Uw twin dwc Lapland. VAN MONSTERROOR EN KUNSTMESTZAK. ONDERL. VERZEKERINGS MIJ VOOR MOTORVOERTUIGEN. LONEN EN SOCIALE VOORZIENINGEN. Gerstregellng. Opnieuw bespreekt het Dagelijks Bestuur uit voerig de komende gerst-inname-regeling. Door de scherpe reactie-van de gehele landbouw op de ver laging van de melkprijs lijkt de gerstregeling in het vergeetboek te zijn geraakt. Toch wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat juist Zeeland door deze regeling ernstig gedupeerd wordt, daar hier de opbrengst van de gerst gemiddeld hoger is dan die van tarwe. Over de eventuele uitvoering van de regeling wordt uitvoerig gesproken. Afge wacht zal moeten worden hoe deze uitvoering uit eindelijk uit de bus zal komen, waarna het bestuur zich alsnog zal uitspreken of aan deze uitvoering meegewerkt moet worden of niet. Van de gerst mag thans wel worden aangenomen, dat bij een matige oogst b.v. niet meer dan 2/3 van de opbrengst zal hoeven te worden geleverd. 26 Januari zal de bespreking met het Bedrijfschap over de regering plaatsvinden. Vlees positie. De Voorzitter geeft enkele interessante cijfers over de vleespositie, waaruit blijkt, dat deze in het voor ons hagende iaar aan de krappe kant zal zijn. Het vleesverbruik ligt per hoofd van de bevolking per iaar een stok hoo-er dan voor de oorlog, terwijl daarnaast Nederland aan het 3-jarig baconcontract met Engeland moet voldoen en de vleeswaren- export stijgende is. De varkensvleesprijs z&l bin nenkort door de regering worden afgekondigd. De Stichting voor de Landbouw heeft een prijs van ƒ2,06 per kg gevraagd. Melkprijs. In „Het Parool" heeft een sensationeel artikel gestaan over een actie, die het K.N.L.C. zou willen ondernemen ter zake van de verlaging van de melk prijs. Ook Minister Mansholt heeft in Zwolle op het Agrarisch Congres van de Partii van de Arbeid zich in zin uitgelaten. Medegedeeld wordt, dat het K.N.L.C. geen onwettelijke actie voorbereid, do^h zich slechts met de andere landbouworgani saties zal beraden, wat er tegen deze verlaging te do«n valt. Het wordt betreurd, dat de Minister zich, alvorens zijn uitlating, niet eerst van de ware gang van zaken on de hoogte heeft doen stellen. Aan zijn uitlating, dat de cijfers van het Land bouw Economisch Instituut niet reëel en concreet zijn, wordt algemeen ans onjuist bestempeld. Uitgifte bedrijven in de N.O.P. Het is bekend geworden, dat er 263 bedrijven in de N O P. ziin uitgegeven. De verdeling van deze boerderiien blijkt alom in de lande verbazing te hebban gewekt en het moet onbevredigend geacht worden, dat de georganiseerde landbouw totaal niet is gehoord over de individuele toewijzing aan de bnp^en van het oude land. vóórdat de uiteindelijke beslissing is gevallen. Hopenlijk zal dit in de toe komst veranderen. Mededelingen Tuinbouw. Voor de tuinbonwmededelingen moge verwezen worden het kort verslag van de vergadering van tie Tiunbouwcommissie der Z. L. M. dat in het Landbouwblad van 20 Januari is geplaatst. Ten aanzien van de zojuist tot stand gekomen handels- overeenkornst mét West-Duitsland kan worden medprrpdepld. dat volgens de pers in dit verdrag is OT)crpr,on-,p>i pen Nederlandse export van groenten tot 10.000.000 dollar, van uien tot 2.000.000 dollar en van fruit tot 8.000.000 dollar, waarvan 6% mil- Een kijkje in Lapland. (Cliché Landbode.) lioen voor hard fruit. Dece cijfers blijven beneden onze verwachtingen. Werkgevers-aangelegenheden. Landelijk is men tot overeenstemming gekomen inzake de mantelbepaling^n voor het contract 1951 1952, zodat de besprekingen thans in de provin cies over de bijzondere bepalingen kunnen aan vangen. T.B.C.-bestrUding. Medegedeeld wordt, dat landelijk de bespreking inzake het vijfjarenplan nog steeds voortduurt. Provinciaal kan geconstateerd worden, dat er thans in Zeeland meer rundvee is dan ooit tevoren, n.l. 85.000 dieren. Het aantal reageerders is lager dan verleden jaar. Bedrijfslaboratorium voor grondonderzoek. De Commissie van Advies van het Laboratorium voor Grondonderzoek te Goes heeft in zijn laatste ergadering kunnen constateren, dat het tekort lat het eerste jaar van de exploitatie was ontstaan, 'n het tweede jaar bijna geheel is weggewerkt. De vergadering besluit haar volle steun te blijven ^even aan dit zo nuttig werk. Het aantal monsters, dat wordt ingestuurd, kan nog een stuk opge voerd worden en daarover het algemeen