UIT DE KRINGEN EN AFDEELINGEN. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. sr de. stad na gaat doen. In alles is het merkbaar, binnen- en buitenshuis, in gebruiken e.d. De presidente dankte haar voor haar mooie in leiding en daarna volgde de bespreking. Na de pauze declameerde Pie Leendertse eenige gedichtjes. Bij de hersengymnastiek bleek, dat we lang nog alles niet weten. We zongen ons Z. P.-M.- lied en daarna sloot de presidente de vergadering. OORRY BLOK, Secretaresse, HET MAKEN VAN ZUÜRKOOL. Eén van de zeer veel voorkomende wintergroen ten is de kool in al zijn soorten. Aangezien een ieder bij ondervinding wel weet, dat als maar kool, grondig gaat vervelen, zal een kleine variatie op deze groente in de wintersche maaltijden wel wel kom zijn. Eén van die variatie's is de zuurkool, I. Hoewel bereid uit savoye en witte kool, heeft zij een totaal anderen smaak, die weinig heeft van dien van de op gewone wijze gekookte kool. H. De voedingswaarde van rauwe kool en zuur kool is vrijwel gelijk. Dit is zeer mooi, want wan neer men hiernaast bijvoorbeeld den inmaak van boonen in het zout neemt, dan gaat daarbij wel degelijk de voedingswaarde achteruit. De voedingsstoffen, voornamelijk zouten en vita minen trekken in den pekel van de boonen. En hier aan hebben we immers niets meer. Tevens moeten we de boonen vaak nog afkoken, omdat ze anders te zout zijn. En U moet niet denken, dat hierdoor niet belangrijke hoeveelheden stoffen verloren gaan. Vandaar dat men er tegenwoordig meer en meer toe overgaat om snijboonen en slaboonen net zoo in te maken als zuurkool. Hl. Door te lang koken gaat de voedingswaarde sterk achteruit. Kooktijd zuurkool moet niet lan ger dan een half uur en die van kool uur be dragen. Tegenwoordig worden juist om de voedingsstof fen zooveel mogelijk tot hun recht te doen komen, kool en zuurkool wel rauw aangewend in de maal tijden. Maar daarover op een andere plaats meer. IV. Na het eten van gekookte kool treedt vaak gasvorming in de maag op, waarvoor sommige menschen nogal gevoelig zijn. Hierdoor pleegt men kool dan als zwaarverteerbaar dan te duiden. Hoe langer men kool kookt, hoe meer last van gasvor ming men kan krijgen. Vandaar dat kool zeker niet langer dan a uur gekookt moet worder* Deze gasvorming treft men echter zelden aan na het eten van gekookte zuurkool. Dit is in tegenstel ling tot de andere koolsoorten, veel lichter verteer baar. Men ziet dan ook vaak, dat menschen met zwakke magen zuurkool beter verdragen dan kool. Maar ook na het eten van rauwe zuurkool treedt geen gasvorming op. Vandaar dat mei# tegenwoor dig al zeer veel rauwe zuurkool bijv. in stamppot verwerkt. Zuurkool is op hét oogenblik nog gemakkelijk bij den groentenboer te koopen a 10 ct per pond. Voor hen, die zelf savoye of witte kool verbouwen of die de kooien voor een geschikten prijs kunnen koopen, is het natuurlijk meer loonende, om zelf zuurkool te maken. Wanneer men maar weet hoe, is het zeer eenvoudig. Toch heerschen er omtrent het zuurmaken van de kool tot zuurkool vaak nog verkeerde voorstel lingen, waardoor het misschien goed is even nader op dezen inmaak in te gaan. Het goedblijven van de zuurkool vindt zijn oor zaak in het zuur worden en zijn van de kool. Daarom behoeft men er juist niet, zooals sommige menschen wel doen, veel zout bij te doen. Dat is heelemaal overbodig en daarom juist, zooals ik reeds zei, de groote waarde van zuurkool. Alleen voor den smaak doet men er iets zout bij. Terwijl op ons de taak van het inleggen van