'Mechanisatiekrant VERZEKERING'TEGEN SCHADE TOEGEBRACHT AAN DERDEN NOG NIET TE LAAT!! MAXIMUMPRIJSREGELING voor klei-aardappelen uitgebreid Mededelingen van de P. V. C. Stichting voor de Landbouw het is naamswijziging extra toewijzing. provinciale commissie rundvee. zitdagen adviesbureau er is kaf onder het koren! oorlogsgetroffenen attentie! attentie! Het Ministerie vin Landbouw deelt one het vol lende mede: „In het Voedselvoorzieningsblad van Zaterdag 27 Januari 1951 is een verordening van het Bedrijf schap voor Aardappelen gepubliceerd, welke de prijsregeling voor consumptie-aardappelen met maximumprijzen voor de verkoop van klei-aard- appelen aan de detaillist en van zand- en klei-aard- appelen aan de consument, uitbreidt met maxi mumprijzen voor aankoop van klei-aardappelen door groothandelaren. Deze regeling geeft voor de landhandelaren en grossiers een marge van 50 cent, resp. ƒ2,per 100 kg minimaal. Bij verkoop aan landhandelaren resp. grossiers mag ten hoogste 9,50 resp. 10, per 100 kg klei-aardappelen worden berekend ge durende de maand Januari. Voor Februari zijn deze prijzen 10,50 resp. 11,voor Maart 11, resp. 11,50, voor April 11,50 resp. 12,voor Mei 12,resp. 12,50 en voor Juni 12,50 resp. ƒ13,-. Het feit, dat ook na de vorstperiode van begin Januari de aankoopprijzen van de groothandelaren voor klel-aardappelen niet In overeenstemming waren met de gestelde maximumverkoopprijzen voor grossier en detaillist, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanlei ding gegeven zijn goedkeuring te hechten aan de in de verordening van het bedrijfschap bepaalde uitgebreider regeling en de door hem uitgevaar digde prijsbeschikking, waarin alleen maximum verkoopprijzen voor grossiers en detaillist waren vastgesteld, in te trekken (Nederlandse Staatscou rant van Vrijdag 26 Januari 1951). De verordening bevat verder voor de detailhan del de verplichting, behalve de prijsaanduiding, de aardappelen ook te voorzien van een aanduiding van de soort naar de onderscheiding zand- en klei- aardappelen." Wij hopen volgende week in het „Overzicht" commentaar op dit bericht te geven. Vooropgesteld kan reeds worden, dat deze verordening onzes in ziens een ongelukkige misgreep zal blijken te zijn, daar behoorlijke controle op deze maatregel niet doenlijk is en zij dus aanleiding zal geven tot veel geknoei en veel narigheid. (Red. Z. L. Blad.) Het zal bij de boeren- en tuinders, aangesloten bij een afdeling van de Bedrijfsvereniging voor On gevallenverzekering voor het Land- en Tuinbouw bedrijf bekend zijn, dat zij krachtens hun lidmaat schap van een der afdelingen verzekerd zijn tegen schade die zij aan derden veroorzaken in verband met de uitoefening van het Land- en Tuinbouw bedrijf. Leden van de Afdeling „De Centrale Landbouw Onderlinge- en/of Tuinbouw-Onderlinge zijn in ver band hiermede vanaf 1/1/'51 gedekt tot onderstaan de schadebedragen. Terzake van lichamelijk letsel, toegebracht aan personen, wordt door de vereniging als schade vergoeding nimmer meer uitbetaald dan 30.000, per persoon en 60.000,per gebeurtenis. Terzake van schade toegebracht aan zaken wordt nimmer meer uitbetaald dan ƒ6000,per gebeur tenis. Van iedere schade blijft 25,voor rekening van het lid. Van de verzekering zijn enkele bedrijven uitge sloten o.a.: het rooien, hakken en vervoeren van bomen wanneer deze werkzaamheden door het lid als afzonderlijk bedrijf worden verricht, het expe ditie- en vrachtrijdersbedrijf en het exploiteren van vlasserijen met krachtwerktuig. Niet automatisch gedekt tegen Wettelijke aan sprakelijkheid is het risico verbonden aan het ge bruik van een landbouwtractor, het loonpersen van hooi en stro, het loondorsen en het loonsproeien. Deze risico's kunnen tegen een afzonderlijke, doch zeer geringe premie, bij de genoemde afde lingen worden ondergebracht. Uit vorenstaande blijkt dus dat een landbouwer of tuinder aangesloten bij de reeds eerder genoem de afdelingen als het ware gratis gedekt is tegen het risico van Wettelijke aansprakelijkheid voort vloeiende uit zijn land of tuinbouwbedrijf en dan tegen de bovengenoemde maximum bedragen, on verschillig, of de schade wordt toegebracht door dieren, b.v. paarden, in dienst van het lid staande personen of door werktuigen en gereedschappen. Er zijn echter enkele schaden tot vergoeding waar van de afdelingen niet verplicht ziin, omdat deze krachtens het reglement