de winst, die aan de boeren door het grondonderzoek toe vloeit groot is, wordt een beroep op de leden ge daan om dit onderzoek zoveel mogelijk te bevor deren. Schade postduiven. In Utrecht is op een vergadering overeenstem ming bereikt tussen de organisaties van Postduiven- houders, de georganiseerde Landbouw en de P. D. Op basis van vrijwilligheid zal in de meest be dreigde gebieden gedurende de zaaitijd in overleg met de Districtsorganen van de Stichting voor de Landbouw, een ophokplicht worden doorgevoerd. In het algemeen zal dit ophokken niet langer dan twee maanden hoeven te duren. De wedvluch ten zullen tijdens deze periode doorgang vinden. Indien het komende jaar blijkt, dat deze wijze van handelen geen bevrediging schenkt, zal vol gende herfst het overleg worden hervat. Wat is nu het verschil tussen al die laboratoria die het grondonderzoek verrichten zult U zich wel eens hebben afgevraagd. Want naast het laboratorium in Groningen met zijn filialen (o.a. in Goes) bestaan nog particuliere laboratoria in Haren (Gr.) en Grouw (Fr.). Bedenkt U echter steeds dat het Bedrijfslabora torium in Groningen Uw eigen laboratorium is, dat in 1946 werd overgedragen aan de Stichting voor de Landbouw. En als U ons vraagt hoe het komt, dat een vol ledig onderzoek op Uw eigen laboratorium duur der is, dan geven wij U in overweging de analyse- cijfers eens naast elkaar te leggen. Stelt U veel belang in het Mn-, Mg- en Cu-gehalte terwijl U het gehalte aan afslibbare delen niet weet? En wat voor waarde heeft een stikstof - gehalte voor de practische boer? Het is nu tijd om de assistent van de Rijksland- of Rijkstuinlbóuwconsulent te waarschuwen voor het nemen van de monsters als U nog tijdig Uw bemestingsplan wilt klaarmaken. De Middernachtzon heeft mij toch nog een glimp van haar schoonheid doen zien; in Narvik kreeg ik in het hotel Royall een kamer zeer hoog en op het Noorden, terwijl de horizon tamelijk helder was. Nu, hier nog iets meer noordelijk dan giste ren in Svolvaer, bleef het volkomen licht, ook zon der die dreiging van een aansluipend en beklem mend donker, zoals dat aan een zware bui kan voorafgaan. De zon verplaatst zich vrij vlug over de horizon, maar daalt maar heel langzaam; wel ging zij tenslotte schuil achter hoge. met glinsteren de sneeuw bedekte bergen, maar haar weerschijn tegen de wolken was duidelijk te zien en haar stra len schoten het firmament in. Toen de zon door haar laagste punt heen was, verdween ze in mist banken, maar ik was toch ;zeer dankbaar dit te mo°"en hebben zien. Narvik, met pen drukke havpn voor hpt per trein aangevoerde Zweedse erts, heeft 12.000 inwoners en ligt zeer ruim gebouwd tegen de heuvels. Ook hiov js veel verwoest, voornameliik reeds in April 1940, toen hier op het water hard is gevochten, maar ook de herbouw is in volle gang, waarbü ook hier het hout het moet afleggen tegen het beton. Verder is er weinig te beleven, al valt ook hier weer op, dat het onderscheid tussen dag en nacht wegvalt; om 12 uur lonen de mensen in het volle dorrivM nop gemoedePik on straat te kuieren. De treinreis vanaf Narvik is zeer interessant; de Zweedse nassagierstreiriéndie hun materiaal naar Narvik laten doorlopen ziin uiterst comfortabel; het eerstp wat mii onviel was vooraan in de trein een complete skiwagen, waar de reizigers hun ski's kunnen plaatsen, dat duidde al vast op sneeuw, die dan ook prompt kwam. De reis gaat eerst op Noors gebied steil omhoog langs de uitlopers van een fjord, in het eind waar van men nog de wrakken zag liggen van een aan tal Duitse tornedobootjagers. die hier in 1940 bij de strijd om Narvik in de grond werden geboord. Spoedig was de trein weer over de sneeuwgren zen bij het eerste Zweedse station RiksgrSnsen (Rijksgrens) stapten ook al de skiërs ln; het sei zoen liep blijkbaar ten einde, want er waren er Het blijkt gewenst nogmaals mede te delen, dat de automatische dekking voor tractoren tegen het risico van Wettelijke Aansprakelijkheid, die de werkgevers aangesloten bij een Bedrijfsvereniging genoten, per 1 Jan. j.l. is komen te vervallen. Zij, die dus verder geen lopende polis voor het W. A.-risico van hun tractor hebben, moeten goed begrijpen, dat zij sinds 1 Jan. j.l. volledig eigen risico dragen. Dit is gevaarlijk, reden om zich on middellijk bij de eigen Onderlinge aan te sluiten. Verder willen wij er op wijzen, dat de Z. L. M.