f waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBL AD f J>« He« K W. Kloet D 1H ST. Maartensdijk 1949 i>ankeriag bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 8 JANUARI 1949. 37e Jaargang ^lli fSC^Dt elke ZATERDAG. Overname duidel«ke bronvermelding. van de Z- If M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvangen het blad gratis. 3^NNE>ö^rTSGELD: voor nietleden van deze organisaties bedraagt 10 per jaar. ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU ©OSTBURG: Woensdag 12 Januari in Café „De Windt. MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht. .ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huls van Nassau." ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 13 Januari in Hotel .Hof van Holland." ST. PHILIPSLANDZaterdag 15 Januari in Hotel .►De Druiventros." :ichf* «Jveirzi jaar 1^49 is begonnen en terwijl de wereld m haar voegen siddert van de onrust en de on zekerheid, staat de Nederlandse landbouw voor een nieuw landbouwbeleid. Dit beleid is, in korte woorden, erop gericht meer deviezen, en dan vooral dollars, voor ons land te verdienen. De dollar is meer dan ooit tevoren het «seest nodige betaalmiddel op de internationale markt, maar tevens het meest schaarse. Ons land heeft, ondanks de Marshall-hulp, een chronisch en ontstellend tekort aan deze muntsoort en voor de economische wederopbouw van Nederland is het dus zaak aan de' ene kant zoveel mogelijk dollars te verdienen en aan de andere kant zo 0 weinig mogelijk öeflnrs uit u geven. De landbouw spreekt nu in deze strijd een grote reL Wrj durven zelfs te zeggen een: beslissende rol. Was in de oorlog de landbouw, en wij bedoe len hier vanzelfsprekend de gehele landbouw me de, dus met inbegrip van veeteelt en tuinbouw, de bedrijfstak, die ons volk in leven moest hou den, hetgeen,behoudens de laatste hongermaan- den in het Westen, ook is gelukt, thans opnieuw is de landbouw een taak toegedacht, die beslissend kan zijn voor de verdere toekomst van ons volk. Immers bijna de helft van onze export bestaat uit landbouwproducten en producten, vervaardigd door de landbouw-industrie. Daarnaast zorgt ook nu de landbouw voor een groot deel van de voe ding van ons volk en bespaart zodoende deviezen, doordat met een beperkte invoer van sommige producten kan worden volstaan. Uit de door Minister Mansholt uitgestippelde landbouwpolitiek, zoals deze door de Regering ▼oor 1949 is vastgesteld, blijkt wel duidelijk, dat men vooral het laatstgenoemde punt nog wil ver beteren. De bedrijfstak landbouw zal hebben te zorgen voor een grotere productie van die pro ducten, die nu nog moeten worden ingevoerd en aldus, nog meer dan heden al het geval is, devie- zenbesparend kunnen werken. Een opvoeren van de suikerbietenteelt en van de voedergewassenteelt zou de Regering gaarne zien, omdat juist het voedsel voor onze veestapel ▼oor een groot deel uit de dollarlanden moet wor den Ingevoerd. Zal de nieuwe koers gevolgd kunnen worden? De grote vraag zal nu maar zijn, of de Overheid de voorwaarden schept en geschapen heeft om dit beleid ook voor de boeren aantrekkelijk te maken. Want boeren zijn ook "mensen en zij zul len deze nieuwe1 koers zeker willen volgen en zo hun grote steen bijdragen aan het herstel van de Nederlandse welvaart, indien .zij zelve niet ver geten worden. De ervaringen in het verleden op gedaan stemmen een ieder, die in de landbouw leeft en werkt, niet al te optimistisch. Er is over het algmeen te weinig begrip onder grote lagen van het Nederlandse volk ten aanzien van het aandeel, dat de landbouw reeds heeft gehad in en na de oorlog m het in stand* houden van een ge ordende economie. Met dankbaarheid kan geconstateerd worden, dat de laatste jaren hierin wel verbetering is ge komen. voornamelijk dank zij het optreden van de organisaties, door middel van hun toporgaan, de Stichting voor'de Landbouw. Steeds meer wor den de landbouwproblemen in de grote dagblad pers besproken en gewag dient te worden gemaakt van de veelal zeer deskundige wijze, waarop de verschillende artikelen de burger voorlichten. Maar toch is tevens de achter ons liggende jaren gebleken, dat het Overheidsstandpunt ten opzich te van vele voor de landbouw urgente kwesties teleurstelling heeft verwekt. De plaats, die aan de landbouw is toebedeeld temidden van andere bedrijfstakken en bevolkings groepen, kwam niet overeen met de belangrijk- Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z L M) de- Noorc Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ADVERTENTIETARIEF: Per ram 10 cent, mini mum per advertentie 1,50. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Itozending van advertentiën aan de Uitgeefster LnV'w JLP" u DE SANDE Terneuzen or aan het Landbouwhuis te Goes. Reactie, Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. heid in het economisch bestel van ons land. Ver- jmoedehjk is dit te viten aan het feit, dat de landbouwaangelegenheden slechts door één man in de Ministerraad wei* verdedigd en dat de weerstand van de lancliouw in zijn geheel geno men, te zwak is. Dit laatste nu is ongetwijfeld voor een deel het gevolg van de grote verschei denheid van belangen in. de bedrijfstak landbouw zefve denkt U maar eens aan het verschil in belangen tussen akkerbouw, veehouderij en tuin bouw en bovendien in de onderlinge verdeeld heid van de boeren en tuinders zelve en de vele verschalende organisaties, die leder voor zich slechts een klein gedeeld-van die belangen naar voren brengen en behartijjfen. Daarom lijkt het ons dringende noodzaak om niet inachtneming van de nu eenmaal gegroeide e.i in ons volk gewortelde principiële verschillen iiffihet vóór ons liggende jaar 1949 te werken aan «én zo eensgezind moge" Ujk optreden van alle baSen, veehouders en tuin ders. Getracht zal moeial worden een zo sterk mogelijke coördinatie van alle voor de boeren werkende f organisaties lot stand te brengen Slechts dón wordt het «rengeluid tot een sterk en machtig koor. Het voornaamste weiniWgt hierbij onzes inziens' op de weg van de stan i®ganisaties en daardoor weer uiteindelijk van de Stichting voor de Land bouw, waarin immers >M boerenstand lichamen bezit, die door hun aard «voor dit werk zijn op-' gericht. Zij hebben toe fcel de behartiging van alle belangen de laruoo'W betreffende. Het zal dus zaak blij wil voor iedere boer juist zijn standsorganisatie v< ledig te steunen, omdat hij hierdoor de mogeiij's-fieid bezit zijn stem te laten horen. Na deze korte af sa, kamen vjj r*o2 even terug op de vraag of de boer het nieuwe landbouw beleid zal kunnen volgen., Veel zal dan afhangen van de uiteindelijke be loning van de boer. Men kan onmogelijk verwach ten, dat zonder een redelijke bestaanszekerheid, een ondernemer, in welke tak van bedrijf dan ook, medewerkt aan iets, dat hem verlies oplevert. Ten aanzien van de suikerbieten is inderdaad een hogere beloning in het vooruitzicht gesteld. Teneinde een hogere veevoeder-opbrengst van eigen bodem te verkrijgen, is een systeem uitge dacht, waarvan nog zal moeten blijken of het voordelig werkt. Zo op het eerste gezicht mag een gematigd op timisme gerechtvaardigd schijnen. De georgani seerde landbouw dient echter op zijn hoede te blijven. Indien aan de eerstgenoemde voorwaarde wordt voldaan, dan kan men zeker zijn van de medewerking der boeren. Zij hebben nog steeds hun- plicht tegenover land en volk gedaan en ver afschuwen manieren, zoals onlangs door de com munistenleider, Paul de Groot, zijn bekend ge maakt, waarbij hij voor 1949 het einde van de arbeidsvrede in ons land afkondigde. Deze lieden schijnen dus de manieren van hun Franse partij genoten te gaan overnemen- Het platteland wijst dergelijke praktijken gelukkig unaniem af, maar heeft zeker recht op begrip van de Overheid voor het belangrijke werk, dat ten dienste van de op bouw wordt verricht. Handelsverdrag met West-Duitsland. Naar aanleiding van het bovenstaande, moge hier nog eens gewezen worden op de dezer dagen gehouden besprekingen over een aanvullend han delsverdrag met de West-Duitse bezettingszones. De bestaande export-contingenten zijn hierdoor uitgebreid met een bedrag van bijna 30 millioen dollar. Hiervan bedraagt het agrarische percen tage ruim 44 De verbreding van dé Nederlandse export blijkt vooral ook uit de opname van deze nieuwe agra rische* contingenten, welke de volgende producten omvatten: bloedalbum^e, gedroogde cichoreiwor tels, boekvveitgrutten, ingemaakte augurken, zoetwatervis, gebruiksvee en stamboek-varkens, darmen, kaas, gecondenseerde melk, case ne en vetzuren. Voorts behoren hiertoe griendprod. (wilgenstelen en teenwerk), riet en rietmatten, biezen, stro en strohulzen. Van de voornaamste aanvullende Nederlandse agrarische contingenten moeten worden genoemd aardappelmeel, verse groenten en verse en gezou ten vis. Voorts ^werden nog enige posten