zijn uitgesloten. Tot deze uitgesloten risico's behoren: A. Schade veroorzaakt aan personen of aan goe deren van personen met wie het lid in gezinsver band leeft of beschadiging van zaken van derder\, welke het lid of een ander voor hem vervoert, be werkt, bewaart, hersteld en/of om welke reden ook onder zich heeft, onverschillig waar deze zaken zich ook mogen bevinden. Inderdaad kunt U Uw auto en tractor op ieder gewenst tijdstip verzekeren tegen het risico van wagenschade en wettelijke aansprakelijkheid bij de Onderlinge Verzekerings Mij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. Indien U op dit moment niet of slechts gedeelte lijk verzekerd bent is het echter van groot belang geen dag langer met aansluiting te wachten. Het is bepaald niet nodig de kat uit de boom te kijken, daar velen Uwer collega's U reeds voor gingen en op dit tijdstip al een hechte basis vor men. Na ruim 1 maand werken kan bij de Onder linge reeds «esproken worden van een behoorlijke risicospreiding. 3 ^5 De te hotbon premies ziin zeer laag en kunnen geen beletsel vormen, hoewel er op gewezen moet worden, dat men geen vaste premie betaald, doch een voorschot. Er kan dus een naheffing volgen, doch ookeen restitutie, dit is nu eenmaal het onderlinge principe. Wij zouden de Z. L. M.-leden daarom willen toe roepen, wacht niet tot morgen, doch sluit U nog heden aan bij de Onderlinge Verzekerings Maat schappij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. Een dracht maakt sterk. Aanvraagformulieren steeds verkrijgbaar bij on ze districtsvertegenwoordigers en op het Secreta riaat, Landbouwhuis, Goes. Tel. K 1100-—2345. de L. B. Schade ontstaan door opzet of verregaande roekeloosheid van het lid. C. Schade ontstaan tengevolge van het bezitten, gebruiken enl/of doen gebruiken van motorboten, benevens van automobielen, motorrijwielen en an dere door motorische kracht bewegende voer tuigen. D. Aansprakelijkheid van het lid tegenover niet in zijn dienst zijnde personen die zich op het ogen blik van het ontstaan ener schade door een aan het lid in eigendom toebehorend en/of door het lid ge bruikt wordend voertuig of vaartuig in, respectie velijk op dat voertuig of vaartuig bevonden. E. Schaden ontstaan in verband met het behan delen of gebruiken van vuurwapenen, indien zulks geschiedt bij het jagen van wild. F. Schade aan gewassen door uitgebroken vee, als ook door brand veroorzaakte schade aan derden. Tenslotte is het bestuur bevoegd, vergoeding van schade, veroorzaakt door een loslopende hond te weigeren wanneer niet aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Het zal duidelijk zijn dat, wanneer een lid ver goeding van schade van de afdeling wenst te ont vangen, hij van een voorkomend schadegeval ter stond kennis dient te geven aan zijn afdeling onder opgave van de juiste oorzaak en toedracht. Hij mag dan geen transacties, uitkeringen, belof ten en wat daara i overeenkomt doen zonder toe stemming van., zijn a' cjingsbestuur of haar Directie. Goes. M. A. VAN LIERE. van „Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek" in ,,BedryfsIaboratorium voor Grond- Gewasonderzoek". Sinds de oprichting in 1927 heeft het Bedrijfs- 'aboratorium voor Grondonderzoek ten behoeve ran de land- en tuinbouw, grondonderzoek verricht. Deze werkzaamheden zijn in de loop van 1950 uit gebreid met het gewasonderzoek, waaronder ver staan wordt het onderzoek van ruwvoedermidde- len als hooi, gras, kuilvoer, enz., enz. In verband hiermede zal onze naam: Bedrijfs- laboratorium voor Grondonderzoek met ingang van 1 Februari 1951 veranderd worden in: „Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek". Wij verzoeken een ieder hiervan goede nota te willen nemen en de monsternemers te vragen of zij komen voor het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek. Met nadruk wijzen wij hierop, omdat de kans op verwarring de laatste tijd zeer groot is, nu een particulier laboratorium onder een naam die veel overeenkomst vertoont met de onze, grondonder zoek is gaan verrichten. De Directeur van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, Ir. F. J. A. DECHERING. Veehouders welke kunnen aantonen, dat de ge middelde melkproductie per dier/dag een bepaalde minimumgrens bereikt, respectievelijk over schrijdt, kunnen voor een extra toewijzing rund veevoeder in aanmerking komen. Bedraagt de gemiddelde dagproductie per koe 8 10 