WIJ LAZEN VOOR Tweede Regionale Landbouwverslag 1950 Lonen en sociale voorzieningen De waarde van de land- en tuinbouw- productie in het oogstjaar 1949/1950. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. ONDERLINGE VERZEKERINGS MIJ VOOR MOTORVOERTUIGEN. ONDERL. HAGELVERZEKERING MIJ EILAND THOLEN ST. PHILIPSLAND wederom 75,per goedgekeurde ha zal bedra gen. Bovendien zal aan de exporteurs, die van oogst 1951 pootaardappelen van genoemde rassen expor teren, een premie van minstens 0,75 per 100 kg geëxporteerde pootaardappelen worden uitbetaald. Tenslotte voor hen, die van cijfers houden, het volgende Blijkens het Maandschrift December 1950 van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de land- en tuinbouwproductie (in clusief toegevoegde grondstoffen) in het oogstjaar 1949/1950 30 Juni 1949—1 Juli 1950) rond 3 mil liard, waarvan 670 millioen voor rekening kwam van de akkerbouwproductie, 1880 millioen voor rekenintgi van de dierlijke productie en 520 mil lioen voor rekening van de tuinbouwproductie. Aangezien de waarde van de land- en tuinbouw productie in het daaraan voorafgaande oogstjaar (1948/1949) ca 2,5 milliard bedroeg, is de pro ductiewaarde over 1949/1950 dus in niet onaan zienlijke mate gestegen (n.l. met ca 20 De stijging van de totale waarde der akkerbouw- produ tie (n.l. met ca 50 ten opzichte van het oogstjaar 1948/1949 was voornamelijk het gevolg van de goede oogst in 1949 en de daardoor ont stane grotere productie. Ook de waarde van de vleesproductie over 1949/ 1950 is sterk gestegen. Deze stijging wordt zowel door het grotere aantal slachtingen als door de hogere prijzen veroorzaakt. Het verdere herstel van de pluimveestapel sinds de bevrijding had tot gevolg, dat een grotere eierproductie werd ver kregen en tevens een groter aantal slachtkippen kon worden uitgestoten. De totale melkproductie was in 1949/1950 aan merkelijk hoger dan in het voorafgaande oogst jaar. Dit kwam echter niet tot uiting in het waar decijfer, daar de gemiddelde prijs van de geleverde melk lager lag. De tuinbouwproductie handhaafde zich op het zelfde peil. Wel steeg de fruitproductie, maar aan gezien de prijzen zoveel lager waren, bleef de uit eindelijke waarde ongeveer gelijk. Van de groente was zowel de productie als de prijs ongeveer gelijk aan die van de vorige oogst- periode; alleen de waarde van de productie van bloembollenteeltgewassen nam met ongeveer 10 toe. Men bedenke bij deze cijfers, dat in September 1949 de gulden met 30 is gedevalueerd, en trek- ke pas daarna zijn conclusies. S. Eerstdaags zullen de werkgevers weer worden bezocht door de vertegenwoordigers der Sociale Verzekerings Commissie voor het in ontvangst nemen der zegelbladen over het 4e kwartaal 1950. Dit kwartaal telde 13 Zaterdagen, zodat voor de arbeiders, die het gehele kwartaal bij dezelfde werkgever in dienst waren, 13 weekzegels moeten worden geplakt. Wil het innemen der zegelbladen een vlot ver loop hebben, dan is het noodzakelijk, dat deze tijdig gereed worden gemaakt. Voor de werk gevers, die niet meer voldoende zegels in voorraad hebben, is het dan ook zaak, dat zij alvast de nodige zegels bij de boerenleenbank gaan kopen. Degene, die de zegelbladen komt ophalen, kan hen n.l. niet van zegels voorzien en mag geen geld aannemen, om deze voor hen te kopen. Het is ditmaal vooral van belang, dat de strook jes van de zegelbladen zo spoedig mogelijk aan de arbeiders ter hand worden gesteld. Deze moeten n.l. hun premiekaart voor 1950 op korte termijn omwisselen tegen die voor 1951. De aandacht van de werkgevers zij er voorts op .gevestigd, dat door