MMABAfOE ICWN LANDBOUW Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. AFDORSCHEN VAN GRANEN EN PEULVRUCHTEN. Uit de Afdeelingen. SCHEURPLICHT. HUISSLACHTING VAN VARKENS. Nu de fatale datum van 22 November nadert en de invoering van de scheurplicht onvermijdelijk schijnt, doe ik hiermee een laatste dringend beroep op alle gralslandgebruikers om tijdig hun vrijwillige opgave tot scheuren van grasland in te dienen. Alleen door vóór 22 November vrijwillig zijn gras land voor scheuren aan te melden, verzekert men zich van de scheurpremie ad ƒ250,per ha indien daardoor de oppervlakte aardappelen wordt ver groot, en van 150,per ha voor de andere, niet beperkte gewassen. Zooals bekend, zal gemiddeld ongeveer 1/6 deel van het scheurbaar grasland in Nederland gescheurd moeten worden. Daar er echter streken en bedrijven zijn, waar zich onoverkomelijke moeilijkheden voordoen - bijv. in zuivere graslandgebieden of op bedrijven waar het grasland uren van huis ligt zal voor de bedrijven, die moeten scheuren, 1/6 deel niet voldoende zijn. Iedereen wordt dus aangeraden, nu het nog niet te laat is, zijn vrijwillige medewerking te verleenen. Ook degenen, die reeds een opgave indienden zullen goed doen, nog eens na te gaan of zij wel voldoende oppervlakte hebben opgegeven. 0 Wie bij nader inzien bemerkt, dat hij niet vol doende vrijwillig heeft opgegeven kan thans nog een aanvullende opgave inzenden. Hiertoe moet een nieuw formulier worden inge vuld, waarop men' gelieve te vermelden: „Aanvul lende opgave". De benzine, die voor het scheuren van grasland is bestemd, is toegewezen voor de maand November. Wie dus op het gebtuik van een tractor is aan gewezen, en "onmogelijk met paarden kan scheuren, moet zijn aanvrage om benzine vóór het einde van de maand en liefst zoo spoedig mogelijk bij mij in dienen op de bekende formulieren, die bij den plaat selijken distributiedienst verkrijgbaar zijn. Bij vraag 4 moet worden ingevuld: „voor het scheuren van ha grasland. Tenslotte* wil ik er nog op wijzen, dat in polders waar met eenigen goeden wil een behoorlijk peil is te bereiken zeer zeker gescheurd zal moeten wor den, ook al is dit peil door omstandigheden in den polder hooger dan voor bouwland gewen scht is. Het algemeen belang eischt, dat er gescheurd wordt. w Het belang van iederen boer eischt, dat hij diï vrijwillig doet. MEDEDEELÏNG. Het komt veelvuldig voor, dat georganiseerden zich rechtstreeks, zoowel persoonlijk als telefonisch, wenden tot het bureau van den Provincialen Voed- selcommissaris te Tilburg, zonder van te voren over de aangelegenheid, waarover zij wenschen te spreken, informaties te hebben ingewonnen bij den plaatselijken bureauhouder van hun district. Zulks kost betrokken georganiseerden niet alleen tijd en geld, doch heeft over het algemeen toch tot gevolg, dat zij zich voor de door hen aangevoerde kwestie moeten wenden tot hun plaatselijken bureauhouder. Als algemeene regel geldt, dat de georganiseer den hun belangen in eerste instantie moeten bespre ken met hun plaatselijken bureauhoüder. Wanneer met dezen functionaris de kwestie niet kan worden opgelost, dan wende men zich tot het bureau van t den Voedselcommissaris te Tilburg en wel bij voor keur schriftelijk. Alleen in noodzakelijke spoedgevallen make men gebruik van de telefoon. Ter bevordering van een vlugge afhandeling van telefoongesprekken volgen hier voor de onderscheiden afdeelingen de telefoon nummers, waaronder deze zijn te bereiken: Provinciale Voedselcommissaris (persoonlijk)': 8041; Secretariaat: 8041; Controle: 8041; Registratie: 8041; Rundvee: 5852; Paarden: 5852; Varkens: 6403; Pluimvee5852 P.I.C.A.6041; Hooi en Stroo: 5852; Aard appelen: 8041; Veevoederdistributie: 8041; Zuivel: 7605; Han del: 8041; Bodemproductie Kunstmest: 5621 of 8041. Motorbrandstof Bewaar deze mededeeling. Ze kan U van pas komen. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant- deelt hierbg mede, dat door de N. V. C. eenige belangrijke wijzigingen zijn gebracht in de door haar uitgevaardigde huisslachtingsvoorschriften. Wenschelijk is gebleken, ten aanzien van per sonen die een vergunning tot het aanhpuden van een huisslachtingvarken bezitten op grond van hun speciale toewijzing, benevens hun, wier hoofdberoep niet ligt in. land- of tuinbouw, een beperking van de mogelijkheid tot huisslachting wordt voorge schreven. Bepaald wordt derhalve, dat deze georganiseer den slechts de varkens, waarvoor een huisslach- tingsvergunning is verleend, mogen slachten. Georganiseerden, die in verband met hun groo- tere varkenstoewijzing en op grond van hun ge zinssterkte, onder goedkeuring van den P.V.C., be halve hun huisslachtingvarken., ook nog één of meerdere contractvarkens voor huisslachting kun nen bestemmen, mogen van dat recht alleen gebruik maken, indien deze contractvarkens vóór 1 Dec. 1941 geslacht zijn. Is deze termijn verstreken dan mag huisslachting van contractvarkens niet meer geschieden, evenmin de omruiling van leverings contracten in huisslachtingsvergunningen. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant deelt hierbij nog eens nadrukkelijk mede, dat per sonen, die niet in het bezit van een varkenstoewij zing zijn, niet voor een huisslachting in aanmerking kunnen komen. Aanvragen om alsnog in het bezit van een daar toe strekkende varkenstoewijzing te komen, kunnen niet worden ingewilligd. In Verband met de voorgeschreven verplichting dat bij slachting van een varken, waarvan he^ ge slacht gewicht uitgaat boven het bonnen-tegoed tot 1 Februri 1943, een gedeelte van het vleesch dient te worden overgedragen aan de Plaatselijke Toe- wijzings Commissie, worden georganieerden er op attent gemaakt, dat deze varkens voor de slachting gekeurd moeten worden door den Keuringsdienst. De met deze keuring gepaard gaande onkosten komen voor rekening van den georganiseerde. Betaling van dit vleesch door de P.T.C. aan de varkenshouders geschiedt op basis van de prijzen, die de P.T.C. aan de Nederl. Veehouderijcentrale moet betalen en naar de kwaliteit van het vleesch. "Af.-•i"1 niet-aangifte van het slachten van een te *z'waar varken, zal inbeslagnamé en verbeurdver klaring volgen. De erkende loonslagers en slachtcontröleUrs heb ben op de naleving van bovenstaande bepaling streng toe te zien en moeten elke medewerking tot slachting uitstellen, totdat deze aangelegenheid met den keuringsdienst en P.T.C. is geregeld. Personen, die in het bezit zijn van een „gewone" toewijzing wier hoofdberoep derhalve landbou wer, tuinder, of landarbeider is en die in ver band met hun gezinsgrootte in aanmerking wen schen te komen voor meer huisslachtingen dan hun varkenstoewijzing bedraagt, moeten een aanvrage daartoe indienen bij hun plaatselijken bureauhouder. Wanneer voor het aan te koopen varken een leve ringscontract is afgesloten, moeten deze aanvragen vóór 22 November a.s. zijn ingediend en moeten de varkens vóór 1 December a.s. geslacht zijn. Na 1 December a.s. mogen geen leveringscontrac ten meer worden omgezet in huisslachtingsvergun ningen. EXPORT-MARKTEN TE SCHIJNDEL EN BREDA. VERVOERREWIJZEN VOOR HOUDERS VAN VOLKSTUINEN. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Noord-Brabant, deelt aan houders van volkstuinen en anderen mede, dat met ingang van 15 November 1941 geen vervoerbewijzen voor het vervoer van eigen geteelde aardappelen meer worden verstrekt. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant maakt bekend, dat op de export-markten voor C- en D-runderen te Schijndel en Breda uit sluitend jongvee zal worden overgenomen. De handelaren, die voor een van bovengenoemde markten een leveringsbewijs hebben ontvangen, gelieven hiermede rekening te houden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat stieren niet worden overgenomen. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant maakt het volgende bekend: In verband met de motorbrandstof-positie kan het vanaf heden niet meer worden toegestaan, dat een loondorscher meer dan eenmaal op een bedrijf komt om te dorschen. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat bedrijven van minder dan 3 ha granen en peulvruch ten in elk geval vóór 1 December 1941 hun geheele oogst afgedorschen en ingeleverd dienen te hebben, voor zoover niet voor eigen gebruik vergunning is verkregen. Bedrijven met meer dan 3 ha granen en peul vruchten, waar met eigen garnituur wordt gedorscht dienen op dien datum minstens 2/;i van hun oogst gedorscht en geleverd te hebben. In de grensstreek zal direct alles gedorscht moeten worden. Den telers wordt er verder nog op gewezen, dat per 1 December 1941 de leverings-premie ad ƒ0,30 vervalt, zoodat een snel qgdorschen dus ook in het belang van den teler is. Mochten er bezwaren zijn dan dient men zich tot den plaatselijken bureauhouder te wenden, welke in dringende gevallen vrijstelling van bovenstaande verplichtingen kan geven. POTERREGELING. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Noord-Brabant maakt bekend aan pootgoedtelers en belanghebbenden, dat is besloten den handel van teler aan teler in het potergebiecT te regelen en wel als volgt: Een pootgoedteler, die binnen het h ver gegeven potergebied woont, mag alleeUn teler-gebruiker leveren, wanneer deze everik nen het potergebied en in dezelfde of diijp. grenzende gemeente woonachtig is. De telers binnen het potergebied, die in c gaande jaren het grootste gedeelte van hu geteeld pootgoed hebben afgeleverd aan tel in dezelfde of direct aangrenzende gemeen achtig, zullen van de N.I.C.A. een vergunn vangen als handelaar. Dezen handelare nadat de N.I.C.A. opgave van de Gew Adviescommissie heeft ontvangen, bloes ve adviezen worden toegezonden. Deze handelaren, die derhalve alleen hun e geteeld pootgoed mogen afleveren aan telers, kun nen dan zelf hiervoor verzendadviezen in 4-voud uitschrijven. Het le en 3e exemplaar met bestelbon opzenden aan de P.I.C.A., afd. Aardappelen. Het 2e exemplaar is geleidebiljet en moet door den teler-ontvanger worden bewaard. Het 4e exemplaar blijft in het bloc van handelaar achter, ter zorgvuldige bewaring. Het potergebied voor Noord-Brabant omvat: Het klei-akkerbouwgebied ten noorden van de Bergsche Maas, verder ten zuiden van de Bergsche Maas, omvattende de gemeenten Waalwijk, Waspik, Raamsdonk, Geertruidenberg, Made, Hooge en Lage Zwaluwe, Terheijden. Verder het gebied ten westen van de spoorlijn MoerdijkBreda ten noor den van de spoorlijn BredaRoosendaal en ten wes ten van dé spoorlijn RoosendaalNispenBelgische grens. De handel van teler aan teler-gebruiker buiten het potergebied blijft normaal doorgaan en de plaatselijke bureauhouder geeft aan den teler-leve rancier een verzendadvies voor pootaardappelen af, na ontyangst van de* bestelbon en inzage van het plombeeringsbewijs. Vrijgeven van aardappelen voor plombeering. Voor- de rassen Bintje en Industrie is de geheele opbrengst voor plombeering vrijgegeven tot 60 mm. Voor de navolgende productieve en nog weinig gangbare rassen is het toegestaan, deze in grootere maat te sorteeren dan 60 mm, voor zoover deze rassen boven 45 m voor plombeering werden vrij gegeven. Van groep 2: Katahdin tot 80 mm. Van groep 3: Eigenheimer, Erdgold en Populair tot 70 mm. Van groep 4: Met uitzondering van Roode en Bonte ,Star alle rassen tot 70 mm. Van groep 5: Alle rassen tot 70 mm. In verband met de levering van aardappelen in de grensdistricten is bepaald, dat de aardappeltelers in deze districten van eigen teelt voor zoover voor eigen uitpoot in 1942 benoodigd, kunnen behouden. Hiervoor moet echter bij den plaatselijken bureau houder een toewijzing worden gevraagd, waarop aangegeven de in 1942 met aardappelen te betelen oppervlakte met tevens het hiervoor benoodigde kwantum. PHOSFORZUUR-TOEWIJZING. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, wordt voor het tijdvak 1 November 1941 tot en met 31 Decem ber 1941 voor phosphorzuur de bonnenserie, voorzien van opdruk No. 2 geldig verklaard. Deze bonnen worden uitsluitend uitgegeven v ontginningen, wélke vóór 1 Augustus 1941 ge gereed zijn gekomen en niet langer dan 5 j cultuur zijn. De toewijzingen hiervoor worden vóór 1 a.s. aan de plaatselijk' bureauhouders Vcj" waarvan de betrokken personen op de gebr wijze in kennis worden gesteld. De verbruikers gelieven er zorg voor t dat de phosforzuurzegels vóór 20 Deqen bij de handelaren en/of coöperatieve aankoop gingen zijn ingeleverd. g VER. VAN JONGE LAND- EN TUINBOU „WERKENDAM EN OMSTREKEN'Yio, Hierna 'v Verslag van de vergadering, gehouden op 7 Nov. j.l., in de Sociëteit van den heer De Waal. De tweede voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, in het bijzonder tot den heer H. P. van Dongen, den inleider van dezen avond. De heer Van Dongen is oud-voorzitter van de vereeniging. Thans is hij werkzaam als assistent bij de N.V. Hollandsch-Zweedsche Zaad Mij. Nadat eenige ingekomen stukken waren behan-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 3