Dit de Kringen en Afdelingen Markt- en Veilingbericbten Uit een qeheim weekboek van Bram uit de Slikhoek Korte berichten GEBRUIK UW TRACTOR ALLEEN VOOR UW EIGEN BEDRIJF. EXTRA VEEVOEDER VOOR WINTERMELK. WEIDEPLAN EN BEMESTING KRING iWALCHEREN DER Z. L. M. AFDELING DOMBURG DER Z. L. M. H 1. bestemming van de 3 milli oen hoofdzakelijk voor de kleine bedrijven, en 2. verhoging van dit bedrag per jaar. 2. Pluimveebeleid. De Commissie was eenparig van mening', dat het vastkoppelen van de voedertoewijzing aan de kui kentoewijzing tot ernstige moeilijkheden heeft geleid. O.a. krijgen diegenen, die geregeld een aantal jonge hennen van hun opfok verkopen, vóer voor meer kippen dan zij hebben. Anderen, die geregeld jonge hennen aankopen, in plaats van die zelf op te fokken, krijgen geen voer. Bovendien vragen die boeren, die destijds bij het invoeren der export-eier-zegels hun kippen hebben verzwegen, nu allemaal weer kuikens aan, zodat er een stroom van aanvragen binnenkomt, waarmede de uitdelingscommissies moeilijkheden hebben. Verder constateerde de Commissie, dat zich als gevolg van het h.i. onjuiste schema voor de kuikenverdeling prceis die moeilijkhedn voor doen, waarvoor zij het vorig jaar heeft gewaar schuwd. Met deze opmerking is momenteel niet veel te bereiken, maar de Commissie stelt er prijs op dit even te vermelden. 3. De volgende vergadering werd vastgesteld op 6 Feftxruari in „Terminus" te Utrecht. 15 Januari. Het regent haast alle dagen, 't Gaat ons lang niet naar den zin, De griep komt met die vlagen Zeeland's provincie in. Het weer is weer nat geworden, zo nat dat we alles op de akker moesten laten varen. Het ploegen ging niet meer, het werd te zacht. Jammer, dat we het niet konden klaar doen, opgeruimd staat netjes, maar er is niets aan te doen, we zijn weer tot rust gekomen. Er komt op 't moment veel griep voor in onze provincie, die zeker uit Engeland is overgewaaid. Je voelt je op eens zwaar ter gang, armen en benen werken niet meer direct en komen wat achteraan, je krijgt hoofdpijn en de griep is je de baas geworden. Sommige mensen hebben veel keelpijn en hoesten veel, terwijl ande ren er een lichte longontsteking bij krijgen. Geluk kig is het in Zeeland niet van ernstigen aard, en in een klein weekje is alles weer vergeten, maar men moet het ook niet te licht achten. De doktoren hebben het razend druk en in de apotheek is het steeds meer flesjes vullen, de een na de ander. Wat zijn de stroprijzen plotseling hoog gewor den en vele maaidorsboeren .krabben in hun haar Het stro is wel gauw opgebrand, doch een ton stro in de winter vlug gebruikt. De piek ups zullen wel wat gestegen zijn in achting, hoewel we vorig jaar maar weinig droog stro opgehaald zouden hebben, doch met zo'n prijs begin je er toch wel anders over te denken. Wanneer men stro voor 50 per ton moet kopen, rekenen we nog wel eens even na, je kunt er voor dorsen en hebt nog een pacht over. Zo ziet men, dat geen jaar gelijk is aan het vorige. Er is vorige week een begin gemaakt met het Plan tot uitvoering der rundertuberculose. Het schetsen als eerste werk werd begonnen en het loopt goed van stapel. In weinige minuten en hun uiterlijke kenmerken waren op kaart gebracht. Elke schets heeft een nummer en deze nummers worden naast de oor- merknummers der runderen op de tuberculinatie- staat van het bedrijf vermeld. De veehouder moet de schetsen zorgvuldig in een ter beschikking ge steld mapje bewaren. Wil men een dier met een attest verkopen, dan moet men zich met de schets van het dier bij zijn veearts vervoegen, die deze schets aan de door hem af te geven verklaring hecht. Bij aankoop moet men zich overtuigen of de schets en de eventueel kenbare tekens overeen komen met het signalement van het gekochte dier. Zo hoopt men in 5 jaar tijds een einde te maken Het is nog wel eens goed er op te wijzen, dat de vergunningen voor vervoer met landbouwtrac toren alleen geldig zijn voor het vervoer van goe deren, die afkomstig zijn van het eigen bedrijf of bestemd zijn om op eigen bedrijf te worden ge bruikt. Men mag met behulp van deze tractor nimmer goederen vervoeren, afkomstig van of bestemd voor andere boerderijen en zeker niet voor wille keurige derden. Wie dit toch doet loopt het risico, dat de kosteloze wegenbelastingkaart terstond