het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw met ingang van 15 Februari 1951 nieuwe zegels in omloop worden gebracht. Door de boerenleenbanken zullen met ingang van die datum uitsluitend deze nieuwe zegels worden verkocht, die duidelijk onderscheiden zijn van de oude, daar zij andere afbeeldingen dragen. In de zegelwaarde is geen verandering gebracht. De nieuwe zegels moeten met ingang van het le kwartaal 1951 worden gebruikt. Over 1950 mogen echter uitsluitend oude tegels worden geplakt. De werkgevers wordt derhalve aangeraden, om niet meer oude zegels te kopen dan zij voor 1950 nodig hebben. Wel bestaat vanaf 15 Februari 1951 tot en met 30 Juni 1951 bij de boerenleenbanken gelegenheid om oude zegels tegen nieuwe in te wisselen. Na laatstgenoemde datum zal dat echter niet meer mogelijk zijn. Gelijktijdig met de nieuwe zegels komen z-g. blokzegels in omloop ter waarde van ƒ10 en 32,50, welke gebruikt kunnen worden voor arbei ders van 21 jaar en ouder, die tenminste 4 weken, respectievelijk 13 weken bij dezelfde werkgever in dienst zijn geweest. De blokzegels, waarvan het gebruik niet is verplicht, werden ing^vop^ o— de premiebetaling voor de werkgevers te vereenvou digen, vooral waar het betreft arbeiders, die in vaste of langdurige dienst zijn. Zoals verwacht is de animo voor deze vorm van verzekering onder de Z. L. M.-leoen zeer groot. Van een aantal leden mochten wij reeds de aan vraagformulieren ingevuld terug ontvangen. Voor diegenen, die hun aanvraagformulier nog niet aan het Secretariaat hebben ing_>ondon wil len wij er nogmaals nadrukkelijk cp -ijzer, dat de risico-dekking van het voertuig pas kan ingaan, zodra het formulier op het Secretariaat oinnen is. Het is dus dringend gewenst, in Uw eigen belang, het bedoelde formulier ten spoedigste ingevuld en ondertekend aan het Secretariaat op te zenden. Voor de belanghebbenden wijzen wil er op. dat aanvraagformulieren en inlichtingen iceds op het Secretariaat verkrijgbaar zijn. Tevens kunnen wij in dit verband nog een be langrijke mededeling doen n.l. dat de automatische dekking voor tractoren tegen het risico van Wette lijke Aansprakelijkheid, die de werkgevers, aange sloten bij de Centrale Landbouw Onderlinge, ge noten, per 1 Jan. 1951 is komen te vervallen. Vanaf 1 Jan. j.l. zijn de tractoren dus niet meer automatisch gedekt tegen het risico van W. A. Hoewel dit slechts een geringe W. A. risico-dek king betrof waren er wellicht toch Z. L. M.-leden, die deze dekking voldoende achtten. Wij menen er op te moeten wijzen, dat zij nu dan volledig eigen risico lopen; reden te meer om zich bij de eigen Onderlinge aan te sluiten. de L. Deze nieuwe uitgave van de Directie van de Landbouw is weer de volle aandacht waard. Iedere boer zou dit boekje moeten aanschaffen en lezen. We geven hier de inhoud, zodat men eventueel kan weten welke waar men voor zijn geld krijgt, indien men het verslag bestèlt. Het werkgebied, waarop de publicaties betrek king hebben; betreft een viertal consulentschappen en omvat Zeeland, West-Brabant en de Zuid-Hol landse Eilanden. Na een beschouwing over het cultuur jaar 1949/50, wordt de rassenkeuze bij dq landbouwgewassen uitvoerig behandeld. Op het gebied van de akkerbouw zijn er artike len over maïs, contractzadenteelt, bewaren van aardappelen, actualiteiten op het gebied der plan tenziekten, stuivende kleigronden, groenbemesting en aanwendingsmogelijkheden van stro voor be mesting. Voor voederbouw is over lucerne en het inkuilen van suikerbietenkoppen geschreven. Over werktuigen is een en ander te vinden over het onderhoud, verbeteringen door aan- en om bouw van