VERKOOPTNGEN. VERPACHTINGEN. AANBESTEDINGEN, ENZ. Voor en van onze Jongeren. ,z. j. Iw. o.a. de heer L. van Dijk, hoofd der Landbouwschool, die ee«n lezig hield over „Het nut van kleine tuin ders in dezen tijd". Na het gebruiken van een ver- versching, maakten de genoodigden een rondgang over de tentoonstelling. Niet minder dan 1200 per sonen bezochten de tentoonstelling-, terwijl een vgroot aantal recepten en menu's werden verkocht. Hierna volgde Temeuzen op 1 en 2 October. Ook hier was een plaatselijk voorbereidingscomité ge vormd. De opening geschiedde op Woensdag 1 Oct., n.m. 2 uur. Genopdigd waren vele provinciale en plaatselijke autoriteiten, districtsbesturen def -Z. L. M.. doktoren, het hoofd van dein vleeschkr- $vgs- dienst en verdere personen op voedingsgebieö^ ■rk- zaam. De opening geschiedde door den wnd.^ v ur- gemeester van Terneuzen, die de aanwezigen 'van harte welkom heette. Daarna werd het tentoon gestelde op duidelijke wijze besproken en toege licht door mej. ten Haaf. Het aantal bezoekers bedroeg totaal 672. Zoowel het tentoongestelde als de inrichting van de tentoonstellingsruimte was goed verzorgd. Op 5 én 6 October was de beurt aan -Hulst. Deze tentoonstelling werd gehouden in de R.K, huishoud school „St. Martha". Eenige dagen van tevoren was hier een propagandamiddag gehouden, waaróp 2 voedingsfilms werden vertoond en door verschil lende sprekers het woord werd gevoerd. De burge meester van Hulst opende de tentoonstelling met een hartelijk en Waardeerend woord. Een der kook- leeraressen bereidde een der tentoongestelde ge rechten, dat door de aanwezigen mocht worden geproefd. Beide dagen was de stroom van bezoekers zód groot, oit de beidé koökleeraressen mej. ten Haaf voortdurend moésten bijstaan. De tentoonstelling werd bezocht doör 1600 bezït- kers, dus een mooi resultaat. Tri Zierikzee zou de tentoonstelling oorspronke lijk op 17 en 18 September gehouden zijn, doch door vordering der L. H. S. kon dit niét doorgaan. De datum werd later vastgesteld op 22 en 23 October in de Sociëteit „Concordia". Mr. P. DielëHaan open de de tentoonstelling. Deze werd o.a. bezocht door de leerlingen der L. H. S. en door 125 leden van Chr. vrouwenverenigingen uit Zierikzee en om streken. Hét totaal aantal bezoekers bedroeg 952. Donderdag 23 Oct. werden nog eenige films ver toond over het klaarmaken van aardappelen en groenten. 'Over het algemeen genomen is het resultaat der tentoonstellingen zeer bevredigend. Totaai bezoch-* ten 5325 bezoeksters de tentoonstellingen. i Vaci de zijde der autoriteiten werd veel belang stelling en medewerking ondervonden. Vanwege de Stichting voor Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande in Zeeland was aanwezig mej. E. M. T. Zandijk. Zij lichtte aam de hand van 't aanwezige statistische en propagandistische materiaal het nut en den groei der voorlichtings cursussen toe. Er werd gelegenheid geboden, zich als cursiste te laten inschrijven, waarvan vele dames gebruik maakten. In /allè plaatsen konden eenige kook- of naaicursussen georganiseerd wor den. Vele dames gaven van hun belangstelling op daadwerkelijke wijze T?ltj!k, door één of meer menu's en receptenboekjes te koopen. Wij vertrouwen, dat de bezoeksters der tentoon stellingen in ruime mate hebben geprofiteerd van de gegeven voorlichting, wat mede zal werken tot het bereiken van het doel van al dit werk, het ver- hoogen van het voedingspeil ten plattelamde. „NEDERLAND VOEDT ZICH ZELF!" Productie-slag 1941. Radio-uitzendingen week van 23-30 November 1941. Maandag 24 November. 19.2019.30 u., Hilver sum H: „Eerst Raet dan Baet". Practiscbe wenken voor den boer. Vrijdag 28 November. 