Uit de Provincie is of men niet uitsluitènd de combine kan ge bruiken, voor maaien en dorsen in één bewerking. Een vraag waar zich vele discussies rond af spelen en waar de factoren, die wij in de aan vang van dit stukje opsomden, het zwaarste wegen. Men laat in dit geval het zaad op struik staan tot het dorsrijp is en oogst dus pas op het nippertje. Het is duidelijk dat wisselend, onvast weer met veel wind in deze laatste periode, enorme schade kan aanrichten. Men moét tot het dorsrijpe sta dium wachten maar schakelt daarmee elke spe ling uit. Een bezwaar dat o.i. nog wel zo zwaar weegt bij koolzaad als bij de granen. Het kan natuurlijk uitstekend slagen en heeft dan grote voordelen, maar de premie voor een dergelijk risico is in ons klimaat rijkelijk hoog. Persoonlijk zouden wij, wanneer wij een com bine op elk gewenst tijdstip in deze periode ter beschikking hadden, (en geen zgn. „Swather") zoveel mogelijk spreiden: eventueel een deel met de hand snijden en binden, een deel met maaier en aflegapparaat maaien, deze beide delen doel matig laten drogen en met de combine en pick-up afdorsen. Een klein gedeelte zou eventueel voor de laatst genoemde, meest riskante methode be waard kunnen blijven, maar dan alleen wanneer men met normaal vóór-maaien niet tijdig ge reed is gekomen. STICHTING PROEFBOERDERIJ „DE (PROF. DR. J. M. VAN BEMMELEN- HOEVE" WIERINGERMEER. Variëteitenproefveld met lucerne. Het „CILO" te Wageningen had voor 1948 in haar bouwplan geen lucerne opgenomen. Op de Proefboerderij waren wij van mening, dat er een proefveld moest komen. De Firma D. J. van der Have te Kapelle verleende haar medewerking door voor het zaaizaad te zcfrgen (Handelszaad). Het proefveld werd gezaaid zonder dekvrucht. Grondsoort: zavel. Voorvrucht: zomertarwe. Bemesting: 400 kg super 17 per ha, gestrooid 3 Maart. Verbouwde rassen: Provencer (standaardras), Grimm, Du Puits, Eiffel, Luxem burger, Hongaarse. Gezaaid: 16 April, Hongaarse, waarvan het zaad niet op tijd aanwezig kon zijn, op 18 Mei. Grootte der veldjes11 X 4 44 m2. Aantal herhalingen: 3. Rij enaf stand: 20 cm. Opkomst: 1 Mei regelmatig. Ontwikkeling: 17 Juni. Het ras Dü Puits viel gedurende de gehele groeiperiode in het oog, had een betere ontwik keling, meer blad, fris groene kleur en een ideale grondbedekking. De bekende Provencer viel tegen, traag m ont wikkeling en niet uniform. Eiffel en Luxemburger ontwikkelden goede ge- wassen, lieten zich kennen als echte bastaard lucerne. Vooral Eiffel had minstens drie verschil lende bloemkleuren, de gezondheid ep ontwikke ling was bij beide rassen goed. Grimm kon niet mee, bleef kruiperig en hoog, wij hebben de gehele groeiperiode dit ras als de minste gezien. Plantenziekten en beschadiging: 15 Mei con stateerden wij vreterij van de bladrandkever, 17 Mei werd hiertegen gestoven met Dagisol 25 kg per ha, dit was afdoende. Tegen het maaien en vooral de tweede snede constateerden wij bij het ras Grimm, in zeer sterke mate, bij Provencer minder maar toch nog een behoorlijke aantas ting, Eiffel en Luxemburger waren blijkbaar wei nig gevoelig en Du Puits sporadisch aangetast door Pseudo Pezia Medicaginis (bladstippen- ziekte). Deze ziekte veroorzaakte bij Grimm veel bladverlies. Dit was niet alleen nadelig voor een goede ojobrengst, maar ook de kwaliteit ging hierdoor achteruit. Er warden twee sneden gemaaid om te hooien, de resultaten hebben wij naast de totale en re latieve opbrengsten in onderstaande tabel ver werkt. "8 t K - c a s JS Jat H o a is Beschouwingen: Du Puits is een Noord Frans