Omzetbelasting UIT DE PROVINCIE ingaande 1 Januari 1951. Vr f 6 r/r Cfr r'l ONDERLINGE VERZEKERINGS MIJ VOOR MOTORVOERTUIGEN DER Z. L. M. KEURINGSDIENST ZEELAND VAN DE N. A. K. UITBREIDING en verbetering van het onderzoek naar de pH (zuurgraad) van de grond. VAN BOERDERIJ EN ORGANISATIE. den beantwoord en blijven er punten waarmede de agrarische bevolking het niet eens kan zijn. Spr. hoopt echter, dat op een volgende vergade ring, indien de internationale spanningen dit toe laten, geen kwesties meer aan de orde dienen te worden gesteld waarover de boer zich ongerust maakt. De Voorzitter verlaat hierna met Min. Mansholt de vergadering, waarna de Vice-Voorzitter, de heer Scheelede Putter, de leiding overneemt. Rondvraag. De Burgemeester van Middelburg, Mr. BOLKE- STEIN zegt verheugd te zijn deze vergadering te hebben bijgewoond. Weliswaar is er veel critiek geweest, doch dit neemt toch niet weg, dat men dankbaar mag zijn, dat critiek uitgeoefend mag worden. Spr. wijst op de grote waarde van het ge sprek tussen regering en volk, zoals dit op deze bijeenkomst tot uiting is gekomen. Als men dit in het raam van de huidige internationale toestand beziet, waarbij in feite een strijd voor de vrijheid wordt gevoerd, moge het tot grote dankbaarheid stemmen, dat wij nog in een land leven, waar vrije meningsuiting mogelijk is. Moge de Z. L. M., aldus burgemeester Bolkestein, nog een periode van grote bloei tegemoet gaan. De VOORZITTER dankt de Burgemeester voor diens vriendelijke woorden. Hierna wijst de heer v. d. SLIKKE (Kloetinge) op de moeilijke situatie, waarin de familie ver keert, welke grond heeft afgestaan ten behoeve van de bouw der R. L. W. S. in Schoondijke. Hier voor heeft deze familie, terwijl de school reeds lang in gebruik is, nog nimmer vergoeding ont vangen. De VOORZITTER zegt toe, deze kwestie in de eerstvolgende vergadering van het Dagelijks Be stuur te zullen bespreken. Niemand van de aanwezigen verlangt verder het woord. De VOORZITTER dankt in welgekozen woorden voor de aangename besprekingen; het verheugt spr. dat de vergadering op zulk een waardige wijze is verlopen. Na allen een gezegend Kerstfeest te hebben toe gewenst en een beroep op aller medewerking te hebben gedaan om de Z. L. M. tot nog groter bloei te brengen, sluit de Voorzitter deze zeer geslaagde vergadering. WALCHEREN. Met de dooi, die nog vrij onverwachts is ingeval len, keren ook de werkzaamheden buiten de schuur weer terug. Kon er tijdens de vorst niet veel meer uitgevoerd worden dan het verzorgen van het vee en het nazien en schoonmaken van de werktuigen en het paardentuig, welke deze verzorging ook wel hard nodig hadden, nu de vorst uit de grond is zijn de eerste ploegen al weer aan het werk, tenminste op de niet geïnundeerde gronden. Op de geïnun deerde gronden is het, zolang het boven op nog zo rot en nat is, zeker niet wenselijk daar al te gaan ploegen. Wacht liever op een wat droger periode of ploeg helemaal niet. Hoewel er zodoende nog heel wat te doen is op de boerderijen, liggen deze toch in hun winterrust. De haast welke in verschillende tijden van het jaar te bemerken valt is niet aanwezig. De boer, welke op Walcheren vrijwel altijd meewerkt op zijn be drijf, heeft nu volop tijd om eens een praatje met een collega te maken, om visite's af te leggen of te ontvangen en om verschillende vergaderingen te bezoeken. Deze laatste zijn vrij groot in aantal. Hoe dit in andere gebieden is, weten wij niet pre cies. Om er enkele te noemen zijn daar eerst de af delingsvergaderingen van de Z. L. M., welke over al minstens twee, meestal drie of viermaal gehou den worden. Het is natuurlijk overbodig er op te wijzen, dat deze goed bezocht dienen te worden. En naast nog verschillende andere bijeenkomsten is daar ook weer de jaarlijks terugkerende praatavond van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Deze praat avonden, welke zich altijd op een grote belangstel ling mogen verheugen, komen er ook deze winter weer. Op 15 Januari wordt gestart te Aagtekerke, vervolgens op 18 Januari te Middelburg en 19 Januari te Oostkapelle. Achtereenvolgens worden zo alle gemeenten af gewerkt. Ieder krijgt persoonlijk een convocatie toegestuurd. Het programma is weer als altijd aan trekkelijk. De te behandelen onderwerpen zijn: le groenbemesting, groenvoedergewassen en ensilage. 