DE BOERENJEUGD ONTWIKKELINGSMIDDAG. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND AGENDA. VERENIGINGSLEVEN. OPSTELLENWEDSTRIJD. MEDEDELING STREEKBESTUUR. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Vanmiddag wacht de grote zaal van „Schuttershof" te Goes op een grote schare L. J. G.-ers en Z. P. M.-sters, die de Ónt wikkelingsmiddag, gewijd aan het toneel, zullen bijwonen. Aanvang 14 uur. CONFERENTIE. Zaterdag 13 Jan., 7 uur, in „De Gouden Leeuw" te St. Maartensdijk. Ontspanningsavond van de Afd. L. J. G. en Z. P. M. St. Maartensdijk. In leiding, Zang, Toneel. Dinsdag 16 Jan., 7 uur, 2e avond Kadercursus in „De Landbouw" te Goes. a. De heer Veenhovèn (Wika): Verenigings techniek. b. Mej. v. d. Akker (Wika)Jeugdpsycho- logie. Zaterdag 20 Jan., 12.30 uur, 't Centrum te Axel, Jaarvergadering van de Afd. Axel der L. J. G. en Z. P. M. Zaterdag 20 Jan., 7.30 uur, Wederopbouwkamp te Grijpskerke. Ontspanningsavond L. J. G. en Z. P. M. Toneel, Volksdans, Zang, Muziek. Beste vrienden, het is de eerste keer, dat ik een artikeltje in onze krant schrijf. Donderdagavond: vergadering. Zou ik gaan? Ik had wel tijd, maar het was toch druk voor de boer Bieten mennen, ploegen en dan nog veel meer en dan bovendien vanavond nog naar de vergadering? Ik besloot toch maar te gaan. Maar hoevelen zullen niet resoluut gezegd hebben: „Ik ga niet, het is veel te druk". Laat ons toch eens goed bekijken wat een belangrijke besluiten er soms op een vergadering genomen worden. Zij, die dan niet op de vergade ring geweest zijn, en er naderhand wat over horen of lezen, komen met critiek. „Dit hadden ze niet moeten doen of dat moesten ze zus of zo gedaan hebben!" Op het programma stond ook een spreker. Toen deze goed en wel bezig was, begon het me toch een beetje te duizelen. Waar haalde hij het allemaal vandaan? Zonder ook maar een kleine aantekening sprak hij met gemak een uur achtereen en wist toen op de vragen nog een uitgebreid antwoord te geven. Het was nog wel over een onderwerp waar van en, zoals wij dachten, niet veel te vragen was. Men gaat toch inzien dat eens per jaar een spreker helemaal niet overdreven is. 't Is bij ons pas de eer ste keer in 5 jaar. 't Is vaak moeilijk om de volgen de vergadering weer te vullen, 't Zijn steeds dezelf de oude leden, die een inleiding houden of vragen stellen. De overigen bengelen er maar zo'n beetje achteraan. Vooral de jongeren kunnen er maar niet toe overgaan om ook eens iets te doen. Zodoende weten zij eigenlijk van het verenigings leven weinig af. Heeft men dan maar een kleine vereniging met veel jonge leden, en gaan de oude ren er uit of treden af, dan gaat het achteruit of helemaal mis, zoals in Groede. Dit moet voorko men worden. Men moet de jongeren vooral in een discussie opnemen, dan worden ze vrijer en komen er gemakkelijker toe zelf eens iets te maken. Mis schien zul je het niet met me eens zijn en zeggen „Je slaat de plank mis, in onze vereniging gaat alles opperbest. Ieder, jong en oud, doet zijn best". Maar dat is niet voldoende. De Boerenjeugd heeft wel opgehouden zelfstandig te zijn, maar zij is op genomen in het Zeeuwsch Landbouwblad. Als het nu zo goed gaat in jullie vereniging, waar om schrijft dan niet ieder elke maand een artikel tje. 't Is meestal de redactie die schrijft. Heeft een vereniging 24 leden dan moet men om de twee jaar eens in de pen. Deed ieder dat, dan was er plaats te kort. Ik wil toegeven dat het niet allemaal reporters zijn, maar een verslagje over reisje of excursie kan ieder toch wel opmaken. Dat kan bij inleidingen evenzo. Ir Geuze richtte onlangs een schrijven aan de L.J.G. en wees daar ook op de inleidingen. Hij haalde aan dat men er een soort wedstrijd van kan maken. Verschillende leden (bv. 3) vertellen iets over een bepaald onder werp bv. een tentoonstelling. Zo gaat ieder zijn standpunt verdedigen en komt men wellicht tot een