P: otaardappslmachine Ook voor Hector Advertentiën ENIGE AANDELEN Dertiï is goedkoop! AARD. SELEGTIE8EDRIJF Kon*r kMik Nederland* L»ndbnuw-Comi!s Uit een geheim Weekboek van Bram u»t de Slikhoek. BEURS- EN Mi Tegen vlo, ml „ZEELAND" BOEKBESPREKING RENTELOZE STUDIEVOORSCHOTTEN. Evenals voorgaande jaren is het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité voornemens» zij het op zeer beperkte schaal, voor het studiejaar 1949/ 1950 enkele renteloze studievoorschotten te ver strekken aan studenten van de Landbouw Hoge school te Wageningen- Zij, die een dergelijk voor schot krijgen toegewezen moeten dit na beëindi ging van hun studie zo spoedig mogelijk in zijn geheel aflossen. Om voor een renteloos voorschot in aanmerking te^ komen kan men zich voor nadere inlichtingen schrffft!lijk (niet op zegel) wenden tot het Secreta riaat van het K-N-L-C-, Raamweg 28, 's-Graven- hage en wel: degenen, die reeds aan de Landbouwhoge school studeren uiterlijk op 15 Mei 1949; b- degenen, die dit jaar eindexamen aan een middelbare school doen en daarna naar de Landbouw Hogeschool denken te gaan, uiterlijk op 15 Juli 1949- 21 Maart. Vandaag begint de lente, De winter is voorbij. Toch loop ik nog te rillen, Zij kwam met griep erbij. De lente, heeft haar intrede gedaan met zeer koud weer. Door de ongeregelde temperatuur nog een stukje Italiaanse griep opgelopen. Nu prettig is dit niet voor jezelf in de eerste plaats en voor de huisgenoten in de tweede plaats. Je hoofd lijkt wel een brouwketel, je bent lusteloos, je armen en je benen doen alle of ze niet bij je lichaam horen. Alles is te veel, je kunt geen herrie verdragen want je hoofdpijn doet je hoofd bijna van elkaar gaan, praten gaat slecht en pijnlijk en iedereen vraagt, ben je verkouden? Iets dat je reeds van een halfuur kunt zien. Enfin het is weer achter de rug en we hebben onze beurt weer gehad, doch lollig is het niet. Het weer is de laatste dagen kouder dan in Februari en de grondtemperatuur is ook veel ge daald. Wanneer de regen zo koud is gevallen moet men eerst weer wat warmer weer afwach ten, want zaaien van erwten b.v. in zulke koude grond valt wel eens slecht uit. Gerst en haver ■V kunnen daar beter tegen, hoewel het beter is, ze i te zaaien in wat warme grond. Gelezen dat de Benelux een stuk werkelijkheid is geworden. Er werden al producten op genoemd die duurder en sommige, die goedkoper werden. Ja, zo zal het gaan, we zullen moeten geven en nemen om elkander te vinden. Nu moeten we afwachten wat het resultaat -worden zal, ik ben nogal optimist in deze en geloof dat dit samen* werken der drie landen eën mooi voorbeeld is aan de andere grotere Europese staten om hierin ons te volgen. De toekomst van ons Europa hangt toch zeker wel af' of we elkaar vertrouwen en contact tot aansluiting opnemen om allereerst de vrede te bewaren, die we voor onze wederop bouw zo nodig hebben. Heel de wereld kijkt derland-België-Luxemburg aan of die aansh lukt, de goede wil van alle wordt dan ge®* wij hebben die zeker hard nodig, gezien sië, dat we met alles het goede voorhebbi We hadden in de buitenlandse pers altijd H goede naam maar door wanbegrip is deze ve ren gegaan en het valt moeilijk om deze wee.-, terug te krijgen. De Ministers hebben wel een zeer moeilijke taak op dit ogenblik om in deze chaos de zaak weer recht te krijgen. Het is te hopen dat er vlug een oplossing gevonden wordt, -dat er weer gewerkt kan worden, de welvaart in dit rijke land weer terugkeert en onze jongens daar overcompleet worden en hun huis en haard weer kunnen opzoeken. Soms lijkt het je toe, dat alles verloren is doch er schijnen weer kleine lichtpuntjes- te zijn, dat die dra groot licht mogen geven. Gisteren gehoord dat het eerste kievitsei ge vonden is. dat is vroeg van 't jaar. Ja, zo zie je op de boerderij ook reeds jong ontluikend leven. Het eerste veulen huppelt reeds naast zijn moe der. De eerste kippen zitten reeds om de kippen - stapel op peil te houden, overal blijkt het, dat winter voorbij is en de lente is gekomen. aan forforzuur van de plant, vooral in haar jeugd- Ook enkele specifieke forforzuunverkingen