Inventarisatiewedstrijd op de tentoonstelling c sr Z. L. M. te'Oostburg PROVINCIALE COMMISSIE ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland. VERPLICHTE VOORJAARSKEURINGEN. KONINKL. VERENIGING „HET NEDERL. TREKPAARD." Afdeling Zeeland. OPENING CENTRAAL STIERENSTATION ZEELAND. Nu het organiseren van de verplichte voorjaars- stierenkeuringen weer aan de orde is, komt het ons gewenst voor enige toelichting te geven om trent de verplichtingen voor de stierhouder. Verplichte aangifte van aanwezigheid van een stier. Iedere stierhouder is verplicht elk jaar opnieuw in de maand Januari en voorts binnen acht dagen nadat een stier de leeftijd van acht maanden heeft bereikt, of een borstomvang van 145 cm of meer, gemeten met de maatband, heeft verkregen, aan gifte te doen bij het hoofd van de plaatselijke politie van de bij hem aanwezige stier (en). Hiervan ontvangt de stierhouder een bewijs, dat hij goed dient te bewaren om bij eventuele politie controle te kunnen tonen. Het bewijs van „Aangifte van aanwezigheid" moet dus niet aan ons worden opgezonden. Dit wordt nog vaak gedaan, waarbij men dan van de veronderstelling uitgaat, dat men de stier voor keuring heeft opgegeven. Als aangifteformulier voor keuring kan dit dus niet gelden en kan dus niet als zodanig in behan deling worden genomen! Aangiften voor de verplichte voorjaarskeuringen kunnen van af heden worden ingezonden door ge bruikmaking van de formulieren voor aangifte voor keuring. Deze formulieren zijn verkrijgbaar op Uw Gemeentehuis of bij het Secretariaat der Prov. Commissie, Landbouwhuis te Goes. Keuring moet worden aangevraagd voor alle stieren van 8 maanden of ouder dan 8 maanden, die in een jongvee-register van een erkende stam boekvereniging of in enig register van een erkende fokvereniging zijn ingeschreven. Alleen toegelaten stieren, dit zijn stieren die definitief of voorlopig zijn ingeschreven in een door onze Commissie erkend Rundveestamboek, ofwel in eigendom behoren aan een door onze Commissie erkende stieren- of fokverenigjng zijn vrij van keuring, met dien verstande, dat een voor lopig ingeschreven stier niet langer toegelaten stier is, wanneer deze bij keuring voor de defini tieve opname mocht worden afgekeurd. Ook stieren, die tijdens twee achtereenvolgende voor,jaarskeuringen zijn goedgekeurd zijn vrij van keuring. Niet-volbloedstieren worden niet meer gekeurd en mogen niet meer voor de publieke dekdienst worden gebezigd. In de maanden Januari, Februari en Maart wor den geen stalkeuringen uitgevoerd, dan in zeer bij zondere gevallen, zulks ter beoordeling van de Commissie. Het is een zeer oorspronkelijke gedachte geweest om aan de jaarlijkse tentoonstelling der Z. L. M. naast de werktuigenexpositie een wedstrijd te ver binden, waarin de boeren zelf hun ideeën over de werktuigeninventaris van bepaalde bedrijven tot uiting konden brengen. Aan de oproep van het kringbestuur van West Zeeuwsch-Vlaanderen om een werktuigeninventaris samen te stellen, hadden acht dorpen gevolg gegeven terwijl een negende inzending geen betrekking had op een bedrijfs- inventaris, maar een verzameling was van diverse, in hoofdzaak grote landbouwwerktuigen, die bij de loonwerkers in die streek in gebruik zijn. Het ge heel droeg het karakter van een wedstrijd; er zou immers een beoordeling volgen van de doelmatig heid van de samengestelde inventaris en van de wijze waarop de werktuigen waren onderhouden. Aanwezig waren: Breskens, met een inventaris voor een bedrijf van 60 ha; Groede, met een inventaris voor een bedrijf van 100 ha; Groede, met een inventaris voor een bedrijf van 60 ha; Nieuwvliet, met een inventaris voor een bedrijf van 30 ha; Oostburg, met een inventaris voor een bedrijf van 100 ha; Retranchement, met eën inventaris voor een bedrijf van 100 ha; Schoondijke, met een inventaris voor een bedrijf van 100 ha; Zuidzande, met een inventaris voor een bedrijf van 50 ha; Waterlandkerkje, met een collectie grote werk tuigen. Bij een beschouwing van deze lijst valt het op, dat er veel inventarissen voor grote bedrijven aan wezig zijn, wat eigenlijk jammer is. Deze bedrij ven komen natuurlijk voor, maar ze vertegenwoor digen niet het gemiddelde bedrijfstype. Daar even wel de organiserende commissie in deze geen voor schriften had gegeven, moesten de inzendingen worden geaccepteerd. Wel was verzocht zoveel mogelijk variatie in trekkers te brengen. Gewoonlijk heeft men op een bedrijf liefst dezelfde merken, daar dit bij de service belangrijke voordelen biedt. Slechts als het een heel groot bedrijf betreft, b.v. van