ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Op Je Jrcmpcl van 195f Ontwikkelingsmiddag op Zaterdag 13 Januari te 2 uur in het Schuttershof te Goes AGENDA. WAAR BLIJVEN DE AANGIFTEN VOOR DE KADERCURSUS? De diverse streken zullen deze middag hun toneeltalenten tonen, zodat deze middag zeer leerzaam belooft te worden temeer daar de jury een toelichting zal geven. Het Hoofdbestuur zal de winnende streek een passende prijs uitreiken. We rekenen dus op een volle zaal. DE BOERENJEUGD Redactie: N. Filius, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat Z. L.M., Landbouwhuis, Goes. Jan.: 6-30 uur Jaarvergadering Z. P. M. Afd. Zaamslag, in Hotel v. d. Veke. Jan.: 7 uur le Avond Kadercursus, in „De Land bouw" te Goes. a. De heer H. D'Olivat: Het doel der cursus. b. De heer J. Groene veld: De situatie vna de jeugd in 1950. In het eerste nummer van dit nieuwe jaar wil ik het niet nalaten, even de pen ter hand te nemen, en aan het begin van 1951 mijn beste wensen doen toekomen, voor het nieuwe jaar dat wederom voor ons ligt als een onbekend gebied met zijn verbor genheden. Weer is een jaar verstreken als een film aan ons oog voorbij gegleden, als droge zand korrels uit een kinderhand. Op oudejaarsavond hebben we stil gestaan bij datgene wat ons het afgelopen jaar gebracht heeft. We hebben onze blik terug geslagen op blijde en droeve dagen, naar voor en tegenspoed, welke ons het voorbijgegane jaar gebracht heeft. Door ge sprekken onderling worden er dan vaak tippen van de sluier opgelicht, van wat er in een mensenleven afspeelt. Zowel voor- en tegenspoed in ons per soonlijk leven als in ons verenigingsleven. Van ouds komen we dan weer op onze L.J.G./ Z.P.M. terecht, en we spreken ook ten opzichte daarvan onze beste wensen uit bij het begin van dit nieuwe burgerlijke jaar. We spreken de hoop uit dat het ook ook onze jongerenorganisatie die ons zo na aan het hart ligt, in 1951 excelsior zal gaan, en dat zij temidden van deze woelende wereld, in voor spoed verder mag groeien en bloeien, tot heil van de maatschappij. Naar we hopen zal in dit nieuwe jaar ieder lid en iedere afdeling zijn beste krachten geveh; er zullen dan nieuwe afdelingen ontstaan en het ledental gestadig oplopen. Vanzelfsprekend hebben we op oudejaar nog even de gang van zaken in 1950 onder de loupe genomen. We kwamen dan tot ontdekking dat het er heel wat beter voorstaat met onze landbouw jongerenorgani satie dan een jaar geleden. Immers nieuwe dingen hebben het nieuwe jaar hun beslag gekregen. Denkt aan de nieuwe samenwerking met de meer dan 100-jarige oude Z.L.M., denkt aan onze krant via Fret ouderenblad waardoor ook de ouderen een juist inzicht krijgen van het arbeidsveld hunner jongeren, denkt aan onze nieuwe vaste Secretaris, die reeds getoond heeft pal te staan voor de belan gen van de L.J.G. en Z.P.M. We zouden nog meer op de balans 1950 kunnen plaatsen, zowel debet als credit, doch genoeg hierover. We zeggen het echter met een gerust hart, er zijn het afgelopen jaar goede vorderingen gemaakt. Al met al kunnen we dus dankbaar zijn, maar laat ik als alg. voorzitter het ronduit zeggen: toch niet te vreden, want vele problemen in onze organisatie vragen nog de aandacht, waarin we het afgelopen jaar tekort- geschoten zijn. Stap voor stap zullen we echter ons doel bereiken, ook in het nieuwe jaar 1951. We moeten ons werk zeker niet forceren, doch kalm maar zeker trachten ons ideaal te verwezen lijken. Jongeren, laat in het nieuwe jaar vooral de opbouw van onze krant, de vorming van onze leden, de volkshogeschool, het winnen van nieuwe leden en afdelingen onze aandacht hebben. Helaas zullen er dit jaar weer diverse oude getrouwe makkers die de leeftijdsgrens van 30 jaar bereiken onze or ganisatie verlaten. Het is daarom dat ik hier op de drempel van het nieuwe jaar, een beroep doe op de jonge