MRD-BRABMSCHE MUVAN LANDBOUW Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. KORTE BERICHTEN. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw op Dinsdag 4 (November, te Breda. Aanwezig alle leden van het Dagelijksch Bestuur. De vergadering werd bijeengeroepen, teneinde de veranderingen in het landbouworganisataewez^en te bespreken. Wegens het bedanken van Ir. van Heusden als bestuurslid van den Keuringsdienst Noord-Brabant werd in zijn plaats de heer C. A. van Poortvliet te De Heen benoemd. Werkgeversaangelegenheden. Het N. L. C. richtte hierover verschillende vra gen tot de Mij, o.a. of in beginsel het afsluiten van een landelijk-mantalcontract gewenscht is en welke richtlijnen voor het looncontract 19421943 moeten gelden. Besloten werd de beantwoording aan de commis sie voor werkgeversaangelegenheden over te laten. Aan het College van Rijksbemiddelaars werden overgebracht de klachten omtrent het stijgen van de loonen 'in den Westhoek tot ver boven het peil der Collectieve contracten. Hierop werd ten antwoord ontvangen, dat deze aangelegenheid, die zeer ingewikkeld is, de volle aandacht van het College heeft. Gewichtsgrens te leveren vee. Kennis werd genomen van een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat het voorstel van het N.L.C., om de gewichtsgrens van 350 kg te verlagen, van de hand werd gewezen. Wel zal het binnenkort mogelijk zijn, om, in de plaats van één'dier, 2 of 3 stierkalveren te leveren met een gezamenlijk minimumgewicht van 400 kg. v Klaverzaad voorziening. Door het N.L.C. wordt erop gewezen, dat het, in verband met de schaarschteaan klaverzaad, ge wenscht is dit steeds machinaal te zaaien, waar door het soms wel mogelijk is om 50 van hjet zaaizaad te besparen. HET SCHEUREN VAN GRASLAND. Premie-verhooging tegCmoetkomingjen. scheuren, in de gelegenheid zullen worden gesteld, een nader te bepalen hoeveelheid mengvoer voor paarden te ontvangen. .Zooals men ziet, zijn hier een aantal beslissingen genomen, die het scheuren sterk kunnen bevorderen. Verhooging der premie verlenging van den fatalen termijn uitbreiding van het aantal ge wassen, dat verbouwd mag worden premie voor gescheurd grasland van oude boomgaarden extra voer voor de paarden. Dit alles zal ongetwijfeld aan heel wat bezwaren tegemoet komen en het is dringend gewenscht, dat dit een gunstigen invloed uitoefent op de vrijwillige aangiften. Tot heden is de opgave namelijk nog beslist on voldoende en het ziet er naar uit, als de stroom van aangiften niet aanzienlijk toeneemt, dat straks de scheurplicht zal moeten worden opgelegd, zeer ten nadeele/ van hen, die dan zonder premie toch zullen moeten scheuren. Uit opmerkingen in gesprekken en brieven krijg ik den indruk, dat er een categorie boeren is, die de kat nog eens uit den boom wil kijken. Zij hopen blijkbaar, dat de benoodigde oppervlakte wel vrij willig door anderen zal worden opgegeven, zoodat zij zich aan de heele geschiedenis zullen .kunnen onttrekken. Dezulken moet ik bij voorbaat wel alle hoop ont nemen. Als niet iedereen vrijwillig zijn aandeel draagt, komen wij er zeker niet. Den-ikat-uit-den-boom-kijkers zij dus dringend aangeraden: kijk niet te lang en neem vóór 22 November Uw besluit. Ge bespaart daarmede 'Uzelf 150 (respectieve lijk 250) per ha en vele onaangenaamheden en den uitvoerders van een eventueelen scheurplicht een ondankbaar karwei! Het belang der voedselvoorziening eischt, dat er gescheurd wordt. Het belang van den boer eischt, dat dit vrijwil lig geschiedt. De Rijkslandbouwconsulent, Ir. H. J. M. STEENBERGEN VOORLICHTING AAN KONIJNENFOKKERS. en andere Zooals blijkt uit de persberichten, die dezer dagen inde kranten hebben gestaan, wordt er van over heidswege alles gedaan om het scheuren van de benoodigde oppervlakte graslhnd te bevorderen. Op allerlei manieren wordt het aantrekkelijk en gemakkelijk gemaakt om mede te werken aan het bereiken van het groote doel: de