12'/2-JARIG BESTAAN EMIGRATIE. CENTRALE MELKMACHINECOMMISSIE. EXTRA RUNDVEEVOEDER- TOEWIJZING VOOR WINTER- MELKERS. VERENIGING VAN JONGE LAND- EN TUINBOUWERS TE SPRANG-CAPELLE. De oude methode was uitknijpen of peuteren, hetgeen zeer pijnlijk was. Later werd er met zalf gewerkt. Momenteel is het middel Derrispoeder. Dus af wassen mei Derris-poeaer-oplossing op het moment dat er een gaatje in ae huia is geooord. Dus einde April voor de beesten de weide ingaan. Evenwel komen de larven niet allen gelijktijdig uit en daarom na 3 weken of een maand nog eens weer afwassen en na een maand nog eens contro leren. De bestrijding is vrijwel afdoende omdat de vliegen zien siecnt verplaatsen, niet verder dan enKeie kilometers. Ais dus igezamelijk, in plaatselijk verband wordt gewerkt dan boekt men de meeste resultaten. Het zou jammer genoeg te ver voeren, om alle interessante détails te vermelden, welke Dr. Kirch nog grondig doorsprak, alvorens de prachtige ge- luitisj.iim te draaien. Evenwel moeten we ruimte houden voor een nog belangrijker deel van de lezing van Dr. Kirch, n-1. T.B.C.-Des trijding in de zeer nabije toekomst. Alvorens evenwel dit verslag te vervolgen zou ik alle Braoantse boeren toe willen roepen: „Dit moet je gezien hebben". Hierover scnrijven is nuttig maar ondoenlijk. Dit is een werk oat geneel in stilte is opgebouwd en gegroeid, dit moet meer bekend worden bij alle boeien. Ik bedoel: Onze Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord Brabant te Boxtel, met het hoogstaande devies: Animalium liuniinumque Saluti (tot heil van mens en uier) onder de bezielende en rustig door- ze nenue leiding v_n Dr. Kirch. Hoe hier dagelijks in een niet te stuiten stroom sputum-monsters worden onderzocht in een onge ëvenaard tempo en met een wetenschappelijke nauwgezetheid, wekt niet alleen bewondering maar tevens eerbied voor het kunnen van een man. Hoe de uitslagen worden verwerkt en gere gistreerd; hoe eik bedrijf is vastgelegd in een kaart systeem. Hoe de samenwerking tussen de T.B.C.-bestrijding bij mensen en dieren hier wordt gebundeld tot een geniaal geheel, waaraan de medici en de veeartsen medewerken en de resultaten worden vastgelegd op een wijze die elke indiscretie onmogelijk maakt en toch alles weer zo eenvoudig overzichtelijk wordt. Ja, dan past hier een woord van grote dank voor deze werkzame man, die dit alles tot stand bracht.^ Nee, ik zal niet proberen te beschrijven hoe eigenlijk de melkfabrieken, dierenartsen en voor lichting samenwerken ten bate van de gezondheid der dieren en dus ten bate van het welzijn van de boeren en het gehele volk. Dit moet men gezien hebben. Helaas zal dit voor elke boer niet mogelijk zijn, immers, hoe zouden de laboratoria deze stroom van belangstellenden moeten verwerken, zonder de nor male dienst ernstig te verstoren? Maar toch... men krijgt een rustig gevoel als men ziet hoe er wordt gewerkt aan de gezondmaking van dier en mens. Welnu, na deze interruptie die me eerst uit de pen moest een korte uiteenzetting over het 5-jaren- plan van T.B.C.-bestrijding van onze regering en meer in het bijzonder voor Brabant. Het is dus met voorbehoud van wijzigingen en aanvullingen. In het geheel zal er benodigd zijn 100 millioen gulden in 5 jaren. Hiervan wordt door de vee houders via het bekende boerenkwartje zelf de helft opgebracht. De regering was geneigd de andere helft bij te leggen, evenwel zat hierin een onbillijkheid- Immers ons volk bracht in zijn geheel die 50 millioen op en de boeren betaalden al 0,25 per 100 kg melk. Dus zouden de boeren 2 maal be talen. Evenwel kan nu via de Marshall-hulp, op korten termijn met het plan worden begonnen. Iedere Prov. Gezondheidsdienst moest een plan indienen en nu bleek dat