leden, die de bestuurszetels gaan innemen. Zeg niet als je gekozen wordt, ik heb geen tijd of ik heb de capaciteiten er niet voor, zeg ook niet ik heb de capaciteiten wel, doch de lef ertoe ontbreekt mij. Pakt de mogelijkheden gretig aan, en toont de geest van Jan Kordaat. Uw eigen organisatie eist het Jongeren van Zeeland, meisjes en jongens van het Zeeuwse platteland, Uw jongerenorganisatie rekent op uw steun, op uw doorzettingsvermogen. Ook de ouderen rekenen op uw medewerking, en slaan uw werk gade; laat zij daarin niet beschaamd worden, ook in 1951 niet. De wereld is donker, de toekomst duister, maar laat U daardoor niet beangstigen, laat het voor U een stimulans zijn om U klaar te maken voor de maatschappij van morgen die veeleisend zal zijn. De jaarwisseling is nauwelijks achter de rug, of we vertoeven reeds met onze gedachten in de nabije toekomst. Reeds vlug bestormen ons dan als een lawine de meestal nijpende vragen als individu, ge zin of organisatie. In het bijzonder treft ons thans de chaotische toestand, waarin de wereld vijf jaren na de bevrijding reeds verkeert. Wat zal 1951 ons brengen? Oorlog of vrede? De atoombom hangt als een dreigende onweerswolk boven ons hoofd. Zeker, die angstige atoombom... en we vragen ons af waarom, waarom toch al die verschrikking, die ellende. Laat het echter voor U geen waarom zijn, maar waartoe... Het is misschien meer dan ooit thans de tijd hierover nog eens na te denken, na te denken op de drempel van 1951. Laat het dan niet bij nadenken blijven, maar het bewust aan vaarden. Doen we dat dan zal het ook pas echt Kerstfeest voor U geweest zijn. Jongeren en ouderen, met deze wens' gaan wij 1951 in. God geve U en de Uwen de kracht daartoe, de kracht om Uw taak in het volste vertrouwen te aanvaarden. Aan U en aan mij de taak daartoe. Js. CE VA AL. WIE ZIJN TIJD VERSPILT, BESTAAT SLECHTS, WIE ZIJN TIJD GEBRUIKT, LEEFT. Met de bovenstaande woorden van Young richt de Nederlandse Jeugd Gemeenschap .zich tot de jongeren in haar nieuwjaarsgroet 1951. Het is een goede gewoonte van de N.J.G. om bij de aanvang van het jaar een groet rond te sturen die als het ware als een zinnebeeld voor het ganse jaar bestemd is. Laten we ook deze nieuwjaars groet alzo bezien, hij is het overdenken zeker waard. Het is een waarheid als een koe die Young hier beweert. We hoeven slechts even ons eigen le ven na te gaan om hiervan overtuigd te worden. We hebben pas weer een jaar afgesloten en even stil gestaan om achterom te zien. Bij het opmaken van de balans zijn we tot de ontdekking gekomen hoeveel uren nutteloos zijn weggegleden in de ver leden tijd, verspild. Geen enkele herinnering is er ons aan overgebleven dan misschien een vaag ge voel van spijt. Hoe geheel anders is dat met de tijd, die we wel gebruikt hebben. Niet alleen ons werk, maar ook onze vrije tijd. Op welke wijze we die ook besteed mogen hebben, hetzij met lezen, handwerken, knut selen, muziek, in de vereniging, sport of spel, het doet er niet toe. Er is iets van achtergebleven, iets waaraan we kunnen terugdenken met min of meer tevredenheid, maar bovenal met het besef, dat we iets gedaan hebben, dat we geleefd hebben. Thans staan we weer aan het begin van een nieuw jaar. Wat het ons brengen zal, weten we niet. Laten we ons echter één ding voornemen, en wel om iedere kans, die ons geboden wordt, om onze tijd te besteden en zeker niet in de laatste plaats in onze L.J.G. -met beide handen zullen aangrij pen. En kansen zijn er zeker reeds genoeg. Sla slechts de laatste nummers van onze B. J. op en lees er over de kadercursus, afdelingsbijeenkom sten, ontwikkelingsdag, lectuurvoorziening, enz. Er is dus uitzoek genoeg. Laat dit niet voor dovemansoren geschreven zijn. Grijp de kansen en werk mee, vooral nu het L.J.G.- werk meer dan ooit roept! Als we van de N.J.G.