ras, heeft ons in vele opzichten voldaan. Wij zouden dit ras uit hetgeen wij hebben waargenomen gerust kun nen aanbevelen, maar wij weten nog te weinig over wintervastheid en ook zijn wij er niet zeker van of er voldoende zaad beschikbaar is. De bekende Provencer nam de 4e plaats in, dit ras viel ons tegen. Eiffel en Luxemburger hebben een bevredigende opbrengst gegeven, beide ras sen hebben veel overeenkomst. Grimm was het minste ras. Wij kunnen dit ras niet aanbevelen, de grote gevoeligheid voor bladstippenziekte is de oorzaak van de slechte opbrengst. Dat de keuze van het ras van grote invloed kan zijn is door het proefveld wel bewezen. Het is de bedoeling dat dit proefveld enige jaren blijft liggen, wij hopen dan in staat te zijn, op de nog onbeantwoorde vragen een volledig antwoord te geven. w.g. J. SCHIPPER, Bedrijfsleider. VAN BOERDERIJ EN ORGANISATIE. Oost Zeeuws-Vlaanderen. In één der streek-vakbl^den gelezen, dat er een ontdekking is gedaan, n.l. een nieuwe methode voor het kweken van molsla. Proeven hieromtrent werden gedaan door onze aardappelselecteurs, die als volgt te werk gingen. De verwijderde zieke planten werden op het damgat uitgestort en bleven daar een zodanige poos liggen, dat de zich daaronder bevindende paardebloemen een dergelijke kleur hadden aan genomen, dat de groentehandelaren hierin een geduchte concurrent gingen zien voor de voor naamste grondstof voor de bereiding van hors d'ceüvres. Een verschijnsel, dat eens in een enkel geval, maar hopelijk nooit meer voor zal vallen. Een typisch voorbeeld van hoe het niet moet. Al zijn de luizen dit jaar alsnog zeer weinig in aantal, de besmettingsbron is aanwezig en van hieruit kan weer besmetting plaats hebben. Het primaire bladrol begint ook weer hier en daar zijn verraderlijke kop op. te steken. X- en Y- virus komen sporadisch voor, waarvan het onder kennen van het X-virus grote deskundigheid vraagt. Dubbele waakzaamheid wordt geëist van hen, die onze pootaardappelen op peil moeten houden, nu, na een moeizame selectiereis, de haven in zicht komt. Het is geen poppenkast meer, goed selecteur te zijn, want het virus-alphabet breidt zich nog steeds uit en het is al zo lang. Maar aan de andere kant is er winst. In België is men dit jaar hoogst tevreden over onze pootaardappelen en kunnen daar een vergelijking met de Friese glansrijk doorstaan. De belangstelling voor ons product stijgt, ge tuige de vele excursies, de laatste weken door on ze Zuiderburen naar hier ondernomen. Zeeuwse pootgoedtelers, uw zónne begint te rijzen, let or uw saeck! „Den Bosch" heeft ons gebracht, wat we had den gehoopt. Het was het Zeeuws-Vlaamse volks lied, dat de beide kampioenen toegezongen werd, al ging het niet daverend. De Zeeuw is meer ge sloten, maar iets meer kennis onzer liederen zou toch ook geen water naar de zee dragen zijn. Het is, om met de volksmond te spreken, „d'n Blauwen," of, met zijn Zondagse naam aange duid, Nico van Annie geweest, die het land van Axel na lange tijd weer een nationaal kampioen schap heeft bezorgd. Hulde aan de eigenaar, die dit waardevol vaderpaard voor onze streek wil behouden. Het land van Hulst bleef niet achter en nam verschillende eerste prijzen voor haar rekening. Thans heeft Zeeland weer getoond, wat het op het gebied der trekpaardfokkerij bezit. Het neus je van de zalm. Geheel het land van Axel leefde mee met zijn kampioen, zoals het straks, op 2 Juli, weer mee zal leven met de viering van het 550-jarig be staan der weekmarkt, welk feit op luisterrijke wijze zal herdacht worden. Het stedeken