meerdere provincies het als een bezwaar aanvoelden dat geld, dat in hun eigen provincie was opgebracht in een andere pro vincie zou worden besteed. De Minister voelde dit bezwaar aan en daarom werd de toezegging gedaan, dat „het kwartjes-geld" om het maar populair uit te drukken, in de eigen provincies zou blijven. Het geld van de Marshall-hulp zou alleen wor den besteed voor het subsidieëren van het opruimen van open lijders en reageerders. Hiertoe werd een landelijke schatting gemaakt en een raming per provincie, waarna dus elke pro vincie een bedrag krijgt toegezegd van het aantal T.B.C.-koeien, vermenigvuldigd met een zeker be drag. Zo gauw dus het plan in actie wordt gezet, moet elke stal na een bepaalde periode T.B-C.-vrij worden. Iemand die veel reageerders heeft, krijgt hier voor een langere periode, dan die welke slechts één of enkele reageerders heeft. De subsidie wordt alleen betaald als de stal vrij is. De koeien worden bestemd voor de slacht en elke provincie krijgt zijn eigen systeem van uitbetaling, dat zal afhangen van de omstandigheden. Dr. Kirch prefereert een eenvoudig' systeem, waarbij de boer weet welke subsidie hij krijgt en wel volgens een schema naar het aantal brede tanden. Het geleverde vee is bestemd voor de slacht en de boer kan zelf bepalen wanneer hij wenst te beginnen met het vrij maken van zijn stal. Als hij besloten heeft, wordt zijn gehele stal ge schetst en wordt bepaald in hoeveel tijd de stal T-B.C-vrij moet zijn. Van de Mhetcen gaat em afschrift naar het slachthuis en daar tekent men af en geeft dit weer door aan de Gezondheidsdienst. Om nu de boeren, die niet wensen mede te doen, te dwingen, zal een spaarheffing worden ingevoerd. Is de stal binnen bepaalde tijdsnormen vrij, dan krijgt de boer zijn geld terug', zo niet dan wordt dit geld ter beschikking gesteld van de T.B.C.- bestrijding en is de eigenaar het dus kwijt. Hoe belangrijk de T.B.C-bestrijding vooral voor de Brabantse boer is, blijkt wel uit de rapporten van de Stichting Opsporing T.B.C., onder de mens. Hieruit blijkt, dat het grote gevaar niet alléén ligt in het drinken van ongekookte melk, maar de directe besmetting op stal. In Brabant, kleine bedrijven, grote gezinnen, dus veel kinderen is bijna dagelijks contact met de die ren, hierdoor is het besmettingsgevaar, veel groter dan b.v. in Friesland met zijn grote bedrijven en vaste melkpersoneel. Alle reageerders zullen wor den gemerkt of ibeter alle smetstofdragers worden gemerkt. En heel spoedig zal met de grote strijd worden begonnen. Dat deze moeilijk zal zijn, nie mand die zich dit zal ontveinzen, maar met Gods hulp en de medewerking van alle boeren hopen wij allen, dat zij mag slagen. Hierna werd van de gelegenheid tot vragen stel len spontaan gebruik gemaakt. Dr. Eibers vroeg zeer terecht of, indien iemand met een gering aantal reagerende dieren, zijn stal vrijmaakt en het blijkt (wat zeker niet ondenkbaar is) het komende jaar dat hij weer reagerende koeien heeft. Wat dan? Dr. Kirch antwoordde hierop dat dan de zaak opnieuw moet worden vrijgemaakt. Dr. Eibers bracht naar voren dat eigenlijk alle weiden minstens 2 meter (dus dubbele heiningen) van elkaar moesten verwijderd zijn, terwijl Dr. Eibers tevens van oordeel was, nu er dus de komende jaren, practisch alleen vlees van T.B-C.