bestaande constructies en voorbeelden van rationeler werken. Het bedrijfseconomisch on derzoek wordt beschreven, benevens de bepaling van de rentabiliteit der gewassen en het rationeel gebruik van trekkracht. Tenslotte bevat het boekje een ontwerp voor een landarbeiderswoning in Zeeland en een schema tisch overzicht van bouwplan en vruchtopvolging voor het betrokken gebied. We zijn nog niet in de gelegenheid geweest alles te lezen, doch ongetwijfeld zullen we in 't vervolg in dit blad op verschillende onderwerpen nog nader In ons nummer van 9 Dec. 1.1. hebben we in de rubriek »,Wij lazen voor U" enige beschouwingen gegeven over de onderdelenvoorziening van trek kers, aan de hand van artikelen uit het maandblad „Landbouwmechanisatie". We ontvingen naar aanleiding hiervan enige brieven, welke op de reeds genoemde feiten nog nieuw of aanvullend licht werpen, zodat we gaarne hieraan nog enige ruimte willen besteden. Het was ons bekend, dat we met onze korte be spreking de aangeroerde problemen niet uitput tend konden behandelen. In de eerste plaats is in de geplaatste tabel een fout geslopen. Van het merk Caterpillar is niet 9 maar 74 van het voor de aankoop van trekkers bestede bedrag voor onderdelenvoorziening geïmporteerd. Het geven van gecombineerde cijfers van zowel wiel- als rupstrekkers, zoals in de publicatie van het Bureau Grondstoffen is geschied, kan echter ge makkelijk aanleiding geven tot verkeerde conclu sies. Er zijn immers verschillende merken, die voor rups- en wieltrekkers dezelfde naam hand haven. Eén cijfer voor de onderdelenvoorziening van een dergelijk merk, hoeft dus nog volstrekt geen juiste indruk te geven van de onderdelen voorziening der verschillende trekkertypen. Van een merk dat pas na de oorlog is ingevoerd, is een bepaalde onderdelenvoorziening veelal gun stiger, dan van een merk met diezelfde voorzie ning, waarvan reeds vele oude trekkers lopen, die veel reparatie vragen. Wanneer meerdere importeurs één merk impor teren, geven de gepubliceerde cijfers ook alweer geen goed beeld. Uit een en ander blijkt dus, dat voor verschil lende typen trekker van een bepaald merk de cijfers uit de tabel nog aan de gunstige kant zullen zijn. Ten aanzien van het gemiddelde gepubliceerde cijfer zullen er ook een aantal typen gunstiger voorstaan. Het Technisch Bureau Geveke Co. te Amster- De Onderlinge Hagelverzekering Maatschappij Tholen en St. Philipsland hield Woensdag 13 Dec. jl. in Hotel „Hof van Holland" een buitengewone algemene vergadering, onder voorzitterschap van de Heer B. G. Friderichs. Op deze bijeenkomst werden zeer belangrijke besluiten genomen, die kunnen bijdragen tot voor deel van de Maatschappij en haar deelnemers. Op de le plaats werd besloten tot het afsluiten van een herverzekering-contract, waardoor het mo gelijk is geworden ook grote schaden te vergoeden. Naast de reserve van de Maatschappij is nu nog 250.000,extra ter beschikking door die herver zekering. Voorts werd besloten aan de kennis van de land bouw, waarvoor de krachten in de Maatschappij zelf aanwezig zijn, iemand met kennis van het ver zekeringsbedrijf te verbinden, en is de heer P. Over- beeke tot Directeur der Maatschappij benoemd. De gezonde groei in het oog houdend, werden de premie's ietwat verhoogd. Deze zijn evenwel nog altijd zeer laag te noemen. Het werkterrein zal worden uitgebreid door ook posten in West-Brabant te accepteren. Verder werden nog enkele kleine verbeteringen voorgesteld en door de vergadering goedgekeurd. Alles tezamen gevat, volgt hieruit, dat niets wordt nagelaten om tot een zeer solide Maat schappij te komen, wat niet