Dan is het te laat! Mededeling van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. TUINBOUWGIDS 1951. BUITENLANDSE DAG VAN DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW. BENODIGDE TREKKRACHT. Korte berichten •>- in de droge tijd, geen ogenblik stagneren- Op de lichte zavelgronden moet daarom een zware orga nische stofbemesting als onmisbaar worden be schouwd. Het gevoeligst voor droogte is de zwarte bes, daarna volgt de kruisbes en tenslotte de rode bes, hoewel de laatste toch minstens even veeleisend is als de appels op zwakke onderstammen. Voor wateroverlast is vooral de kruisbes zeer gevoelig. In de winter van 19441945, toen veel polders wegens igebrek aan brandstof het overtol lige water niet konden ontmalen zijn veel kruis bessen dood gegaan. Het grondwater heeft toen gedurende enkele weken aanzienlijk hoger gestaan dan in andere winters, zonder dat er evenwel sprake was van drassigheid. Het minste last van het overtollige water heeft de zwarte bes. Onder minder gunstige omstandigheden heeft de rode bes, met name de variëteiten uit de Duitse Zure groep, zeer spoedig last van kaligebrek. Deze gebreksverschijnselen worden zeer algemeen aan getroffen in de oude polders. De zware zavelgronden uit de Nieuwlandpolders zijn uitstekend geschikt voor de bessenteelt. In de Oudelandpolders voldoende roestige kreekgronden het beste. Op de zavelige kreekgrond met fijnzan- dige slibhoudende ondergrond zonder storende lagen, worden veel bessen als onderteelt in boom gaarden geteeld met goede resultaten. Het is begrijpelijk, gezien de hoge eisen, die aan de watervoorziening worden gesteld, dat de grond niet in gras kan worden gelegd. Eén dezer dagen ontvingen wij een recensie exemplaar van de Tuinbouwgids 1951- De uitvoe ring van dit boekwerk is evenals vorige jaar af. Uit een nadere kennismaking met de inhoud blijkt, dat in vergelijking met de vorige uitgave weer buitengewoon veel is veranderd. Het ontstel lend aant-1 verbeteringen, vindingen enz., maakt één en ander noodzakelijk, wil men bij blijven. Zij, die dan ook menen met een Tuinbouwgids 1950 te kunnen volstaan, willen wij ten sterkste aanraden van deze verkeerde zuinigheid af te zien. De kosten mogen hier geen rol spelen. Het boekwerk bevat voor de practici een zodanige schat van gegevens, dat wij er ons slechts over kunnen verbazen, dat niet iedere tuinder een der gelijke gids aanschaft. In iedere tuinderswoning moet deze gids op de e.Tob -Mb ,ri9i>i99dioc boekenplank (een sieraad) prijken; natuurlijk zo voor het grijpen. Wilt U iets weten over bestaande instellingen, ziektebestrijding, bemesting, teeltwijze, opbreng sten enz., pak dan de Tuinbouwgids 1951- Bij afzonderlijke bestelling bedragen de kosten 4,per stuk. Bij collectieve bestelling bedragen de kosten ƒ3,— per stuk, dus ƒ1,goedkoper. Het verdient dus aanbeveling collectief te bestellen. Wij zullen dit gaarne voor U doen. Stuurt even een kaartje aan het Secretariaat te Goes. De L. De Persafdeling van de Stichting voor de Land bouw nodigt U uit tot het bijwonen van de Buiten ^ndse Dag, welke zal worden gehouden op Maan dag 5 Februari 1951, in de kleine zaal van „Espla nade", Lucas Bolwerk 24, te Utrecht, aanvang 10.15 uur precies. Het programma voor deze dag is voorlopig als volgt samengesteld: 10.15 uur: Opening door de heer Ir. J. S. Keijser, Voorzitter van de Commissie Buitenland van de Stichting voor de Landbouw. 