Thoolse plattelandsvrouw en haar dochters. In dit specifiek Thoolse nummer mogen hun namen toch niet ontbreken. Nietwaar de Thoolse paarden, machinerieën, schuren en landerijen zijn nummer één, maar haar keuken, haar in- maakkast, haar naai- en kookkunst tellen toch ook mee. De Afdeling Tholen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is belangrijk in het ver enigingsleven en telt bijna 200 leden. Op 8 Nov. 1932 werd ze opgericht als één der eerste onder afdelingen van de op 30 Juni 1931 opgerichtte Provinciale afdeling te Goes. In haar ruim 16- jarig bestaan, hield ze veel gezellige vergaderin gen, organiseerde interessante lezingen en menige cursus in handwerken, pitrietvlechten en leerbe- werking werd met enthousiasme gevolgd. Ook de kookkunst werd op diverse cursussen beoefend, mede ten genoegen van de echtgenoten, die, hoe wel mischien eerst wat afkerig van dat „spul van de cursus" later toch de nieuwe kooksels en bak sels met genoegen veorberden. De vergaderingen werden om beurten op de dorpen gehouden, ook 's avonds, want het ver voer wordt dan per extra-bus geregeld. De Kerstmiddag, het jaarlijkse „reisje" vormen be langrijke toppen in het verenigingsleven en landdagen, provinciale vergaderingen en ten toonstellingen werden dikwijls gezamenlijk be zocht, zodat een bondslid zeker geen reden heeft te klagen over gebrek aan ontspanning. Sinds ruim 10 jaar heeft de Kring Tholen en St. Philipsland zijn eigen landbouwhuishoud- school te Tholen, geopend op 1 Februari 1939. Een kleine school weliswaar, maar goed geoutil leerd, waar 2-jarige dagschool, 1-jarlge cursus sen en kookcursussen gehouden worden. Men kookt en wast er, weckt en bakt. Er werden jur ken genaaid en schorten versteld, terwijl ook stofversieren, land- en tuinbouw, alsmede voe dingsleer, warenkennis, kinderverzorging en al gemeen vormend onderwijs op het programma staan. Minstens éénmaal per jaar gaan de deuren open, houdt men openbare les en tentoonstelling en toont wat men gemaakt heeft aan ouders en belangstellenden. De eindles is een gebeurtenis, belangrijk voor leerlingen en ouders. Aan het einde van een 1-jarige cursus of kookcursus houdt men graag een gezellige maaltijd met ge nodigden, aan mooi versierde tafels, waar een voordracht de stemming moet verhogen en het gelach en gepraat op den duur niet van de lucht is. Aan het einde van een 2-jarige cursus gaat het meestal wat officiëler toe met toespraken en diploma-uitreiking en daarna een gezellig besluit van de middag met zang en voordrachten. Sinterklaasfeest, Kerststafels, Paasmaaltijden zijn geregeld terugkerende huiselijke feestjes die ook op school op „huishoudelijke" wijze gevierd worden, menig oud-leerlinge zal zich dit herinne ren, evenals de middagen waarop de moeders uit genodigd worden. Na de huishoudschooltijd komt de Z. P. M.-af- deling een woordje meespreken en lezingen en cursussen door hen georganiseerd verruimen de blik. Zie hier in kort bestek enige ontspannings- en ontwikkelingsmogelijkheden voor de Thoolse plattelandsvrouw en haar dochters. Dat in de tijd die voor ons ligt tot de volgende Z. L. M.-dagen, de Afdelingen van Plattelands vrouwen en Z. P. M. evenals de landbouwhuis- houdschool zich in een grote belangstelling mo gen verheugen! C. B. RIJTOER. Volgens de thans beschikbare cijfers zullen in de rijtoer 40 bussen en 170 particuliere auto's meerijden. DE DEELNEMERS AAN DE RIJTOER op Vrijdag 1 Juli a.s., die zich rechtstreeks bij het i Secretariaat der Z. L. M. hebben opgegeven, ont vangen Dinsdag of Woensdag een kaart, waarop is aangegeven in welke auto of bus zij dienen plaats te nemen. Deze kaart moet bij het instap pen aan de chauffeur worden getoond. Het bovenstaande geldt dus niet voor diegenen, die met een bus van een bepaalde Afdeling de rit naar Tholen maken. Zij dienen derhalve na de vergadering de bus op te zoeken, waarmede de reis naar Tholen is gemaakt. De leden, die met eigen auto aan de rijtoer zullen deelnemen, ontvangen uiterlijk Woensdag a.s. nummers, welke zij op de voor- en achter ruit van hun auto moeten bevestigen. Bij aan komst te Tholen zal de politie hen direct de plaats aanwijzen, waar de auto moet worden op gesteld. Dit geschiedt dus reeds des ochtends. Dringend wordt verzocht de aanwijzingen van de politie en de leden der rijtoercommissie stipt op te volgen. De Afdelingen, die de reis per bus maken, ont vangen voor deze bus eveneens een nummer, hetwelk