Gezien het feit, dat ln 1830 met »u«ca* een tuin- bouwexcursie georganiseerd is naar Frankrijk, be- sluit de vergadering dit jaar een excursie te orga niseren naar Zuid-Engeland. In Zuid-Engeland is er n.l. zeer veel te zien op tuinbouwgebied en de streek is er mooi. De kosten en het programma zullen nader bekeken worden. WETTELIJKE VOORSCHRIFTEN i.v.m. ZAADTEELT OP THOLEN. LANDELIJKE FRUITTEELTDAG OVER DE AMER. FRUITTEELT. VAN HET Excursie buitenland- Samenstelling Afdeling Tuinbouw K. N. L. C. Naar voren wordt gebracht, dat in de Afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. overwegend groente telers vertegenwoordigd zijn. Het komt de ver gadering juister voor, dat in verband met de komende P. B. O. meer fruittelers in de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. worden opgenomen. Een en ander zal nader besproken worden. Sluiting. i -1 Nadat nog enkele interne zaken zijn afgehandeld sluit de Voorzitter deze vruchtbare bespreking. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat voor het eiland Tholen een wette lijke regeling bestaat, waardoor de zaadteelt op het eiland gebonden is aan een aantal bepalingen. Deze regeling heeft tot doel zoveel mogelijk ver bastering te voorkomen van zaadgewassen door ongewenste kruisbestuiving. Het eiland is in een aantal gebieden verdeeld; in elk gebied is voor de zaadgewassen, waarvoor de regeling geldt, een bepaald ras als voorrangsgewas aangewezen. Dit houdt in, dat het ras, dat als voor rangsgewas in een gebied is aangewezen, daar steeds mag worden geteeld en dat andere gewas sen, die verbasteringsgevaar voor het voorrangs gewas opleveren, in dat gebied slechts mogen wor den geteeld met inachtname van een in de rege ling bepaalde afstand. Het zaadperceel, dat in strijd met deze voorschriften wordt geteeld, moet worden geruimd, terwijl tegen de overtreder straf rechtelijk kan worden opgetreden. Een ieder wordt in zijn eigen belang aangeraden om van de inhoud van deze regeling terdege nota te nemen. De regeling geldt voor de zaadgewassen worte len, kool en uien. Op onderstaande kaart zijn de gebieden aange geven, terwijl tevens is opgenomen de omschrij ving van de gebieden. Tenslotte is hierna vermeld, welke voorrangsgewassen in de verschillende ge bieden zijn aangewezen, alsmede de afstanden, welke tussen de verschillende gewassen zijn ge steld. Gebied: A. het gebied, gelegen bij Stavenisse, begrensd door Keeten Oostelijke dijk van de polder Nieuw en Oud-Kempens Hofstede Zuidelijke dijk van de polder Nieuw en Oud-Kempens Hofstede Oudelandse dijk haven van Stavenisse; B. het gebied, gelegen ten Westen van St. Anna- land, begrensd door Krabbenkreek haven van St. Annaland - Hoenderweg Vierdedijk Paaldijk Oostelijke dijk van de polder Nieuw en Oud-Kempens Hofstede Mastgat; C. het gebied, gelegen ten Oosten van St. Anna land, begrensd door Krabbenkreek haven van St. Annaland Noordelijke dijk van de Johanna-Mariapolder Noordelijke dijk van de Sluispolder Oostelijke dijk van de Sluis- polder tot Oudendijk Oudendijk Oostelijke dijk van de Vrijbergse polder Zuidelijke dijk van de Vrijbergse polder tot Oostelijke dijk van de Priestermeetpolder Noorddijk Korte- wegje Muitersdijk Vierde dijk Hoen derweg; D. het gebied, gelegen bij Stavenisse, begrensd door de Zuidelijke dijk van de polder Nieuw en Oud Kempens Hofstede Paaldijk Vierde dijk tot Hogeweg Derde dijk Ooster- schelde Kerkweg; E. het gebied, gelegen ten Zuidwesten van Stave nisse, begrensd door Kerkweg Ooster- Schelde Keeten haven van Stavenisse; F. het gebied, begrensd door Krabbenkreek haven van St. Annaland Noordelijke dijk van de Johanna Mariapolder Noordelijke dijk van de Sluispolder Oostelijke dijk van de Sluispolder tot Oudendijk Oudendijk Oostelijke dijk van de Vrijbergsepolder tot Oos telijke dijk van de Priestermeetpolder Oos telijke dijk van de Priestermeetpolder Roo- landse dijk tot Bieslandsedijk Bieslandse- dijk Kerkdijk Oud-Vossemeersedijk Karnemelkpotsedijk Eendracht Krabben kreek; G. het gebied, begrensd door Noordweg