10.30 uur: Rede van de heer Ir. C. Staf, Direc teur-Generaal van de Landbouw, over het onderwerp: „Buitenlandse Betrekkingen". 11.30 uur: Discussie. 12.30—14 uur: Pauze. 14.00 uur: Rede door de heer H. D. Louwes, Voor zitter van de Stichting voor de Landbouw, over het onderwerp: „De boer en zijn buiten landse collega". 14.45 uur: Rede van de heer Mr. J. Linthorst Homan over het onderwerp: „Algemene aspecten van de West-Europese samenwer king". 15.30 uur: Discussie. 16.30 uur: Sluiting. Naar aanleiding van een voorgaand artikeltje zijn vragen gesteld over berekening van de beno digde trekkracht op een akkerbouwbedrijf. Deze trekkracht is echter van verschillende factoren afhankelijk; daardoor wordt het geven van een maats^f voor de te werken uren aan. elk gewas bemoeilijkt. Een norm past immers niet onder alle omstan digheden. Werkmethoden, aantal bewerkingen, verkaveling, grondsoort en gebruikte werktuigen verschillen per bedrijf te veel om algemeen gel dende cijfers te geven. Daarbij komt nog het ge bruik v°n een trekker op veel bedrijven, waardoor zowel een begroting van de te werken paarde-uren als van de te werken trekkuren wordt vereist. Om toch een indruk te geven van de berekening als van de te werken trekuren wordt vereist, voor een bepaald bedrijfstype. Daarbij wordt dan van onderstaande bewerkingsmethoden uitgegaan en verondersteld dat men allen paarden gebruikt. De granen maait men met een paardenzelfbinder. Tarwe en haver worden in de schuur gebracht en de gerst van het land gedorst. Erwten worden met de hand gepikt* en in de schuur gedorst. Koolzaad wordt met de hand gesneden en het blauwmaanzaad met de paardenzelfbinder gemaaid en beide gewassen met een maaidorschmachine op het land gedorst. Vlas plukt men met de hand en wordt van de klamp verkocht. Aardappelen worden met een rooier gerooid en in October afgeleverd. Suikerbieten oogst men met de hand en worden met. eigen materiaal naar de leverplaats gebracht. De volgende directe paarde-uren zijn dan nodig: Voor w volgende bouwplan zijn dan aan paarde- uren nodig: Gewassen Oppervl. p. u. p. u. in ha ha totaal Wintertarwe 4.— 64 256 Zomergerst 4.— 64 256 Haver 1.— 61 61 Erwten 1.50 51 77 Winter koolzaad 1.— 47 47 Blauwmaanzaad 0-50 60 30 Vlas 1.50 40 60 Cons, aardappelen 5.— 159 795 Suikerbieten 5.— 172 860 Maïs 0.50 56 28 Totaal directe uren 2470 Bij dit bouwplan zijn benodigd voor grondbewer king en indirecte werkzaamheden 89 paarde-uren per ha. Dus op het gehele bedrijf in totaal 24 X 89 2136 paarde-uren. Samen met de directe uren voor de gewassen zullen de paarden gemiddeld 4606 uren moeten werken. Nemen wij aan, dat de paarden gemiddeld min stens 1000 uur per jaar dienen te werken, dan zijn op het als voorbeeld genomen bedrijf, volgens de berekening, ruim 4 paarden nodig. In verband met de te vormen spannen, zullen dus 4 paarden wor den gehouden. Per paard zal dan gemiddeld ruim 1100 uren per jaar worden gewerkt. Dat is goed mogelijk. In bepaalde gevallen kan nog een andere werk wijze worden gevolgd, dan wij aannamen. Ook om reeds eerder genoemde reden zal op verschillende bedrijven van dezelfde grootte een andere begro ting moeten worden gemaakt. Worden genoemde methoden gevolgd, dan geven de genoemde cijfers echter ongetwijfeld de juiste verhouding weer van de te werken uren per gewas. Houdt de practische landbouwer rekening met eventuële bedrijfsverschillen, dan zal hij, na cor rectie van de