geweldige discussie. Men stelt voor de beste inlei ding een prijs ter beschikking bv. een boek. Zodoen de is de avond weer gevuld. Voor een goed vereni gingsleven moet men trouw de vergadering bezoe ken! L. J. G. Afd. IJzendijke. J. J. v. d. W. Bovenstaand stukje werd ingezonden door een lid van 16 jaar. Wat vinden jullie ervan? Een voor beeld voor veel anderen! Red. Redactie: N. Filius, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adresSecretariaat Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Niet iedereen verkeert in de gelukkige omstan digheid dat hij zijn gedachten zo op schrift kan stellen dat anderen bij het lezen daarvan de geest van den schrijver kunnen ontdekken en zijn ge- dachtengang kunnen volgen. Met enige oefening kan echter iedereen in dit opzicht iets bereiken. Onze vorming op de lagere en middelbare scho len gaat in dit opzicht niet erg ver, daar het leren schrijven -zonder overtredingen van de taalregels al veel inspanning van de leerlingen vergt. Onze organisatie wil de landbouw jongeren op voeden in hun streven om te geraken tot een orga nisatie waarin de leden individueel hun toekom stige zelfstandigheid onder ogen zien, en zich daarop bewust voorbereiden. Zodat ook het orgaan „De Boerenjeugd" ter be schikking van de leden staat, voor zover de redactie de bijdragen van voldoende belang acht om te wor den opgenomen. De praktijk nu is, dat velen nooit aan een derge lijke bijdrage toekomen, omdat ze een zekere be schroomdheid moeten overwinnen om hun bijdrage direct onder de ogen van 7000 abonné's te brengen. Bovendien zou theoretisch ieder lid bij gemiddeld twee artikelen per nummer ongeveer éénmaal ir. de zes jaar aan de beurt komen. Er ontbreekt hier een schakel die door het Hoofd bestuur der L. J. G. aangevoeld werd, toen zij a gedachte opperde om eens een opstelwedstrijd uit te schrijven. Een moeilijkheid vormde uiteraard het onder werp daar dit zo ruim gesteld moest worden, dat dit, zowel voor het sterke als ook het zwakke ge slacht stof zou geven tot het op papier zetten van enige gedachten. Een onderwerp nu dat zich hier toe goed leent is „Het leven op de boerdery". Dagelijks, wekelijks en jaarlijks zit hierin een vast rhytme dat ten nauwste verweveh is met de vaste gang der jaargetijden. We durven dan ook uit te spreken dat ieder lid der L.J.G. en Z.P.M. hier zijn of haar krachten met succes aan kan geven. Bij voorkeur zullen we er geen droge technische praatjes van moeten maken. De beoordeling van de ingekomen opstellen baart ons geen zorgen meer, nu de heren Ir M. A. Geuze, Ir J. Versteeg en Mr J. F. G. Schlingemann zich bereid verklaard hebben de jury hiervoor te vor men. Deze jury zal een drietal opstellen uitkiezen die voor een prijs en publicatie in „De Boerenjeugd" in aanmerking komen, terwijl de inzendtermijn loopt tot 1 Maart a.s. En nu wacht alleen nog maar de pen op de hand die haar zal hanteren om de schoonheid en volheid van het leven op het land in alle toonaarden te be zingen. B. Het ligt in de bedoeling om eind Januari of begin Februari een streekexcursie te organiseren naar Amsterdam. Er zullen daar enige bezienswaardig heden worden bezocht, terwijl 's avonds in Rotter dam een toneelvoorstelling bijgewoond zal worden. Het definitieve programma zal zo spoedig moge lijk bekend worden gemaakt. De kosten der excur sie bedragen 7,Opgave zo spoedig mogelijk met voldoening der excursiekosten bij M. C. J. Kosten, Puitpolder, Tholen. De spelers worden om 13 uur aan de zaal ver wacht. De volgende stukken zullen worden opgevoerd: THOLEN—ST. PHILIPSLAND: „Hoe het is, hoe het was en hoe het worden moet." WEST ZËEUWS-VLAANDEREN: (Z. P. M. IJzendijke)„Zeeuws-Vlaamse Schets." WALCHEREN: (L. J. G. Middelburg): „God schiep de zee, de mensen schiepen de dijken". ZUID-BEVELAND: (Z. P. M. Kruiningen: „De Maïsmeisjes." OOST ZEEUWS-VLAANDEREN: (Z. P. M. en