag en de haver 31 Speciaal de Brabantse boer heeft een zekere voorliefde voor haver en nergens in ons land treffen we een zo hoog percentage aan- Dat is ook logisch, als we bedenken, dat haver in de vruchtwisseling het meest extensieve gewas is, daar het slechts zeer sporadisch mogelijk is, om na haver nog een stoppelgewas te telen. In dit opzicht slaat de rogge een heel wat beter figuur, daar deze stoppel steeds goed benut wordt. Het omlaag brengen van het percentage granen in het algemeen, en de haver in het bijzonder, is een eer ste eis om tot verbetering van het bouwplan te komen. Daar komt bij, dat de aaltjes-ziekten, ge volg van te vaak terugkomen met een bepaald ge was op een perceel, sterker om zich heen grijpen. Tenslotte moet deze eenzijdige verbouw op de duur ook de grond uitputten, zodat de structuur zeer wankel wordt. 4. Men zal dus in het algemeen de vruchtwisse ling ruimer moeten maken, dus meer gewassen opnemen in het bouwplan. Door een grotere keuze van gewassen kan men ook het risico in het be drijf meer verdelen. Nu betekent bijv. een slecht haverjaar een aanmerkelijke opbrengstdaling per bedrijf. Het haver-areaal kan in vele gevallen met de helft worden verminderd. Baseren we ons met de granen dan op 50 tot 60 van het bouwland, waarbij ik rogge dan neem op 2530 haver op 1015 dan komen er heel wat meer mogelijk heden op Uw bedrijf. Speciaal wil ik hier pleiten om de zomergerst een vaste plaats in Uw bouw plan te geven, gezien de voederwaarde van dit pro duct en het feit, dat né. gerst nog een stoppelgewas kan worden verbouwd. Daarnaast krijgen we door de inkrimping der granen heel wat meer mogelijk heden voor aardappelen en maïs, voederbieten en eventueel suikerbieten en de eiwitleveranciers, zo als erwten en zoete lupinen. Hoe dit bouwplan juist moet zijn, is hier niet in het algemeen te zeg gen. Daarvoor zijn de omstandigheden per bedrijf te gevarieerd, zowel wat betreft grond, arbeids krachten als veestapel. Dit moet per bedrijf wor den bekeken en de Landbouwvoorlichting wil U hierin gaarne alle mogelijke steun verlenen. 5. Het verbouwen van bijzondere gewassen. Reeds eerder gaf ik als mijn mening te kennen, dat het gemengde bedrijf zich niet moet toeleggen op marktbare gewassen, die rechtstreeks verkocht worden, maar op het winnen van voedsel voor de veestapel. Een uitzondering hierop vormen voor mij de suikerbieten en wel om drie redenen: a. zij leveren behoorlijk wat geld op; b- U houdt in de koppen en het blad heel wat veevoer over; c. De bieten in gemoesde vorm hebben grote waarde bij het machinaal inkuilen. Herhaaldelijk is mij echter ook gevraagd naar andere teelten, zoals olievlas, dederzaad, aardpeer, koolzaad, enz. Voor het kleine gemengde bedrijf hebben deze teelten momenteel bij de huidige prij zen geen betekenis. Laat men mij goed begrijpen. Deze teelten kunnen wel van belang zijn voor gro tere gemengde bedrijven, waar men a.h.w. land over heeft, dat niet dienstig kan worden gemaakt aan de veestapel. Bij deze bijzondere teelten wil ik voor ons normaal bedrijf dus uitsluitend een lof waardige uitzondering maken voor de teelt van suikerbieten. 6. Waar mogelijk, uitbuiten der werktuigen coöperaties. Dit aantal is dermate toegenomen, dat nu, althans in Oost Brabant practisch ieder dorp zijn werktuigencoöperatie heeft. Het is dus in korte jaren een instelling geworden, waarmee we, bij het opmaken van het bouwplan, rekening kun Rijkslandbouwconsulentschap Eindhoven, leveren wij door geheel Zeeland met eigen expeditie. Telefoon 2304 GOES Nogmaals brengen wij onder Uw aandacht, dat de telers van koolzaad, die na 28 Februari 1951 nog koolzaad aan de handel afleveren, geen aanspraak meer kunnen maken op de prijs, die voor oogst '50 in het uitzicht werd gesteld. De telers, die dus nog over zaad beschikken en de prijs wensen te ontvan gen, die voor 1950 is vastgesteld, doen er goed aan dit zaad vóór 1 Maart a.s. af te leveren. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-BRABANT. Aan de snijrogge welke straks het eind van de stalperiode moet helpen verlichten, dient binnen kort weer de aandacht te worden besteed. Indien de vochtigheid van de grond dit toelaat zal men zeer goed doen begin Februari de snijrogge wat steun te geven in de vorm van stikstof. Niet alleen ver groot men daardoor de massa, doch ook het eiwit gehalte gaat omhoog en wat vooral van belang is: de maaitijd wordt aanzienlijk vervroegd. Door dit laatste krijgt men niet alleen spoediger de beschik king over dit prachtige voer, doch tevens wordt de aanslag van het volgende gewas daardoor veel min der riskant. Snijrogge moet vooral tijdig beschikbaar zijn; Daarom in de eerste helft van Februari reeds stikstof! BROEDSEIZOEN 1951. Dezer dagen heeft de slotbespreking plaats ge vonden tussen afgevaardigden van de besturen van de drie pluimveeorganisaties N.P.F., A.N.P.V. en V.B-N. welke ten doel had tot overeenstemming te geraken omtrent het eventueel gezamenlijk advies dat zou worden uitgegeven over de richtprijzen van broedeieren en van ééndagskuikens voor het sei zoen 1951. Dit overleg was moeilijk omdat het ging om de prijsvorming van producten tussen verschillende groepen van kopers en verkopers, een onderwerp dat steeds belangrijke zorgen baart om tot overeen stemming te komen. Verleden jaar heeft het gezamenlijk overleg tus sen genoemde organisaties, over het geven van richtprijzen, voor het eerst plaats gehad. Algemeen was men van oordeel, dat op de Ingeslagen weg moest worden voortgegaan. Wij hebben nog van prima stam af te geven: Alfa A 28-35 ƒ30,— Alfa AB 28-35 ƒ28,50 Alfa C 28-35 25,— Eigenh. AB 35-45 25, Eigenh. B 28-35 30, IJsselster AB 28-35 ƒ31,- IJsselster B 28-35 30, Record AB 35-45 ƒ30,— Record B 35-45 29,— Verder nog restanten o.a.: Bevel. - Meerl. - Voran Frumölle - Noordel. - Ultimus - Bintje enz. Prijzen zijn per 100 kg incl. zak en plombe, franco Uw station of per auto. Zaad en Pootgoed, Telef. 298 K 4199 - HEDEL. Vertegenwoordiger voor Zeeuws-Vlaanderen: F. DEKKER, Westsluis P 41 a, TERNEUZEN Direct van fabriek. J. STEVENS, Oostkade 4, Sas van Gent Tel. 116 Gevraagd: in Midden Bra bant, voor direct of spoe dig, een bekwaam die kan leiding geven, snoeien, enten, spuiten, tractorrijden en iets ge voel voor motoren heeft; niet tè lui en niet tè jong. P.G. Voorlopig nog onge huwd. Brieven met dui delijk omschreven wensen en eisen, onder letter I, Bureau van dit blad te Terneuzen. ruin I|I|I||'||;|I||I|I||U N.V. Fa P. J. van de Sande AfllflIIHMtMtfUnUdJIIIUUIItliHIUillllllllllflIliailllWU Vertrouwd persoon, on gehuwd, P.G., zag zich gaarne geplaats op bouw- boederij, daar waar nog met paarden wordt ge werkt, om de boer met de werkzaamheden bij te staan, tegen vrije kost en inwoning (eventueel ook in Z.-Vlaanderen). Loon- betaling wordt niet ge- eist. Brieven met volledig adres en met opgave van aantal werkpaarden onder letter H, Bureau van dit blad te Terneuzen. TRACTOREN 25/35 pk TRACTOREN 31/38 pk met petroleum of diesel motor. MIDDELBURG, Tol. 227® OOSTBURG, T«l. 140 Ir. A. H. CRIJNS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8