de kool rust, gebeurt het zuurworden van de kool door de melkzuurbacteriën. Misschien schrikt U nu wel, want bacteriën be- teekenen voor velen niet veel goeds. Inderdaad zijn er onder de bacteriën zeer vele voor den mensch ge vaarlijke, welke energiek bestreden moeten worden. U moet echter zoo denken: net zoo goed als er onder de menschen kwade en goede rondloopen, is dat ook bg dè bacteriën het geval. Gelijk er een groote verscheidenheid van menschen is, zijn er ook vele verschillende bacteriën. De melkzuurbacterie is daar één van en komt in grooten getale in de lucht voor. Weliswaar is ze onschadelijk, maar toch niet altijd aangenaam voor den mensch. Hierbij denk ik aan het zuurworden van melk, etensresten, soep enz., veroorzaakt door voorgenoemde bacterie. Maar men vindt het wel degelijk aangenaam bij het aanzuren van den room voor de boter. Karnemelk bevat daarom zeer veel melkzuurbacteriën en wij drinken het met graagte. En' dan tenslotte even eens bij het zuur worden van de kool. Na dit praatje vooraf komt het eigenlijke kool maken. Voor het bewaren van de zuurkool moet men beschikken over: a. een Keulschen pot, glazen inmaakpot of goed geëmailleerd en emmer (niet goedkoope soort). Een houten vat gaat ook wel, maar door den ruwen wand hebben we eerder kans van bederf; b. een in* den pot passend plankje c. een steen; d. een schoone doek. Pot, steen en plankje worden eerst met heet sodawater en dan met heet schoon water schoon gemaakt en gespoeld. Dan zet men ze op een stof vrije plaats. De zuurkool maakt men van savoye of witte kool. Vaak neemt men echter 2 witte kooien op 1 savoye. Dit geeft een lekkere zuurkool. Verder heeft men noodig per kool 1 lepel zout en dan nog enkele jeneverbessen om tusschen de kool te strooien. Deze verhoogen den smaak. Men ontdoet de kool van de buitenste bladeren, indien dié gerot zijn en wascht haar even in haar geheel. Aangezien de kool stijf op elkaar gepakte bla deren heeft, is het onmogelijk dat er stof binnen in komt, zoodat men kool nooit in gesneden toestand behoeft te wasschen. Nu schaaft men de kool het gemakkelijkst op een koolschaaf. Men moet er voor zorgen, dat het schaafsel niet te grof is, dat be moeilijkt later het kneden. Nu zet men de gehe^le benoodigde hoeveelheid zout, de jeneverbessen (niets met jenever te maken), ook een kom karne melk en het koolschaafsel bij elkaar. Op een bankje zet men een emmer met een vergiet er op en daar naast den Keulschen pot. Het kan beginnen! Men doopt de van te voren goed gereinigde handen en nagels in de karnemelk, neemt dan een hand kool schaafsel en begint met beide handen boven het vergiet te kneden. Zoolang, tot de kool soepel ge worden is. Tijdens het kneden laat ze iets vocht los, wat door het vergiet in den emmer loopt. Men kan dit later weggooien. Het kneedsel wordt nu in den pot gedaan en goed aangedrukt. Ligt er een laag van een vuistdikte in den pot, dan doet men er een beetje zout over en een enkele jeneverbes en gaat verder met kneden. Ligt er weer een laag kool in den pot, dan weer zout en een paar jenever bessen erover, enz. Net zoo lang tot de pot tot even onder den rand gevuld is. Nu zet men deh pot op het bankje en duwt met de vuist flink op den inhoud. U ziet dan meestal iets vocht vrijkomen. Dat laat men er afloopen. Nu wordt de rand met een .