L. J. G. Afd. Zaamslag)Onraad". De jury bestaat uit de volgende p^pp^n Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aardenburg. De heer H. J. Molhoek, Goes. De heer H. d'Olivat, Middelburg. Mevr. v. d. Broeckede Man zal vooraf een korte inleiding houden en aan het einde van de middag het oordeel van de jury toelichten. De Stichting „Kerk en Wereld" van de Ned. Her vormde Kerk belegt op 10 en 11 Februari a.s. in haar conferentieoord het Eijkmanhuis te Drieber gen een ontmoetingsweekend voor boeren. Doel van dit weekend is het samen spreken over de practische betekenis van het geloof voor de boer, zoals hij thans leeft en werkt. Vanuit de geestelijke achtergrond van ons leven zal in een openhartig gesprek worden gezocht naar een antwoord op de vragen, waarvoor in deze tijd zowel de boer als de Kerk worden geplaatst. De discussies zullen worden voorbereid door in leidingen over de volgende onderwerpen: a. Heeft de Oud-Testamentische wetgeving nog iets voor onze tijd te zeggen? (Inleider: de heer H. D. Louwes uit Ulrum). b. De Kerk in een veranderde agrarische wereld. (Inleider: Ir. D. S. Tuynman uit Den Haag). De leiding zal berusten bij Ds. A. A. Koolhaas uit Amersfoort. Alle boeren en hun echtgenoten, ook hen die niet tot de Ned. Herv. Kerk behoren, worden hartelijk uitgenodigd aan dit weekend deel te nemen. De deelnemersprijs bedraagt ƒ8,50 per persooi De gasten zullen worden ondergebracht in vei warmde één- en tweepersoonsslaapkamers, die alle van stromend water zijn voorzien. Aanmeldingen voor dit weekend, met opgavt van leeftijd moeten worden gericht aan het Secre tariaat van „Kerk en Wereld", De Horst, Drie bergen. Namens het Directorium van „Kerk en Wereld", Mr. J. J. R. SCHMAL, Secretaris v. h. Conferentiewerk. De eerste avond van de Kadercursus werd bezocht door 45 personen. Er waren nog enkele stoelen onbezet ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE STREEK OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Op 14 December j.l. hielden de Oost Zeeuws-Vla mingen hun jaarlijkse Streekavond in „Het Cen trum" te Axel. Even over 7 opende de Streckvoor- zitter P. J. Dees met enkele woorden van welkom deze bijeenkomst, waarna gezamenlijk het eerste couplet van het Zeeuws-Vlaamse volkslied werd ge zongen. Het L.J.G.-orkest van de afd. Hoek verzorgde het muzikale gedeelte van het programma. Hoewel ge handicapt door een pas gewijzigde bezetting die nog niet ingespeeld was, brachten zij enkele leuke num mers die bij de aanwezigen insloegen. Indien het orkest in de toekomst serieus zal repeteren, mogen we er nog veel van verwachten. Nadat Suus Putter en Dirk Dees gedeclameerd hadden, werd overgegaan tot het toneel, dat de hoofdschotel van deze avond vormde. Opgevoerd werd: „Zo waarlijk helpe mij...", spel van het land in 3 bedrijven door Tom Dekker. Dit stuk dat in Axels dialect gespeeld .verd, vroeg door zijn lengte en sterke scènes veel van de spelers. Gezien de ge ringe routine van de meesten kan niet anders ge- .egd worden dan dat zij zich er prachtig doorheen doegen en werkelijk gegeven hebben wat zij kon den. Een woord van lof mag hen zeker niet onthou den worden, daar ieder aandachtig toeschouwer roor zich zelf kon beseffen, dat een periode van nard zwoegen aan de opvoering is voorafgegaan. In de pauze na het eerste bedrijf werd een verlo ting gehouden, waarbij verschillende mocie prijzen in de wacht werden gesleept. Hierop volgde het tweede en derde bedrijf. Naar mate het einde naderde, kon men de spanning in de zaal voelen stijgen, hetgeen een pluim betekent aan de kiezers van het stuk. Tevens is hiermede het idee van de laatste jaren gelogenstraft dat een ernstig stuk weinig succes op onze streekavonden heeft Na een kort opwekkend woord door de Kring voorzitter der Z.L.M., de neer Haak, sloot de Streek- voorzitter deze bijeenkomst. k. P.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5