AKKERBOUW. WEEKOVERZICHT. 9,- 6,— ƒ7,- mindere kwaliteit der ontsmettingsmiddelen. Ieder jaar worden door den Plantenziekten- kundigen Dienst over het geheele land op de landbouwproefbedrijven graanveldjes aangelegd, waarvan de zaden allen tegelijk in Wageningen met alle bestaande zaad ontsmettingsmiddelen zijn behandeld. Ieder proefveld krijgt dus dezelfde zaaigranen, welke met dezelfde middelen en op dezelfde wijze zijn behandeld. Op deze veldjes komen nu echter dezelfde verschijnselen voor als in de praktijk. In bepaalde gedeelten van ons land treedt de steenbrand sterk op en in andere gedeelten niet. De oorzaak van het mindere resultaat moet dus ergens anders liggen. Wat hiervan de juiste oor zaak is, is nog niet met zekerheid te zeggen. Is het mogelijk een gevolg van het heer- schende weer in de verschillende deelen van ons land, of speelt de gesteldheid van den grond een rol, of is het een combinatie van factoren die oorzaak is van het plaatselijk sterk optreden van steenbrand. Dit laatste is het meest waarschijnlijk, maar daarnaast wordt tevens vermoed, dat we te maken hebben met een speciaal ras van de steen- brandschimmel die voor de chemische ont smettingsmiddelen minder gevoelig is. Een en ander heeft in ieder geval de aandacht van de wetenschappelijke werkers te Wage ningen. Er moet echter tevens gewezen worden op een andere mogelijkheid en deze is: een juist gebruik van de ontsmettingsmiddelen. Men kan de granen nat en droog ontsmet ten. Voor het natontsmetten kan men de zaden op den dorschvloer of op een zeil uit storten en daarna de ontsmettingsvloeistof er over uitgieten, waarna het graan zoolang wordt omgeschept tot alle korrels voldoende bevochtigd zijn. Dit duurt ongeveer 10 h 15 minuten. Het omscheppen kan ook machi naal geschieden door gebruik van de daar voor bestemde machines of trommels, die voorzien zijn van een aparaat dat voor een regelmatige verdeeling der vloeistof zorg draagt. Gebruikt kunnen worden de natontsmet- ters Abavit, Ceresan, Fusariol en Germisan. Deze laatstgenoemde natontsmetter wordt onder den naam Panogen in den handel ge bracht. Rekening dient gehouden te wor den bij het natontsmetten met de kans op herbesmetting. De zakken, waarin de ont smette granen weer worden gedaan kunnen stcenbrandsporen bevatten, evenals de zaai- machine enz. De kans op herbesmetting bij natontsmette granen blijft dus steeds be staan. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan droogontsmetten, omdat dit gemakkelijk werkt en herbesmetting niet mogelijk is. De droogontsmetter werkt pas als de zaden in den grond met het bodemvocht in aan raking komen, waardoor dan eerst de ont- smettingsstof in oplossing gaat en zijn werk doet. Een bezwaar is het verstuiven van het ontsmettingspoeder, dit mag niet inge ademd worden. He droogontsmetten wordt in een droogontsmettingstrommel uitge voerd. Als goede droogontsmetters kunnen gebruikt worden Abavit nieuw, Ceresan nieuw, Fusariol droogontsmetter en Germi- sandrdog ontsmetter Zoowel met droog als met natontsmetten kunnen afdoende resultaten worden bereikt, mits men zich houdt aan "de voorschriften zooals deze door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen jaarlijks worden uit gegeven. Bij het uitvoeren der ontsmettin gen dient echter zeer precies gewerkt te worden. Wordt dit werk niet nauwkeurig genoeg uitgevoerd, dan is dit zichtbaar aan het gewas. In verband met het in ruime mate vcorkomer van steenbrand meenen sommigen de aangegeven hoeveelheid ont- smettingstof te moeten verdubbelen, om zoodoende een beter refeultaat te bereiken. Hiertegen moet gewaarschuwt worden, daar een dubbele hoeveelheid natontsmetter kiem beschadiging kan veroorzaken, en een dub bele hoeveelheid droogontsmetter niet dooi de korrels wordt vastgehouden. Anderen zijn van meening, dat we weer terug moeten keeren tot het gebruik van kopersulfaat. Wij bevelen dit middel niet aan omdat de kans op kiembeschadigmg zeker niet denkbeeldig is. Wij adviseeren dus niet het gebruik van kopersulfaat, maar wel een goed en nauwkeurig gebruik van de bovengenoemde middelen. Door een juist TELERSPRIJZEN CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Klei-aardappelen Groep Datum I II 30 Aug. f 5.75 f 5.70 31 Aug. 5.75 5.60 1 Sept 5.75 5.50 3 Sept. i 5.75 5.50 4 Sept. 5.75 5.50 5 Sept. 5.75 5.50 6 Sept. 5.75 5.50 7 Sept. 5.75 5.50 8 Sept. 5.75 5.50 10 Sept. 5.75 5.50 We leven in een tfijd, dat aan geruchten, evenals tijdens den oorlog, gemakkelijk ge loof wordt gehecht. Evenzoo is het gesteld met mededeelingen in de krant die niet van officiëele instellingen afkomstig zijn. Enkele maanden geleden verscheen er b.v. in de bladen een bericht, dat de benzine een van de eerste