- autobezitters van Tholen en St. Philipsland, hun auto voor de Onderlinge kunnen opgeven aan de heer P. Overbeeke, Wal 5, Tholen, tel. 59. De tractorbezitters van deze Kring aan de heer J. H. van Dijke, Markt 63, Poortvliet, tel. 55. Voor de Kring Axel aan de heer D. J. Dees Jzn, Veerstraat B 18, te Zaamslag- Voor de Kring Schouwen blijft dit de heer F. C. Hanse te Zierikzee. Voor de Kring W. Z.-Vlaan deren de heer Iz. P. Bordin Azn, te Oostburg, tel. 120. Voor de overige Kringen wende men zich steeds tot het Secretariaat, de heer J. de Lange, Land- bouwhuis, Goes, tel. 2345. Bovenstaande personen kunnen U volledig in lichten omtrent de verzekeringscondities enz. Aarzelt niet Uw auto en tractor te verzekeren tegen het risico van wagenschade en wettelijke aansprakelijkheid bij Uw eigen Onderlinge van de Z. L. M. Sluit U aan! Sluit U aan! Ontslag vaste arbeiders. Een veel voorkomend euvel is, dat zowel werk gevers als werknemers de bepalingen, vastgelegd in de C. A. O., voor land- en tuinbouw niet kennen of althans niet naleven. Zo moet men voor en tegenover een vaste en los-vaste arbeider in de landbouw, indien men hen wil ontslaan, een opzegtermijn van tenminste 3 maanden in acht nemen. Tevens kan men deze arbeiders niet tussentijds ontslaan, doch steeds aan het einde van het contractjaar van de C. A. O. Dit wil dus zeggen, dat, aangezien het contract jaar van de C. A. O. loopt tot 30 April 1951, de op zegging van vaste en los-vaste arbeiders vóór 1 Februari a.s. moet geschieden. Het tuinbouwcontract loopt eveneens tot 30 April 1951, doch hier moet tegenover de vaste arbeiders slechts een opzegtermijn van 1 maand in acht wor den genomen. Opgemerkt zij, dat volgens de C. A. O. ook arbei ders, die langer dan 2 jaar onafgebroken bij één werkgever in dienst zijn, als vaste arbeider aange merkt worden, mits zij niet uitdrukkelijk als los arbeider zijn aangenomen. Aangezien juist bij ontslag de meeste moeilijk heden ontstaan, meenden wij er goed aan te doen U de geldende voorschriften nog eens voor ogen te stellen. Eén en ander staat overigens uitvoerig beschre ven in de C. A. O., voor land- en tuinbouw. Vraagt steeds inlichtingen aan het Secretariaat, indien U het zelf niet precies weet. De L. maar weinig meer. Hier was alles met sneeuw be dekt en er viel nog meer bij. Een troosteloos bar en bijster land zonder boomgroei, totaal onbe woond en verlaten, zoals er hier zo'n groot aantal gebieden liggen, waar alleen des zomers de Lap pen met hun rendierkudden rondtrekken; alleen de ter wille van het ertsvervoer aangelegde sooorliin heeft deze streek toegankeliik gemaakt. De trein rijdt door veel tunnels en lawine-tunnels van hout om de baan vrij te houden van sneeuw; ook ziet men eindeloze hekwerken opgericht om jacht- sneeuw van de spoorbaan te weren. Al gauw volgt de baan nu de oevers van het bekende Tornetrask- meer, nog geheel met iis bedekt, dat ook nog be hoorlijk stevig is, want ik zag er een man met een kruikar op lopen. In het bekende toeristencentrum Abisko zag ik de eerste Lap in zijn veelvervige nationale kleding. Of dit een Lap was, die zo uit ziin dagelüks leven kwam dan een „show" Lao, zoals wü in Canada meerdere tot „show" afgedaalde Indi^nenfamilies zagen, durf ik niet te zeggen, maar ik geloof het eerste, gezien ziin verweerd niterlük. Terwiil nu verder een vrii dmhte sneeuwiacht het uitzicht belemmert, bedenk ik. d»t in het Zui den van ditzelfde Zweden h^t koolzaad volop bloeit; dat is echter ook biina 2000 km van hier. Alleen al, door die klimaatverschillen is zo'n treinreis, 24 uur aan één stuk (sneltrein! 1400 km zeer be langwekkend, want in die tiid toch kwamen wij door volop winter, door de nawinter met ziin sneeuwplessen, waaruit later de zomerplaag van deze streken, de vliegen etc. zullen ondniken, in het vroege voorjaar tereoht met alleen no" maar in de bomen het eerste dikker worden van de knop pen. verderop in het eerste prille blad, om in Stockholm te emdigen met weer een bloeiend veld koolzaad langs de spoorbaan en de vruchtbomen in volle bloesempracht. Overigens is het vruchtbare land in Zweden maar schaars, het is als de krenten in het brood van een zuinige bakker. Als er weer eens een plekje bouw land is, volgt alras weer de rotsgrond met schraal I bos er op. Hier past ook wel het liedje, dat vroeger

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2