Z.L.M. Zlil BoeAhoi/d/wreau DE ONTBREKENDE SCHAKEL... Redactioneel Gedeelte Het hPloeg Voort1' UIT DE PRACTIJK. Boekhoudbureau Ontvangsten en uitgaven genoteerd regelmatig zelfskwitantie's bewaard aangifte gedaanmaar alles zonder des kundige bemerking. Dit is gelijk een keten waarin een schakel ontbreekt Maar wat is dan de kracht van zoo'n keten Vanzelf moet ons Bureau ook gegevens hebben, om voor een boekhouding te kunnen zorgen. Maar heeft het eenmaal de noodige gegevens, dan is tevens succes gewaarborgd. Zoowel boekhoudkundig als belastingtechnisch worden Uw zaken dan behandeld. U krijgt dan een aaneengesloten, stevig geheel. "Ziet Uw belang, en. zorgt een goede boekhouding ter beschikking te hebben. AKKERBOUW. staat opeens op het hofdamhek van een boerderij „ergens iti Zeeland". En voor veel voorbijgangers stond het er als een raadsel. De opmerkingen waren uiteenloopend en raakten soms kant noch wal. Maar velen, die het gedicht in het vorige landbouw blad hebben gelezen, zullen nu begrijpen. De bewoner las het gedicht eerder in een tijd schrift en vond termen aanwezig om de daaruit afgeleide woorden te plaatsen bij den ingang. Want ploegen gaat diep. Ieder, die geploegd heeft, weet dat ploegen- pijn doet.' De grond steunt en zucht als de ploegschaar hem openscheurt. Maar het moet! Het moet gebeuren om hem vruchtbaar te maken. Het is het eerste en het zal het laatste zijn. Dat doorgaan moet in tijden van vrede en in tijden van oorlog. Bij vreugd en leed. Bij geboor ten en sterven. En de Groote Ploeger daarboven, die ook men- schenharten beploegt? Hoevelen dragen niet den voren van dat ploegen op het gelaat? Dat er in hun levensloop, in hun harten is geploegd. Die ook natiën omver ploegt, onderstboven keert. Alles om vruchtbaar te maken, omdat het gebeuren moet naar Zijn Wlil. Maar trots dat alles gaat de ploeger voort, ziet niet links en niet rechts, ziet recht vooruit. Niet alleen boer of andere bodembewerker is een ploeger. Allen zijn ploegers, die, trots schokkende gebeurtenissen en onder zware omstandigheden, doorgaan, doorwerken. Die doorgaan in den strijd om het bestaan, onver schillig in welk beroep of levenstaak. Een gedicht zegt: Ploeger zijn is het stille werken, Tot het laatste licht begint te beven, In de landelijke dreven, Ploegers zijn alle sterken. EEN BOER. ZAAIPLAN 1942. Was het andere jaren geen gemakkelijks bezig heid, het zaaiplan voor elkaar te krijgen, voor het jaar 1942 met het vooruitzicht niet over voldoende stikstof en super te beschikken (kali zal er vol doende beschikbaar komen, naar mij werd verteld) komt er zeker heel wat kijken, wil men neg behoor lijke opbrengsten verkrijgen. Daar ik mij op het oogenblik met deze moeilijkheid bezighoud, wil ik gaarne mijn plannen kenbaar maken. Het stemt misschien anderen tot nadenken. Dat de voorvrucht van groote beteekenis kan p zijn, is voldoende bekend. En mijns inziens is hier nog wel wat mee te bereiken. Wij hebben nog al gewassen, die vrij veel N. kunnen verdragen wil men een goede opbrengst krijgen. Deze gewassen zijn suiker- en voederbieten, aardappels, uien, tarwe en niet te vergeten: koolzaad. Maar daar voor zijn wij extra beloofd, dus daarmee geen zor gen. Nu heeft een ieder het zien aankomen, dat het met de stikstof zou misloopen en heeft een ieder, die vooruit ziet, kunnen zorgen middelen te vinden, die de moeilijkheden eenigszins helpen overwinnen (het spreekt van zelf, dat alles hiermee niet wordt opgelost). Het is voldoende bekend, dat groen - bemesting, Wikken, Roode klaver, Hopperups is ook niet meer te krijgen en er is bovendien op elk bedrijf nog wel wat stalmest, ons wel wat tege moet kunnen komen. In de tarwe hebben wij Roode klaver gezaaid, ook in de haver, in het Vlas en Zomergerst Wikken. Was vroëger Wikken opmerkelijk duurder dan kla vers, op het oogenblik is dat veranderd. Het kla verzaad is nu ƒ4,50 de kg, 4% X 16 is ƒ72 per ha. Wikken 36 per 100 kg, 2 X 36* is ook 72. Wikken vragen misschien nog iets meer werk, in vuil land kan dit soms de zaak te goede kpmen. De Zomergerst komt nu in Uienland. Mijn erva ring hiermee