gegeven normen, toch kunnen na gaan. hoeveel paarden volgens berekening op zijn bedrijf nodig zijn. Gewassen W. BI. W erkzaamheden W. Z. Haver Erw Kool Maan V'as Cons. S. Mais tarwe gerst ten zaad zaad aftrrl. bieten gaaien 21 25 25 24 29 30 29 36 37 24 Verplegen 7 5 5 9 12 10 1 27 15 10 ÖoQSten 30 12 29 T6 14 59 14 Dorsen 16 4 4 Bewaren en afleveren 6 6 2 2 2 2 10 37 120 8 Totaal i 4 64 64 6l 51 47 60 40 159 172 56 Kruinihgeh* 5 Januari I95l< De Assistent v/h Econ, Onderzoek, h NIEUWENHUIJSE- In het begin van Januari 1951 werd opnieuw afgenomen een examen Landbouwwerktuigen-ken nis, waaraan dit keer 67 smeden deelnamen. In totaal konden 53 candidaten het diploma Land bouwwerktuigenkennis van de Stichting Vakoplei ding „Smecoma" behalen, of wel 70 van het totaal aantal candidaten. Hieronder geven we de namen van de in Zeeland woonachtige geslaagde candidaten. A. Scheele, Hoedekenskerke. P. K. Mol, Heinkenszand. C. Sterken, Ovezande. P. J. Mol, Baarland. L. Schipper, 's-Heerenhoek. J. de Jonge, 's-Heerenhoek. HET URGENTIE-PROGRAMMA VOOR DE RUILVERKAVELING. Aangezien er een zeer grote vraag naar ruilver kaveling is, terwijl de mogelijkheden tot uitvoering ervan beperkt zijn, worden de aanvragen voor ruil verkaveling op hun urgentie beoordeeld. De heer Ir. A. Rienks, Inspecteur van de Cultuur technische Dienst te Utrecht, zal in het radio land- bouwkwartier op Maandag 15 Januari a.s. (van 19.4520-00 uur zender Hilversum I) uiteenzet ten, hoe dit urgentie-programma er voor de jaren 1951 en 1952 uitziet. DE EXPORT VAN PAARDEN NAAR SPANJE. Op een bij de behandeling van de begroting van het Landbouw Egalisatiefonds (dienstjaar 1950) door het Tweede Kamerlid de heer Engelbertink gestelde desbetreffende vraag, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ge antwoord, dat in het lopende handelsverdrag met Spanje voor het tijdvak 1 Juni 1950—1 Juni 1951 voor de export van paarden een post is opgenomen van 2.500.000,Tot dusver werden hierop uit gevoerd 12 paarden ter waarde van ƒ21.000,—. Hoewel destijds gedacht werd aan een Worm^ vn circa 3000 paarden, zijn de verwachtingen omtrent realisering van deze export thans niet hoog ge spannen. Weliswaar is de prijs voor de 12 f^We^de paarden niet maatgevend voor de gemiddelde prijs, welke hier te lande voor de paarden nn«t v o elen betaald het betrof hier geen gebruikspaarden doch desalniettemin is het gemiddelde prijsniveau dusdanig, dat van Spaanse zijde geen belangstelling blijkt te bestaan voor aankoop van paarden in ons land. Overigens is de omvang van de huidige paarden- stapel in Nederland nog wel dermate groot, dat 2500 a 3000 paarden naar Spanje geleverd zouden kunnen worden. Voor de paardenfokkerij zou dit een gunstige stimulans zijn. Thans kan vrijwel uitsluitend voor de binnenlandse slachting worden afgezet, terwijl levering naar het buitenland van fok- en gebruiksdieren de fokkerij direct ten goede zou komen en mogelijk perspectieven op langere termijn zou kunnen bieden. Nu kunt U ziek nog op zeer billijke voorwaarden verzekeren tegen elke schade door brand, blikseminslag en explosie. Een ASSUMIJ-brandpolis dekt niet alleen Uw boerderij met inventaris* maar ook Uw levende have, oogst en landbouwmachines, zonder extra-premies of na-omslagen. Vraagt vrijblijvend inlichtingen en premie-opgave aan; Inspecteur: AD. MARIS, Westwal 73, GOES TeL K. 1100 299S

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9