Van den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Landbouwproefvelden in Zeeland. YRAGENRUBRIEK. deel van guperfosfaat) en met het natuurlijke Al giersfosfaat; deze beide meststoffen werden zoowel zonder bekalkin-g toegediend, als met hoeveelheden kalk, die overeenkwamen met wat in den vorm van Fosforkalk als kalk gegeven werd. De proef werd genomen met haver op een zuren humeuzen zandgrond (pH 5.35), die sterk fosfaat- behoeftig was. De uitkomst van de proef bevestigt, dat natuur lijke fosfaten zelfs op een vrij zuren grond, waar zij als regel nog het beste werken, toch somtijds een zeer onvoldoende werking kunnen hebben: beide natuurlijke fosfaten bleven sterk achter bij het monocalciumf'osfaat. De werking, van Fosforkalk was iets beter dan die van Algiersfosfaat, als dit laatste zonder kalk werd toegediend; dit houdt ver band met het feit, dat het gewas op dezen grond op een bekalking reageerde. Wordt evenwel met de in Fosforkalk toegediende kalk rekening gehouden, dan blijkt, dat Fosforkalk als fosfaatmeststof in geen geval beter heeft voldaan dan Algiersfosfaat en misschien zelfs een iets geringere werking had. Wegens het geringe effect, dat beide meststoffen op zichzelf reeds uitoefenden, was dit laatste niet met zekerheid vast te stellen. Als kalkmeststof toonde Fosforkalk zich bijna gelijkwaardig aan zuiver calciumcarbonaat (kryt); zeer waarschijnlijk is het product wel met mergel van gelijke hoedanigheid gelijk te stellen. Fosforkalk is onder de huidige tijdsomstandig heden in bepaalde gevallen op zure tot zeer zure gronden als fosfaatmeststof te gebruiken, waarbij de toediening in geen geval zwaar zal mogen zijn, omdat bekend is, dat kalk in den regel de beschik baarheid van natuurlijk fosfaat vermindert evenwel kon dit in de verrichte potproef niet met zeker heid worden, vastgesteld, al was er wel eenige aan wijzing voor. Voor geregelde toepassing komt deze meststof daarom niet in aanmerking. Teneinde de werking te bevorderen, is een goede vermenging mët den grond noodig. Voor normale tijden heeft dit product voorname lijk waarde als kalkmeststof, als hoedanig het goed te gebruiken is. Het fosfaatgehalte zal kunnen bij dragen tot een welkome verhooging van den foS- faatvoorraad van den grond, zonder dat men echter hieraan landbouwkundig een hooge waarde zal mogen toeschrijven. De Hoofddirecteur van het Rijkslandbouwproefstation Groningen, O. DE VRIES. DE WINTERBESPUITING VAN VRUCHTBOOMEN. Voor de bespuiting van vruchtboomen in den win ter werden twee groepen van bestrijdingsmiddelen gebruikt n.l. vruchtboomcarbolineum en minerale- oliep reparat en Door de bespuiting met v.b.c. werden de eitjes van bladluizen, wintervlinders, bladvlooien e.a. ge dood, terwijl de minerale-oliepreparaten dienden om eitjes van spintmijten, wantsen e.a. te vernietigen; Enkele middelen bezitten dè dubbele werking; door een- bespuiting met deze middelen kan men de twee afzonderlijke bespuitingen met vruchtboom carbolineum en minerale-oliepreparaten vervangen. Dit jaar zal er géén v.b.c. gemaakt worden; behalve de zeer geringe hoeveelheid v.b.c., welke nog in voorraad was en nu nog verspoten zal kun nen worden, zullen de fruitkweekers inplaats van v.b.c. andere middelen moeten gebruiken. Het is