2e de teelt van mais. Met het eerste onderwerp krijgt iedere boer jaar lijks meermalen te maken, terwijl het tweede zeer actueel is in verband met de uitbreiding van de maisteelt welke ook hier op Walcheren zal plaats hebben. Alle redenen zijn dus aanwezig om een van deze praatavonden te bezoeken. Niet alleen de boer wordt daar verwacht, doch ook de op zijn bedrijf werkzaam zijnde personen, zoals dus zoons, knechts, enz. zijn van harte welkom. Ook zij kunnen daar heel wat opsteken. Vermeld kan nog worden, dat beide onderwerpen met lantaarnplaatjes zullen worden verduidelijkt. SCHOUWEN EN DUIVELAND. De feestdagen zijn weer voorbij ert wij denken al weer aan het a.s. voorjaarswerk, Over voor- 1aarswerk gesproken, veel moest er hog gebeuren, Levering door fabrikanten aan Ondernemers: Particulieren: Aardappelen vrij vrij Brood Fruit (uitgez. tropisch) Granen meel en bloem van granen Groenten Melk Water Bak- en Braadvet Eieren Peulvruchten Spek Vlees Vet Vis Vlas Uien Suikerbieten 4 Boter 3 Dode en levende dieren 3 Diensten: vervoer van personen goederen 3 3 opl. werk in onr. staat 3 3 overige diensten (zoals dekgeld, ploegloon, nuur van machines) 4 4 Koolzaad 4 6 Karwei 4 6 Blauwmaanzaad 4 6 y© Lijnzaad 4 0 V' Voederbieten 4 Hooi 4 6 U Stro l 6 Mest 1 6 U In het algemeen: Levering fabrikant aan ondernemer 4 Levering fabrikant aan particulier 6 Levering door groothandelaar Vs Levering door kleinhandelaar 3 Verrichten van diensten 4 BOEKHOUDBUREAU Z. L. M. alvorens wij het zaad aan de grond gaan toever trouwen. Een groot gedeelte van de grond ligt nog ongeploegd, enz. Vele landbouwers hebben plan niet meer te ploegen of in elk geval niet alles meer. De 'percelen waarin men vlas, uien e.ri. wil gaan verbouwen behoeven ook niet beslist geploegd te worden. Oude vlassers zeggen wel, dat vlas beter gedijt in ongeploegd, mits de structuur goed is. Weer andere boeren zitten nog met een hoeveel heid gips, wat daar mee te doen? Dat is niet zo één, twee, drie te zeggen, elk geval moet apart bekeken worden. In het algemeen kan wel gezegd worden, indien men thans nog ploegt, de gips direct na het ploegen uitstrooien, niet laten liggen tot het voorjaar. Ploegt men niet meer dan zal men er in de meeste gevallen verstandig aan doen, de gips te geven na het zaaien van het gewas, speciaal voor die gewassen die structuur gevoelig zijn, zoals vlas, uien, blauwmaanzaad, e.d. Op 't voorafgaande hopen wij nog wel eens een keer terug te komen. Voorlopig zijn we nog niet aan het zaaien toe, andere vraagstukken vragen onze aandacht. Vergaderingen, lezingen van onze afdelingen bezoeken, enz. Dinsdag 16 Jan. vergadert de Bedrijfsstudiegroep in combinatie met beide Maïsclubs; als onderwerp is aan de orde: De ervaringen met de maïsteelt in ons land, aangevuld met Amerikaanse wetens waardigheden. Het één en ander zal worden inge leid door de heer Ir. W. B. Becker uit Wageningen. Ook niet leden zijn welkom. De maïs staat in het middelpunt van de belang stelling, men kan geen vakblad inkijken of men leest over maïs. In ons blad van 23 Dec. j.l. wordt in de Rubriek van Boerderij en Organisatie, onder Z.-Beveland vermeld, dat de kostprijs van maïs met 2 cent per kg kan worden verlaagd indien men terplaatse afdorst? Wij zijn er van overtuigt dat daardoor iets te besparen valt, doch zeker geen 2 cent per kg. Wil verslagschrijver ons dit eens een keer voor rekenen? De Maïsclub „Zierikzee en Omgeving" stelt thans elkeen in de gelegenheid lid te worden. Land bouwers gaat U maïs verbouwen, sluit U dan aan bij een maïsclub. Alleen indien men het een en ander gezamelijk doet kan het slagen. Hetzelfde geldt uiteraard voor de pas opgerichte maïsclub „De Westhoek". Ook daar kan men nog als lid toetreden. Wacht echter niet te lang. Het zaad moet spoedig besteld worden. Een derde mogelijkheid is nog, een contract af sluiten bij de Stijfselfabriek te Sas van Gent. Ver schillende landbouwers hebben dit reeds gedaan. Het is niet mijn taak U uitéén te zetten wat de vóór- en nadelen hiervan zijn. De voordelen zullen U voldoende worden toegelicht door de plaatselijke vertegenwoordiger. Ik zou alleen graag het volgende willen ver nemen; dit naar aanleiding van de advertentie: „Droogrennen worden beschikbaar gesteld, waar» door de gewichtstoename na het plukken nog be langrijk wordt verhoogd". Hoe groot is deze toename, gemiddeld? Regelmatig komen de aanmeldingsformulieren binnen. Het aantal leden van de Onderlinge groeit met de dag. Toch zijn er steeds 'n aantal adspirant- leden, die de toegestuurde formulieren te lang bij zich houden. Ten overvloede willen wij er op wijzen, dat, zo lang het aanmeldingsformulier niet ingevuld en ondertekend op het Secretariaat binnen is, het risico van enige vorm van schade voor eigen reke ning blijft. Stel dus niet uit tot morgen, want dat kan U geld kosten. Verder willen wij er op wijzen, dat de Z. L. M.