1 STEMMEN UIT DE PRACTIJK. Mededeling van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. c X a st 2L TUINöOUW VOORZIET U VAN DE JUISTE VOORLICHTING. PAASVEETENTOONSTELLING. Korte berichten cousin 275, Wiaeoniin 355, dit all* wti w»,t be loven, worden opgenomen. We meenden toch goed te doen U deze voor lopige cijfers, ter oriëntatie, bekend te moeten maken. 27-l-'51. Tenslotte wordt bij dezen bekend gemaakt, dat het zaaizaad van verschillende rassen beperkt is, zodat de toekomstige maïstelers worden aange raden zich zo spoedig mogelijk van zaaizaad te voorzien. R. L. V. D. Axel. HET IS NU TIJD zich op te geven om grondmonsters te laten nemen. Deze worden genomen, zo gauw de grond droog is, zodat U de uitslag van het onderzoek halverwege de zomer terug hebt. De bestellingen van super en kali voor a.s. najaar kunnen dan hierop gebaseerd worden. Velen zijn nog niet doordrongen van het nut van dit onderzoek. Wij willen traenten U dit vóór te rekenen aan de hand van enkele voorbeelden. Wij nemen hierbij aan dat de gemiddelde supergift per ha 400 kg bedraagt, a 7,50 per 100 kg. In veie gevallen is de gift zelfs hoger. De gemiddelde kali gift is gesteld op 150 kg per ha k 14,50 per 100 kg. Blijkt nu de bemestingstoestand van de grond na onderzoek goed te zijn, dan bestaat de mogelijkheid dat men kan besparen op de bemesting. Dit is dus directe winst. Is het tegendeel het geval, dus een slechte be mestingstoestand, dan zal een grotere bemesting dan normaal moeten toegepast worden. Dit brengt mee een grotere uitgave voor meststoffen, maar eveneens een mogelijkheid voor productieverho ging. Deze meeropbrengst is geschat aan de hand van de gemiddelde bruto-opbrengst per ha, die voor dit doel op 1000,gesteld is. Een ieder zal weten dat dit aan de zeer veilige kant genomen is, zodat de berekende winstmogelijkheden zeer zeker niet overdreven zijn. Gaan wij nu eens enkele gevallen na. Goede bemestingstoestanden. Uit het grondonder zoek blijkt dat bespaart kan worden op de mest stoffen. If Ok Fosfaattoestand: zeer goed f 31.— Fosfaattoestand: goed 130.— Kalitoestand: zeer goed f22,— Kalitoestand: goed f22,— r-"-n -*■ S i. Q U 5 2 N a f - S o v. CQ a o a f 15,- f 26.— niet nodig f 22.— k O w -c V O <35 U G 5 <u no. is y ra *-3 f 15.- f 4, f 22, f (0 Met een bezuiniging op de super en kali kunnen reeds flinke bedragen gemoeid zijn, zoals men ziet in de laatste kolom. Slechte bemestingstoestanden. Het grondonder zoek wijst uit dat grotere gif*?n super en kali no dig zijn. Dus hogere bemestingskosten, met als ge volg grotere oogst en uiteindelijk een indirecte winst. cu -C J» U :=T Q« co co OS Q ~o B -c 3 u V b. to 05 n co U S w O O* m a> V to to 03 03 V O s i CQ O O w XI co -w J- CO CP t, ;g& o.*-» Fosfaattoestand matig f 30,— slecht f30,— Kalitoestand: matig 122,— slecht f22.— f33,75 f 41,25 f 44 159,- f 3,75 f 11,25 f22,- f 37, f 20,- f 100.- f 50.- f 150,- u f 16, "5 f 88?75 f 38.- f 113.— De winstmogelijkheden, die in een betere bemes- angsmethode schuilen, blijken aanzienlijk te zijn zie laatste kolom). Ons zijn meerdere bedrijven bekend, waar inder- aad dergelijke winsten via het grondonderzoek geboekt zijn. Voor de kalkarme polder is eveneens het onder- oek naar de kalktoestand van groot belang. In nen de grond sterk ontkalkt is, kan de opbrengst .i sommige gevallen teruglopen tot 30 40 van ïormaal. Dit zijn natuurlijk extreme gevallen, loch een oogstderving van 10 heeft men al vlug gereikt. Dit beloopt dan ook al gauw 100—200 per ha. De kosten van het onderzoek zijn niet in reke- img gebracht. Die vallen immers bij deze bedra den in het niet. Stel dat men per 2 ha 1 monster .ïeemt en dat de uitslag 5 jaar geldig is, dan kost net onderzoek per jaar en per ha 0,80. V/ij zijn ervan overtuigd, dat U na deze uiteen zetting tot grondonderzoek zult overgaan. upguven worden aangenomen door de betreffen de rayon-assistenten in Uw gebied, die ook voor de monstername zorg draagt. De Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden, Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. De Wnd. Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen, Ir. P. R. BOUMAN. Pruimen! De pruimen nemen op vele bedrijven nu niet zo'n vooraanstaande plaats in. Als windscherm ,,wykers" of in een slechte natte hoek van een of ander perceel; ja daar mogen de pruimen wel staan. Maar op de beste grond, daar kweken we natuurlijk Cox of Bonne Louise. Geen wonder dan ook, dat de uitkomsten van een dergelijke pruimencultuur niet zo schitterend zijn. Maar dit ligt vanzelfsprekend niet aan de „pruim". Toch is het mogelijk ook op minder goede grond en een minder goede plaats, bij een prima verzor ging, nog winst te maken. De oudste fruitcentra's in Zeeland leveren de meeste pruimen, wat begrij pelijk is in verband met vernieuwing of verjon ging van oude bedrijven. Te Goes en Kapelle worden gezameiijk 2 a 3 mil- lioen kg pruimen aangevoerd; voorwaar niet zon der betekenis. Wij beschikken over een zeer groot aantal rassen, ons inziens veel te veel. De twee rassen met het grootste aantal bomen zijn wel de z.g.n. Washington en de Reine Victoria De laatste jaren komen meer op de voorgrond de Early Laxton als vroege pruim en de blauw ge kleurde rassen als de Czar en Belle de Louvain. De Washington maakte een hele slechte beurt en als het een vol oogstjaar geweest was, zou het helemaal mis gegaan zijn. De Reine Victoria biedt meer mogelijkheden, o.a. bij het koelen kan deze zich beter nandhaven, ter wijl de blauwe pruim in het algemeen gewild-was- Zelfs een ras als de Belle Louvain, die bij ons wat smaak betreft, niet hoog staat aangeschreven, werd goed betaald. Het zou mij te ver voeren om alle rassen te gaan bespreken. We kunnen als volgt een samenvatting geven. 1950 gaf een veel kleiner opbrengst dan 1949. De prijzen lagen aanmerkelijk hoger dan in 1949. De Washington was niet gewild- De blauwe rassen komen meer op de voorgrond- De Early Laxton blijkt een goede aanwinst te zijn. Zeer ongelijkmatige oogst over de verschillende bedrijven. Sommigen hadden een rijke oogst, anderen daarentegen bijna niets. In eenzelfde perceel sommige bomen moeten dunnen, andere percelen haast geen pruim te ont dekken. De grillige, ongunstige bloeiperiode zal daaraan wel niet vreemd zijn. Wanneer mogelijk het harde fruit minder gaat opleveren zal er m.i.z. meer belangstelling komen voor de pruim. De ver zorging der pruimen laat op vele bedrijven, omdat het maar als een bijzaakje" bekeken wordt, veel te wensen over. Snoei, bemesting, ziektebestrij ding, vooral de gevreesde Loodglansziekte worden nogal eens vergeten. De dunning, een grote fac tor in het pruimenleven, gebeurt meestal niet op tijd of ondoelmatig. Dan nog de pluk; te rijp of te groen, niet „door- geplukt". Dan eindelijk nog de onvoldoende sor tering en men komt tot de conclusie, dat er veel aan onze pruimencultuur ontbreekt. In dit verband vraag ik me ook af, of de kwart bussels" nog wel voldoen voor het vervoer van onze prima tafel- pruimen? Zou b.v. onze Washington niet beter thuis horen in een stevig kratje of bakje dan in een veelal wrakke bussel waar ze in elkaar gedrukt worden bij het vervoer? Een paar overrijpe vruch- en in elkaar gedrukt in een mandje en de rest kan je er wel bij denken. Zou het niet te overwegen zijn het jaarlijks be schikbare bedrag niet meer te besteden voor aan koop van kwart bussels, msar voor een betere em ballage, die meer voldoet aan de eisen van handel m export Trouwens, vooral van onze zacht-fruit- assen geloof ik, dat we niet voldoende op de koogte zijn, hoe we ons zacht fruit het beste op !e plaats van bestemming krijgen, hetzij voor bin- ïen- of buitenland. De teler heeft zijn best gedaan om het met veel zorg en inspanning gekweekte roduct aan te voeren en men houdt zijn hart vast bij het zien van de zwakke emballage, soms nog niet eens voorzien van een randje of een „bodem- f je", omdat ze weer „op" waren Het Zeeuwse fruit heeft een goede klank; laten we zorgen, dat de „omlijsting" óók in orde is. Zee land heeft de primeur van de vroege pruimen; laten we die kans ten volle uitbuiten. Oók de prui mencultuur op hoger plan; niet de „verschoppe ling" in een hoekje." Onze goed gekweekte pruimen in een goede om lijsting, waar wij alle concurrentie mee kunnen doorstaan Dat onze veilingen, die ons zacht fruit moeten afzetten, zich voldoende op de hoo-gte stellen, wat de handel vraagt en dit nationaal en internationaal bekijken. De onkosten, hiervoor gemaakt, zijn ten volle verantwoord. W« aouden nog e«n «n ander mee kunnen delen over de krozen, maar aangezien de krozenteelt niet domineert in de pruimenteelt, en mijn plaats ruimte weer is gevuld, meen ik met deze korte be schouwing de bespreking van de „zachte" groep van onze teelt te moeten eindigen. Wie, naar aanleiding van mijn