de chauffeur op voor- en achterruit dient te bevestigen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de automobilisten, die de Algemene Vergadering niet wensen te bezoeken en in verband hier mede pas later te Tholen arriveren, uiterlijk te 1 uur aanwezig moeten zijn. KOFFIEMAALTIJD OP 1 JULI. Teneinde misverstanden te voorkomen, wordt hierbij nog bekend gemaakt, dat degenen, die tijdens de landbouwdagen de gast zijn van leden der Kring Tholen en St. Philipsland eveneens aan de koffiemaaltijd kunnen deelnemen. Op gaven ten spoedigste te doen aan de heer A. J. Groenewege, Ravensoord te St. Maartensdijk. De Algemene Vergadering der Z. L. M. zal gehouden worden op Vrijdag 1 Juli 1949 te Tholen, des ochtends om 9,30 uur in Hotel ..Hof van Holland" en bij de'heer P. van de Zanden. Agenda: 1. Opening en openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 10 December 1948. 3. Mededelingen door de Voorzitter en ingeko men stukken. 4. Kort verslag door de Secretaris over de voornaamste werkzaamheden van de Z. L. M. in 1948. 5. Verslag van de Financiële Commissie over het nazien van de rekening en verantwoor ding over het jaar 1948. 6. Inleiding door de heer Ir. C. Staf, Directeur- Generaal van de Landbouw, over „Bestaans mogelijkheden voor de Nederlandse Boer en Tuinder in het raam van de nieuwe land bouwpolitiek." 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Het Hoofdbestuur der Z. L. M., M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris. Wij maken de leden er op attent, dat de ver gadering in 2 zalen zal plaats hebben. In beide zalen zal de volledige agenda met sprekers wor den afgewerkt. In verband met de na de vergadering te hou den rijtoer, wordt een ieder verzocht op tijd aan wezig te zijn. ZITDAGEN B0EKH0UDBUREAU OOSTBURG: Woensdag 29 Juni in Café „De Windt". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 30 Juni in Hotel „Hof van Holland". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 2 Juli in Hotel „De Druiventros". Koolzaad oogsten Nu de oogst van koolzaad weer met rasse schre den nadert en er dit jaar vele boeren zich afvra gen, wat de beste methode is, lijkt het goed om in het kort verschillende mogelijkheden de revue te laten passeren en voor- zowel als nadelen daarbij op te sommen. Vooropgesteld zij, dat er zovele factoren hun invloed doen gelden bij de oogst, dat hier geen algemeen voorschrift gegeven kan worden. Immers, de weersomstandigheden zijn soms zelfs beslissend en zeker, wanneer men een wis sel trekt op zonnige en droge dagen en in plaats daarvan regen krijgt. Voorts het aantal beschikbare arbeidskrachten of de mogelijkheid deze op korte termijn te werven. Tenslotte de aanwezige apparatuur of de kans dat men de vereiste machine op tijd ter beschik king heeft, waarbij we dan nog buiten beschou wing laten, of machinaal oogsten in verband met de perceels grootte mogelijk en verantwoord is. Wij zijn ons bewust, dat men met de hier vol gende mogelijkheden, slechts een richtlijn krijgt, die bij tegenwerkende omstandigheden gemak kelijk zal kunnen breken. Het voeren van een landbouwbedrijf is geen theoretische handeling alleen. Het maaien. Aangezien koolzaad een gewas is, dat in dorsrijpe toestand zeer gevoelig is voor uitvallen van zaad, wordt het in het algemeen vooraf gemaaid in een min of meer groene stand en daarna te drogen gezet of gelegd op de stop pel. De maatstaf hierbij is, dat gemaaid kan worden, wanneer de zaadkorrels bruin worden. Het bepalen van dit tijdstip dient zorgvuldig te geschieden, een paar dagen te vroeg snijden geeft onvolgroeide korrels, een paar dagen te laat grote kans op zaadverlies. De ervaring heeft wel geleerd, dat men niet het onderste uit de kan moet willen hebben. Wan neer bij het maaien helemaal geen zaadverlies op zou treden, dan zou dat betekenen, dat de yroeg- ste hauwen nog niet rijp zijn. Voor de grote massa is het dan beslist nog te vroeg. Enig zaad verlies zal dus altijd optreden. Opgemerkt kan nog worden, dat vroeg, laat en desnoods 's nachts maaien de verliezen aanmerkelijk reduceren. Het maaien zelf kan op velerlei manieren ge beuren. 