is zeer gunstig, soms zelfs te zwaar. Het vlas komt in Haverstoppel met groenbemes- ting. De Erwten en Paardeboonen, die andere jaren ook nog twee balen Kalkamm. per ha kregen, zullen het nu zonder moeten doen, deze komen in bieten- land. Mijn ervaring aan de hand van verschillende proe ven hiermee genomen is, dat tarwe nog al stikstof kan hebben, wil men een goede opbrengst kunnen verwachten. Geen Stikstof en vier balen Kalkam- monsalpeter kan de helft in opbrengst verschillen (in een magere voorvrucht). Nu heb ik hiervoor Aardappels als voorvrucht en Erwten. Bij laatst genoemde mag ik toch nog wel een overschot aan stikstof verwachten. Ook hier zou wat bespaard kunnen worden. Bij Aardappels is mijn ervaring, dat 4 a 5 balen Kalkammonsalpeter een goede opbrengst kan geven. Misschien, dat de grovere soorten, waartoe wij worden gedwongen over te gaan, aanmerkelijk meer moeten hebben. Maar anders zijn die groote giften niet te verantwoorden. De Aardappels komen in vlasland met groenbe- niesting en een gedeelte in bietenland. Vooral bij eerstgenoemde voorvrucht krijg ik weer stikstof besparing en mag dan nog vrij goede opbrengst verwachten. De fëruine boonen komen in aardappelland en krijgen niets, normale jaren gaf ik 2 balen per ha. Theoretisch is dat niet juist, maar mijn ervaring is, dat het praktisch te verantwoorden is. De Voeder- en Suikerbieten, die veel stikstof vragen, 140 k 160, dat is 7 8 balen Kalkammon salpeter per ha komen in tarwe met groenbemes- ting. Ziedaar een beknopt overzicht over mijn plannen. Nu weet ik, dat ieder bedrijf zijn aparte zorgen heeft en ik hoop niet, dat er lezers zijn, die hieruit de conclusie trekken, dat ik zeer optimist ben en het wel met minder stikstof even goed zal klaar spelen. Neen ik ben mij van de moeilijkheden zeer goed bewust. Ik tracht er van te maken wat er .van te maken is en hoop met deze praktische wen ken ook de overheid te overtuigen, dat het met minder beschikbare middelen niet zoo eenvoudig is het bedrijf rendabel te maken en de voedselvoor ziening op peil te houden. Wij hopen en verwach ten, dat zij alles in het werk zal stellen om ons zoo veel mogelijk te hulp te komen. Verder laat ik hier nog een overzicht volgen over mijn ervaringen met verschillende voorvruchten. Tarwe na: Paardeboonen, Erwten, Bruine boonen, Aardappes en Bieten, minder geschikt is gescheurde wei, Haver en Roode Kaver. Gerst na: Vlas, Bieten, Erwten (soms te zwaar) matige voorvrucht is Haver, Tarwe ën Klavers. Erwten na: Aardappels, Bieten of Tarwe, onge schikt is Vlas (Thrips). Bruine boonen na: Aardappelen, Tarwe, Vlas en Uien. Ongeschikt gescheurde wei. Vlas na: Haver, Bruine boonen, Tarwe, Aard appels en Bieten, ongeschikt is Uien en Erwten (Thrips). Bieten na: Roode Klaver, Paardeboonen, Tarwe, Erwten, Vlas, Uien, gescheurde wei, soms vreterij. Uien na: Bruine boonen, Tarwe, Gerst, onge schikt is Lucerne en Erwten, ook Haver is niet gewenscht (Aaltjes). S UP ERPH OSPHA ATGIPS De tijdsomstandigheden en de schaarschte aan sommige meststoffen brengen mede, dat allerlei vervangers aan de markt komen. Van alle kan ten worden producten aangeboden, die zouden kun nen helpen om in het tekort te voorzien; allerlei afvalstoffen en bijproducten worden van een han delsnaam voorzien, voor een of anderen prijs aan geboden en als bruikbare meststof aangeprezen, en velen gaan onder het motto „beter iets dan niets" op dergelijke aanbiedingen in. Men doet dit uiter aard op eigen risico; men weet dat Voorlichtings dienst en Proefstations steeds bereid zijn om, zoo goed zij dit kunnen, inlichtingen en advies te geven. Terwijl het niet de taak van den Voorlichtings dienst en de Proefstations kan zijn om alle mede- deelingen, die over dergelijke producten verspreid worden, recht te zetten en de werkelijke landbouw kundige waarde stuk voor stuk uiteen te zetten meermalen zou dat trouwens pas na een uitgebreid, meestal meerjarig onderzoek mogelijk zijn deelen wij af en toe het een en ander mede over produc ten, die op wat grooter schaal aan de markt komen en waarbij men omtrent de landbouwkundige waar