wordt ingetrokken, maar ook, dat de vergunning voor de tractor komt te vervallen en dit laatste is zo mogelijk nog erger dan het eerste. De politie-autoriteitén worden speciaal ge» inttrueerd en het is dus zaak, wan zieh houdt aan de voorschriften van de wet. Het Bedrijfschap voor Veevoeder deelt mede, dat in overleg met de Directie van de Voedselvoorzie ning is besloten, de regeling voor de z.g. winter- melkers, welke tot dusver beperkt was tot de con- sumptiemelk-gebieden in het Westen des lands, thans ook uit te breiden tot de overige provincies. Zoals bekend, biedt deze regeling de mogelijkheid tot het verkrijgen van een extra toewijzing rund veevoeder indien kan worden aangetoond, dat de gemiddelde melkproductie per dier per dag een be paalde minimumgrens bereikt, resp. overschrijdt. Bedraagt op een bedrijf de gemiddelde dagpro ductie per koe 810 kg dan kan een aanvullende toewijzing van 30 kg rundveevoeder per koe wor den verstrekt voor het resterende gedeelte van de stalperiode, terwijl indien de gemiddelde dagpro ductie per koe meer dan 10 kg bedraagt, de aan vulling op 40 kg kan worden gesteld. Voor het bepalen van de gemiddelde dagproductie moet men zich baseren op de melkrekening(en) over de maanden November en December 1950 en het aan tal melkkoeien dat per registratie van 3 December j.l. aanwezig was. Wie het grasland goed en rationeel wil bemesten zal nu een weideplan moeten opmaken voor het komende seizoen. Zowel voor de fosfaat, de kali als de stikstoftoediening is het noodzakelijk. Het is een bekend feit, dat er door maaien veel meer aan de grond wordt onttrokken dan door weiden en bij de bemesting dient hiermede rekening te worden gehouden. Een ander punt waaraan bij de bemesting ge dacht moet worden is de vruchtbaarheidstoestand van de grond (fosfaat, kali en ook kalk). Vele weiden zijn nog te arm aan fosfaat en kali. Doch ook komt het tegengestelde voor. Percelen welke vaak varkensmest krijgen hebben doorgaans een goede P-toestand, terwijl de vaak gegierde percelen (meestal dicht bij huis gelegen) vaak een ruime K- voorziening (indien niet te ruim!) hebben. Zo zon der meer kan men dit niet nagaangrondonderzoek is voor een rationele bemesting wel zeer nood zakelijk. Uit het voorgaande is dus duidelijk geworden, dat zowel de resultaten van het grondonderzoek als de gebruikswijze in aanmerking moeten worden genomen bij het bemestingsplan. Algemene Vergadering op Maandag 29 Januari 1951 te 2 uur, in de boven zaal van Café ,,De Vriendschap" te Middelburg. Agenda: Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Jaarverslag Secretaris en Penningmeester. Verslag Financiële Commissie. Verkiezing Hoofdbestuurslid wegens bedanken van de heer Z. Malj aars. Mr. Schlingemann zal spreken over: „Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, Stichting voor de Landbouw en eigen organisatie". Rondvraag. Sluiting. A. W. CEVAAL, Voorzitter. M. KLEINEPIER, Secretaris. Zaterdag 13 Jan. 1.1. hield de Afdeling Domburg der Z. L. M. haar gewone jaarvergadering, onder leiding Van haar Voorzitter de heer J. de Visser Lz. De vergadering was goed bezocht. Na welkom geheten te hebben, gaf hij een over zicht over de gang van zaken in 1950 en zeide, dat wegens de vele regen, de werkzaamheden onder moeilijke omstandigheden zijn verricht, maar het financieel resultaat niet onbevredigend is. Spreker wenste allen een gezegend Nieuwjaar toe en hoopte dat het werk minder moeilijk zal gaan en de financiële resultaten zodanig mogen zijn, dat de verlaging van de melk en gerstprijs geen beletsel moet zijn voor een batig saldo op de rekening van 1951. De notulen werden goedgekeurd. Een tweetal vraagpunten van de Z. L-M. werden besproken en aan de Secretaris werd opgedragen, deze overeenkomstig te beantwoorden. Een ingekomen schrijven van de Z. L. M. betref fende starten met een O.V.M-v.M. werd voorge lezen. Door belanghebbenden werd hiervan met belangstelling kennis genomen. De Voor? ter spoorde aan om aan de uitnodiging van de Afd. Westkapelle om de vergadering- op 15 Tanuari, waar de Voorzitter van de Z. L. M. spre ken zal, gevolg te geven. Eveneens om op een nog nader te bepalen datum een vergadering van de Afd. Aagtekerke, waar over het besmettelijk verwerpen gesproken zal worden, bij te wonen- Uit de