kg, dan kan een aanvullende toewijzing van 30 kg per koe worden verstrekt voor het resterende gedeelte van de stalperiode, terwijl indien de ge middelde dagproductie per koe meer dan 10 kg bedraagt, de aanvulling op 40 kg kan worden gesteld. Voor het bepalen yan de gemiddelde dag productie gelieve U zich te baseren op de melk- rekening(en) over de maanden November en De cember 1950 en het aantal melkkoeien dat per 3 December J.l. aanwezig was. Zij, die menen voor een extra toewijzing ln aan merking te komen, dienen zich met bewijsmateriaal tot hun P.B.H. te wenden. Stierenhouders, denkt aan de aangifte voor de Voorjaarsstierenkeuringen. De aanvraagformulie ren moeten uiterlijk 10 Februari a.s. bij het Secre tariaat der Commissie, Landbouwhuis te Goes, zijn ingediend. Voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw. Het Adviesbureau voor Oorlogsschade zal op onderstaande plaatsen, data en uren zitting hou den teneinde aan gedupeerden alle mogelijke in lichtingen te verstrekken met betrekking tot geleden oorlogsschade aan gebouwen, huisraad, vee en gewassen. Oostburg: Woensdag 7 Februari 1951, van 12 16-30 uur, in Café De Vuijst. Middelburg: Donderdag 8 Februari, van 912 uur en van 13.3017 uur, in het kantoor van het Bouwbureau voor de Landbouw, Dam 43. Zierikzee: Donderdag 8 Februari, van 1116 uur, in het Huis van Nassau. Het is beslist noodzakelijk, dat alle bescheiden die op het schadegeval betrekking hebben worden meegebracht. Deze tijd van krachtvoerschaarste is voor bepaal de mensen hèt moment om zich op minder fraaie wijze te verrijken ten koste van de medemens. Wan neer men zijn oor hier en daar te luisteren legt, dan hoort men gehalten en prijzen die in geen enkel op zicht met elkaar in verband staan. Verder is soms de voederwaarde zo gefingeerd vermeld, dat iedere argeloze koper er in moet vliegen. Feitelijk zou het zo moeten zijn dat de afnemer de volledige vermel ding van de samenstelling eiste, doch zover zijn we nog lang niet. In enkele delen van ons land (o.a. in Zuid-Hol land) is men er toe overgegaan hier en daar steek proeven te nemen (uit onaangebroken zakken en dozen). Deze handelwijze heeft reeds succes opge leverd. De bonafide handel zal hiertegen geen enkel bezwaar hebben, op sommige plaatsen moe digt zij deze methode zelfs ten sterkste aan. De niet-bonafide handel ziet dit echter met lede ogen: bedrogen boeren houden zich veelal niet stil! Nu zullen deze vervalsingen waarschijnlijk voor een deel door de boeren in de hand worden ge werkt, doch het is goed dat de goedwillenden niet het mede-slachtoffer gaan worden. Een punt waar aan ook aandacht moet worden besteed is het ge wicht van de volle zakken of dozen; in sommige gevallen is he brutogewicht vermeld, in andere het nettogewicht! Boeren, blijft waakzaam! De boven aangeduide wijze van controle zou o.i. aanbeveling verdienen voor het gehele land; voor al zolang er geen officiële voorschriften voor het vermelden van de samenstelling bestaan. Bedenkt, dat er kaf onder het koren schuilt! De Wet op de Materiële Oorlogsschade bepaalt in artikel 72, lid 4, dat in geval credieten verleend zijn door de Wederopbouw vóór het inwerking treden van deze Wet, een aanvraag moet ingediend wor den, wil men dit crediet omgezet krijgen in een aan vullende bijdrage. Deze aanvraag zou dan ingevolge de Wet binnen één jaar né het inwerking treden van de Wet, dus vóór 24 Februari a.s., moeten worden gedaan. Aangezien dè uitvoeringsbeschikkingen, die de financiering van herbouw en herstel nader moeten omschrijven, nog niet zijn afgekondigd, is het on mogelijk te bepalen of omzetting van bestaande credieten wel gewenst is. Wij hebben ons inzake deze moeilijkheid tot be voegde instanties gewend en wij kunnen de oorlogs getroffenen nu meedelen, dat het niet nodig is om vóór 24 Februari a.s. een of andere aanvrage in deze in te dienen. Men begrijpe dus goed, dat aan de aandrang van diverse zijden om vóór 24 Februari a.s. een derge lijke aanvraag bij Wederopbouw in te dienen, geen gevolg behoeft te worden gegeven. Voor welke datum dit uiterlijk wel zal moeten geschieden, zal nader bekend worden gemaakt. (Het goedkoopste maandblad voor Landbouwwerktuigen. ((Want dit blad geeft U voor slechts 2,75 per jaar uitsluitend voorlichting uit de practyk. Vraagt gratis proefnummer v. Heemskerckstraat 26 B GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2