duizend ha of meer, kan men met verschillende merken gaan werken om deze tegen elkaar uit te proberen. Iedere volbloedstier, die dus niét is een toege laten stier (zie hiervoor) moet dus voor de voor jaarskeuring worden opgegeven, ook al is een der gelijke stier nog kortgeleden bij stalkeuring goed gekeurd. Alle goedkeuringen, behalve van stieren, die op twee achtereenvolgende voorjaarskeuringen wer den goedgekeurd, hebben thans hare geldigheid verloren. Voor deze keuringen, de voorjaarskeuringen dus, moet geen geld worden opgestuurd. Alleen, wanneer de stier wordt goedgekeurd, moet 7,50 aan de jury worden betaald. Aangiften moeten geschieden uiterlijk 10 Febr. 1951 bij de Secretaris Ir A. E. Bruijning, Land- bouwhuis te Goes. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar op het ge meentehuis of op het Landbouwhuis te Goes. De Provinciale Commissie voornoemd, H. A. A. BARON COLLOT d'ESCURY, Voorzitter. Ir A. E. BRUIJNING, Secretaris. De catalogus voor de op 24 Januari te resp. 10 en 13.30 uur te Hulst en Axel, op 25 Januari te 10 uur te Oostburg en op 26 Januari te 11 uur te Goes te houden keuringen van hengsten voor dek king is behalve bij ondergetekende verkrijgbaar bij Hotel „Het Bonte Hert" te Hulst, bij J. van Dron- gelen te Axel en bij Iz. Ekkebus te Oostburg a ƒ1,60. Voor de op Donderdag 15 Februari te Goes te houden Centrale Hengstenkeuring kunnen thans reeds de in het Keurstamboek opgenomen heng sten bij ondergetekende worden aangegeven per brief of briefkaart met vermelding van naam en stamboeknummer van de hengst. Men wachtte hierbij niet tot het laatste ogenblik. Hengsten, die nog voor dekking moeten gekeurd worden kunnen bij goedkeuring direct daarna mondeling aan on dergetekende worden opgegeven, waarbij het in schrijfgeld ad ƒ5,direct moet worden voldaan. De aangifte sluit onmiddellijk na afloop van de keuring te Goes op 26 Januari. De Secretaris, A. CAPPON. Dinsdag 19 December was een grote dag voor de veeverbetering in Zeeland daar het Centrale Stie renstation te 's-Heer Hendrikskinderen officieel werd geopend. Dit bedrijf is eigendom van de coöperatieve ver- De beoordelingscommissie bestond uit de heren: C. de Nood te Waterlandkerkje, Ir. P. R. Bouman te Axel, Ir. P. W. Bakker Arkema te Wageningen en U. D. Kalverkamp te Wageningen, verbonden aan het Rijkslandbouwconsulentschap voor Land bouwwerktuigen. Het was geen eenvoudige, maar wel een zeer in teressante en leerzame opgave de verschillende in zendingen in de juiste volgorde te rangschikken. Aanvankelijk leek het bijna onmogelijk de „draad,: te vinden, maar na een critische beschouwing was er toch wel wat van te maken. De commissie is er zich terdege van bewust dat er op haar beslissing critiek zal worden uitgeoefend; deze zal er echter slechts toe kunnen bijdragen dat er beter begrip komt voor de eisen die aan de inventaris voor een bedrijf van een bepaalde grootte worden gesteld. Niet uit het oog moet worden verloren dat het be drijfstype en het karakter van de boer van grote invloed zijn op de wijze van bedrijfsvoering en dat hierdoor bij een gelijke bedrijfsgrootte soms sterk uiteenlopende werktuigeninventarissen worden ge vonden. De rangorde die de commissie meende te moeten bepalen, was de volgende: 1. Groede met 100 ha. 2. Nieuwvliet met 30 ha. 3. Breskens met 60 ha. 4. Groede met 60 ha. 5. Schoondijke met 100 ha. 6. Zuidzande met 50 ha. 7. Retranchement met 100 ha. 8. Oostburg met 100 ha. Deze volgorde werd op de duur unaniem door de gehele commissie onderschreven, al zijn hiervoor uitvoerige besprekingen nodig geweest, hetgeen wel bewees dat het verschil in de diverse samen stellingen niet zo heel groot was en daarom meer op onderdelen dan wel op het geheel moest worden gelet. Als eerste factor bij de beoordeling werd de aan wezige trekkracht in verband met grondsoort en bouwplan bekeken. Bij het berekenen van het aan tal pk's per ha is uitgegaan van van het motor vermogen van de trekkers en een paard is ge rekend op 3% pk. Eveneens werd er opgelet of de werktuigen waren aangepast aan de trekkracht en eniging Centraal Stierenstation Zeeland" G. A., de toporganisatie waarin de vyf Zeeuwse K. S-" verenigingen verbonden zijn. De officiële opening werd verricht door de Direc teur van het Veeteeltwezen, Ir. Th. C. J. M. Rijs- senbeek, in een bijeenkomst waar vertegenwoor digers van de Landbouworganisaties, van de Gezondheidsdienst voor Dieren, het N- R. S., de Landelijke en Prov. Commissie van toezicht op de K. S. en van de K. S.