voor boomkwekerijproducten, kasplanten zaaizaden, margarine en fruitpulp op de contingentenlijst geplaatst. Uit bovenstaande blijkt, dat de Nederlandse agrarische export naar Duitsland een belangrijk grotere differentiatie naar producten gaat ver tonen, en tevens in omvang zal toenemen, zodat met dit aanvullende handelsverdrag opnieuw een stap is gezet op weg naar het herstel van onze agrarische uitvoer naar Duitsland. Er blijkt tevens uit, dat de landbouw haar plicht vervult. Pachtprijzen in de Wiertngenneer. Onder dit opschrift lezen wij in No. 12 van het maandblad „Het Grondbezit" een artikel over dit onderwerp, waarover de laatste tijd nogal wat te horen valt. Zoals bekend mag worden veronder steld, tracht „Domeinen" de pachten in de Wie- rtagermeerpolder vrij aanzienlijk te verhogen, daarbij zelfs uitgaande van een nieuw principe, waarbij de grotere bedrijven een hogere pachtprijs per ha zouden moeten gaan betalen, tegenover de kleinere een lagere. Het bovenaangehaalde blad schrijft dan aller eerst, dat vrij sensationele verhalen de ronde doen over deze verhoging. Het vervolgt o.a„Wij menen goed te doen de zaak in haar ware propor ties te schetsen. Aan de Rentmeester der Domei- het Rentambt Wieringermeer is door de Minister van Financiën opgedragen de pachtsom men te verhogen. De Domeinen immers ressor teren onder het Ministerie van Financiën en niet onder landbouw zoals logisch zou zijn. Financiën het is bekend en het wordt door de grondedgen»' ren aan den lijve ondervonden, heeft zeer optimis tische^ opvattingen ten aanzien van het Iandbouw- Uit de aard der zaak vermag zelfs de Minister van Financiën niet eenzijdig de pachtprijzen te verhogen. De zaak komt dan ook hierop neer dat aan de pachters een voorstel wordt gedaan. Komt men niet tot overeenstemming, dan zal aan de Pachtkamer voor Noord-Holland (dit moet zijn de Grondkamer, Red. Z. L. BI.) worden verzocht dépamtprijs voor de volgende clrie jaren te her «ÓwwrjqÉJt Oiau. WTj voegen IimJx nag nail toe, dat de Grondkamer voor Noord-Holland, die dus geheel onafhankelijk een beslissing zal moeten nemen, Voor een moeilijk'probleem gesteld zal worden. De voorgestelde verhoging is namelijk zodanig, dat een toewijzing van het gevraagde door Domeinen, het gehele pachtprijzenpeil in beweging zou kunnen brengen, indien men deze toewyzing tenminste als een precedent zou be- schouwen. De vraag lijkt gewettigd, waarom dit gêen precedent zou zijn. Als het Rijk een aan zienlijk hogere pachtprijs wordt toegewezen, dan zal men onzes inziens hetzelfde verzoek van een particuliere eigenaar niet kunnen afwijzen. Het vraagstuk van het pachtprijzenniveau is reeds geruime tijd urgent in ons land en de even tuele gevolgen van het voorstel van Domeinen zijn met maar dadelijk te overzien. Met grote belangstelling mag dan ook de afloop van de Wieringermeerzaak worden tegemoet- gezien. S. BEDRIJFSCHAP VOOR ZUIVEL Het Hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel, Afdeling Zeeland te Goes, maakt aan de melkvee houders, die hun melk aan slijters afleveren be kend, dat de prijs van 2 tot en met 29 Januari 1949 23,3 cent pet liter bedraagt Deze prijs moet in genoemd tijdvak ten alle tijde aan U worden uitbetaald en hierop mag door de melkslijters geen ophaalvergoeding in mindering worden gebracht, daar met ingang van 2 Januari 1949 een andere regeling hiervoor Is getroffen, waarover de melkslijters per circulaire op de hoogte zijn gesteld. Bureau Wederopbouw Boerderijen Hierdoor deel ik U mede, dat met ingang van 4 Januari 1949 alle Bureaux Wederopbouw Boerde rijen in de provincie Zeeland als afdeling worden ondergebracht bij de Provinciale Directie voor de Wederophouw en Volkshuisvesting te Middelburg Seissingel 4, telefoon 2801. Ik verzoek U alle correspondentie en kwesties, betreffende de te herbouwen boerderijen te rich ten aan de afdeling Wederopbouw Boerderijen van de Provinciale Directie van de Wederopbouw en Valkshuisves ting, Seissingel 4 te Middelburg. Bezoeken te Middelburg kunnen uitsluitend worden gebracht op Donderdagen van 10—12 en 1416 uur of na schriftelijke aanvraag. Alleen en uitsluitend voor Vlaanderen zullen op Woensdagmiddagen van 13—16 uur bezoeken kun nen worden afgewacht in het voormalige districts kantoor E.W.B. te Oostburg, Bredestraat. Het Districtshoofd voor Zeeland ,van het B-WJB., D. STAM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1949 | | pagina 1