STEMMEN UIT DE PRACTIJK. De Rijkslandbouwconsulent voor Z.-Vlaanderen te Axel. VERKOOP VAN VOEDERBONNEN. TUINBOUW THANS IETS OVER DE BRAMEN! VOOR DE PLATTELANDSVROUW. Korte berichten Wij vernamen deze week: dat er een levendige handel in veevoederbonnen wordt gedreven. Belanghebbenden trachten bij de boeren te kopen onder het motto dat haver even goed is als krachtvoer en bovendien veel goedkoper. Onderwijl bieden zij voor de bonnen 6 tot 10 cent per kg aan te kopen krachtvoer. Deze redenering blijkt te worden geloofd met hét gevolg dat veel bonnen van eigenaar verwisselen. Dat deze redenering onjuist is hopen wij U met het volgende duidelijk te maken. Inderdaad is het zo, dat de veestapel op de ge middelde Zeeuws-Vlaamse bedrijven met weinig krachtvoer zou kunnen volstaan, indien de voeder rantsoenen een goede samenstelling hadden. Aan deze goede samenstelling ontbreekt het op vele be drijven. Een dagrantsoen waarbij men met weinig krachtvoer toe kan, bestaat uit ongeveer een 20 kg kuilvoer, bijv. ingekuilde suikerbietenkoppen en -blad, naast 20 kg voederbieten of pulp, aangevuld met 5 kg klaver- en lucernehooi en enig stro. Kuilvoer is practisch niet aanwezig en hetgeen er is, is meestal van slechte kwaliteit, doordat het inkuilen met zeer weinig zorg geschiedt en silo's op zeer veel bedrijven niet aanwezig zijn. In de practijk wordt het rundvee volgestopt met voederbieten wel tot 40 kg per dag per koe. In plaats van voederbieten ook wel met pulp. Hoewel deze voedermiddelen mits in beschei den mate gevoederd goed zijn, doch weinig eiwit bevatten worden ze door de practijk veelal te hoog gewaardeerd. Dergelijke hoeveelheden zetmeel- rijke voedermiddelen worden dan verder aangevuld met enig klaver- en lucernehooi, soms peulvruch ten en bolkaf, welke matig tot rijk aan eiwit zijn. De hoeveelheden die hiervan kunnen worden op genomen zijn te gering om het grote tekort aan eiwit veroorzaakt door de vele bieten goed te maken. De hoeveelheid is groot genoeg, maar we hebben een tekort aan eiwit en een overschot aan zetmeel. Melkvee reageert hierop door verminder de melkgift en achteruit gaan in conditie. Het jongvee komt eerst laat aan de groei, veelal eerst nadat zij enkele weken in de weide hebben gelopen. Het besproken practijk rantsoen behoeft dus aanvulling met eiwit en niet van zetmeel, omdat wij hiervan reeds een overschot in ons rantsoen hebben. De eiwitrijkste krachtvoermiddelen zijn dus het voordeligst omdat slechts het eiwit voor ons waar de heeft. Eiwitrijkkrachtvoer bevat 25 eiwit en 67 Als ik het woord bramen noem, dan denkt de buitenstaander alleen over „geld" maken, een „enorme" bron van inkomen. Is dit werkelijk zo? Laten wij het eens nuchter bekijken. Als wij het vorig jaar een artikeltje over de bramen geschre ven hadden, zou dit wel enigszins anders geweest zijn dan thans. Het vorig jaar lagen de bramen „in de goot' of m.a.w. hingen ze te rotten aan de struiken. Alleen zij, die de tijd er voor hadden om met eigen personeel te plukken, konden een goed „loon" verdienen. Dank zij het Centraal Bureau die een garantieprijs van 32 cent vaststelde, kon een volledige debacle worden voorkomen. Zowel 1949 als 1950 gaf een goede kilo op brengst (want ook 1949 zou een goede kilo op brengst geleverd hebben, indien ze geplukt waren) met een middenprijs van resp. 36 en 92 cent. Als men het gemiddelde van deze 2 jaren neemt komt men tot een bedrag van ruim 60 cent per kg wat ruim winstgevend mag worden beschouwd. Die zijn bramen niet heeft gerooid is de misère van 1949 weer vergeten. 