1. Snijden met de hand met behulp van sik kel en erwtenpik. Het gewas komt hierbij in losse schoven op het land te liggen. Deze kunnen eventueel gebonden worden, waardoor ze gemakkelijker verwerkbaar zijn. Het drogen van deze schoven, hetzij los of gebonden kan gebeuren door ze gewoon ter plaat se te laten liggen. Het laten staan van een lange stoppel is hierbij gewenst. De wind kan dan ook onder de schoof komen. Deze methode heeft het voordeel, dat de schoven zo weinig mogelijk ver werkt worden. Er staat echter tegenover, dat een aantal hauwen met de grond in aanraking zullen komen. Bij nat weet zullen deze gauw gaan schimmelen. Dit laatste is te voorkomen, door de schoven in lange rijen te leggen, zodanig dat de topeinden op de ondereinden komen te liggen (kop en kont). Bij dit neerleggen van de schoven heeft men tevens het voordeel, in het geval dat men met losse schoven werkt, dat de wind er minder vat op heeft. Uitgedroogde en verspreid liggende schoven worden door een harde wind betrekkelijk gemakkelijk aan het rol len gebracht, waarbij zeer veel zaadverlies op treedt. Bij het neerleggen in lange rijen moet men er vooral om denken, dat de rijen maar één schoof dik worden, in tegenstelling tot het hokken van graan. Zou men gewoon hokken dan kan de wind er onvoldoende indringen en bestaat bij nat weer gevaar voor schimmelen. 2. Maaien met (gras-)maaimachine, al of niet met aflegapparaat. Hierna gaat men te werk als onder 1. Het maken van schoven na het maaien zonder aflegapparaat, is echter bewerkelijk. Op deze wijze krijgt men erg korte stoppels, het geen voor het drogen van verspreid liggende scho ven bezwaarlijk is. t 3. Maaien met de zelfbinder. Maakt men met de zelfbinder gebonden schoven, dan krijgt men een gemakkelijk bewerkbaar product. Dit komt vooral tot uiting wanneer de schoven gedroogd zijn. Hoewel het minder arbeidsloon zal vragen, zullen de verliezen iets groter zijn dan bij hand werk, terwijl de zeilen dermate slijten dat, dit mede in verband met de hoge prijs daarvan, een belangrijke rol speelt. In streken met regelmatige koolzaadverbouw, gaat men niettemin zelden anders maaien dan met de binder, die gebonden schoven levert. Dit is dus tevens een bewijs dat het zaadverlies bij deze methode nogal meevalt. Natuurlijk kan men bij de binder ook het bind- apparaat uitschakelen. Dat bespaart touw en zal»-/ wellicht iets minder verlies geven. Ons inziens weegt dat echter niet op tegen de besparing van arbeidsloon. Verder kan men te werk gaan als onder 1. 4. Het maaien met de voormaaier (Swalher). Dit is een werktuig dat voor ons land nieuw is. Er zijn er dan ook nog maar weinig in gebruik. Het apparaat bestaat uit een mes van 6—12 voet breedte, waarachter een horizontaal transport kleed is aangebracht. Dit kleed vervoert de afge sneden stronken naar één kant en deponeert ze al of niet met behulp van een metalen bord dat als glijstuk dient in een lange rij op de stoppel. Het geheel wordt aangedreven en voortbewogen door een trekker. Vanzelfsprekend vraagt het heel wat minder vermogen dan een zelfbinder. Deze methode van werken geeft wel het minste zaadverlies. Wanneer de benodigde oppervlakte aanwezig is (men kan vooral wanneer een pick-up haspel ge bruikt wordt, dikwijls van 2 kanten maaien) waarbij meegerekend kunnen worden spinazie, radijs, karwij e.a. gewassen, zal deze marter van werken waarschijnlijk de voordeligste z:,jn, te meer daar het geleverde product uitermate ge schikt is om door een combine opgepikt te- wor den. Dorsen. Aangezien het verzamelen van kool zaadstro economisch weinig zin heeft, leent kool zaad zich zeer goed voor het ter plaatse dorsen. Het gewas is dorsrijp wanneer de korrels hard zijn. 1. Dorsen met stationnairc dorsmachine. Het product dient bij deze wijze van werken met wa gens naar de dorsmachine gevoerd te worden. Het laden zowel als het optassen geeft verlies, dat echter deels opgevangen kan worden met behulp van zaadkleden, die onder op de wagen gelegd worden. Hier vooral komt het voordeel van gebonden schoven tot uiting. 2. Gebruït van de maaidorsmachine. Gezien het feit dat koolzaad een gemakkelijk dotsbaar product is, en zich eveneens gemakkelijk van het stro laat scheiden, is de combine een zeer ge schikte machine voor dit werk. Verder heeft dit nog het voordeel, dat het transport minder zaad verlies geeft. Door montage van een pick-up wordt een in rijen liggend gewas rechtstreeks op genomen. Verspreid liggende schoven zullen wel licht deels moeten worden aangedragen, met de bezwaren van dien. Tot dusverre hebben we weinig extra risico's genomen ten aanzien van het weer. De vraag die zich echter veelvuldig voordoet,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1949 | | pagina 7