„schoonen" doek afgeveegd. Men .legt den klaar- gezochten schoonen doek op de kool en duwt haar aan den rand flink in. Nu legt men het plankje erop en dan den steeh, die de massa flink aandrukt. Men bewaart den pot op een koele, droge, vorstvrije plaats. Heeft zich na een week of 14 dagen wat schimmel gevormd, dan schept men deze „voor zichtig" van de zuurkool af en legt er een schoonen doek en de in heet water gereinigde plank en steen weer op. Na enkele weken is de kool zuur gewor den. Men kan ze gedurende den geheelen winter bewaren. Misschien vraagt U zich af, waarom men nu toch zijn handen in de karnemelk moet doopen Welnu, hierdoor krijgen we melkzuurbacteriën uit de karnemelk aan onze handen. Deze vermengen zich met de gesneden kool en versnellen het zuur worden. Hierdoor wordt voorkomen, dat ook andere bacteriën (o.a. rottingsbacteriën.) op de kool gaan inwerken en bederf zouden veroorzaken. Rauwe zuurkoolstamppot. Aansluitend wil ik U nóg iets vertellen over het gebruik van rauwe zuurkool in stamppot. Zooals ik reeds zei, gaat door het koken de voe dingswaarde achteruit en kunnen we rauwe zuur kool best verdragen. En omdat we tegenwoordig wel het onderste uit de kan moeten halen, is het gewenscht om zooveel mogelijk te zorgen, dat alles uit de voedingsmiddelen ons lichaam ten goede komt. Nu is er echter altijd nog de vraag, of het smakelijk is. En dat is toch ook wel een zeer voorname vraag, want moeder de vrouw kan haar man en kroost maar niet zoo alles voor zetten Aangezien ik dat volkomen begrijp en zelf ook veel te veel op smakelijk eten gesteld ben, zal ik U vertellen hoe het smaakt. Men mag natuur lijk nooit vergeten, dat men ook aan nieuwe dingen moet wennen en dat men ze daarna vaak zeer sma kelijk vindt. Nu, de zuurkoolstamppot smaakt erg lekker en frisch en ik geloof vast, dat een ieder het direct lekker zal vinden. Niets meer maar zorgt dat het goed heet op tafel komt. Een rookworst in den stamppot is erg lekker, maar helaas beschikken we er tegenwoordig niet altijd over. Dan is het toch wel aan te raden het vleesch door iets anders te vervangen, bijv.: per persoon 75 gr dobbelsteentjes kaas, of pl.m. 100 gr tapte- melkpoeder. Het recept is als volgt: Voor pl.m. 4 personen: 3 kg aardappelen; 1 kg zuurkool; pl.m. 300 gr worst of 400 gr taptemelk- poeder of 300 gr kaasblokjes, iets zout en een paar lepels vet of boter. Men schilt de aardappelen zeer dun en snijdt ze in plakken; welke men met pl.m. 3 kopjes water en zout op zet. Na 10 minuten doet men de schoon gewasschen en even ingeprikte worst er bij. Wanneer de aardappelen gaar zijn moet het water nagenoeg verkookt zijn en neemt men de worst eruit (houdt deze warm). Men voegt pl.m. 1 taptemelk toe, laat dit aan de kook komen en stampt de aardappelen vlug kluitvrij. Nu doet men er de op een plankje fijn gesneden zuurkool en het vet doorheen en laat alles even goed doorwarmen en „proeft". Men doet alles op in. een voorverwarmde schaal en strijkt den stampot met een vork var? de kanten naar het midden vlug op. De in stekken gesneden worst duwt men er regelmatig in en ziedaar een smakelijke stamppot. Bij kaasblokjes garneert men den stamppot met de niet meegekookte blokjes. De rest wordt gelijk onder het gezin verdeeld. Gebruikt m.en alleen taptemelkpoeder, dan zet men de aardappelen met pl.m. 4 kopjes water op. Men laat dit er op zitten, stampt de aardappelen fijn en roert er de taptemelkpoeder doorheen.Daar na volgt het vet en de gesneden zuurkool. Is ze te droog voeg nog iets warm water toe. Men gebruikt poeder voor vleeschvervanging aangezien bij ge bruik van taptemelk de stamppot veel te nat zou worden. Probeert U het maar eens en zorg dat het een verrassing is. U zult zien, het valt in den smacik V. MÜENCHZWLAGERMAN. KRING OOST. ZUID-BEVELAND DER Z. L. M. Algómeene Vergadering van den Kring Oostelijk Zuid-Bevelamd der Z. L. M. op Zaterdag 15 November a.s., des namiddags 2 uur, in Hotel „Korenbeurs"' te Kruiningen. Agenda: 1. Opening en «notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. 