Roo- landsedijk Oudekerkseweg Snabbewegje tot Kettingdijk Kettingdijk Zeedijk Ooster-Schelde Nieuwe haven Een dracht Karnemelkpotsedijk Oud-Vosse- meersedijk Kerkdijk Bieslandsedijk Roolandsedijk Noorddijk tot Noordweg Noordweg; H. het gebied, begrensd door Mallandsedijk Noorddijk Noordweg Roolandsedijk Oudekerkseweg Postweg Poortvliet Poortvlietsedijk Bakkersdijk Randweg Kalfdamseweg Mallandsedijk; J. het gebied, begrensd door Ooster-Schelde haven van St. Maartensdijk haven van Scherpenisse Scherpenisse Bakkersdijk Poortvlietsedijk Poortvliet Postweg tto Snabbewegje Snabbewegje tot Ketting dijk Kettingdijk Zeedijk. Voorrangsgewassen. Gebied Wortelen Kool Uien A Nantes B A.B. C Berl. D Fl. St. E A.B. F A. B. G Fl. St. H A.B. J Fl. St. A. B. Amsterdamse Bak. Fl. St. Flakkeesche Stomppunt. Berl. Berlikumer. Afstanden. Wortelen: 1. Tussen wortelen van fijne rassen (Am sterdamse Bak), broei en (Amsterdam se Bak, vollegronds-typen) en wortelen van grove rassen (Berlikumer, Flak keesche, Nijmeegse, gele en witte 600 m 2. Tussen wortelen van fijne rassen en wortelen van middelgrove (^indere dan fijne en grove) rassen 300 m 3. Tussen wortelen van middelgrove ras sen en wortelen van grove rassen 300 m 4. Tussen wortelen van fijne rassen, on derling 100 m 5. Tussen wortelen van middelgrove ras sen, onderling 100 m 6. Tussen wortelen van grove rassen, on derling 100 m Kool: 1. Tussen verschillende soorten of cul tuurgewassen (b.v. tussen witte en sa- voye of tussen rode en boerenkool) 800 m 2. Tussen verschillende grondrassen van dezelfde soort (b.v. tussen vroege spit se en late witte) 400 m 3. Tussen overeenkomstige grondrassen van dezelfde soort (b.v. tussen Roem van Enkhuizen en Langedijker Herfst- witte) 100 m Uien: 1. Tussen rode uien enerzijds en witte, Rijnsburger, Noordhollandse Stroogele, Zeeuwse bruine en Zwijndrechtse poot- uien anderzijds 1000 m 2. Tussen witte uien enerzijds en Zeeuw se bruine, Zwijndrechtse pootuien, Noordhollandse Stroogele en Rijns burger uien anderzijds 1000 m 3. Tussen Zeeuwse bruine en Zwijn drechtse pootuien enerzijds en Rijns burger en Noordhollandse Stroogele anderzijds 600 m 4. Tussen Zeeuwse bruine en Zwijndrecht se pootuien 600 m 5. Tussen Rijnsburger en Noordhollandse Stroogele 300 m 6. Tussen platte typen en bolronde typen van de Noordhollandse Stroogele 200 m Schadelijke planten: Schieters van Zwijndrechtse pootuien in de ge bieden B. en F. Verboden gewassen: Zwijndrechtse pootuien in de gebieden B. en F. Belanghebbenden doen verstandig dit stuk te be waren. Belendende percelen (Red.): Het vorig jaar ontvingen wij verschillende vra gen omtrent de kwestie, welk perceel moest wor den geruimd, indien twee verschillende eigenaren een perceel zaad binnen de voorgeschreven afstand hebben liggen. Voor Tholen, waar bovenstaande teeltafbake- ningsregeling geldt, is dit niet moeilijk. De aange geven voorrangsgewassen hebben ook inderdaad voorrang en alle andere zaden, binnen de aange geven afstand geteeld, moeten worden geruimd. Voor de overige gebieden ligt deze zaak niet zo gemakkelijk. Hier zal, indien er geschil rijst over belending, moeten worden nagegaan, welk perceel het eerst geplant is. Komt men niet tot een verge lijk dan is het altijd nog mogelijk een uitspraak te vragen aan de rechter op grond van onrechtmatige daad. Het is altijd zaak tot een vergelijk te komen daar anders beide percelen worden afgekeurd. Georganiseerd door de Nederlandse Fruittelers Organisatie in samenwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst. Op Dinsdag 30 Januari te 10.15 uur, in de grote zaal van de Stadsschouwburg aan het Lucas Bol werk te Utrecht Agenda: 10.15 uur: Opening. 10.4511.30 uur: Inleiding door Ir. A. W. v. d. Plassche, Directeur van de Tuinbouw: Alge mene indrukken van de Amerikaanse fruit teelt. In deze inleiding zal Ir. v. d. Plassche ook in de gelegenheid zijn vergelijkingen te tref fen tussen de fruitteelt in Amerika in 1931 en nu. 11.3012.00 uur: Inleiding door Ir. Joh. Bos, Hoofdredacteur van „De Fruitteelt": De fruitteelt in de verschillende streken van de Verenigde Staten. 