1950 heeft weer goed ge maakt wat 1949 teleurstelde. Wij gunnen dit onze kwekers van harte. Want bramen kweken is nu heus zo geen „lieftallig" werk. Men heeft heel wat prikken te verdragen en er is heel wat moed voor nodig om elk jaar weer de rommel op te ruimen en aan te binden- Geen wonder, dat vele fruit kwekers meer dan eens meewarig keken naar hun collega's bramenkwekers, die stumpers die met veel moeite hun product kwijt konden voor 32 cent. Maar thans was de beurt weer eens aan de „kleine" man, die met hun karretjes bijna één kwart miilioen gulden bramen aanvoerden op de Veiling Kapelle. Ja. zo krijgt ieder eens zijn kans, maar gelukkig ook, het houdt de zaak zo'n beetje in evenwicht en de spanning blijft er in. Kapelle :s in Zeeland het' enigst bramencentrum met Zaltbommel als concurrent. De voormalige Rijks uinbouwconsulent, de heer Van der Pl-assche, thans Directeur van de Tuinbouw, de „kenner" van het fruitcentrum Kapelle bij uitnemendheid, had een „vooruitziende" blik toen hij de planten in Ka pile „uitpootte". Hij wist dat wanneer de „af zet" slagen mocht, juist de braam bij uitstek ge schikt zou zijn om opgenomen te worden in een zacht fruitcentrum als Kapelle. De groei en kweek- wijze bleek na enkele proefjaren goed geslaagd. De afzet evenwel liep niet altijd mede, ze waren soms moei1 ijk te plaatsen. Daarom kwam de ople ving in 195Ó juist op tijd om weer een beetje be langstelling voor onze bramen te krijgen. zetmeelwaarde. Op 1 deel ëiwit komt dus 'nog geen 3 delen zetmeelwaarde voor. Haver daarentegen bevat 8.4 eiwit en 60 zetmeelwaarde. Op 1 deel eiwit komt dus ruim 7 delen zetmeelwaarde voor. Het krachtvoer is in verhouding tot haver veel eiwitrijker en hieruit volgt dat dit, in onze omstan digheden, veel voordeliger moet zijn. Laten we de haver op 28,per 100 kg stellen, inclusief het maalloon en het krachtvoer op 34, per 100 kg. Indien we het zetmeel niet in rekening brengen dan kost 1 kg eiwit uit haver 3,33 en uit krachtvoer 1,36. Berekenen we hierbij 6 ct per kg voor de voéderbonnen dan nog kost 1 kg eiwit uit krachtvoer 1,60 en is dan nog belangrijk voordeliger. Brengen we het zetmeel wel in rekening tegen 25 ct per kg dan is krachtvoer eveneens voor deliger zoals onderstaande berekening laat zien. Eiwitrijk krachtvoer bestaat uit 25 eiwit en 67 zetmeelwaarde. Na aftrek van het eiwit bevat 100 kg krachtvoer 43 kg stikstof vrije zetmeelwaarde. Prijs 100 kg krachtvoer voor ƒ34. zetmeel 43 kg k f 0,25 10,75 Blijft 23,25 1 kg eiwit in krachtvoer kost dus 23,25 25 0,93. Indien we 6,voor de bonnen rekenen 1,17 en bij 10 cent 1,33. Haver bevat 8.4 eiwit en 60 zetmeelwaarde. Na aftrek van het eiwit bevat 100 kg haver 52 kg stikstof vrije zetmeelwaarde. Prijs per 100 kg haver 28, zetmeel 52 kg a 25 cent 13, Blijft 15,— 1 kg eiwit in haver kost 15,8.4 1,78. Overduidelijk blijkt dat eiwitrijkkrachtvoer 34,per 100 kg veel goedkoper is dan haver van 28,Ook zelfs, indien we voor de bonnen 10, per 100 kg aan te kopen voer rekenen. Met opzet hebben we de prijzen niet scherp gesteld. Gemalen haver is momenteel duurder dan 28,terwijl thans eiwitrijke veekoeken met 23 eiwit ver krijgbaar zijn voor 30,— per 100 kg. We hopen dat dit artikeltje er toe mag bijdragen dat de waarde van de voederbonnen, het kracht voer en de haver door de boeren op de juiste waar de worden gewaardeerd. 