r Ballade van den boer J Maatregelen in verband met de voedselvoorziening in Zeeland. KORTE BERICHTEN. A Partij no. 4202. A. Verburg:, Coly'nsplaat, .71 ha Z. .bonte B. moet zyn B*. Partg no. 4231. A. Verburg, Colijnsplaat, .49 ha Z. Blauwe B. moet zijm B*. Partij no. 4475. M. Wauters, Sas van Gent, .40 ha Eigenheimer moet vervallen. REGELING AAN- EN VERKOOP VAN ZAAIZAAD. ningsgronden, welke niet 'ianger dan 5 jaar in cul tuur z\jn en vóór 1 Augustus 1941 geheel gereed waren, zullen worden uitgereikt, behouden hun gel digheid t/m 31 December 1941, en moeten uiterlijk j 20 December a.s. in het bezit der leveranciers zijn, zoodat deze de fosforzuurzegjels No. 2 vóór den ver valdatum bij het Kunstmestdistributiebureau kun nen inleveren. Nog geregeld bereiken ons te dien aanzien vra gen waaruit blijkt, dat nog vele verbouwers niet precies weten hoe te handelen; redenen, waarom wij nogmaals een kort overzicht van de voornaam ste bepalingen dezer regeüng geven. Bij verkoop van zaaizaad aan een handelaar of een anderen teler moét 'n Z. T. geleidebiljet worden aangevraagd bij Uwen Districtssecretaris. Bij vervoer van door den N.A.K. te velde goedge- keurde ongescboonde partijen naar een erkende schooningsinrichting moeten de zakken tevens voorzien zijn van een tabel, waarop het partijno. staat vermeld. Bij vervoer over water moet de partij voorloopig geplombeerd worden. De aflevering van zaaizaad- naar 'n anderen teler mag niet geschieden, wanneer de partij niet defini tief is geplombeerd door den Keuringsdienst Zee land. Bij aankoop van zaaizaad van een erkend hande laar of een anderen verbouwer moet een ..Bestelbon voor zaaizaad", worden aangevraagd bij Uwen Plaatselijken Bureauhouder. Deze bestelbon moet worden opgezonden of overhandigd aan den leve rancier van het zaaizaad. Op grond van een inge nomen bestelbon wordt een geleidebiljet verstrekt. Eerst dan kan tot afleveren worden overgegaan. Bij gebruik van zaaizaad uit eigen oogst moet eveneens bij Uwen P. B. H. een bon „Toewijzing uit eigen oogst", worden aangevraagd. Deze bon moet zorgvuldig worden bewaard en bij eventueele controle worden getoond aan daartoe bevoegde ambtenaren. Een aangevraagde bestelbon of een „Toewijzing uit eigen oogst", welke door omstandigheden niet wordt gebruikt, moet terug ingeleverd worden bij Uwen P. B. H. Een P. B. H. mag geen bestelbon afgeven voor een grootere hoeveelheid dan redelijk noodig wordt geacht. De door ons vastgestelde maximum benoodigde hoeveelheden per ha zijn als volgt: Wintertarwe 125200 kg; gerst 140 kg; rogge 175 kg; haver 115 kg, erwten 200 kg; boonen 200 kg; lijnzaad 105 kg; koolzaad 610 kg: wikken 125 kg; lupinen 150 kg; serradella 3040 kg; spurrie 20'25 kg. Is een verbouwer de meening toegedaan, dat hij voor een bepaald product te weinig krijgt toege wezen, dan moet hij een verzoek indienen bij de P.I.C.A. voor Zeeland ,Afd. zaaizaden, met een dui delijke omschrijving om welke redenen hij meer zaaizaad denkt noodig te hebben. Eventueele nadere inlichtingen worden steeds gaarne verstrekt ten [kantore van de F.I.C.A. voor Zeeland. DISTRIBUTIE VAN KUNSTMEST. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend: Zooals reeds bij (Provinciale Publicatie is mede gedeeld, vervalt op 15 November a.s. de geldigheid van de volgende kunstmestbonnen stikstof, de bonnenseries voorzien van opdruk No. 1 en No. 2; fosforzuur, de bonnenseries voorzien van opdruk No. 1; kali, de bonnenseries voorzien van opdruk No. 1, No. 2 en No. 3. Daar deze bonnen na 15 November a.s. onder ge^n enkele voorwaarde door het Kunstmestdistributie bureau zullen worden geaccepteerd, dienen de ver bruikers deze zegels zoo spoedig mogelijk bij hun leverancier in te leveren, zoodat deze de bonnen vóór 15 November bij genoemd bureau kan insturen ter verkrijging van den benoodigde aankoopmach tigingen. De bonnen zullen dus vóór 10 November in het bezit van de handelaren en Coöperatieve Aankoop- vereenigingen moeten zijn. Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er met nadruk op gewezen, dat inlevering van de bon nen by den leverancier niet beteekent, dat deze voor oogenblikkelijke aflevering van de kunstmeststof fen kan zorgdragen; de kunstmeststoffen mogen dus ook na 15 November worden afgeleverd. In verband met een regelmatige verdeeiing van de beschikbare kunstmeststoffen, kunnen bij het Kunstmestdistrtbutiebureau geen reclames worden ingewacht van hen, die niet voldaan hebben aan bovenstaande bepalingen. Met den meesten nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat uitsluitend geldig verklaarde kunst mestbonnen avin den leverancier mogen worden ter hand gesteld. Bij overtreding van dit voorschrift zullen zoowel tegen de verbruikers als tegen de leveranciers strenge maatregelen worden genomen. Met ingang van 1 November j.l. zijn geldig ver klaard: Fosforzuur, bonnenserie voorzien van op druk No. 2. Deze bonnen, welke binnenkort ook voor ontgin- OVERDRACHT VAN SCHEURPLICHT. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat bij even tueele invoering van den scheurplicht het mogelijk zal worden gemaakt, overdracht van de verplicht te scheuren oppervlakte te kunnen doen plaats vinden. Reeds thans kan bij de vrijwillige aangifte hier mede rekening worden gehouden", doordat desge- wenscht mag worden opgegeven, dat ten behoeve van een ander wordt gescheurd, waarbij de* naam, volledig adres en organisatienummer, zoowel van dengene, die scheurt (de aangever), als van den- gene, voor wien wordt gescheurd, moeten worden Opgegeven. D^gewone aangifteformulieren, welke op de Ge meentehuizen verkrijgbaar zijn, kunnen hiervoor worden gebruikt. De eventueele scheurpremie wordt vanzelfsprekend uitgekeerd aan dengene, die scheurt. Er bestaat een groenvoederverzamelaar (Rotina- verzamelaar), welke achter de balk van de maai- machine kan worden aangebracht en het gras op hoopjes brengt. Voor kort gras of klaver verdient dit eenvoudige werktuig de aandacht. Schapen moeten, voordat het weiland te nat wordt, geslacht worden, anders gaan ze snel in ge wicht achteruit. Laat nooit bij het klaar ploegen van een blok land 's avonds één voor liggen. Als het dan s nachts regent, is het moeilijk om deze laatste voor te halen. De kanten wordein dan te slap, doordat water uit de voor tot in de kanten dringt. Bij het scheuren van grasland majg de zode niet te diep ondergeploegd worden, daar deze anders moeilijk omzet en verturft. Een bemesting met een weinig rotte mest, werkt de omzetting in de hand, doordat in rotte mekt reeds rottingsbacteriën aanwezig zijn. Bij het verbranden van kaf behoudt men de kali en het fosforzuur, doch stikstof en humusvorming gaan verloren. Door weiland dikwijls te hooien, gaat de grasmat achteruit. Wil men dus later tot scheuren over gaan, dan kan men dat weiland voor maaien be stemmen, ook tot diep in den herfst voor op stal te voederen, want vorstsohade komt dan niet meer in aanmerking. Ondanks de groote veevordering is er nog altijd een groote verplaatsing van fok- en toekomstig mestvee. Ontvangt men vreemde dieren uit andere streken, dan is mond- en klauwzeerbesmetting zeer wel mogelijk. Houdt dit vee een korten tijd van uw eigen vee vandaan, om te zien of het niet be smet is. Vooral in den herfst kan mond- en klauwzeerbesmetting een kapitaal kosten. De electrische geleidingen in den stal zyn weer een jaar ouder geworden en door het niet gebrui ken buiten controle geweest. Staat er stroom op, dan dienen ze nagezien te worden, om brandgevaar te voorkomen. Er stonden drie kruisen op Golgotha, Maar de boer hij ploegde voort. Magdalena, Maria, Veronica, Maar de boer hij ploegde voort. En toen zijn akker ten einde was, Toen keerde de boer den ploeg En hij knielde naast zijn ploeg in het gras, En de boer, hij werd verhoord. Zoo menigeen haid een schoonen droom, Maar de boer hij ploegde voort. Thermopylae, Troja, iSalamis, Maar de boer hij ploegde voort. Het jonge graan werd altijd groen, De