12.0012.30 uur: Inleiding door de heer M. Paar- dekoper, Hoofd-assistent van de sectie fruit, Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen: Hoe de Amerikaanse fruitteler zijn fruit oogst, sorteert en verpakt. 12.3014.00 uur: Gezamenlijke lunch. 14.0014.30: Inleiding door Ir. T. van Hiele, Rijks- tuinbouwconsulent voor de Bewaring van Tuinbouwproducten: Het bewaren en koelen van fruit in de U.S.A. 14.3015.00 uur: Inleiding door Ir. W. van Soest, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland: Hoe verkoopt de Amerikaanse fruitteler zijn pro ducten. 15.0015.45 uur: Vertoning van de Amerikaanse fruitteeltfilm: Washington State Apple Land, voorafgegaan door een toelichting van Ir. Joh. Bos. 16.00 uur: Sluiting. HOOFDPUNTEN uit de vergadering der Kleine Boeren Commissie, gehouden op Dinsdag 2 Januari 1951 in Terminus" te Utrecht. 1. Boerenwerken. De zgn. boerenwerken zijn al meermalen een punt van bespreking geweest in de Kleine Boeren Commissie. Deze wijze van subsidieverlening van de Cultuur Technische Dienst, waarbij aan de be trokken boeren gelegenheid wordt gegeven om zelf of met hulp van buren tot een bepaald bedrag ontginnings- of her-ontginningswerken uit te voe ren op hun eigen bedrijf, wordt door de Commissie als één der beste maatregelen gezien tot rationali satie van de (boerenbedrijven. Om hierin meer inzicht te krijgen, is op de ver gadering van 2 Januari uitgenodigd de heer Ir. Rienks, Inspecteur van de Cultuur Technische Dienst. Deze gaf een zeer duidelijke uiteenzetting dienaangaande, waaruit o.a. bleek, dat voor deze werken per jaar 3 millioen beschikbaar wordt gesteld, welk bedrag echter lang niet voldoende is om aan al de aanvragen te voldoen. Daarnaast is er een nieuw soort boerenwerking in voorberei ding, volgens de heer Rienks tot een totaal bedrag van 6 millioen, waarover trouwens ook de heer Mesu al een uiteenzetting heeft gegeven in de vergadering van het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. Bij de bespreking bleek de Commissie unaniem doordrongen van de grote betekenis van deze boe renwerken en werd de noodzaak bepleit om het bedrag van 3 millioen, ibestemd voor degenen die het werk grotendeels zelf uitvoeren, verhoogd te krijgen. Als motieven om de belangrijkheid van deze werken aan te tonen, werden o.a. de volgende genoemd: a. te kleine bedrijven kunnen hun beschikbare arbeidskracht tijdens de slappe seizoenen pro ductief maken en vanaf de aanvang van het werk blijvend de bestaans-basis verbreden, b- er worden de laatste jaren allerlei premies verstrekt voor rationalisatie van de kleine bedrijven, wat natuurlijk is toe te juichen, maar wanneer de kleine boeren met hun ge- subsidiëerde silo's, gierkelders, weide-afraste ringen enz., (blijven voortwerken op gronden, die voor herontginning of diepspitten in aan merking komen, dan hebben de voor premie uitgegeven gelden niet het juiste effect. In de eerste plaats moet aandacht worden geschon ken aan de verbetering der gronden en de gelden, daaraan via de boerenwerken besteed door de Overheid, zijn buitengewoon goed besteed. Er is volgens de Commissie alles voor te zeggen, om het bedrag van 3 millioen verhoogd te krijgen. De heer Rienks deelde mede, dat er nu naar ge streefd moet worden nu er een nieuwe vorm naast de oude vorm van boerenwerken op komst is, om de 3 millioen alleen te bestemmen voor de kleine bedrijven, daar de andere objecten nu een kans krijgen in de 6 millioen. De Commissie stelde dit streven van de Cultuur Technische Dienst zeer op prijs en was met de heer Rienks van mening, dat dit streven door de organi saties gesteund dient te worden. Besloten werd, aan het K. N. L. C. te verzoeken een schrijven te doen uitgaan naar de betrokken instanties, waarin op grond van de hierboven onder a en Ib gegeven argumenten wordt aangedrongen op: laat rood Rijnsburger type vroeg rood Zwijndr. pootuien wit wit wit Rijnsburger type wit

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8