veiligstelling der voedselvoorziening. Zoo is om te beginnen de scheurpremie verhoogd van 125 tot 150 pér ha en, indien de toename van het bouwland wordt benut om aardappelen te verbouwen van 200 tot 250 per ha. Wie dus vrijwillig vóór 22 November de ter mijn is intusschen met een week verlengd zijn formulier inzendt, is verzekerd van deze verhoogde premie. Vanzelfsprekend geldt deze premieverhooging ook voor hen, die hun formulier reeds hebben inge zonden. Welk grasland komt nu voor scheurpremie in aanmerking Hierop kan geantwoord worden: alle grasland, dat als zoodanig in gebruik, is en waarop een goed geslaagd gewas geteeld wordt, terwijl als het niet gescheurd werd, een behoorlijke opbrengst aan gras verwacht kan worden. Een versleten kunstweide komt dus niet voor premiè in aanmerking. Minderwaardige graslanden echter kunnen wel in aanmerking komen; indien de grasopbrengst er echter belangrijk beneden het nor male zou blijven, kan een evenredig deel van de premie worden toegekend. Tot nu toe was het verboden op gescheurd gras land peulvruchten te verbouwen. Thans is echter toegestaan er erwten op te telen, zoodat nu op het gescheurde perceel vrijwel ieder gewj^s verbouwd mag worden, voorzoover de teelt daarvan is toegestaan. Practisch zijn alleen boonen nog verboden. De totale oppervlakte erwten op het bedrijf mag echter.niet grooter worden. Ook de bepalingen omtrent de beperking van de teelt van haver, voederbieten en dergelijke blijven natuurlijk bestaan; maar men mag de toegestane oppervlakte van deze gewassen desgewenscht op het gescheurde land verbouwen. Ook tuinbouwgewasseh, waarvoor een teeltver gunning is verleend, mogen op het gescheurde land verbouwd worden. Eenige malen is de vraag gesteld of oude appel boomgaarden, die in gras liggen, na het rooien der boomen, ook voor scheurpremie in aanmerking "komen. Dit is thans ook uitdrukkelijk toegestaan. Tenslotte is nog bekend gemaakt, dat zij die In verband met de toenemende belangstelling voor het houden en fokken van konijnen is de heer G. H. Cornelissen de Beer de i:n konijnenfokkers- kripgen welbekende konijnenfokker en keurmees ter te Apeldoorn aangesteld tot deskundige voor de konijnenfokkerij bij den Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt te Beekbergen. De heer Cornelissen de Beer zal aan konijnen fokkers kosteloos alle gevraagde inlichtingen en adviezen verstrekken betreffende keuze van de te houden rassen, alsmede betreffende huisvesting, voeding, verzorging en verpleging van konijnen. Over deze onderwerpen zal de heer Cornelissen de Beer dezen winter voor vereenigingen, die zulks wenschen, eveneens lezingen houden. Alle correspondentie betreffende het vragen van inlichtingen, adviezen, en het houden van lezingen uitsluitend te richten aan: Den Rijksvoorlichtings dienst voor de Pluimveeteelt, Afd. Konijnenteelt, te Beekbergen. De Rijkspluimveeteeltconsulent, Hoofd van den Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt, J. G. TUKKER. AANGIFTE AANKOOPVERGUNNINGEN VOOR STROO. j De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant maakt bekend, dat aankoopvergunningen voor stroo, na den 20sten November 1941 niet meer zullen" wor den afgegeven. Een ieder, die van den handel of van een teler nog stroo voor zijn vee wenscht te betrekken en daarop volgens de reeds gepubliceerde normen recht heeft, is dus verplicht vóór genoemden datum de aanvrage te hebben ingediend. LEVEREN VAN STIERKALVEREN. In aanvulling op het verschenen persbericht, dat voor één rund van tenminste 350 kg, dat ingevolge de verplichte veelevering vóór 1 December a.s. moet worden geleverd, twee of drie stierkalveren ge leverd kunnen worden, wordt thans nog ter kennis gebracht In plaats van stierkalveren kunnen ook oudere stieren, ossen of oskalveren geleverd worden, even tueel in combinatie met stierkalveren of oskalveren, indien zij slechts voldoen aan den gestelden mini mum eisch van 