sterren altijd licht, Gods woord streed in de wereld voort En de boer heeft het gehoord. Men heeft den boer zyn hof verbrand, Zijn vrouw en os vermoord, Dan spande de boer zichzelf voor den ploeg, Maar de boer hij ploegde voort. Napoleon ging de Alpen op En hij zag den boer aan 't werk, Hij ging voor St. Helena aan boord En de boer hij ploegde voort. En wie is beter dan een boer, Die van de wereld hoort, En hij ploegt niet, wat er al geschiedt, Op dezen akker voort. Zoo menigeen lei den ploegstaart om, En, deed het werk niet voort, Maar de leeuwerik zong hetzelfde lied, En de boer hij ploegde voort. Heer God! De boer lag in het gras, To%n droomde hij dezen droom Dat er eindelijk een rustdag was Naar apostel Johannes' woord. Eh de kwaden gingen hem links voorbij En de goeden rechts voorbij, Maar de boer had zijn naam nog niet gehoord En de boer^hij ploegde voort. Eerst toen de boer dien hemel zag Zoo vol van lichten schijn, Toen spande hij zijn ploegpaard af, En hij veegde het zweet van zijn voorhoofd af, En hij knielde naast zijn stilstaand paard, En hij wachtte op Gods woord. Een stem sprak tot aarde, hemel en zee En de boer heeft haar gehoord: „Terwille van den boer die ploegt Besta de wereld voort!" J. W. P. WERUMEUS BUNING. (Verzamelde gedichten) VERTOONING DER MARO-LANDBOUWFILMS. De Directie van den Maro-filmvoorsteUingsdieust deelt ons mede, dat bij voldoende belangstelling dezen winter voor de land- en tuinbouwvereenigin- gen weer een serie vertooningen van de bekende Maro-landbouwfilms zullen gegeven worden. Voor Zeeland is de week van 9 tot en met 14 Februari 1942 gereserveerd. Deze films zijn gemaakt in samenwerking met de Directie van den Landbouw. De vertooninigskosten bedragen per film met lezing in totaal 22,50. Alle films duren ongeveer 2 uur. Beschikt moet worden over een zaal, die goed donker gemaakt kan worden en waar een electri se lie aansluiting aanwezig is. Voor land- of tuinbouworganisaties zyn de navol gende films beschikbaar: Bijen en bloemen. Grooter gewin. Fruitteelt appels, peren en per ziken. Wèer welvaart. Rundveebedrijfsfilm. Wat Nederland biedt. Fokveedagen, keuringen, enz. Be Noord-Oostpolder. Vanaf 1938 in kleur. Groenende weiden. Graslandfilm. Natuurlijke kleuren. /Bloembollen. Natuurlijke kleuren. Ons volksvoedsel. Aardappelteelt. Natuurlijke kleuren. Vooral laatstgenoemde geheel nieuwe film die onder leiding van Ir. J. A. Hogen Esch, adjunct- secretaris van den N.A.K., is opgenomen, is in het bijzonder voor Zeeland met zijn uitgebreide aard appelcultuur zeer belangwekkend. Wij wekken de afdeelingen der Z. L. M., Z. J. L., Z. P. M. en tuinbouworganisaties (eventueel ge zamenlijk) op een dergelijke filmvoorstelling te organiseeren. Zoo mogelijk zullen in de vastgestelde week (9 t/m 14 Februari 1942) twee voorstellingen per dag worden gegeven op twee plaatsen, die niet te ver van elkaar zijn gelegen. Dit is noodzakelijk in ver band men den beschikbaren tijd. Men late deze gelegenheid om uitermate leerrijke films over het land- en tuinbouwleven in ons land te zien niet voorby'gaan! De vaststelling van dag en uur, waarop de ver tooning zal 'plaats vinden, moet worden, overgelaten aan het Secretariaat der Z. L. M., daar zooveel mogeiyk 'n sluitend geheel moet worden verkregen. Aanvrage voor een vertooning kan geschieden bij het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis te Goes, vóór 19 November a.s., opdat een indeeling der plaatsen, waar de filmvoorstellingen zullen plaats hebben tijdig kan worden voorbereid. Bij de aanvrage vermelde men: a. de afdeeling of vereeniging, waarvan de ver tooning uitgaat; b. de plaats waar de film kan worden vertoond; c. de film welke men wenscht afgedraaid te zien; d. de middagen, eventueel avonden, in genoemde week, welke niet in aanmerking komen om de film af te draaien. e. eventueele voorkeur voor bepaalden middag of avond, dat men de vertooning wenscht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2