wor den behandeld en de ftieest op de voo-grond tre dende zijn wel de stimulering der wortelvorming en de vervroeging van afrijpen- De voor de plant zelf belangrijke werkingen en de omzetting van de verschillende stoffen in de plant worden niet ver geten- Enkele samenhangende problemen zijn b.v- het gaarkoken van erwten, zetmeel- en suikerge halten in bepaalde gewassen en de forforzuurtoe- standen in mens en dier. Dan komen de werking van het fosforzuur op de bodem en de meest voorkomende moeilijkheden op een aantal bodemtypen ter sprake- Er worden richtlijnen voor een juiste behandeling gegeven- Het geheel besluit, na een beknopte behandeling van de meest gewenste toepassing van superfos faat, met een overzicht van hoeveelheden en tijd van aanwending bij verschillende gewassen- De - brochure is duidelijk en overzichtelijk en geeft in een klein bestek de hoofdzaken der super fosfaatbemesting, zoals ieder, die met het product moet werken ze moet kermen. De innoud is zeer op de practijk ingesteld, zodat men ze niet alleen met interesse zal lezen, maar vooral bij de toepas sing ten nutte kan maken. Exemplaren zijn op aanvraag verkrijgbaar bij de Voorlichtingsdienst voor Superfosfaat, Postbus 24 te Wageningen- CANADA. Een land met grote mogelijk heden, door S. J. Hovius en T. Plomp. Vierde, veel vermeerderde druk van „Ca nada en de Canadezen." J. Niemeyer's Uitgeversmaatschappij, Groningen. (272 blz.) De schrijvers hebben zeer zeker in een behoefte voorzien. De behoefte namelijk iets meer te we ten van dat grote, rijke land met zijn welluiden de naam en zijn lachende toekomstbeloften. De kennis, die het middelbare onderwijs geeft, al thans gaf, van dit land, is weinig in vergelijking met de kennis, die de toekomstige emigrant van zijn nieuwe vaderland zal wensen te bezitten. Ook te weinig voor de achterblijvende familie leden, die de verwantschapsbanden niet door de grote afstand willen laten verbreken. Wellicht ook voor de man van zaken, die na de ontwrich ting, door de oorlog en zijn nasleep veroorzaakt, zoekt naar nieuwe mogelijkheden, nieuwe rela ties. Kennis verschaft dit boek door de systemati sche bespreking van al die onderwerpen, die met elkaar een land, een volk vormen. Een uitgebrei de collectie foto's komen het voorstellingsvermo gen tegemoet. Kaarten en grafische voorstellin gen lichten de feiten toe. Natuurlijk kan de be perkte omvang niet-alles geven. Een beperking, die echter geen oppervlakkigheid genoemd mag worden, moesten de schrijvers zich opleggen. Maar voor wie zich rekenschap kan geven van wat hij leest, is dit boek aan te bevelen. „Het Landbouwhuishouden" van 15 Februari 1949. tea TE KOOP: Coöp- Suikerfabriek van Gent". „Sas P. D- LINDENBERGÏI, D 17, Wolfaar'sdjjk» Tel- 213- De Gr. Yorksh* Fokvereni- ging „LAND VAN ALTENA" 240 leden, heeft steeds te koop: Pf in elke leeftijd- Aanvrage bij de Secretaris H. VAN ANBEL, Woudriehem, B 33. To koop: wegens inkrim ping van bedfijif 1 Mc- Cormick zelfvervoe- rendc type 123 S-P-, 1948, 12 vt. Voor prijs en verdere in lichtingen brieven onder letter J, Bureau van dit bi te Terneuzen- Een drie-ryen Landbouwwerktuigen C. BRASSER, St. Janstr- 15 Middelburg, Telef- 2812- Evenals Uw vee, willen ook Uw huisdieren graag zonder last en Jeuk door het leven gaan I Één behandeling is vol doende om al het on gedierte te verdelgen. Een grote strooibusvan 800 gram kost slechts 1.25 en is voldoende voor 8 tot 10 stuks vee. Onschadelijk voor mens en dier. CHEMISCHE FABRIEKEN SMID HOLLANDER HOOGKERK keeft nog aan te bieden kleine hoeveelheden MEERLAND ER A, KOOPMAN BL- A, APLHA A en AB. Verder nog Bintje, Bevel, en Eigenh- A en AB- Diverse maten, lage prijzen. Tel- No. 1, OUWERKERK (Z-) doorl. ber. BROCHURE „SUPERFOSFAAT". Na een korte inleiding over de grote van fosfaat voor de samenleving, met cij^ gehalten in een aantal organismen en over het verbruik van stikstof-, kali- zuurmeststoffen, worden de fabricage^ aan ten grondslag liggende product zelf behandeld, waarb1'^ analyse is opgenomen. Hierna volgt een uiteenzette

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1949 | | pagina 3