- autobezitters van Tholen en St. Philipsland, hun auto voor de Onderlinge kunnen opgeven aan de heer P. Overbeeke, Wal 5. Tholen, tel. 59. De tractorbezitters van deze kring kunnen dit doen aan de heer J. H. van Dijke, Markt 63, Poortvliet, tel. 55. Beide personen zijn daarvoor n.l. door het kring- bestuur aangesteld. In de kring Axel kunnen de Z. L. M.-leden hun auto en tractor voor de Onderlinge opgeven aan de heer D. J. Dees Jzn, Veerstraat B 18 te Zaamslag. Voor de kring Schouwen blijft dit de heer F. C. Hanse te Zierikzee. Hierbij kan worden opgemerkt, dat de bestaande Onderlinge op Schouwen zelfstan dig blijft doorwerken. Leden van de kring Schou wen doen dus goed zich bij de heer Hanse te blijven melden. Voor de overige kringen wende men zich steeds tot het Secretariaat te Goes. Voorkomende schade gevallen eveneens binnen 2 x 24 uur aan het Secretariaat melde. Verzekert Uw auto en tractor tegen het risico van wagenschade en wettelijke aansprakelijkheid bij Uw eigen Onderlinge van de Z. L. M., tel. 2345 te Goes. Eendracht maakt sterk. De L. Wij herinneren de deelnemers aan de keuring er aan, dat op Vrijdag 19 Januari a.s., des voormid dags 10.uur in hef Schuttershof te Goes, de heer B. Zinkweg, te Numansdorp, zal spreken over „De teelt en de bewaring van aardappelen in Amerika". De heer Zinkweg, zelf practisch landbouwer, heeft de aardappelteelt en de bewaring in Amerika bestudeerd en zal zijn 'bevindingen in een lezing toegelicht door lichtbeelden en demonstratiemate riaal uiteenzetten. Ook belangstellenden die geen deelnemers zijn aan de keuring, kunnen deze lezing bijwonen. Binnenkort zullen op de analyseverslagen die door het Bedrijfslaboratorium voor Grondonder zoek naar de land- en tuinbouwers worden i?ezon- den, naast de normale pH-cijfers, pH KCl-cijfers worden vermeld. Voor de pH bepaling werd de grond tot nu toe met water vermengd, waarbij herhaaldelijk als bezwaar werd ondervonden, dat deze pH in sterke mate beïnvloed wordt door toevallige omstandig heden, zoals het kort van te voren toedienen van een bemesting of eventueel aanwezige resten van langer te voren gegeven bemesting, die tengevolge van een droge periode niet zijn uitgespoeld of ge bonden. In de loop van het jaar zag men in de zomermaanden vaak een daling in de pH-water optreden, welke al naar het jaar verschillend kon uitvallen (regenrijk of droog jaar). Dit verloop van de pH werd aangeduid met de naam: seizoen schommeling. Bij de pH KC1 heeft men hiervan weinig last- Teneinde het bovengenoemde bezwaar te onder vangen zal in de nabije toekomst tevens de pH bepaald worden door aan de grond bij de pH bepa ling geen water, maar een zoutoplossing (van kaliumchloride, KC1) toe te voegen. De pH welke bepaald zal worden door toevoe ging van een zoutoplossing aan de grond, zal als pH KC1 worden aangeduid, terwijl de pH, welke door gebruik maken van water bepaald wordt, als pH-water wordt weergegeven. Bij vergelijking van de pH KC1 en de pH-water van een perceel zal opvallen, dat de pH KC1 een lagere waarde heeft dan de pH-water. Uiteraard zal dus aan een bepaalde waarde een andere betekenis moeten worden toegekend wan neer het de pH-water betreft, dan wanneer het de pH KC1 betreft. Het geven van het advies zal zoals steeds ver zorgd worden door de Voorlichtingsdienst in nauwe samenwerking met het Landbouwproefstation en Bodemkundi-g. Instituut T.N.O. en het Bedrijfs laboratorium voor Grondonderzoek. Aangezien de bepaling van de pH KC1 in prak tijkmonsters voorlopig ook gezien dient te woeden als een uitbreidingsmogelijkheid van de kennis om trent deze grootheid, zullen de kosten van het pH KCl-onderzoek niet in rekening worden ge bracht. Met de invoering van deze nieuwe bepaling wint het grondonderzoek aan waarde en wordt de basis voor het opstellen van het advies verbeterd. De Directeur van het ..Bedrijf «laboratorium voor Grondonderzoek", tr, F. DECHERING

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3