de in twijfel kan geraken. Zoo kort geleden over de kalkmeststoffen Fosforkalk en Fosfaatmergel. Hier volgt het een en ander over een andere „fosfaat-kalkmeststof", die onder den naam „Super phosphaatgips" wordt aangeboden en blijkbaar de aandacht trekt van hen, die op voorziening in de fosfaatbehoefte hunner gewassen uit zijn. Dit is een kalkhoudend afvalproduct van de dubbelsuperfosfaatbereiding. Het artikel zou „circa 2% in citroenzuur oplosbaar fosforzuur bevat ten, waarvan circa 1.75 in water oplosbaar, bovendien ongeveer 70 zwavelzure kalk (gips) gelijk aan 30 kalk (iCaO)". Do°r deze laatste toevoeging wordt de indruk gewekt, alsof deze meststof voor bekalkingsdoel- einden beteekenis zou hebben. Tegen deze voor stelling van zaken dient ten zeerste gewaarschuwd te worden. In tegenstelling tot koolzure kalk heeft zwavelzure kalk geen ontzurenden invloed op den grond. Integendeel oefent het, zoolang het in den grond aanwezig is en niet weder door uitspoeling is verwijderd, een verlagend^ werking op de pH uit. Aangenomen, dat een dergelijke stof, wat het PL>05-gehalte betreft, aan de garantie voldoet (wat niet steeds het geval is), dan zal aan het in water oplosbare gedeelte van het fosfaat een goede fos faatwerking kunnen worden toegeschreven; ver moedelijk zal deze bij benadering met die van superfosfaat gelijk te stellen zijn. Het alleen in citroenzuur oplosbare gedeelte van het fosfaat be staat vermoedelijk uit een mengsel van weinig op neembar^ fosfaten, waarvan de waarde als fosfaat meststof gering is. Het feit, dat een fosfaat in citroenzuur oplosbaar is, beteekent namelijk in het geheel niet, dat het voor de plant gemakkelijk be schikbaar is: de citroenzuurmethode heeft bij et onderzoek van fosfaatmeststoffen eigenlijk alleen maar beteekenis bij de onderlinge vergelijking van T h o massla k k e nrrfel en De bruikbaarheid van superphosphaatgips als kunstmest wordt in' belangrijke mate bepaald door het in groote overmaat aanwezige gips. Gips in matige hoeveelheid toegediend is op zich zelf in het algemeen niet schadelijk. Er worden in bijzondere gevallen zoowel gunstige als ongun stige eigenschappen aan toegeschreven. Een be kende eigenschap is de ontzilting van door zeewater overstroomde gronden. Bij toepassing van superphosphaatgips wordt dit evenwel anders. Bij een op zichzelf matige fos faatbemesting in dezen vorm naar b.v. 50 kg/ha PoOr, worden naast het fosfaat niet minder dan 2000 kg gips aan den grond toegevoegd. Van een dergelijke zware gift zullen vooral op zure zand gronden schadelijke werkingen te duchten zijn. Hieraan zou te ontkomen zijn door slechts zeer lichte fosfaatbemesting-en te geven, b.v. naar 15 kg/ha Po05. Het is evenwel twijfelachtig of in een dergelijk geval het effect als fosfaatbemesting de moeite en kostèn van de toepassing loonend zal maken. Deze stof is als kalkmeststof, ter verhooging van de pH, dus niet bruikbaar; aanbieding ais zoodanig is misleidend. Als fosfaatmeststof is het van geringe waarde geringer nog dan het lage gehalte op zich zelf al aangeeft; ook onder de huidige omstandigheden verdient het als fosfaatmeststof in het algemeen geen aanbeveling. Als gips is het bruikbaar in de bijzondere geval len (o.a. verzilte gronden), waar deze meststof op zyn plaats is. De Hoofddirecteur van het Rijkslandbouwproefstation Groningen, O. DE VRIES. FOSFORKALK ALS FOSFAAT- EN KALKMESTSTOF. In een Korte Mededeeling van het Rijksland bouwproefstation te Groningen wordt door Dr. F. van der Paauw verslag uitgebracht over een dezen zomer met Fosforkalk uitgevoerde bemestings- proef in potten. Fosforkalk is, evenals het naverwante product Fosfaatmergel, een meststof van Belgischen of Noord-Franschen oorsprong die, naast 70—75 koolzure kalk, 69 >%i in mineraal zuur oplosbaar fosforzuur bevat. De bedoelde bemestingsproef werd zoo uitge voerd, dat een indruk over de waarde als fosfaat-, zoowel als kalkmeststbf verkregen werd. Daartoe werd vergeleken met het als fosfaatmeststof sterk werkzame monocalciumfosfaat {(het hoofdbestand-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 4