19.20—19.30 uur, Hilver sum II: „Van grasland tot bouwland". Wat de boer er van denkt. 27 November. Centrale keuring te Goes van 1%-jarige heng sten en merries, vanwege de bonden van Paar denfokkers op Zuid- en Noord-Beveland en Wal cheren. AFD. WISSEKERKE DER Z. J. L. Kort verslag van de algemeene vergadering van 31 October j.l. Na de gebruikelijke opening door onzen voorzit ter, kon hij ditmaal een bijzonder welkomstwoord toeroepen aan Ir. D. de Waal. In het kort schetste hij, op welke manier Ir. De Waal op ons eiland was gekomen en hoopte dan ook, dat de directe be drijfsvoorlichting in alle opzichten moge slagen". Nadat allereerst de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen en goed bevonden, bracht de voorzitter ter sprake om Ir. De Waal te benoemen tot adViseerend lid onzer vereeniging. Allen vonden dit goed en ook Ir. De Waal nam zijn benoeming gaarne aan, zoodat onze vereeniging thans over een adViseerend lid beschikt. Nadat Ir. De Waal nog eenigen tijd tot ons gesproken had, werd over- r gegaan naar de inleiding van dezen avond, te hou- 1 den door den heer P. M. de Lange, over: „Crisis en conjunctuur". Op zeer mooie wijze wist inleider de schommelingen der conjunctuur te schetsen. Daarna gaf hij een uitvoerig historisch overzicht van de conjunctuur, met zijn golfwisséling en crisis, waarin hij o.a. zeer mooi de graanprijzén- daling op de wereldmarkt weergaf in den tijd, dat de techniek sterk groeide. Hoe ernstig de depres sies ook zijn, er is toch nog geen bevredigende op lossing, hoe de conjunctuur ontstaat, aldus ein digde spreker zijn schitterende causerie. Gezien het moeilijke onderwerp,, werden zeer weinig vra gen gesteld. Ir. De Waal lichtte ons nog het een en ander nader toe. De voorzitter bracht den in leider daarna een bijzonder woord van dank voor zijn zeer moeilijk onderwerp, dat hij op schitte rende wijze had vertolkt. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de vergadering van de C. C. op 9 Oct. j.l., door den heer S.' J. de Regt. Na de pauze behandelde onze voorzitter „De verstadsching van het platteland", geschreven door Ir. L. J. A. de Jonge. Na nog eenige bespreking over dit onder werp, bracht de secretaris verslag uit van de ver gadering der commissarissen uit geheel Zeeland, gehouden te Goes, tezameii^ ->t de presidentes der Z.P.M.-afdeelingen. Nadat eenige kleinigheden besproken waren, werd de bijéénkomst gesloten. JAC. P, KLOMFE, secretaris. AFD. ST. ANNALAND DER Z. J. L. Kort verslag van de algemeene vergadering •gehouden op Vrijdag 31 October bij den heer M. J. Ampt te Oud-Vossemeer. Nadat de Z. J. L.-insignes uitgereikt waren, hield de heer Anth. Geluk een inleiding over het ondei- werp „De t.b.c.-bestrijding". Spreker zette op duidelijke wijze uiteen de besmet ting en he,t- verloop van de ziekte. Daarna werd neg even van gedachten gewisseld over het onder werp. Na een korte pauze kreeg de heer Van Uxem het woord over het onderwerp: „De boer en de grond". Daarna sluiting doör den Voorzitter met dank aan de sprekers. M. C, FRIDERICHS, Alg. Adj. AFD. ZONNEMAIRE E.O. DER Z. J. L. Kort verslag der algemeene vergadering gehouden op Vrijdag 7 November 1941, in Café „Flohil" te Zonnemaire. De Voorzitter, de heer D. Deïst, opende deze ver gadering met allen een hartelijk welkom toe te roepen. In 't bijzonder richt spreker zich tot de heeren Murre en Ir. Gebuis, de beide sprekers voor dezen avond. Ingekomen waren o.m, enkele brochures van de Landelij ke Rij vereeniging op ons eiland „De Schouw- sche Ruiters". Deze zullen wij laten circuleeren onder onze leden. Het is van harte te