producten zou zijn, dat „van de bon" zou gaan. Van de officieele instantie die zich met de distributie van aardolie producten bezig houdt, het Rijksbureau voor Aardolieproducten, is dit bericht nimmer bevestigd of tegengesproken. Wij weten echter wel dat er voorloopig geen sprake van is, dat de benzine vrij komt van de distributiebepalingen, omdat de benzine- positie dit nu eenmaal niet toelaat. In de afgeloopen week verscheen er in de Zeeuwsclje bladen weer een bericht, dat beter gef-ucht kan worden genoemd, n.l. dat er Zeeuwen zouden worden uitgezonden om paarden uit Canada te halen. Van de zijde van den Voedselcommissaris werd ons ech ter medegedeeld, dat hem niets bekend was dat er verzorgers noodig waren voor paar den uit Canada. Wel is er een boot met 600 paarden uit Canada onderweg naar Nederland, dat er Nederlanders en met name Zeeuwen aan boord zijn is niet bekend. Wij zouden onze lezers willen adviseeren aan soortgelijke berichten alleen geloof te hechten wanneer ze van officieele instan ties afkomstig zijn. In verband met den invoer van paarden kan de vraag worden gesteld: is de behoefte aan paarden in Nederland nu zoo groot, dat gebruik dezer middelen moet het mogelijk zijn de steenbrand op den duur afdoende te bestrijden, mits dit ook algemeen gedaan wordt. De Technisch Ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst, S. K. PHAFF. Volledigheidshalve vermelden we hieronder de rassen behoorende tot de daarbij genoem de prijsgroepen Groep I. Beteka, Bevelander, Komeet, Koopman's Blauwe, Noordeling, Populair, Record, Robijn, Roode en Bonte Star, Westeinder en Zeeuwsche Bonte en Blauwe. Groep n. Bato, Bonte en Blauwe Eigenheimer, Deva, Duivelander, Eigenheimer, Furore, Iduna, Iris, Limosa, Nationaal, Nederlander, Orion, Present, Souvenir, Westbrabander, Wilpo, Ysselster. Groep III. Alberta, Alfa, Belle de Fontenay, Bintje, Dimbar-Yeoman, Eersteling, Erdgold, Früh- mölle, Geelblom, Gloria, Ideaal, Industrie, Magneto, Matador, Roode Eersteling, Triumph, Ultimus, Volgeling, Voran, en de overige onder I en II niet genoemde rassen, met uitzondering van de onderstaande wit- vleezige rassen, welke niet voor consumptie worden afgenomen, te weten: Evergood, Gladstone, Hellena, Kathadin, King Edward VII, Majestic, Robusta, Royal Kidney, Thorbecke en Uptodate. Zand-aardappelen Groep III I II Ill 5.70 ƒ5.70 ƒ5.70 5.70 5.60 5.60 5.60 5.60 5.50 5.50 5.50 5.50 5.30 5.30 5.30 5.30 5.25 5.25 5.20 5.20 5.25 5.25 5.10 5.10 5.25 5.25 5.— 5.— 5.25 5.25 5.— 4.90 5.25 5.25 5.— 4.80 5.25 5.25 5.— 4.75 deze invoer noodig is. Wij weten nog niet de juiste cijfers van het aantal paarden dat direct of indirect tengevolge van den oor log is verloren gegaan, doch het zijn vele duizenden. De behoefte aan werkpaarden in de Zuidelijke, Oostelijke en Noordelijke pro vincies is dan ook zoodanig, dat ihvoer. noodzakelijk is wil men de werkzaamheden op de landbouwbedrijven naar behooren kunnen verrichten. Wij voor ons hadden gedacht, dat het voor de hand lag, in de paardenbehoefte door Duitschland te laten voorzien, maar dit blijkt zoo maar niet mogelijk te zijn, zelfs de z.g. legerpaarden die in Nederland waren toen Duitschland capituleerde en waarmede het .Herrenvolk" de terugreis naar Duitsch land maakte, komen nog maar langzaam .terug. Geen goed voorteeken voor ons die hadden mogen verwachten dat althans al het in Nederland gestolen goed met den meesten spoed weer naar Nederland zou worden teruggebracht. In onze provincie zelf is de behoefte aan paarden althans plaatselijk zeer groot. We denken hierbij aan de eilanden Tholen en Schouwen en aan West Zeeuwsch-Vlaande- ren, waar vrij veel achtergebleven leger paarden die in de plaats van de tengevolge van het oorlogsgeweld verloren gegane die ren, aan de landbouwers worden toege wezen, van minderwaardige kwaliteit zijn. Een vordering van werkpaarden in Zee land ten behoeve van de genoemde gebie den, staat volgens mededeeling van den Voedselcommissaris voor de deur. Wij ver wachten, dat degenen bij wien binnenkort een werkpaard wordt gevorderd, zullen in- Voor oogst 1945 gelden vanaf 6 Aug. de volgende telersprijzen voor consumptie aardappelen: 6 Aug. 9,90 18 Aug. ƒ6,90 7 Aug. 9,60 20 Aug. f 6,70 8 Aug. 9,30 21 Aug. 6,60 9 Aug. 22 Aug. 6,50 10 Aug. ƒ8,70 23 Aug. f 6.40 11 Aug. 8,40 24 Aug. f 6,30 13 Aug. 7,80 25 Aug. f 6,20 14 Aug. 7,50 27 Aug. 15 Aug. 7,20 28 Aug. f 5,90 16 Aug. f 7,10 29 Aug. f 5,80 17 Aug. Per 30 Aug. sluiten deze prijzen aan bij de basisprijzen voor de late consumptie aardappelen. Bij de late aardappelen is de bekende splitsing per prijsgroep gehandhaafd: vanaf 30 Aug. zijn de telersprijzen als volgt: «.1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1945 | | pagina 2