- koeien in de abattoirs zal worden aangevoerd, dat de controle, hier dus wel uiterst streng mag zijn. Dr. Kirch licht hierna uitvoerig toe, hoe de keu ring op de abattoirs plaats heeft en acht bij de hui dige strenge keuring het gevaar van besmet vlees niet groot. Hierna stelt de heer Lagendijk de vraag over de gezondheidstoestand der dieren. Dr. Kirch antwoordt, dat de huidige wetenschap momenteel zeer veel aandacht schenkt aan de samenstelling van het voedsel. En inderdaad blijkt, dat grote verschillen bestaan bij uiterlyk hetzelfde voedsel. Dat een ongezonde, onoordeelkundige bemeste bodem gezond voer kan opbrengen, is al geen vraag meer. Dat organische bemesting op onze zandgronden in het bijzonder noodzakelijk is, is ook geen vraag meer en dat dit alles te samen met de nieuwste geneesmiddelen, de z.g. antibiotica als penicilline, aureomicine, streptomicine au fond een organisch geheel vormen, zodat we het ene maar niet klakke loos kunnen scheiden van het andere, daarvan raken we hoe langer hoe meer doordrongen. En daarom verheugt het Dr. Kirch te kunnen mededelen, dat de plannen voor het Compost- bedrijf bij Nuenen zijn goedgekeurd en dit bedrijf met behulp van Marshall-hulp zal worden opge bouwd. Spreker is altijd een groot voorstander geweest om de organische afvalstoffen van de menselijke samenleving, niet verloren te laten gaan. Na nog enkele vragen van de heren Limberg, Huijsmans en Van Liere, zegt Dr. Kirch toe, dat zo gauw zijn assistent de heer Brus terug is, hij deze nog eens uitvoerig zal laten uiteenzettten over de 3 mogelijkheden van verwerpen, n.l.: Abortus Bang; Fibrio Foetus; Trichomonas. Dr. Kirch heeft het z.g. besmettelijke verwerpen reeds geruimen tijd in studie en boekt al zeer gun stige resultaten in samenwerking met de kunst matige inseminatie-stations en melkfabrieken. De burgemeester, de heer Meeuwis, sprak de hoop uit, dat deze zeer leerzame avond vrucht zou mogen dragen en de resultaten in de praktijk zul len worden toegepast, in het belang van onze boeren en ons Ned. volk, dan zou dit de mooiste beloning zijn voor Dr. Kirch. De voorzitter sloot met hartelijke dankwoorden deze buitengewoon goed geslaagde avond. GOMBERT, Secretaris Afdeling Hilvarenbeek. van de Afdeling Werkendam van de Bond van Plattelandsvrouwen. Op 16 Januari j.L vierde de Afdeling Werkendam van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar 12%-jarig bestaan. Deze jubileum vergadering, welke onder grote belangstelling werd gehouden in de Nutszaal, stond onder leiding van Mevr. MeulenbergKodde. Na een openingswoord van de presidente werd een revue opgevoerd, die was samengesteld door een der leden en geheel door leden werd opgevoerd. In deze revue werden op verdienstelijke wijze verschillende episoden uit de afgelopen periode ten tonele gebracht. De belangrijkheid en het nut van het werk van de Bond kwamen hierbij goed tot uitdrukking. Spel en zang wisselden elkaar af, terwijl In de pauzen het muziekgezelschap „Melodia" bijdroeg tot ver hoging van de gezelligheid. Na de revue werd een tableau opgevoerd, terwijl als slot van de avond een verloting werd gehouden. De vereniging kan met genoegen ep deze zeer geslaagde uitvoering terugzien. Aangezien nog grote onbekendheid blijkt te be staan bij a-s. emigranten met de door de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk ingestelde Her vormd Emigratie Commissie en haar werkzaam heden, worden belanghebbenden er hierbij opmerk zaam op gemaakt, dat het Secretariaat van deze Commissie is gevestigd: Javastraat 100, Den Haag, tel. K 1700—11.12.88. De taak van de meergenoemde Commissie be staat uit: a. het geven van kerkelijke voorlichting naar alle landen van emigratie, in het bijzonder naar Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en Frankrijk, waarbij voorop staat het advi seren van een Kerk in die landen, die het meest lijkt op en verwant is aan de Ned. Her vormde Kerk. Het is de bedoeling door de werkzaamheid van de H.E-C. de kerkelijke verbondenheid ook in het buitenland zo goed mogelijk te onderhouden en te bevorderen. b. het verwijzen van belanghebbenden naar de juiste technische instanties, die