dient Boekhoudbureau ILM- Redactioneel Gedeelte AKKERBOUW. ƒ5,- 4,75 4,05 3,90 3,75 3,75 ƒ5,- 4,75 4,— 3,75 3,50 3,50 ƒ5,- 4.75 4,— 3,70 3,30 3,30 U bespaart op Uw uitgaven, door te zorgen voor een goede boekhouding! Let ook op een deskundige verwerking Uwer gegevens, waardoor U een juiste aangifte voor de Inkomsten- en Vermogensbelasting kunt verkrijgen. Voorkom daardoor het betalen van te veel belasting. Het nut van een goede boekhouding overtreft ver de kosten. VEEHOUDERIJ. - Landbouwproefvelden in Zeeland. Zoolang bovenbedoelde regeling niet is afgekon digd, is het afleveren van pootaardappelen aan niet bij de L.C.O. Reorganiseerden ten strengste ver boden. LEVERINGSPLAATS ZEVENBERGEN. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant maakt bekend, dat met ingang van Dinsdag 11 November a.s. Zevenbergen wederom zal worden ingeschakeld als leveringsplaats voor runderen, be stemd voor de Nederl. Veehouderijcentrale. De erkende handelaren, die op 11 November a.s. reeds wenschen te leveren, worden verzocht zoo spoedig mogelijk hun opgave-kaarten op te zenden aan de afd. Rundvee, Spoorlaan 50 te Tilburg. LEVERING RUNDEREN. De aandacht van degenen, die nog niet aan him verplichte veelevering hebben voldaan, wordt nog maals gevestigd op af te sluiten mestcontracten. Deze regeling brengt mede, dat voor hun ver plichte veelevering uitstel van levering gegeven wordt, terwijl gedurende den tijd, dat het contract loopt, voor elk gecontracteerd rund na 1 December a.s. een rund boven hun toewijzing mag worden gehouden. Het gecontracteerde rund moet bij levering mins tens 350 kg wegen; terwijl verdere eischen betreffen de klasse en gewicht niet meer worden gesteld. Voor gebruikmaking van deze contracten kan men zich wenden ,tot zijn plaatselijken bureauhouder. SOHEURDWANG. Belangrijke mededeeling voor de Zeeüwsche landbouwers. Wanneer het met de aangifte voor het vrijwillig scheuren van grasland ciiet harder gaat dan tot dusverre het geval is, staat onherroepelijk vast, dat in Zeeland scheurdwang zal worden toegepast. Er is nog slechts ongeveer 20 opgegeven van de totale oppervlakte, die in onze provincie moet gescheurd worden, terwijl op 15 November de aan giften binnen moeten zijn. De kans bestaat dus, dat vele landbouwers tot scheuren zullen gedwongen worden, zonder toeken ning van de premie van 125 200. De extra premie van 75 wordt toegekend voor iedere ha, die gescheurd wordt, wanneer op het be drijf de totale oppervlakte aan aardappels met een zelfde aantal ha toeneemt. Het is dus volstrekt niet noodzakelijk, dat deze aardappels op het ge scheurde grasland zelf verbouwd worden. Aangezien overdracht van scheurplicht mogelijk zal gemaakt worden, zal iemand dus ten behoeve van een ander kunnen scheuren. Men doet ver standig om dat ook vrijwillig aan te geven, daar anders hiervoor later geen scheurpremde wordt uit gekeerd. PRIJZEN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Verschillende lezers hebben ons verzocht nog eens een overzicht op te nemen van de prijzen, welke eer tijds voor consumptie-aardappelen oogst 1941, zijn vastgesteld. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek, door° onderstaand overzicht af te drukken. GROEP GROEP GROEP GROEP I II III IV PERIODE Klei-aard. Klei-aard. Zand- en veenaard. Duinzand- aard, alleen N.&Z.