anders dan in het voor deel van de deelnemers kan zijn. Er wordt dan ook niet aan getwijfeld, dat door deze grote verbete ringen, het aantal deelnemers zeer zal toenemen. terugkomen. Toch hebben we bij 't doorbladeren gezien, dat er ook op sommige punten nog wel wat te zeggen valt. Een boekje als dit moet voor lichten. Een korte behandeling van het ritnaalden- prooieem en de huidige bestrijdingsmethoden op blz. 99 is echter voorlichtend te enen male onvol doende. Er wordt hierin veel te weinig gezegd en veel vragen die op dit gebied nog bestaan worden niet gesteld en/of onbeantwoord gelaten. Ook dient men goed zeker te zijn van zijn zaken, wan neer men iets definitief schrijft. Op blz. 103 wordt gezegd, dat de uiterste zaaitijd van wikken eind Juli is. Dit moet zijn 10 Augustus. Op blz. 109 staat dat het persen van stro met een opraappers in loonwerk ƒ35 ƒ45 per ha kost Dit geldt zeker niet voor een Allis Chalmers balen pers. Verder zou de stro-opbrengst van een gemaai- dorst perceel gemiddeld 50 lager zijn dan bij het dorsen met een gewone dorsmachine. Is dit be wezen? We kennen wel cijfers in de buurt van een 2/3 opbrengst. Op blz. 21 staat een overzichtsfoto van 10 tarwe- rassen. Van 9 staat de naam aangegeven, van de 10de niet. Plet interessantste van de landarbeiderswoning, n.l. de prijs, ontbreekt. Voor het opgenomen vruchtopvolgingsschema zouden we de voorkeur gegeven hebben aan een meerkleurige, eventueel uitvouwbare plaat, zoals Ir. Dijkema deze voor Noord-Holland het eerst heeft gepubliceerd. We hadden gaarne de verbouw van bieten na koolzaad wat nadrukkelijker afge raden gezien. G. dam schrijft ons, dat ons voorbeeld van een John Deeretrekker een verkeerde indruk kan wekken, omdat er gesproken werd van een „vitaal" onder deel. Het betrof hier inderdaad een onderdeel, dat niet aan slijtage onderhevig was, doch breuk ten gevolge van een ongeval- De uitstekende assen van dit type trekker geven misschien gemakke lijker aanleiding tot stoten. Meerderen zagen ze dan ook af. Met het bezigen van het woord vitaal wilden we echter aangeven, dat zo het onderdeel niet vervangbaar is en de trekker stil moet staan, een en ander wel vitaal is ten aanzien van het ge bruik. „Het aantal ongevallen met trekkers is de laatste jaren schrikbarend toegenomen", schrijft de fa Geveke verder. ,,De onderdelenbestelling, die reeds in April bij de Deere fabrieken in Amerika werd geplaatst, werd tengevolge van staking nog niet uitgevoerd. Volgens Ir. Bakker Arkema vormde een voorraad van 3 stuks van het betref fende onderdeel op een totaal van ongeveer 240 trekkers van dat type in ons land, een redelijke reserve. We hebben in 4 gevallen tot onmiddellijke vervanging kunnen overgaan". De bedoeling van ons overzicht was te wijzen op de moeilijkheden met de onderdelenvoorziening van trekkers in 't bijzonder en werktuigen in 't alge meen. Het is de boer, die in moeilijkheden ge raakt, wanneer er op dit gebied iets stagneerd, ten koste van de bedrijfsexploitatie. Of dat nu komt door het ongunstige en zware najaar of door veel ongevallen of door stakingen of wat ook, dat kar dinale feit voor de gebruiker blijft. We begrijpen heel goed, dat er van de importeurs op het gebied van investaties in onderdelen veel gevergd wordt, terwijl ook de internationale toe stand een ongunstig woord meespreekt. Dit laatste is echter noig des te meer reden voor de gebruiker om de nodige zekerheid op dit gebied te verlangen. Het gaat ten slotte voor hem en ook voor Neder land om een rationele productie, anders kan hij niet mechaniseren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2