20-l-'51. R. L. V. D. Axel. Want bij een behoorlijke prijs is het voor het intensieve kleine bedrijf een prima aanvulling of vervanging van de aardbei. Ze verschaft zeer veel werk, vooral de pluk is eindeloos. Daarom laat thans geen enkele fruitkweker met een behoorlijk bedrijf zich verleiden om een „perceel" bramen aan te planten, want het zal reeds bij voorbaat een mislukking worden. Ook de verzorging is niet zo eenvoudig als men wel denkt. Alles bij elkaar vormt dit een aardig boekdeeltje. Ook is het zeer verkeerd de markt „achterna te lopen", want aan de prijs van '50 zul len de internationale spanningen wel niet vreemd zijn. Met deze korte terugblik wil ik afstappen van de braam en tevens de bespreking der verschillen de soorten klein fruit afsluiten. Zeer onvolledig heb ik getracht U een kort over zicht te geven van de toestand in 1950. Het is niet gemakkelijk iets objectief terug te zien naar hetgeen achter ons ligt. Het lijkt mij veel gemakkelijker een artikeltje de wereld in te sturen gedrukt met vette koppen in een niet-vakblad. Daarin stond n.l.: „De fruitkwe kers hadden een goede oogst en goede financiële uitkomsten; geen wolkje aan de lucht! „Ik denk, dat vele lezers, ook van dit blad, het er niet mee eens zijn geweest. Dergelijke schrijverij is verkeerde voorlichting voor het publiek, dat niet indenken kan, dat er zo veel moet gebeuren eer dat hun fruit en groente aan huis wordt bezorgd. Voordat wij het „harde" fruit willen volgen staan we eerst nog even stil bij een vrucht, die ook „zacht" is, maar toch meestal een beetje hoger van de grond komt, n.l. de pruim. Tot de volgende week. JAAP UIT 't BOGERDJE. Meer dan 200 vrouwen werken voor de UNO op moeilijke en gevaarlijke posten, in woestijnen en in afgelegen berg-gehuchten. Als dokters, verpleeg sters en verbonden aan gezondheidsdiensten ^rek ken zij per jeep of op een ezel over bergen en door wildernissen, bedreigd door wilde dieren en door slangen. Sommigen leven, vertelt ons „Trouw", in primi tieve hutten en gaan van dorp tot dorp om haar werk te verrichten. Anderen doen kantoorwerk voor de missies door de UNO ingesteld om te be middelen in geschillen, die tot een oorlog zouden kunnen leiden. Een ploeg vrouwen werkt in Tokio bij de commissie in zake het Korea-conflict, ande ren in Jerusalem bij de Commissie voor Palestina, in Athene voorde Balkan-commissie en in Somali- iand. - - Vrouwelijke doktoren, verpleegsters en vrouwe lijke administratieve krachten zijn door de Unicef (de UNO-organisatie, belast met verbetering van de levensomstandigheden' voor kinderen) en de Wereldgezondheidsraad aangesteld. Zij werken samen met regeringsautoriteiten en houden toe zicht op de verdeling van schoeisel, kleding, dekens, geneesmiddelen en levensmiddelen voor de school- voeding in de betrokken landén. Ida Simmons, èen Engelse vrouw reist in een boot met buitenboordmotor langs de rivieren op Borneo om de vroedvrouwen in afgelegen oorden, die nog steeds kinderen volgens duizenden jaren oude onhygiënische methoden ter wereld helpen brengen, de beginselen van de moderne verloskun de bij te brengen. Door woord en demonstratie tracht zij ook betere voedingswijzen ingang te doen vinden, ten einde de hoge kindersterfte te ver minderen. Dr. Jeanne Orkney trekt op haar jeep door India en Pakistan om centra voor kinderverzorging te stichten en verpleegsters op te leiden. De Ameri kaanse Cordelia Trimble, chef van de missie van de Unicef in Ecuador, reist heen en weer tussen Columbia en Ecuador om dekens, zeep en levens middelen uit te delen aan slachtoffers van aard bevingen. En zo doen tal van vrouwen, vaak onder zeer pri mitieve omstandigheden haar menslievend werk en verrichten haar moeilijke taak volgens een uit spraak van Maurice Pate, de directeur van de Uni cef, omdat zij