120 kg levend gewicht en tezamen minstens 400 kg wegen. Voor deze regeling komt wrak vee niét in aan merking. UITKEERING SCHEURPREMIE OOGST 1941. Naar aanleiding van de vragen, die gesteld wor den inzake uitkeering scheurpremie oogst 1941, deelt de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord- Brabant mede, dat deze uitkeering ten spoedigste zal geschieden. De premie zal geleidelik districts- gewijze worden uitgekeerd, waarby het mogelijk is, dat in hetzelfde district deze niet door allen tege lijk wordt ontvangen. Dit behoeft echter niemand ongerust te stellen, daar iedereen zijn deel krijgt. INNAME GRANEN. Den telers van akkerbouwproducten wordt be kend gemaakt, dat het bestuur van de P.I.C.A. voor Noord-Brabant besloten heeft te doen erkennen voor den opslag van tarwe: A. v. d. Linden, A 36 te Willemstad. De landbouwers, die bij dezen opslaghouder tarwe wensfchen te leveren, dienen zich hiervoor op de normale wijze te wenden tot den inname-opzichter, den heer P. Korte weg, B 5 te Dinteloord. VERZOEKEN TOT HERKEURING. Herhaaldelijk komen er by de P.I.C.A. voor Noord-Brabant verzoeken tot herkeuring binnen, waarbij niet voldoende gegevens zijn vermeld. Om in de toekomst een vlotte behandeling van de verzoeken tot herkeuring te waarborgen, wordt bij dezen aan de telers medegedeeld, dat uitsluitend die verzoeken worden behandeld, waarin dé volgende gegevens staan vermeld: No. van het afrekeningsbriefje; Naam eit vol ledig adres van teler; Naam van het product; No. van den keuringsuitslag; Grootte van de partij; Kwaliteit waarin de partij werd gekeurd. Den telers wordt verzocht hiermede bij voor komende gelegenheid rekening te houden. AANVRAGE SPECIALE TOEWIJZING VAN VARKENS. De Prov. Voedselcpmmissaris voor Noord-Bra bant brengt hiermede ter kennis van belangheb benden, dat aanvragen voor een speciale toewyzing van varkens (ruwvoervarkens), welke voor huis slachting bestemd zouden worden, niet meer in be handeling kunnen worden genomen. De reeds ingediende aanvragen, wier afhandeling niet zoover gevorderd was, dat voor 1 November 1941 over de definitieve toewijzing was beslist, moeten eveneens terzijde worden gelegd. Voor het aanvragen van ruwvoervarkens, die de varkenshouder aan de N. V. C. wenscht te leveren, blijft de gelegenheid open. Voor deze varkens moet, zoodra zij het gewicht van 40 kg bereikt hebben een leveringscontract afgesloten worden. Een volledig t.b.c.-vrij maken van onzen geheelen Nederlamdschen veestapel eischt ook onderzoek van of een uitgesloten aanraking met niet-onderzochte dieren of pluimvee. De larve van de leverbot hecht zich bij voorkeur apn waterkers, klein heeremoes, hanepooten, scherpe en kruipernde boterbloem,' biezen, water munt, riet en vlotgras. Dit zijn dus alle planten, die bij voorkeur op en om laag, vochtig weiland voorkomen. Koolzaad gaat op het veld niet spoedig verloren door de vorst, maar veeleer door een te dichten stand op vochtig land. Het rot dan weg. Dun dus uw gewas, indien het te dik staat, tijdig uit. Draineerbuizen, die pas opgegraven zijn en vol met modder ziften, vriezen spoedig stuk, maar buizen die goed schoon zijn, doch in de poriën met water doorweekt zijn, hebben ook spoedig van de vorst te lijden. De Noord-Oostpolder is verdeeld in kavels, elk groot 24 ha, terwijl die van de Wieringermeer in doorsnee 20 ha waren. Met het verdwijnen van Uw lijfblad, Verdwijnt ook het „Kort Bericht". Het was reeds zoo'n vriendschapsbandje, Dat wat raad gaf en wat licht. Het wees U op urgente zaken, Waar soms niet aan werd gedacht, Of wat Uw bedrijf zou raken En waar schade werd gebracht. 'Hoe het ook zij: „Es ist gewesen", Doch een dank zij U gebracht, Als ge het steeds hebt gelezen Of er over hebt gedacht. Maar de vriendschapsband .blijft duren, Ook al lezen we 't niet meer; We leven voort als nijvere buren En spreken steeds elkaar wel weer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 3