rekening en verantwoording van de Pen ningmeester bleek, dat d««? sloot mat aan nadélig saldo groot ƒ32,55. Van Eiland Walcheren zijn voor verschillende producten voor ruim 40 duizend gulden aangekocht. Dit is een recordbedrag. De heer S. Bimmel rapporteerde accoordbevinding en stelde voor de rekening goed te keuren. De Pen ningmeester werd dank gezegd. Bij het mussengilde zijn ingeleverd 880 mussen en 105 eieren, waarvoor is betaald uit de kas van de Afdeling 45,34, waardoor het nadelig saldo is ontstaan. Aangezien mussenbestrijding een algemeen be lang is, zou het niet onaangenaam worden gevon den, als niet-leden een vrijwillige bijdrage ver leenden. Een nog jeugdig smokkelaar uit Aagtekerke, smokkelde een aantal mussen over de grens en trachtte deze te gelde te maken. De smokkelaar liep echter tegen de lamp. Hij werd zeer zacht met zijn mussen over de grens naar Aagtekerke terug gewezen en verzocht het Bestuur van de Afd. der Z. L. M. aldaar met zijn ervaring in kennis te stellen. Een nog meer soepele behandeling zou slechts het nadelig saldo van de rekening groter hebben gemaakt. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. de Vis ser Lz. Tot afgevaardigde naar de Algemene Ver gadering (en) van de Z. L. M. in 1951 de heer M. Corré en tot plaatsvervangend lid de heer J. de Vis ser Lz. Tot afgevaardigde naar de vergaderingen van de Kring Walcheren werd benoemd de heer J. de Visser Lz. en tot plaatsvervanger de heer M. Corré. De contributie over 1951 werd vastgesteld op 1 per lid- Met de voorgestelde statutenwijzigingen van de Z. L. M., werd accoord gegaan, met uitzondering van de leeftijdsgrens. Tot bode werd nu voor onbepaalde tijd benoemd de heer P. Minderhoud. Bij de rondvraag vroeg de heer W. Malj aars of er dit jaar weer een veekeuring in Domburg zal wor den gehouden. De Voorzitter zeide dienaangaande niets vernomen te hebben, doch gezien het vorig jaar de aanvoer bevredigend was geweest ver wachtte hij, dat er weer wel keuring zal worden gehouden. Nog vroeg de heer Maljaars namens Hippos of onze Afdeling deze met een jaarlijkse bijdrage zou willen steunen. Besloten werd tot wederop zegging 5 per jaar bij te dragen. Na nog een onderlinge aangename bespreking werd de vergadering met een woord van dank door de Voorzitter gesloten. C. LOUWERSE, Secretaris. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5193 stuks vee, zijnde: 1902 runderen, 109 vette kal veren, 656 nuchtere kalveren, 96 zeugen, 458 lopers, 1845 biggen, 89 schapen en lammeren, 38 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van 700975, extra kwaliteiten boven notering; Guiste koeien 525700; Kalf vaarzen ƒ650 ƒ950; Klamvaarzen 575ƒ650; Guiste vaarzen ƒ400525; Pinken 350ƒ500; Graskalveren ƒ170—ƒ300; Nuchtere fokkalveren ƒ95—ƒ135; Nuchtere slachtkalveren ƒ6090; Lopers ƒ60— 75; Biggen 30ƒ45; Drachtige zeugen ƒ210 ƒ290; Schapen ƒ80ƒ115; Lammeren ƒ70—ƒ95; Geiten 2555, alles per stuk. C. Z. A. V. WEMELDINGE. 15 Januari 1951. Groothandelsnoteringen Granen, Zaden, Peulvruchten en Ruwvoeders. Tarwe. De aanvoer was iets minder groot dan vorige week. Notering franco fabriek ƒ24,15 tot 24,20. Gerst. Bij klein aanbod zeer vast met oplopende prijzen tot 33,55. Haver. Eveneens vast. Notering tot 31. Schokkers. Onveranderd. Notering 4347,50. Groene erwten. Voor export was er enige be langstelling, waardoor de prijzen iets aantrokken. Notering ƒ40ƒ44,75. Bruine bonen. De aanvoer is wat minder gewor den, waardoor de notering van vorige week zich kan handhaven. Notering 5059. Blauwmaanzaad. Zeer vast. Notering tot 185. Ruwvoeders. In de strohandel komt een aarze lende tendenz. In Hooi ging weinig om, zodat wij volstaan moeten met het aangeven van circa prij zen. Tarwestro/Gerstestro 50ƒ51; Haverstro ƒ46 -ƒ47; Groen Erwtenstro 75; Bruine bonenstro 60—62,50; Lucernehooi ca. 130; Wit Weidehooi ca. ƒ120; Klaverhooi ca. ƒ110; Groenkraag Voeder bieten ƒ24; Rode Peen 26, alles per 1000 kg. Voeraardappelen 5,255,50 per 100 kg. Alles boord/spoorvrij. STRO VLAS. De strovlasmarkt blijft zeer vast. De beste kwa liteit gerepeld vlas wordt verkocht boven 45 cent. Goede kwaliteit gerepeld 40—45 cent; Tweede kwa liteit 35—40 cent. Ungergpsid; goed® 3338 et» tweede kwaliteit 25 -31 et *5«* kg-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9