ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD ZITDAGEN Boekhoudbureau OORLOGSSCHADE. DIENST LANDBOUWHERSTEL, INSPECTIE ZEELAND. K00LZAADVERB0UW OP GEÏNUNDEERDE GRONDEN. WELK TARWERAS MOETEN W£ ZAAIEN? HET ONTSMETTEN VAN GRANEN. Hey A, W. Kloet H6 ST. MAARTENSI No. 177 2 Frankeering bjj Abonnement Terneazen. ZATERDAG 18 Aug. 1945 34e Jaargang Officieel orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M Noord-Brabantsche Mij van Landbouw en andere Vereenigingen Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden derNd-Br. Mij van Landbouw 1,75 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. Mij van Landbouw 5,p. jaar. Redautie: Secretariaat der Z. L. M. Landbóuwhuis, Goes. - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 10 cent, mini- mum per advertentie ƒ1,50. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE té Terneuzen, of aan het Landbóuwhuis te Goes. WISSENKERKE: Woensdag 22 Augustus a.s. in Hotel „De Kroon". Inzake oorlogsschade is thans een over gangsregeling getroffen. Ieder die oorlogsschade geleden heeft dient deze op te geven vóór 28 Augustus 1945. Onder deze schade vallen alle gevolgen van maatregelen der Duitschers, zoowel die der militaire als die der burgerlijke autori teiten. Men kan nu alle schade door de bezetters veroorzaakt opgeven, b.v. geroofde goederen, schade door inundaties, inbeslaggenomen meubilair, radio-installaties, auto's, bedrijfs- inventaris e.d. Ind.eu d.t rteds opgegeven is aan de Schade-Enquête-Commissie of aan Land- bouwherstel, behoeft dit niet opnieuw te ge beuren, maar indien men nog geen opgave heeft gedaan, dient dit vóór 28 Augustus te gebeuren per gewone brief aan de Schade- Enquête-Commissie. Ook indien men slechts een gedeeltelijke opgave heeft gedaan en bepaalde dingen heeft vergeten of meende deze niet te mo,eten opgeven dient dit alsnog te gebeuren. Boekhoudbureau en Accountantsdienst voor Zeeland Cpöp. Ver. G.A. Vanaf heden is het kantoor van de Inspec tie Zeeland van den Dienst Landbouwherstel gevestigd in het voormalige Hotel „De Zout keet", Groote Markt 1, te Goes. Het kantoor is voor het publiek geopend van 9 tot 12 en van 1 '/2 tot 5 uur en telefo nisch te bereiken onder nummer. 2700 (K. 1100) Goes. Op Dinsdag, de Goessche marktdag, ben ik vrijwel altijd op kantoor, zoodat degenen, die tevoren'geen afspraak maken, mij meestal op dien dag persoonlijk kunnen spreken. Voor zoover aanwezig, ben ik 's avonds telefonisch te bereiken onder no. 2520 of 2700. De Inspecteur voor Zeeland. Naar aanleiding van het artikel over „Koolzaadverbouw" in ons nummer van 4 Augustus j.l. deelt de Rijkslandbouwconsu- lent voor Noord Zeeland alsmede Goeree en Overflakkee ons mede, dat het grondonder zoek, dat tot dusverre in het drooggeloopen gedeelte van Schouwen-Duiveland werd ver richt, uitwijst dat slechts in een zeer klein gedeelte met eenige kans van slagen kool zaad zal kunnen worden gezaaid. Het zoutgehalte van het Jbodemvocht eener inundatie met zuiver zeewater is uiteraard dit jaar nog zeer hoog^ Zelfs met de specu latie op tijdige najaarsregen zal het in de meeste polders riskant zijn om wintergranen te zaaien. Het is duidelijk dat koolzaad, hoewel het op zich zelf zoutbestendig is, door de inzaai lang vóór de ontzilt ende herfstregens op deze geïnundeerde gronden te groote risico's geeft. Vele landbouwers zullen zich de eerst-, volgende weken de vraag stellen, welk tarweras door hen zaf worden uitgezaaid. In onderstaand artikel willen wij hieraan een beschouwing wijt en. Men zou de opbrengsten der onderschei dene rassen b.v. over een tijdvak van 5 jaar kunnen vergelijken en dan het ras uitkiezen, dat gemiddeld de hoogste opbrengst geeft. Hoewel ongetwijfeld de opbrengst van zeer groot belang is, spelen toch ook andere fac toren een rol. Nemen we als voorbeeld de van ouds be kende en reeds vele jaren in onze provincie geteelde Juliana-tarwe. Dit ras munt uit door een goede opbrengst, is behoorlijk