heeft zich opgemaakt om velen die dag uit ons gehele gewest in de feestvreugde te doen delen. Uw rapporteur heeft gemeend het kort te moe ten maken om de voorbereidingen tot bezoek aan de Jaarlijkse Algemene Vergadering in Tholen bij te wonen, niet te hinderen. Ieder meelevend lid, met zijn ega, geve in het gastvrije Tholen acte de présence. Een massale overtocht over de Schel de moet dit worden! Walcheren. In dit speciaal Tholen-nummer willen wij na tuurlijk enige woorden wijden aan de betekenis, welke Tholen voor Walcheren heeft gehad. Door bijzondere, en tevens ongelukkige, omstandighe den is Tholen wellicht meer in het middelpunt van de belangstelling der Walcherse boeren ko men te staan, dan andere streken in onze pro vincie. Wie herinnert zich niet de zomer van 1945? Walcheren onder water, Tholen reeds droog en grotendeels ingezaaid! De spanning onder de Walcherse boeren omtrent de groei der gewassen was groot. Al vroeg in de zomer trokken de eer ste excursies er op uit om met eigen ogen het verloop van die groei te aanschouwen. Iedere ex cursie werd opgevangen door een der mensen van de Landbouwvoorlichtingsdienst op Tholen. Onder hun deskundige leiding werden goede en minder goede voorbeelden bekeken. Uit de gesprekken met deze mensen, en met de Thoolse boeren, werd zeer veel geleerd, wat, na het droogvallen van Walcheren, van zeer groot belang kon zijn. Een deskundige op landbouwge bied uit Tholen hield in het vroege voorjaar van 1946 een rede, waarin breedvoerig het verloop van het eerste jaar na de inundatie op Tholen werd uiteengezet. Vele goede raadgevingen en advie zen, toen gegeven, kwamen in daaropvolgende zomer, en nog later, zeer van pas. En in de zomer van 1946 was het aantal excursies nog groter dan het jaar daarvóór. HoeWeL nooit in geld of cijfers uit te drukken, is het nut, dat van de leerschool Tholen is verkregen, groot geweest. En nu is op 1 Juli het moment daar, dat Wal cheren zijn grote dank kan tonen. Ongeveer 800 Walcherse boerinnen en boeren trekken die dag op naar de Algemene Vergadering der Z.L. M. Zou het werkelijkheid zijn, dat van de ruim 1600 aldaar verwachte aanwezigen, bijna de helft uit Walchenaars zal bestaan? Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, dat alle bussen gelijk op de Markt uit Middelburg vertrekken. Laat ieder zorgen op de daarvoor ge stelde tijd aanwezig te zijn. De Z.L. M. in Tholen wacht ons om half tien. Mooi weer en goede reis! Tholen—St. Philipsland. Voor zover thans te overzien is, zal de belang stelling voor de Zomervergadering, met de daar aan verbonden Rijtoer en Tentoonstelling, het grootst zijn van de collega's uit Walcheren. Vele Walcherse boeren kwamen in '45 of '46 eens op Tholen kijken, hoe het daar was na de inundatie. En velen willen, na 3 of 4 jaar, nog wel eens zien, hoe het er bij ligt. De Rijtoer kan niet door de „Weihoek," omdat de wegen te,smal en te bochtig zijn, maar vanaf de Poortvlietse dijk is er ook wel wat van het Thoolse grasland te zien. Er is echter niet veel verschil met de andere inundatiegebieden: een te holle, opene zode, met gras, dat direct zaad vormt. Ook op Tholen zijn de weiden er uit te halen, jvelke een goede behandeling kregen, zo als kort weiden, na elke beweiding bossen maai en en mestflatten goed verspreiden. Regelmatig kleine hoeveelheden stikstof strooien. Deze maat regelen geven een dichtere zode en een grotere ontwikkelingskans van de goede grassen. In de meeste gevallen is het gras veel te lang bij het inscharen. De dieren willen dit gras niet meer eten en vertrappen