sedert eenige jaren gebleken, dat daarvoor de z.g. organische kleurstoffen (dinitro-ortho-cresoten) dienst kunnen doen. De laatste jaren zijn in ons land reeds eenige van deze organische kleurstoffen verspoten, dit jaar zullen er ook nog andere op de markt verschijnen. Naar het zich laat aanzien, zullen de fruittelers kunnen beschikken over Dini- san, Elgetol, Etimolos, Jebonol, Nipton, Nitroleum, Selinon en enkele andere organische kleurstoffen. Deze middelen worden in den regel in een 1 oplossing verspoten, enkele, o.a. Nitroleum, moeten in een slappere oplossing, i/5 (1 op 500), worden gebruikt. Van de minerale-oliepreparaten is een beperkte hoeveelheid nog verkrijgbaar. Zij, die alleen spint, wantsen, bloedluis wenschen te bestrijden, zullen deze middelen neg kunnen verkrijgen. 1 Ook zullen er middelen met de dubbele werking verkrijgbaar zijn, o.a. Contact, Diotol, Jebo 40, W.U. 117. Van deze middelen dient men een 6 oplossing te gebruiken. Nadere inlichtingen over de winterbespuiting worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de ambtenaren van dezen Dienst, die in verschillende plaatsen werkzaam zijn. Men kan in de Mededeelingen 33 en 86' ook ver schillende aanwijzingen voor de winterbespuitingen vinden. Deze Mededeelingen zijn tegen betaling van resp. 40 ets. en 20 ets. bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen verkrijgbaar. SCHEUREN VAN GRASLAND. van de totale in Zeeland te scheuren oppervlakte- gestegen. Er is dus nog alle kans, dat er scheur- plicht zal komen. De uiterste datum is nu 22 Nov, geworden. Wanneer zy, die toch scheurdwang op hun bedryf kunnen -verwachten, bijtijds aangifte doen, komen zij voor de scheurpremie in aanmer king. Deze is intussohen tot ƒ150 per ha verhoogd en bij verbouw van méér aardappels op het bedryf dan in 1041 tot 250 per ha voor de betfèffende grootere oppervlakte. Nieuw is de bepaling, dat thans bij verbouw van erwten op het gescheurde grasland, ook scheur premie zal worden verleend, voor. zoover men niet de totale oppervlakte erwten op zijn bedrijf ver groot. Deze bepaling is voor Zeeland van belang, daar hier vaak erwten als eerste gewas worden ge teeld. Indien een pachter wil scheuren, doch de ver pachter niet, of wanneer het niet mogelijk is een verpachter in het buitenland bijtijds te bereiken, zal de pachter verstandig doen, vóór 22 November aan te geven. Mocht er dan later scheurdwang komen op het betreffende perceel, dan komt dit toch in aanmerking voor de premie. I'ienproefveld bij den beer J. F. Brooymans te St. AnnaOanid. (Z. 626). Selecties: Perijka (standaard), v. Zielst, Favoriet, Galathee, H. Lodder, v. Beek, Goedegebuure, Tanis, Slis, Bola, de Boer en Jb. Langendijk. Grondsoort: Vrij lichte klei. VoorvruchtTarwe met klaver. Bemesting:- Tegen 375 kg sup., 375 kg K40, 250 kg za en 250 kg kas per ha. Aantal par.: 3, doch van iPerijka 6, elk van 0.28 are. Gezaagd: 8 April, met de kleine machine tegen 7 kg per ha op een rijenafstand van 20 cm. De hoeveelheid zaaizaad was afhankelijk van de kiem- kracht. Opkomst: De sel. van de Boer en vooral die van Langendijk kwamen wat later en dunner op dan de andere. Ontwikkeling: Eind Juni was de stand van die sel. waarvan de opkomst reeds te wenschen over liet, vrij dun