artikeltjes, op- of aanmerkingen heeft, schrome niet onmiddellijk contact op te nemen met de Tuinbouwcommissie der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Aarzelt niet, hoor Tot wederhoren, JAAP UIT 't BOGERDJE. Het komt meermalen voor, dat inlichtingen ge vraagd worden omtrent arbeidskwesties aan per sonen of instellingen, die met deze zaken niet vol doende op de hoogte zijn. Het zou de eerste maal niet zijn, dat daardoor later moeilijkheden ont staan. Wij voelen ons verplicht er hier nadrukkelijk op te wigzen, dat onze leden fruittelers, groentetelers, boomkwekers en bloemisten alle gewenste inlich tingen inzake arbeidstijden, lonen en arbeidsge schillen kunnen verkrijgen op het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Heeft U moeilijkheden komt dan even aanlopen of stelt ons er schriftelijk mede in kennis. de L. Het Bestuur van de afdeling Rotterdam, Schie dam en omstreken van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, brengt ter algemene ken nis, dat dit jaar op Dinsdag 13 Maart 1951 de 82e algemene Paasveetentoonstelling wordt gehouden op de terreinen van de Rotterdamse Veemarkt. De vorig jaar toegepaste rubricering (Gemest Vee. Fokvee, Handelsvee, Kleinvee en Paarden) wordt gehai dhaafd, echter met dien verstande, dat dit jaar ook de inschrijving is opengesteld voor vette zuig lammeren en varkens, het meest geschikt voor de mesterij (de z.g. overlopers). Het .bestuur hoopt, dat de buitengewoon ge slaagde tentoonstelling van het vorige jaar, nog zal worden overtroffen. In 1950 boekte de tentoon stellingscommissie 460 inzendingen, beslaande een 700-tal beesten. Dat waren recordcijfers, mede gelet op de tijdsomstandigheden. Desalniettemin heeft het bestuur goede verwachtingen, dat het aantal inschrijvingen nog overtroffen zal worden. Reeds allerwege stromen de toezeggingen toe, ter wijl ook zowel van overheids- als particuliere zijde talrijke prijzen zijn toegezegd, w.o. zeer fraaie. Het vorig jaar schreef Burgemeester Oud in zijn woord vooraf in de tentoonstellingsgids, dat de levensvatbaarheid van deze expositie over duidelijk is gebleken. Deze woorden zullen onge twijfeld ook van toepassing zijn op 1951. Geïnteresseerden wordt door het bestuur, waar van voorzitter is de heer Jas. de Kroes te Overschie en secretaris de heer C. Poot, eveneens te Over schie, meegedeeld, dat de vraagprogramma's ver krijgbaar zijn bij het secretariaat, Overschieseweg 73 en bij de secretaris van de tentoonstellingscom missie, de heer W. Dijl, Overschieseweg no. 12. In de laatst vermelde commissie hebben ook zitting de heren Dr. M. J. J. Houthuis, directeur van het Rotterdamse Abattoir en H. van Oosterveldt te Overschie. Courantenredacties die breedvoeriger inlichtin gen wensen, hetzij over de tentoonstelling zelve of over de geschiedenis van de afd. Rotterdam van de Holl. Mij kunnen zich tot een der bovenvermelde personen wenden of tot de secretaris van de pro paganda commissie, D. van den Berg, Delftweg 55, Overschie, tel. 40710. (N.B. Aan deze Paasveetentoonstelling wordt een kleine expositie van landbouwwerktuigen toe gevoegd.) HERVATTING UIENEXPORT DUITSLAND. Binnen het raam van het nieuwe handelsverdrag met Duitsland hebben de Duitse autoriteiten blij kens aankondiging in de Duitse Staatscourant een bedrag van 1 millioen dollar beschikbaar gesteld voor de import van uien uit Nederland. De export van uien, die sedert November 1950 was stopgezet, kan dus worden hervat. Het voor import vrijgegeven bedrag biedt moge lijkheid tot de uitvoer van 18.000 19.000 ton uien. NEDERLANDS VLAGVERTOON IN BELGIë 1951. Der traditie getrouw zal weer een Nederlandse inzending worden opgebouwd op het Salon van Machines en Producten voor de Landbouw te Brus sel, die ieder jaar in Februari wordt gehouden. Het 31e Salon wordt gehouden van 11 t/m 18 Febr. 1951. De oppervlakte van de inzending 1951 zal 770 m2 beslaan. De Werkgroep Exportpropaganda Agra risch Reproductiemateriaal (kortweg Weparm) te zamen met 10 landbouwwerktuigenfabrikanten zul len deze oppervlakte vullen. Zij, die in de gelegenheid zijn deze belangrijke Internationale West-Europese landbouwtentoon stelling te bezoeken, mogen niet verzuimen een kijkje te komen nemen in de Nederlandse inzen ding, die gelegen is in Paleis 11 van de Grote Eeuw- feestpaleizen te Brussel. Zij zullen daar hartelijk welkom zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4