de practische voorbereiding van de emigratie van een ieder verzorgen. Waar gebleken is, dat vele Hervormden nog volkomen onkundig zijn van het bestaan van de Hervormde Emigratie Commissie, omdat zij menen voor emigratie zaken alleen geholpen te kunnen worden door de Christelijke Emigratie Centrale, Raamweg 28, Den Haag, is het goed hun aandacht op de bovengenoemde arbeid van de Hervormde Emigratie Commissie te vestigen. Alle belangen van Herv. emigranten worden op de wijze als hier boven uiteengezet, gaarne ten volle door de Her vormde Emigratie Commissie behartigd. De heer J. Heersink, Burgemeester van Steende ren, en lid van de Hervormde Emigratie Centrale, is in de loop van de maand December naar Canada vertrokken, teneinde in overleg met de Canadese Immigratie instanties alsmede met de Reformed Church en United Church de plaats van de Ned. Herv. emigranten in Canada te bevorderen. Verhouding Importeurs van melkmachines, Wederverkopers van melkmachines. In 't algemeen is het contact tussen de impor teurs van melkmachines en hun wederverkopers nog niet voldoende. Het komt nog maar al te vaak voor dat de importeur zijn wederverkopers nog niet kan overtuigen van de moeilijkheden en mogelijk heden .bij de verkoop van machines. Een begin van samenwerking tussen wat we zouden kunnen noemen de handel in melkmachines en landbouworganisaties en voorlichting is er. Nu is het zaak deze samenwerking zo veel mogelijk te consolideren. Een voorbeeld ter navolging kregen we bij een importeur die al zijn wederverkopers, agenten, instructeurs enz. bij elkaar riep en op deze bijeen komst het machinaal melken in al zijn algemeen heid behandelde met medewerking van de officiële instanties. De verhouding instructeur-voorlichting werd besproken alsmede de voorwaarden die nu gelden bij verkoop van melkmachines. De fabri kant van de betreffende machine was eveneens aanwezig en deed alle mogelijke moeite de inleidin gen te volgen. We kunnen niet anders dan grote waardering hebben voor dit initiatief. Dat ook vooral de fabrikant zich op dergelijke bijeen komsten op de hoogte komt stellen geeft blijk van 'n goede handelsgeest maar ook van interesse voor de mening van de Nederlandse boer. Wie volgt? Onlangs werd besloten de regeling voor de z.g. wintermelkers, tot heden geldend voor de consump- tie-melkgebieden in het Westen des lands, ook voor de overige provincies van toepassing te verklaren. Deze regeling komt hierop neer, dat aan die rund veehouders, die in de maanden November en December 1950 een gemiddelde dagproductie van 810 kg melk hebben gehad en afgeleverd aan de fabriek, een extra hoeveelheid rundveevoeder kan worden toegewezen ten bedrage van 30 kg per melkkoe voor het resterende gedeelte van de stal- periode. Indien de gemiddelde dagproductie 10 kg of meer bedraagt, dan kan de aanvulling 40 kg rundveevoe der bedragen. De rundveehouders, op wie boven staande regeling van toepassing is en die prijs stel len op de toewijzingen van dit extra voeder, dienen zich vóór 15 Februari a.s. wenden tot de plaatse lijke bureauhouder van hun district en deze aan te tonen b.v. onder overlegging van de over de maanden November en December 1950 ontvangen melkrekeningen der melkfabriek dat zij aan de hierboven genoemde voorwaarden voldoen. De Vereniging van Jonge Land- en Tuinbouwers zal op Donderdag 1 Februari a.s., in Café Van Dijk, een vergadering houden, waar een lezing met film zal worden gehouden over: Onderhoud en verbete ring van grasland en landbouwmechanisatie. Aanvang half acht. Spreker de heer Van den Akker. Ook ouderen zijn van harte welkom. Het Bestuur van de Vereniging van Jonge Land- en Tuinbouwers te Sprang-Capelle.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8