en ofschoon de overige selecties vrij goed stonden, had de stand toch wel wat voller kunnen zijn. In Juli leden alle veldjes van de droogte, waardoor de bollen te klein bleven. Ziekten: Plaatselijk kwam in geringe mate val- sche meeldauw voor. Rijpen: Favoriet, Bola, de Boer en Langendijk waren het laatst rijp; tusschen de overige was weinig verschil. Opgetrokken: 5 September. Gewogen: 30 September. Hierbij bleek, dat het proefveld niet gelijkmatig van samenstelling was, want zonder uitzondering gaf de 2e par. steeds grooter totaal-opbrengst dan de le, terwijl de 3e het weer won van de '2e. Kwaliteit: Het percentage dikhalzen bleef bij de helft van de sel. beneden één, doch van één tot twee bedroeg het bij Favoriet, van Beek, Tanis, Bola, de Boer en Langendijk. Over de hardheid der bollen viel niet te klagen; het best was ze wel bij Perijka, Slis en H. Lodder. OpbrengstvergelijkingHiervoor kwamen door den te dunnen stand niet in aanmerking Slis, de Boer en Langendijk. Het gemiddelde beschot in kg per are was als volgt: Selectie Piek- Iers Drie lingen Ge wone Totaal Ver hou ding Perijka (stand) 22.0 63.4 293.2 378.6 100 van Zielst 23.2 68.5 322.6 414.3 109 Favoriet 22.0 67.3 390.5 479.8 127 Galathee 23.2 69.0 318.5 410.7 108 H. Lodder 23.2 69,0 392.3 484.5 128 v. Beek 22.0 67.3 333.3 422.6 112 Goedegebuure 22.0 72.6 351.8 446.4 118 Tanis 22.6 70.2 319.0 411.8 109 Bola 20.8 61.3 386.9 469.0 124 Sinds de vorige week is de vrywillig opgegeven oppervlakte nog slechts tot ongeveer 50 procent De grootste gemiddelde totaal-opbrengst gaf dus de sel. van H. Lodder, doch het verschil met Favo riet was van weinig beteekenis; ook in opbrengst aan gewone uien kwamen beide sel. vrijwel overeen. UienproejTveld bij den heer P. L. Krepel te Bruinisse (Z. 627). SelectiesPerijka, Joh. v. Nieuwenhuijzen, H. Lodder, Van Lenten, Produka, Tanis, Voogd, Ir. Mijs, Bola, Van Loenen, de Boer en Galathee. Grondsoort: Lichte klei. Voorvrucht: Vlas met klaver. Bemesting: Tegen 500 kg sup. (17 375 kg K40 en 500 kg kas per ha. Gezaaid: 17 April met de handzaaimachine. De hoeveelheid zaaizaad bedroeg 7 kg per ha en was afhankelijk van de kiemkracht van 't zaad. Rijenafstand: 20 cm. Aantal par.: 3, elk van 0^28 are. Van Perijka kwamen als standaard 6 veldjes voor. Opkomst: Regelmatig en vrijwel gelijk. Ontwikkeling: De stand liet over 't geheel weinig te wenschen over en was over 't geheele proefveld zeer regelmatig, met uitzondering van de le par. van Pergka, Voogd, Van Lenten, Lodder en Pro duka, waar mollen vry ernstige schade aangericht hadden. Deze perceeltjes werden voor opbrengst bepaling uitgeschakeld. Ziekten: Over 't heele proefveld zijn enkele plan ten door aantasting- van de uienvlieg weggevallen. Later bleken ook enkele planten door kroef aange tast te zyn. Rijpen: De selectie van Ir. Mijs was het eerst ryp, daarop volgden een paar dagen later Perijka, Voogd, Tanis, Galathee. Lodder, Van Lenten en Produka. Ongeveer weer vier dagen later kwamen de Boer, Van Loenen en Bola. Dikhalzen: De2e kwamen niet voor bg Ir. Mijs, slechts enkele bij Perijka, Voogd, Van Lenten,' Galathee, Joh. v. Nieuwenhuijzen en Tanis, wat meer bij Produka en Lodder, vrij veel bij Bola en het meest bij v. loenen. Roode uien: Roode uien werden