zo bekwaam zijn en in zo hoog aan zien staan, dat zij in sommige gevallen zelfs uit gekozen werden boven de beschikbare mannen. In Londen is onlangs een Nationale Voetgezond- heid-tentoonstelling gehouden. De tentoonstelling had de steun van de ministeries van volksgezond heid en opvoeding; dokters en voetspecialisten hiel den lezingen over het onderwerp, hoe de voetmoei lijkheden zijn te voorkomen en te genezen. Speciale nadruk werd gelegd op goedzittend schoeisel voor kinderen en de nioeders werd er speciaal op ge wezen dat de meeste voetklachten van latere jaren te wijten zijn aan slecht schoeisel in de jeugd. Ook in Amerika lazen wij in het Algemeen Han delsblad, wordt grote aandacht aan dit onderwerp besteed. Er is een Nationale Raad voor de Voet gezondheid opgericht die de taak heeft, de gezond heid van de kindervoet te controleren en te bevor deren. Op de scholen zijn de leerkrachten ingescha keld om op de voethygiëne te letten en voetgym- nastiek te geven, alsmede toezicht te houden bij het kopen van goed passend schoeisel. Hoe nodig dit is blijkt wel uit het resultaat van een der eerste schoolonderzoekingen, waarbij werd vastgesteld, dat 76 van de kinderen schoenen droegen, die een halve tot drie en een halve maat te kort waren. Via pers en radio wordt de aandacht van de ouders gevestigd op het feit, dat 85 van alle moeilijk heden, die zich op latere leeftijd bij de voet voor doen, voortvloeien uit de geringe zorg, welke in de kinderjaren aan deze zaak werd geschonken. Een voorbeeld, dat ook in ons land navolging ver dient! E. G. GROTE PAASVEETENTOONSTELLING TE GOES. Op Dinsdag 6 Maart a.s. zal te Goes een grote Paasveetentoonstelling worden gehouden, waar voor reeds nu aanwijzingen zijn, dat op een grote deelname kan worden gerekend, waarbij vooral de kwaliteit van het aan te voeren vee zeker niet min der ;zal zijn dan tijdens de in November j.l. gehou den tentoonstelling, hetgeen in een agrarisch cen trum als Goes, tevens centrum van Zeeland, zowel voor „de handel" als „de boer" aantrekkelijk zal zijn en waardoor de Goesse Veemarkt ook buiten de provincie nog meer bekendheid zal krijgen door zijn prima en grote aanvoer. Evenals vorig jaar is er voor de kampioenen van de afdeling Vetvee en Handelsvee een beker be schikbaar gesteld, terwijl voor elke afdeling en rubriek meerdere medailles en „eervolle vermel dingen" aanwezig zijn. De Regelingscommissie heeft besloten voortaan ieder jaar, behalve de Paasveetentoonstelling, nog een najaarsmarkt te houden waarvan de datum voor dit jaar nog nader zal worden vastgesteld. Goes, 24 Januari 1951. Secretaris der Regelingscommissie. VEILINGSGEBOUW IN GEBRUIK GENOMEN. Op 17 Januari was het voor de Veilings vereni ging St. Maartensdijk een grote dag. Onder tegenwoordigheid van het bestuur, vele leden, handelaren en talrijke genodigden, werd het nieuwe veilingsgebouw officieel in gebruik geno men. De gezamelijke afzet van uien, grove tuinbouw producten, vroege aardappelen en ook al late aard appelen via de land- en tuinbouwveilingen heeft op het Eiland Tholen reeds een grote omvang aange nomen. De Veilings vereniging St. Maartensdijk was uit zijn bestaande gebouw gegroeid en zag zich ge noodzaakt tot nieuwbouw over te gaan. Plannen werden gemaakt en thans kon het nieu we gebouw in gebruik worden genomen. Hieruit ziet men weer hoe door coöperatieve samenwerking iets groots tot stand gebracht kan worden. Wij wensen het bestuur veel geluk toe met hun ondernemingsgeest en de leden met hun nieuw gebouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4