- groet 1951 ons symbool maken, zullen we aan het eind van het jaar kunnen zeggen: „We hebben de tijd gebruikt, onze L.J.G. leeft". KOOS JANSE. De grote hoeveelheid aanwezige copie, een overi gens gezond en verblijdend verschijnsel dwingt me heel kort te zijn. Na een enthousiaste start van 19 mondelinge opgaven op één avond bracht de post niets meer. Terwijl de bussen die naar Goes rijden, iedere Dinsdagavond, te beginnen met 9 Januari, afge laden zullen moeten zijn van de deelnemers(sters). In de agenda van dit nummer staat het pro gramma van de eerste avond vermeld. Dat van de volgende avonden zal steeds week voor week wor den gepubliceerd. De deelnemers zullen nog een meer uitgebreid programma ontvangen, terwijl het in de bedoeling ligt aan het eind van de cursus een brevet uit te reiken. We vragen ons af welke afdeling zich de weelde kan permiteren om deze kans voorbij te laten gaan. Het is echter nog niet te laat. Dus 9 Januari naar Goes, waar de L. J. G. een goed begin kan maken in het jaar 1951, om te worden tot een vereniging waar je voor je hele leven wat aan hebt. B- JAARVERSLAG 1949—'50 DER L. J. G. AFD. „ST. MAARTENSDIJK". Op 12 Oct. '49 werd de jaarvergadering gehouden in Hotel „Hof van Holland" te St. Maartensdijk, en vervolgens 6 algemene ledenvergaderingen. Op de jaarvergadering werd met algemene stem men besloten goedkeuring te hechten aan de samenwerking tussen Z. L. M. en L. J. G. De jaarlijkse ontspanningsavond werd op Vrij dag 30 Dec. in Hotel „Hof van Holland" gehouden. Het programma luidde als volgt: Opening, volks dansen, zang, inleiding, toneelschets, film en toneel stuk. Met voldoening konden we terug zien op deze zeer geslaagde avond, temeer daar we veel belang stelling en steun van de ouderen kregen. Op 24 Jan. '50 werd een streekexcursie georga niseerd naar Panorama-Mesdag, en de studio's te Hilversum, met bezoek Bonte Dinsdagavondtrein. Op deze aangename doch koude excursie was onze afdeling met 11 leden vertegenwoordigd. Zaterdag 28 Jan. gingen we naar de streek-ont- wikkelingsmiddag in Tholen, waar onze afdeling volksdansen ten beste gaf, en waar we verder aan zaten aan een gemeenschappelijke maaltijd. De 6de Maart werden we uitgenodigd door de Z. P. M. voor een declamatiewedstrijd. Hiervoor was van onze afdeling veel animo. Vervolgens verleenden we op verzoek medewer king aan de gezellige avond, van de plaatselijke vereniging het „Nut van 't Algemeen", o.a. door een toneelschets, volksdansen en declamatie. Daar de declamatiewedstrijd zo goed geslaagd was, werd op 16 Mei een improvisatiewedstrijd ge organiseerd met medewerking van de Z. P. M. Deze wedstrijden dienen zeker aanbeveling. De streek organiseerde verder een zaaiwedstrijd o.a. in suikerbieten, granen en uien. Enkele leden namen hieraan deel, en met succes. In Juli ging men naar de provinciale sportdag in Kruiningen, van onze afdeling werd er in streek- verband gevoet- en gekorfbald, en verder mede ge daan aan hoogspringen en hardlopen. Inzonderheid was het laatste nummer een mooi succes voor onze afdeling. De vergaderingen werden goed bezocht, en er werd nu wederom op iedere vergadering, op alpha- betische volgorde een inleiding door de leden ge houden, dat zeker zeer leerzaam is. Het ledental is gestegen van 22 op 26. Als we ons jaarverslag dus in zijn geheel bezien, kunnen wij constateren, dat onze afdeling dit jaar niet in een hoekje is blijven zitten. A. C. BREURE, Seer. L. J. G., St. Maartensdijk. CURSUS VOOR JONGE BOEREN EN TUINDERS OPGEZET DOOR DE GRONINGER MIJ VAN LANDBOUW. Wij ontvingen een uitnodiging om eniige afge vaardigden naar deze cursus te zenden die gehou den zal worden van Maandag 22 Januari tot en met 3 Februari 1951. Ieder die hier belangstelling voor heeft kan een volledig programma op het secre tariaat aanvragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8