weinig of niet gevonden bij Lodder, Van Lenten, Bola, Galathee, Tanis, de (Boer en Van Loenen; enkele meer by /Voogd, Produka en Joh. v. Nieuwenhuijzen, terwyl ze het talrijkst waren bg Pergka en Ir. Mijs. Vastheid der bollen: Deze was over 't geheel goed en leverde weinig .verschil op. Het best was ze wel bij Ir. Mijs, terwijl Produka, Joh. v. Nieu wenhuijzen, Bola, .de Boer en Van Loenen iets, zachter waren dan de overige. De gemiddelde opbrengsten bedroegen in kg per are van: Perijka 487.- Joh. v. Nieuwenhuijzen 506.4 H. Lodder 533.9 Van Lenten 567.8 Produka 526.8 Tanis 543.- Voogd 465.9 Ir. Mijs 494.1 Bola 540.5 Van Loenen 504.6 De Boer 541.8 Galathee 532.7 De meeste selecties gaven dus een beschot van meer dan 500 kg per ha, doch de selectie van Van Lenten kwam aan de spits te staan. Vraag 97. AARDAPPELTEELT OP GESCHEURD GRASLAND. Welke soort aardappelen met grootste opbrengst en minste risico zou ik kunnen verbouwen op ge scheurd grasland, grondsoort zavelgrond? Hoeveel pootgoed maat 28/35 mm heb ik per ha noodig? v. te A Antwoord: Onder de rassen met grootste op brengst kunnen worden gerekend: Alpha, Industrie, Voran, Wilpo e.a. Bij een rijenafstand van 50 cm en poten in de rij van 50 cm, is pl.m. 1000 kg poot goed maat 28/35 mm per ha benoodigd. Red. Vraag 98. TOEKENNEN SCHEURPREMIE. Wanneer een pachter weiland wil scheuren is de gewoonte, dat ook de verpachter een gedeelte van de te verleenen scheurpremie ontvangt. Bent U niet van meening, dat de animo om te scheuren en bovenal om meer aardappelen te telen, bij de pachters grooter zou zrjn, wanneer de extra premie voor den verbouw van aardappelen geheel aan den pachter ten goede zou komen? D. te O. Ant'woordBlijkens mededeeling van den Regee- ringscommissaris voor de Bodemproductie wordt de scheurpremie (eventueel extra scheurpremie) toegekend aan den gebruiker van den grend. In vele gevallen zal dit bg pachtland de pachter zijn. Hij kan van de toegekende premie dus wat aan den verpachter afstaan. Noodzakelijk is dit volgens de bestaande bepalingen niet. Red. Vraag 99. VERBOUW VAN AARDAPPELEN OP GESCHEURD GRASLAND. Mijn plan is een stuik grasland te scheuren en hierop aardappelen te verbouwen. Acht U, met het oog op gevaar voor pokkenaantasting, de teelt van Industrie en Bintje juist? Zijn deze soorten erg vatbaar voor pokken? Als het mocht voorkomen, dat de aardappelen met pokken zyn bezet, kan dit dan als pootgoed worden afgekeurd? M. te S. Antwoord: De rassen Bintje en Industrie zijn tamelijk vatbaar voor pokken of schurft. Op klei en zavelgronden krijgt men vaak schurftige aard appelen in de kalikrrjke polders. Een weinig vat baar ras is Alpha. Indien een te velde goedgekeurde partij pootgoed sterk met pokken is bezet, wordt deze afgekeurd. Wellicht kunt U echter op het gescheurde gras land een andere vrucht verbouwen en de Industrie en Bintje op een gedeelte van het overig bouwland op uw bedrijf uitpoten. Indien uw totale opper vlakte aardappelen dan, tegenover 1941, verhoogd wordt met de oppervlakte, welke U heeft gescheurd, komt U toch voor de verhoogde scheurpremie in aanmerking. Overigens verwyzen w(j U naar het artikel van den Rykslandbouwconsulent voor Zeeland in het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 5