-verenigingen in Zeeland aanwezig waren. De vergadering werd geopend door de voorzit ter Ir. W. Kakebeeke uit Rilland, die een kort overzicht gaf van de gang van zaken bij het stie renstation. Spr. bracht dank aan de heer Timmer man uit Kattendijke en de heer Minderhoud en Boot uit de Wilhelminapolder, die de vereniging geholpen hadden door tijdens de beginperiode voor stalling en voeding van de stieren te zorgen. Verder uitte spr. woorden van hulde aan de heer Zwagerman en Wagenaar, die ook veel tot het in stand houden van het stierenstation hebben bijge dragen en merkte op, dat hoe goed de stieren het op hun tijdelijke verblijfplaatsen te Kattendijke en Wilhelminadorp hadden, het toch gewenst was over een eigen bedrijfje te beschikken. Toen de hofstede van de heer M. van de Wie te 's-Heer Hendrikskinderen te koop kwam, werd deze kans door het bestuur dan ook aangegrepen. De heer Zwagerman, hierop het woord nemende, verklaarde het op prijs te stellen aan het eind van zijn ambtsperiode deze opening mede te kunnen maken. Vervolgens sprak Ir. Rijssenbeek zijn openings rede uit en wees daarbij op de verschillende pun ten waarvoor met de K. S. werd begonnen, waarbij spr. vooral de nadruk legde op de veeverbetering. Hoewel Zeeland een akkerbouwprovincie is, blijken de uitkomsten van de veehouderij toch zeker ook gewicht in de schaal te leggen. De heer Rijssenbeek wees er verder op, dat de K. S-verenigingen in Zeeland volgens een zekere planning" zijn ontstaan, in tegenstelling met andere provincies, waar deze organisaties vaak min of meer incidenteel uit stierhouderijen voort kwamen. Nadat nog gelukwensen werden aangeboden door de Gezondheidsdienst, het N. R. S., de N.V. Vee- .port en Prof. Van der Kaaij uit Utrecht en de Burgemeester van Goes en 's-Heer Arendskerke, verliet het gezelschap „De Prins van Oranje" om zich gezamenlijk naar het stierenstation te 's-Heer Hendrikskinderen te begeven. Hier werden het gebouw en de stieren grondig bekeken. De oude schuur werd inwendig geheel veranderd; er werden stierboxen, een laboratorium en de dekstal in aangebracht. Bovendien werd een vleugel aangebouwd, waarin zeven stieren, ieder in een box, geplaatst kunnen worden. De bedoeling is de stieren 's zomers op het tót het bedrijf behorende weiland te tuieren. BRUIJNING. of er voldoende, doch niet te veel werktuigen aan wezig waren. Van belang was ook de toestand, waarin de werktuigen verkeerden, waarbij uiter aard meer waarde werd gehecht aan een langdurig gebruikte machine die nog in goede staat was, dan aan een nieuwe, nog ongebruikte machine. Uiteraard blijven op een landbouwbedrijf vaak nog een aantal werkzaamheden over, die op effi ciënte wijze hetzij in coöperatief verband hetzij door een loonwerker kunnen worden verricht. Het is in deze niet belangrijk wat de voorkeur verdient, want dit hangt geheel af van plaatselijke omstan digheden. Zowel het één als het ander komt tot tevredenheid der boeren voor, terwijl er ook meer dere streken zijn waar beide naast elkaar werken. Wellicht is dit laatste nog de beste oplossing, want hierdoor kan de onderlinge concurrentie leiden tot scherp gestelde tarieven, vooropgesteld dat de be rekening hiervan op een gezonde, zakelijke basis berust. Het was daarom een goede gedachte om naast de ingezonden inventarissen voor bedrijven van een bepaalde groootte een aantal werktuigen bij'elkaar te brengen, die in groter verband worden gebruikt. Inzender dezer collectie was de afdeling Waterland kerkje, daar de geestelijke vader van het originele wedstrijdplan tot deze afdeling behoort en men daarom niet aan de eigenlijke wedstrijd wilde deel nemen. Genoemde inzending dient een extra woord van lof, omdat er een grote variatie in zeer uiteen lopende werktuigen was, alle geschikt voor geza menlijk gebruik of voor het grootbedrijf. Zo waren er een complete grote dorsinstallatie, een Field Marshall-trekker met Leterme vlaspluk- machine, een zelfgeconstrueerde zwadmaaier voor koolzaad, een zelfrijdende Massey Harris maaidors- machine, enige zaaimachines met verschillend zaaisysteem, een Massey Harris schijvenploeg met 8 schijven, verschillende zware eggen van de firma De Schrijver en nog vele andere werktuigen, waar onder ook kleinere voor paardentractie. Men kreeg op deze wijze een uitstekende indruk van het gebruik van werktuigen en machines in West Zeeuws-Vlaanderen, één van de meest ge mechaniseerde streken van ons land. P. W. BAKKER ARKEMA. Rijkslandbouwconsulent voor Landbouwwerktuigen. Hier volgen de inventarissen en de opmerkingen der commissie:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5