-H. 4/8 t/m 9/8 11/8 t/m 16/8 18/8 t/m 23/8 25/8 t/m 30/8 September 6/10 5,25 5,25 4,75 4,75 4,75 4,75 Genoemde prijzen worden verhoogd met 15 cént aanleveringskosten. GROEP I: Kleiaardappelen van de rassen Zeeüwsche Bonte en Blauwe, Roode Star, Bonte Roode Star, Furore, West einder Bonte en Blauwe, Koopmans Blauwe, Eigenheimer, Bonte en Blauwe Eigenheimer, Beve lander, Noordeling, Duivelander, Iduna, Iris, Komeet, Limosa, Bato, Nationaal, Populair, Deva, West-Brabander, Wilpo, Present, Record, Souvenir, Robijn. GROEP H: Kleiaardappelen van de rassen Bintje, Alpha en Industrie en andere in groep I niet genoemde rassen. ENKELE AANWIJZINGEN W AARDOOR SCHADE DOOR RITNAALDEN OF KOPERW ORM BEPERKT KAN WORDEN. De ritnaald of ^operworrri is de larve van de kniptor. Deze larven leven van 3 tot 4 jaar in den grond, voordat zij volwassen zijn en kunnen dus ge durende al dien tijd schadelijk zijn aan de gewas- sen. De akkers en tuinen, die door ritnaalden be woond worden, kunnen herhaaldelijk worden om gespit of omgeploegd, zoodat verschillende vogels als kraaien, spreeuwen, meeuwen, kwikstaarten enz. vele dezer schadelijke larven kunnen opeten. Ook kippen, voor zoover nog aanwezig, kunnen hier veel nuttig werk doen. Het herhaaldelijk omwerken van den grond heeft bovendien het voordeel, dat hierdoor van de boven gebrachte larven er vele verongelukken door zonnewarmte of uitdrogen, waaraan zij op deze wijze worden blootgesteld. Perceelen, waarop ritnaaldenschade verwacht kan worden, worden bij het opmaken van het zaaiplan zoo mogelijk bestemd voor vroege zomergewassen, zooals b.v. vroege zomererwten, koolzaad en andere. Ook zijn gewassen aan te raden op deze gronden, waarbij de grond voortdurend bewerkt wordt. Niet alle gewassen worden even gaarne door ritnaalden gegeten, zoo is bekend dat klaver, erw ten en boekweit over het algemeen minder van rit naalden te lijden hebben. Met vangplanten, bestaande uit gewassen, die gaarne door ritnaalden gegeten worden, is in het klein dikwijls veel te bereiken. In de eerste plaats worden dan aardappelen ge noemd. Deze worden veelal doorgesneden op zeer vele plaatsen op het land in den grond gebracht. Wanneer men deze knollen aan ijzerdraden of stok jes bevestigd, kan men ze gemakkelijk terug vin den. Eens per week of 14 dagen worden de knollen er uitgehaald. Vele ritnaalden hebben zich er dan ingevreten. De knollen met ritnaalden worden ver zameld en onschadelijk gemaakt of b.v. aan var kens opgevoerd. Nieuwe knollen worden op dezelf de wijze neergelegd, terwijl regelmatig de ritnaalden op bovenomschreven wijze verzameld worden. Ook schijnen sommigen succes verkregen te heb ben door stukken aardappelknollen over den akker te strooien. Deze werden met de rol aangedrukt. De ritnaalden vraten zich gedeeltelijk in de knollen, in, terwijl de vogels, zooals spreeuwen, de stukjes aardappel uit den -grond pikten en de ritnaalden verslonden. Ook sla is een goede vangplant voor ritnaalden. Tusschen een gewas, dat men tegen ritnaalden schade beschermen wil, wordt wel eens sla gepoot. Als de slaplanten slap gaan hangen, worden de wortels nagezien en kan men vele ritnaalden daar vinden. Hennep is ook een gewas, dat gaarne door rit naalden gegeten wordt. Dit zou dus op dezelfde wijze als sla tusschen de gewassen gezaaid kunnen worden. Dit is bij granen natuurlijk bezwaarlijk, maar bij bieten of aardappels is dit wel uitvoerbaar. In Friesland heeft men wel eens rijtjes hennep tus schen de gewassen gezaaid; zoodra de hennepplan ten gingen slap hangen, werden bij de