'Bestuursverkiezing. 4. Causerie Ir. J. D. Dorst, onderwerp: „Maat regelen in het belang van de voedselvoor ziening". 5. Voorkomende zakén en sluiting. Het Bestuur, P. SQHEELEfDE PUTTER, Voorzitter. P. J. J. DEKKER, Secretaris. KRING WESTELIJK ZUID-BEVELAND DER Z. L. M. Spoedeischend© Vergadering op Zaterdag 15 November a.s., te 2.30 uur, in de Melksalon „De Landbouw" të Goés. Onderwerp: „De Landstand". Opkomst van alle leden der Af deeling ein van de Z. L. M. dringend gewenscht. HET BESTUUR. 27 November. Centrale keuring te Goes van 1%-jarige heng sten en merries, vanwege de bonden van Paar denfokkers op Zuid- en Noord-Beveland en Wal cheren. Kunstmeststoffen. Algeoneene opmerking. De hier genoemde prijzen zijn de inkoopprijzen vpor de vereenigingen, die aan de verbruikers deze prijzen berekenen, verhoogd met haar. onkosten/vrachten, verkoopkosten etc. Stikstofmeststoffen. Voor November-levering zijn nieuwe hoeveelheden stikstof door het Centraal S'ikstof Verkoopbureau aan eerste koopers ter be schikking gesteld. De hoeveelheden waren groo.ter dan in de vorige maanden het geval was. Een be wijs, dat de productie van stikstofmeststoffen in ons land een niet ongunstig verloop heeft. Over de verschepingen is weinig op te merken. Zij vinden regelmatig voortgang. De door produ centen vastgestelde prijzen, November-levering, voor ladingen franco voor wal, hij afroepen van minstens 200 ton, luiden als volgt: Kalkamjnonsalpeter 20 V2 basis los 6,94; Kalksalpeter 15% in papieren fust van 50 kg ƒ6,94; Zwavelzure Ammoniak, 20% basis los 6,74 per 100 kg. Thomas meel. Over Thomasmeel is weinig nieuws te vermelden. Met. de verlading van de voor ons land bestemde partij is bereids een aanvang ge maakt. Kalizouten. De officieele prijzen voor afroep tot en met 27 Mei j.l. luidden voor prompte levering, franco voor wal, bij ladingen van minstens 250 tons: Kaniet 14 1,73; Kalizout 20 ƒ2,40; Kali- zout 40 ƒ4,55; Kalizout 50 ƒ5,54; Patentkali 26 Vo f 4,75 per 100 kg losgeladen. Kalkmeststoffen etc. Gebluschte Poederkalk. 70/80 frjn kalkhydraat, incl. papieren zakken. Prijzen verstrekken wij gaarne op aanvraag. Voorraden zijn disponibel te Ruischerbrug, Meppel en Hasselt. Ook kan gele verd worden spoorvrij Maastricht in wagons van minimum 15 ton, echter alleen op lateren termQn. De verladingen van de bestelde partijen per wagoii hebben een langzaam verloop. Kalkmergel. 70 fijne koolzure kalk, losgeladen, boordvrij omgeving Maastricht ƒ0,26; spoorvrij Valkenburg 0,33. De aflevering van kalkmergel per spoor gaat traag. Emkal. Deze kalkmeststof bevat 94 fijne kool zure kalk en js verpakt in vierwandige papieren ventielzakke/a van 50 kg. Het vochtgehalte ligt beneden de 1 Prijs basis boordvrij Borgharen (hij. Maastricht) per 100 kg ƒ1,17. Orders op dit artikel voor herfstlevering kunnen niet meer wor den genoteerd. Silicakalk. De vereenigingen kunnen ons nog voorloopige orders op dit artikel inzenden voor leve ring voorjaar a.s., maand in onze keuze. Silicakalk bevat 42 #kalk (CaO), 4 magnesia (MgO) en is verpakt in papieren zakken van 50 kg. Prijzen verstrekken wij op aanvraag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 7