hopen, dat al onze leden hiervan goed kennis zullen nemen. Het is m.i. een zeer goede propaganda voor de toch zoo mooie paardensport. De heer M. Murre uit Zierikzee kreeg hierna het woord en hij besprak met ons zeer uitvoerig: „De kostprijsberekening der suikerbieten". Alvorens spr. hiertoe echter overging, gaf hij ons eerst een overzicht, hoe het een en ander der kost prijsberekeningen bij de „Studiegroep" op Schouwen en Duiveland wordt geboekt. Men maakt hierbij gebruik van een z.g. splitsingsboek. Dit is ge splitst in a. b. Directe kosten. Indirecte kosten. Deze beide worden echter ook weer onderling gesplitst. Het boekjaar hierbij loopt van 1 Maart1 Maart. Aan deze kostprijsberekening, die men ook tijd- schrijverij noemt, is echter veel werk verbonden. Men heeft hierbij tevens de zekerheid zeer nauw keurig te zijn. Er wordt b.v. gebruik gemaakt van de z.g. „Wteekstaten". Deze moeten dagelijks worden ingevuld. Op verschillende bedrijven laat men dit de arbeiders zelf doen. In het begin staan de arbeiders hier een beetje vreepd tegenover, doch indien zij er eenmaal aan gewoon geraakt zijn stel len zij het zeer op prijs. Hiermede was spr. aan zijn hoofdonderwerp ge komen. Zeer uitvoerig kregen wij van hem te hoo- ren de kostprijsberekening der suikerbieten. Van de verschillende grondbewerkingen, kunstmest- strooien enz., werden nauwkeurig de paarden- en man-uren opgegeven. Alles op cijfers gebaseerd, konden wij dus nauw keurig nagaan wat ons een ha suikerbieten kost. Wanneer men niet aan kostprijsberekening deel neemt, zal men ook moeilijk kunnen'gelooven, dat een hectare bieten op zoo hooge kosten komt. Men heeft met de kostprijsberekening ook een zeer goed bewijs, dat men aan iedereen kan toonen. In Groningen is men hiermede al veel langer bezig dan in onze provincie. Spr. wekte ons dan ook ten zeerste op om allen onze medewerking te verleenen aan de kostprijsberekeningen. Wanneer, wij dan bij de een of andere instantie met bewijzen moeten komen, hebben wij aan de kostprijsberekening een afdoend bewijs. Spr. gaf ons daarna nog de kostprijsberekeningen van enkele andere gewassen bijv.: tarwe, aard appelen, vlas, erwten, boonen en uien. Al deze berekeningen werden vergeleken tusschen de jaren 1937/1938 en 1941. Verder vergeleek spr. nog met ons twee bedrij ven met een gelijk aantal paarden. De bedreven waren de volgende: A. B. 38 ha bouwland 29 ha bouwland 13 ha grasland 11 ha grasland 6 paarden 6 paarden 1210 p. u. per paard 840 p. u. per paard Uit deze cijfers blijkt wel zeer duidelijk, dat er op verschillende bedrijven nog een te groot aantal paarden wordt aangehouden. Hiermede aan het einde van z\jn zeer leerzame le men en kregen wij de gelegenheid tot vra- Hiervan werd echter weinig gebruik hetgeen ook niet te verwonderen was, d schen deze nauwkeurige cijfers geen krijgen was. Wel was ons duidelijk gebleken, dat de sten per ha zeker goed moeten zijn, willen V redelijke belooning voor onzen arbeid hebben De Voorzitter bracht den heer Murre dan oo' welgemeenden dank voor zijn prachtige uite ting, die voor ons zeer leerzaam was gewe Hierna werd eenige oogenblikken gepauze de pauze werd het woord verleend aan Ir. Gebuis. Deze sprak met ons over een geheel ande werp en gaf ons: „Eenige algemeene indV van het Landbouwconsulentschap in Ned.