wortels vele ritnaalden gevonden. Ook schijnen de spreeuwen vele ritnaalden bij de hennepplanten weg te vangen. Kiemende tarwe wordt ook zeer veel door rit naalden bezocht. Tarwe zou dus ook tusschen de gewassen gezaaid kunnen worden. Ongeveer 14 dagen na het zaaien hebben vele ritnaalden zich rondom de jonge tarweplantjes verzameld. Zoodra de tarwe hinderlijk wordt voor de andere gewassen, die hierdoor minder ritnaaldenschade hebben ge kregen. wordt de tarwe afgeschoffeld. Ook heeft men aanwijzingen, dat sterk rollen van den grond werkzaam is tegen ritnaalden. Verder verdient het aanbeveling om, zoodra men ritnaal denschade bemerkt, door een overbemesting b.v. met Chilisalpeter, de ontwikkeling der gewassen te bevorderen. Verder wordt aangeraden hiermede kiemende zaden tegen ritnaaldenvraat te beschermen door het zaaizaad met een weinig petroleum te vermen gen. Dit kan echter nadeelige gevolgen hebben, daar vele zaden deze petroleumbehandeling niet verdragen, zoodat dit middel niet onvoorwaardelijk kan worden aanbevolen. Hoewel hiermede nog geen ervaring is opgedaan, wordt wel iets verwacht van het gebruik van naphtaline, per vierkanten meter wordt hiervan 1 ons uitgestrooid en licht onder gewerkt. Mocht men dit middel bij wijze van proef toepassen, dan worden de resultaten hiervan gaarne vernomen. Tenslotte wordt een middel genoemd, dat door de Ned. 'Heide Mij met gunstig resultaat is ge bruikt en dat eveneens aanbeveling verdient om op ruimere schaal geprobeerd te worden. 15 kg zeme len, 10 liter water, 2 kg stroop en y2 kg Parijsch groen worden goed door elkaar gemengd en uit gestrooid. Deze hoeveelheid is voldoende voor 1 ha. Na het uitstrooien wordt dit mengsel ingeharkt of ingeëgd. 'Ook van dit middel worden gaarne de resultaten vernomen. P. MOND- EN KLAUWZEER. Opgave van den stand van het mond- en klauw zeer in Zeeland en West Noord-Brabant gedurende de week van 26 Oct. tot en met 1 Nov. 1941. Zeeland Arnemuiden Borssele Brouwershaven Duivendijke Eikerzee Ellemeet 's Heer Abtskerke Goes Haamstede Kerkwerve Kloetinge St. Maartensdijk Noordgouwe Oud-Vossemeer Poortvliet Renesse Tholen WDsenkerke Yeiseke Zierikzee Zuidzande Aantal besmette boerderijen. 1 1 1 3 1 1 1 1 1 2 1 1 3 2 2 1 3 2 1 3 1 Waarvan nieuw. Totaal 33 SterfgevgJlen: 2 kalveren en 1 varken. 10 West-Noord-Brabant Chaam 1 1 Dinteloord 1 1 Ginneken en Bavel 1 1 Halsteren 1 H. .en L. Zwaluwe 1 Hoeven 1 Nieuw-Vosmeer 2 Ossendrecht 2 Roosendaal 1 Steenbergen 1 Zevenbergen 1 Zundert 1 1 Totaal 14 4 Sterfgevallen Geen. Aantal Aantal daarvan Boerde daarvan Provincies. Gemeenten. nieuw. rijen. nieuw. Groningen Friesland 9 3 21 8 Drenthe 5 1 10 2 Overijssel 19 8 61 26 Gelderland 47 6 258 43 Utrecht 60 1 814 60 Noord-Holland 66 2 611 43 Zuid-Holland 140 5 1703 135 Zeeland 22 8 42 35 Noord-Brabant 64 8 189 30 Limburg 13 2 44 7 Totaal 445 44 3753 369 Sterfgevallen in Nederland tengevolge van het mond- en klauwzeer. week 1926 Oct. 1941 Vark. en Rund. Kalv. Biggen Schapen Geiten 4 4 3 Zomergerstproefveld bij den heer M. van Tilbeurgh te Oud-Vossemeer (Z. 565). Rassen: Kenia, Mansholt 2-rijïge, Bethges und Oelzes XIII, Spratt Archer (vr.)Isaria, Saxonia en Lago C.B. Grondsoort: Lichte klei. Voorvrucht: Uien. Bemesting: Tegen 500 kg sup., 500 kg K40 en 225 kg kas per ha. Aantal par.: 3, elk van 1 are. Gezaaid: 5 April, tegen 110 kg per ha. Rrjenaf- stand 25 cm.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 4