oogstzeker, heeft een vrij goede korrel kwaliteit en blanke korrel. Een nadeel is zijn groote vatbaarheid voor stuifbrand, wat vooral van beteekenis isr voor de telers, die voor de gewassenkeuring aangeven. De consumptieverbouwers nemen dit nadeel niet zoo zwaar. Een ras, waarvan de verbouw de laatste jaren is toegenomen is de Alba-tarwe. Deze heeft een goede opbrengst, somtijds boven de Juliana-tarwe, is niet geheel resistent tegen stuifbrand en tamelijk vatbaar voor roest. De raszuiverheid is de laatste jaren verbeterd. Een ander ras, dat eveneens voor de toe komst iets belooft is de Staring C.B.-tarwe;^ dit ras heeft dezelfde goede eigenschappen* als de Juliana-tarwe, doch is veel minder vatbaar voor stuifbrand, doch meer vatbaar voor roest dan Juliana-tarwe. De Skandia-tarwe heeft ook de laatste jaren eenige bekendheid verworven, de op brengst is gelijk of iets hooger dan de Juliana, doch heeft een roodzadige korrel, wat in het algemeen door de Zeeuwsche boer niet wordt gewaardeerd. Het ras heeft een grove, mooie korrel, is stuifbrandvrij en heeft weinig last van roest.Het ras is win- tervast, wat in sommige jaren een groot voordeel kan zijn. De Imperial IIA-tarwe heeft gemiddeld oen opbrengst, welke iets lager ligt dan de Juliana; het geeft echter meer blad, waar door een goede grondbedekking ontstaat; uit is vooral van belang bij een geringe stikstofgift. Het ras heeft wat meer last van schot, als de omstandigheden daar gunstig voor zijn. Voorts kan nog worden opgemerkt, dat het ras gemakkelijk korrel- verlies geeft door uitwaaien. De Lovink-tarwe is sterk wintervast. De korrel is wat klein, de opbrengst is onge veer als de Juliana. De korrel is blank. De verbouw van dit ras is de laatste jaren teruggeloopen, doordat velen de korrel te klein vinden. De meest bekende wintertarwerassen (de overgangstarwe's hebben wij buiten be schouwing gelaten) zijn hiermede be- spi oken. Wanneer wij een conclusie zouden willen trekken; dan zouden wij kunnen zeggen, dat alle meer of minder nieuwe rassen in het bovenstaande genoemd, een of meerdere na- deelen toonen tegenover de Juliana. Wij achten de Juliana-tarwe het meest oogst zeker, doch daar staat tegenover, dat in sommige jaren de opbrengst der andere ras sen de Juliana aanmerkelijk overtreft. De verbouw van sommige der andere ras sen is meer riskant door de roestaantasting, daarentegen is de vatbaarheid voor stuif brand van de Julianatarwe zeker niet te verwaarloozen. Nu het rijpe goudgele graan is afgemaaid en in de schuren wordt gebracht, worden door den landbouwer weer zaaiplannen klaar gemaakt voor den oogst 1946. De gronden waarop de wintergranen gezaaid zullen worden zijn reeds aangewezen en zul len straks zaaiklaar zijn, en het ontsmette zaad zal aan de aarde worden toevertrouwd. Maar zal men zijn wintergranen eigenlijk nog wel ontsmetten met chemische mid delen, want hoort men van enkelen, niet tegenstaande het graan enkele jaren ont smet is uitgezaaid, trof ik toch weer zeer veel steenbrand in het graan aan, zoodat mijn graan door den N.A.K. moest worden afgekeurd. Wat is hiervan dan de oorzaak, is de gedachtengang van den verbouwer. Zeer begrijpelijk wordt de oorzaak gezocht in de mindere werking der zaadontsmet tingsmiddelen, het is ruim 4 jaar oorlog geweest en waarom zou de samenstelling der ontsmettingsmiddelen door gebrek aan grondstoffen dan ook niet minder gewor den zijn. Dus wordt er voorloopig aan de zaadontsmetting weinig waarde toegekend en zal men hier wel weer eens toe overgaan als er betere middelen zijn. De klachten over het in ruime mate voor komen van steenbrand in granen, niettegen staande het zaaigraan op de voorgeschreven wijze was ontsmet, zijn de ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst heel goed bekend. Zij zijn echter niet de meening toegedaan, dat het in ruifjie mate voor komen van steenbrand een gévolg is van de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1945 | | pagina 1