- Spr. vertelde ons allereerst, dat hij was wer geweest op Java en ook later nog op Timor derhoorigheden. Er bestaan volgens spi groote verschillen tusschen deze beide gebi Zoowel op landbouwgebied als wat de bevol zelve betreft. Op Java wordt de landbouw zeer intensief be^ oefend, hetgeen wel zeer duidelijk blijkt uit het volgende voorbeeld: Op Java leeft van 1 ha bouw land een geheel gezin bestaande uit pl.m. 6 per sonen. Er worden in 1 jaar van 1 stuk grond 8 a 4 gewassen geoogst. In den regentijd, d.i. van December-April, ver bouwt men rijst. Deze wordt bevloeid. Wanneer de rijst geoogst is, volgen de aardnoten. Na de aardnoten volgt dan nog mais, met of zonder peul- gewas. Voor den intensieven landbouw is echter noo dig, dat men den grond goed vasthoudt. Indien men dit niet goed beoogt, spoelt de grond onher roepelijk weg. Dit is een gevolg van den sterken regenval. De regenval bedraagt ongeveer 1800 mm, dit is ongèveer 2% maal zooveel als in ons iand. In de buitengewesten wordt de landbouw echter geheel anders beoefend. De grond wordt hier 3 jaar achter elkaar gebruikt, om dan 10 12 jaar Draak te liggen. In den braaktijd groeit dan struik gewas enz. Dit geeft organischen mest in den grond die in de 3 jaar weer wordt benut. Het le jaar, dat men den grond in gebruik neemt, verbouwt men eveneens rijst. Deze wordt echter meestal niet bevloeid Het tweede jaar verbouwt men mais met een vlinderbloemige. De humusvoorraad in den grond is nu grootendeels uitgeput. Het derde jaar verbouwt men een meer heester achtige vlinderbloemige. Men heeft hierdoor min der last van onkruid. De grond wordt in deze 3 jaar niet bewerkt. Is 't laatste product geoogst, den verlaat men den grond en gaat oj) een andere plaats wederom struikgewas trekken, en begint opnieuw. (Verder werd door spr. de bevloering der sawak's behandeld. Dit brengt zeer groote moeilijkheden met zich mede. De te bevloeien oppervlakte is veel grooter dan de aan wezige hoeveelheid water. Om een evenredige waterverdeeling- te krijgen, stuit men dan ook op groote moeilijkheden. Als voorbeeld noemde spr. de Branbas. Hieraan liggen op een lengte van 700800 km de sawah's, zoodat een goede water- verdeeling hier dan ook practisch onmogelijk is. Bovendien is er ook nog een hoeveelheid water noodig voor de suikerindustrie, zoodat het niet te verwonderen is, dat zoowel tusschen de bevolking onderling, als tusschen de bevolking en de suiker- industrieelen menigmaal geschillen ontstaan aan gaande de waterverdeeling. Spr. maakte ons met het volgende voorbeeld dui delijk hoe in de buitengewesten dergelijke geschillen op afdoende wijze uit de wereld worden geholpen. Wanneer men hier bijv. iets steelt, wordt men een „heks" genoemd. Dit praatje gaat snel verder en zulk een heks wordt dan zonder meer de afgehakt". Hiertegenover staat de Javaan geheel a Dit is een buitengewoon vriendelijk en beleefd (Al- of niet gemeend.) Op Java wordt de rijst bijna uitsluitend verbc op sawah's. De rijst wordt voor eigen gebrui bezigd, terwijl de andere producten groot voor den handel bestemd zijn. Steeds wordt de rijst hier bevloeid, het is cultuur in den modder. Allereerst wordt de rijst uitgelegd op een ie bed. Dit duurt 5 a 6 weken. Hierna worden de pluimen, die ongeveer g zijn aan haverpluimen, op de kweekbedden uit worpen. Dan wordt ongeveer 10 cm droog ploegd, waarna de bevloering volgt. De grondbewerkingen nemen ongeveer 4 in beslag. Er wordt 4 5 maal geploegd. Elke ploegrichting staat loodrecht op de Eiken keer wordt iets dieper geploegd, tot m mooie modderstructuur heeft verkregen. Hierna wordt de rijst geplant. Dit gebeurt uitsluitend door vrouwen, „daar anders de rrjst geen vrucht zou dragen". Deze vrouwen verdienen 6 a 8 cent per dag. 1 a 2 dagen wordt de sawah -drooggelegd, waar na dan regelmatige bevloering volgt. Dit water is noodig om zuurstof in den grond te brengen en den grond open te houden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 7