méér dan dat er opgegeten wordt. De laatste tijd zijn er nogal wat klachten over de storingen aan de electrische afrasterings-appa- raten. Een gedeelte van deze storingen is te wij ten aan technische fouten in het toestel of de batterij. Indien de fabrikanten van deze toestel len niet zorgen, dat deze storingen op korte ter mijn verholpen worden, dan zal de electrische afrastering hierdoor een slechte naam krijgen en in discrediet geraken. Soms wordt de storing ook veroorzaakt door het niet voldoende isoleren van de draad, b.v. de draad raakt de paal, vooral op de hoeken. Soms groeien brandnetels, distels, doorntakken of gras tegen de draad. Het is nood zakelijk regelmatig te controleren of de draad .nog goed geïsoleerd is, anders kost het een droge baterrij of accu laden. Daar op Tholen de laatste jaren nogal wat aan zaadteelt wordt gedaan, is het van belang om bij de verbouw van wit- en rood koolzaad op tijd te zaaien. Elk jaar ziet men percelen wit-, maar vooral rood koolzaad, waarop de helft of meer niet doorschieten wil, dus geen zaadstengels geeft, tengevolge van te late zaai. De zaadopbrengst wordt hierdoor sterk gedrukt. Bij deze gewassen geldt: zaai op tijd, of helemaal niet. Over de vlasprijzen is tot nu toe nog weinig ge hoord. Er schijnt door de handel een afwachten de houding aangenomen te worden. Of dit ver band houdt met het risico, dat er nog aan het gewas is, of meer met de afzet van het eindpro duct, is moeilijk te beoordelen. De prijzen van de vroege aardappelen zijn weer wat aangetrokken en draaien om de 12 cent per kg. Schouwen en Duiveland. Wij beginnen deze keer met een waarschu wing. Op een tweetal bedrijven is voor onkruid- bestrijding op het erf gebruik gemaakt van het chemisch middel Aa-wiedo van het Landbouw- Bureau Firma Wiersum. Dit is een middel dat alles dood. Ik schrijf speciaal het woordje alles, want het dood niet alleen onkruid, doch ook het vee. Op één van bedoelde bedrijven, is nadat het vijf dagen geleden was, dat met genoemd middel was gewerkt, het vee op erf te grazen gelaten. De gevolgen waren funest, al zeer spoedig werd het vee ziek. Een van de koeien moest het al spoe dig met de dood bekopen, terwijl een tweede enkele dagen later de geest gaf. Op het tweede bedrijf is het gelukkig minder erg verlopen. Naar mij wordt verteld zal ge noemde firma tegemoet komen in de geleden schade. De veeverzekering „D. E. L." waarschuwt zijn leden voor het gebruik van chemische onkruid- bestrijding. In dergelijke gevallen zullen geen uitkeringen plaats vinden. Men zij dus gewaar schuwd. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat men in gras land geen chemische middelen meer kan gebrui ken voor het bestrijden van onkruid. Integendeel, dit kan gerust, mits men de goede middelen ge bruikt. Raadpleeg in dergelijke gevallen de as sistenten van de Landbouwvoorlichtingsdienst. Naar mij ter ore kwam zijn reeds enkele per ceeltjes vlas te velde verkocht. Er is echter van de zijde.v.an d? vlassers nog weinig belangstel ling, De risico, is naar hun mening te groot, veel vlas is te zwaar en legeren is niet uitgesloten met alle gevolgen daaraan verbonden. De prijs is overigens niet daverend, n.l. ƒ450—500 per gemet. Rassen w -O U <y U a u a ra •O "ra 0 o .x: cf) "3 OS "3 OS o "3 Has Provencer 40.52 100 53.01 100 93.53 100 6 Grimm 46.61 115 39.76 75 86,37 92 4 Du Puits 60.83 150 75.75 143 136.58 146 9 Eiffel 56.75 140 58.31 109 115.06 123 7 Luxemburger 58.10 143 55.67 105 113.77 121 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1949 | | pagina 8